Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-06, 19:08   #16
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Am gasit topicul "Alegerea componentelor fct de masina". Cam tarziu.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 20:18   #17
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

O sa-mi iau ceva sa rada tot forumu: tweetere "boxxer" si filtre "M.N.C". Daca tot fac experimente, macar sa fie ieftine.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 22:05   #18
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Pi sa stii ca din experimente tragi cele mai bune concluzii...
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 01:14   #19
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Da da mai bine asculti la altu cum se aud tweeterele si dupa dai bani pe ele. La mine de exemplu e periculos la cate experimente as vrea sa fac
bulu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 07:12   #20
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

N-am la cine, d-aia sunt forţat să fac experimente. Astea nu se pun: 18 ron tweeterele si 34 ron crossoverele. Daca stateam in bucuresti cred ca va căpiam cu cererile de asculatare.
Am văzut că mai toţi au filtrele montate pe uşi. Există vreo regulaă care spune să fie aproape de difuzoare, sau v-a fost mai uşor aşa? Eu le-aş pune în consola centrală sau pe kick panels.
Tweeterele sunt piezo. Comparativ cu cele cu bobina, care ar fi avantaje/dezavantaje?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 08:09   #21
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Am gasit Aluband la 49 ron/mp. E bun de ceva? Pare cam subţire (cam 1,5 mm) dar nu ştiu ce înseamna asta comparativ cu Dynamat sau Caliber (n-am vazut).
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 09:26   #22
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

1. Locul unde pui filtrele nu are importanta. Le pui unde-ti convine mai mult
2. Alubandul e ca nechezolul in loc de cafea... E mai bun decit nimic, dar nu e facut pentru insonorizare.
3. Tw piezo sunt tw pentru galagie si nu pentru calitate.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 18:34   #23
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

M-am convins de pct. 3. In doua zile m-au scos din minti. Maine cand ma urc in masina primul lucru le tai firele. Inteleg ca nici daca le pun rezistente sa le iau din avant sai daca incerc condensatoare sa vad care filtreaza mai bine nu o sa rezolv nimic.
A deschis si tico_rs un topic asemanator si a exprimat mai bine ca mine ce vrea de la tweetere. Astept sa vad ce sugestii primeste si oricum nu mai cumpar nimic de calitate fara probe.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 07:22   #24
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Uitaţi ce m-am gândit să fac; vă rog să vă daţi cu părerea:
- caut nişte tw cu magnet, nu din piaţă, şi le pun în afară de filtrul lor o rezistenţă, preferabil variabilă, să le reglez volumul cât să se armonizeze cu difurile de pe faţă.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 20:30   #25
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

As incerca niste Magnat ultra 213 puse jos in fata (ca la dacia berlina). Tweeterul de care e, magnet sau piezo? A ascultat cineva? Cum suna?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 15:20   #26
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Tweeter Infinity

1. Alubandul e bun sa faci incinta dintr-o usa "chinuita", proprietati rigidizare app zero, asta vazand-o dupa ce am comparat o mostra de Dynamat Original, deci nici maca Extreme si care era mult mai tare in comparatie cu Aluband... dar pe mine m-a atras tocmai pretul, ca in 300 ron mi-am facut toata masina exceptand plafonul, pe care vreau sa pun chiar Dynamat, ca e o coala de tabla subtire extrem de rezonanta...

2. Daca vrei tweetere percutante mergi pe pioneer, amplificate bine nu distorsioneaza (prea mult) iar daca vrei ce vroiam eu, eu zic sa cauti ceva silk dome si ceva mai mari in bobina si poate cu camera de rezonanta, astea ar cobora si mai jos dar ar fi si mai naturale... cateodata imi vine sa merg pe 2 cai la tweetere :d un mylar ceva si un silkdome, dar cine imi face filtrele :P

3. Magnat, mai ales gama ultra, nu e ceea ce vrei...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 00:15   #27
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Filtrele ti le faci si singur bobina e low pass si condensatorul high pass - si in functie de valorile lor taie unde vrei .... era un link in care puteai calcula in functie de frecventa si le poti pune in cutiute separate daca chiar vrei. Si un condensator e cateva mii de lei .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 00:32   #28
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

http://www.bcae1.com/
si te duci la 54 (o lista in partea dreapta- passive crossover) si vezi exact ce si cum
bulu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 09:48   #29
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Tweeter Infinity

Mersi frumos, foarte util site-ul...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 11:45   #30
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Putin off-topic: Am vazut că unul dintre cele mai accesibile modele cu F.I.E. e deh 30mp. E ceva de capul lui? Functia FIE chiar are efectul scontat? Ar fi solutia la problemele mele legate de "ciorba".
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -