Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-09, 11:38   #31
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Salutare inca o data !
Nu am mai folosit acel amplificator pt ca imi cumparsem un MTX 1000D ( 1.000 W RMS la 2 ohmi ) si nu am mai avut probleme de genul ( sa intre in protectie, etc ). Problema este ca, amplificatorul asta nu era stabil la 1 ohm, asa cum sunt legate dif. mele si imi "baga" multe distorsiuni.
Mi-am cumparat alt kicker, pt ca am avut probleme mari cu cel rebobinat. Acum ambele difuzoare sunt ok.

Un prieten mi`a recomandat sa pun GroundZero la loc pt ca este stabil la 1 ohm si este mai ok decat MTX-ul la 2 ohmi.
Am schimbat cablurile de alimentare ( cele vechi erau de 20mm ), le`am inlocuit cu cabluri de 50mm.Am schimbat cablurile pt ca mutla lumea mi`a spus ca GZ papa mult curent iar cablurile care le am sunt f. subtiri. Am aceeasi problema, dupa 10 min amplificatorul intra in protectie.

Totusi nu inteleg care sa fie problema .... ori bateria, este prea mica ( 55 A ), dar mai mare nu imi incape ... ori amplificatorul sa nu mai poata pt ca din specificatiile producatorului am vazut ca este cam slab ( 1 x 1250W (1 Ohm ; 14,4 V, 10% THD) .

Ma gandeam sa vand amandoua amplificatoarele si sa merg pe un Hifonics sau un DLS, ambele de 1.500 W la 1 ohm...dar nu vreau sa se intample aceeasi chestie cu amplificatorul nou.

Va multumesc si astept cateva pareri !
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 02:37   #32
Al3x43v3r

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

1000W / 13,8V = 72,46A
Al3x43v3r is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 15:16   #33
ZDRMircea

Stage 2
 
ZDRMircea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

tind sa cred ca e din cauza bateriei...55 ah sunt muuult prea putini...totusi...se poate intampla(destul de rar) ca amplificatorul sa aiba mici(mari) defectiuni de fabricatie...incearca-l pe o baterie potenta...si daca ai toate legaturile facute corespunzator..bateria buna..difuzoarele in regula(nebobinate..fara vreun scurt in vreo bobina etc)..iar ele sunt legate astfel incat sa nu fie sub impedanta minima suportata de amplificator...atunci du-te cu amplifu la garantie(daca ai asa ceva)...
ZDRMircea is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -