Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-09, 01:42   #16
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Nu cred ca e vina amplificatorului ca proprietarul nu a ales bine difuzoarele, mai ales lasand pe cineva neexperimentat sa-i umble la difuzor ...

L.E.: Intrebare pentru initiatorul topicului: ai cumparat amplificatorul de nou?
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295



Last edited by sharkky; 13-05-09 at 01:46.
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:48   #17
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Chiar crezi ca un amplificator din gama Uranium poate fi mai prost decat un amplificator dintr-o gama inferioara?
Nu am testat acel model din gama Hydrogen, dar am testat acest uranium pe un Alpine type R de 15" pe 1 ohm, nu am patit ca persoana in cauza, pur si simplu aveam distorisuni pe osciloscop la 60% ==>multa energie irosita in cladura, distorsiuni care la un TXi 1500D nu am avut pe acelasi procent (pentru Type r de 15" se indica o putere de 750RMS, dar a mers ok si la 1000 in cazul Hifonics), cu acelasi difuzor, aceeasi configuratie.

In cazul de fata este foarte posibil sa fie de vina acel difuzor rebobinat, mai ales daca apar problemele la un volum mic.
Tocmai de aceea repet, testeaza 1 singur difuzor de 2 ohmi, daca merge, stii cauza.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 13-05-09 at 02:01.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 11:07   #18
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ampificatorul este cumparat de nou ! Difuzorul a fost rebobinat pe baza garantiei, deci nu a fost facut de un "necunoscator" .

In legatura cu impedanta, da, am masurat la bornele dif, dupa ce au fost legate in paralel si, cum am spus mai sus impedanta este peste 1ohm ==> nu ar fii trebuit sa am pebleme ( sa se incinga amplif. rau si sa intre in protectie, chiar si dupa ce am montat 6 coolere, pe un suport, care bat fix in radiatorul amplificatorului )

Cat timp am avut dif. la rebobinat a mers numai cu un singur Kicker ( 2 ohmi ) si mergea bine, pt ca nu avea destula putere - 1 x 600W (2 ohmi ; 14,4 V, 1% THD) - Deci, problema vine de la ???

Am sa fac proba cu un DLS CLASSIC CAD11 ca sa vad daca mai apare aceeasi problema. In cazul in care se intampla la fel si cu acel amplificator inseamna ca nu a fost rebobinat difuzorul cum trebuie si am sa`l trimit inapoi la garantie !

DLS-ul respectiv este pus pe masina unui prieten de 5-6 luni si merge fara nici un fel de problema !
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 11:11   #19
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Nu am vazut pana acum caz sa pui subwoofer mai puternic decat amplificatorul, si cand vrei sa-i dai semnal, sa intre in protectie ...
Difuzor rebobinat pe garantie? Tu vorbesti serios? Pai daca zici ca a fost rebobinat de catre un cunoscator, cum zici ca nu mai are aceeasi impendanta? Vezi ca te contrazici de unu singur si nu prea mai are sens ce zici ... Daca tu spui ca amplificatorul merge ok cu un singur difuzor, e clar ca al doilea are probleme serioase dupa rebobinaj ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:26   #20
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Pai da, merge ok, pt ca nu lucreaza la aceeasi putere cu un singur difuzor. E normal sa mearga ok, sa nu se incinga ... dar in momentul in care pun si al doilea difuzor, da mai tare in ele, se incinge rau de tot si intra in protectie. Chiar acum am sa ma duc sa masor inca o data fiecare difuzor in parte si am sa postez aici impedantele exacte
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:28   #21
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Pai da .. Se incinge pentru ca difuzoarele au o impendanta mai mica de 1 ohm si il forteaza, acesta intrand in protectie termica ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:37   #22
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Bun ... treaba sta in felul urmator !

Dif. 1 - 2.6 ohm
Dif. 2 ( rebobinat ) - 3.5 ohm
Punte - 1.8 ohm

Care`i problema ?
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:42   #23
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Legate in paralel vor avea ... 1.5 ... Eu tot imi mentin parerea ca difuzorul rebobinat este de vina...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:48   #24
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ok, dar nu vad ce legatura ar avea difuzorul rebobinat. Bobina nu agata, este centrat bine, nu scoate nici un sunet ciudat la volum mic, sau volum mare, merge perfect.

Daca intr`adevar avea probleme difuzorul, amplificatorul trebuia sa intre in protectie imediat, nu dupa 2-3 minute ( si asta depinde de fiecare melodie in parte, cat de jos coboara basul )

Chiar nu stiu ce sa mai fac
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:01   #25
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Pune mana si probeaza-l in alta configuratie, sau pe alte suburi ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:31   #26
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Originally Posted by sharkky View Post
Puterea calculata pe difuzoare a fost de aproximativ 1100W, fara distorsiuni, amplificatorul fiind clasa A/B ...
cum a fost calculata?????

intreb pt ca eu dintr-un monobloc de 3000w (dati de producator) am reusit sa scot (masurat) 550w-560w pe 2 difuri de 12.... si 146.6db sinus si 145.6 muzica


SCUZE DE OFFTOPIC
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:51   #27
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

A fost calculata cu ajutorul clampmetrului, aparatului de masura si formule din manualul de fizica ...
Multumit?

Lasa-ma sa ghicesc: acel monobloc de 3000W era GZ? No offense, dar eu la tine n-am vazut niciodata scorurile astea ... live ...

SCuze ptr off dar a trebuit sa raspund la intrebare ...
Eu sunt de parere ca daca e chef de controverse, e bine sa le facem in particular si nu pe topicului omului ...
Asteptam rezultatele de la el cu privire la testarea amplificatorului pe alt subwoofer sau pe alta configuratie ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 19:57   #28
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

era o intrebare simpla, nu trebuie sa te ataci in halu asta.
acel monobloc era un mnc, ca alimentare 2 plumbi 74 si 55 Ah , 1 traseu de 35mm2, un player ce nu stia iesire pt woofer , fara antifon pe masina si difuzoarele 2xdd 1512... daca nu ai auzit asta nu inseamna ca nu lucrez si ca nu fac probe.. de mintit nu are rost sa mint ... rezultatul e filmat si exista pe Term-Lab.... ma rog , cred ca incinta si difurile sint devina... cat pt replica: "No offense, dar eu la tine n-am vazut niciodata scorurile astea " raspunsul este : No offence dar am impresia ca nu stii cu cine vorbesti.
daca ai chef sa ne injuram hai pe mesenger





pt initiatorul topicului : scuze ca ne-am bagat picioarele in el si ca un sfat, vinde difu rebobinat si dai in gura numa la unu intr-o incinta calumea (volum necesar in care sa lucreze + un port tunat la o frecventa pe la 35hz)ca sigur se va auzi mai bine si mai tare... degeaba ai wati in difuzoare daca nu ai wati in amplif...
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 22:02   #29
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
sall, am si yo o intrebare pt cunoscatori.... pt 2 boxe vibe coaxial 100w rms, amplificatoru tr sa scoata mai mult egal sau mai putin decat boxele, ma gandeam dak scoate mai mult sa nu arda boxele la volum mai mare, ast rasp si pareri ref la amplificator...ms anticipat
Nu conteaza ce boxe ai, ideea este amplifu sa scoata mai mult decat boxele(de ce? ar fi multe de povestit, sunt sigur google = prietenul vostru), problema sa se arda la un volum mai mare iese din discutie daca am de a face cu oameni seriosi.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 22:06   #30
19tybby23

Stage 2
 
19tybby23's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 38
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Nu conteaza ce boxe ai, ideea este amplifu sa scoata mai mult decat boxele(de ce? ar fi multe de povestit, sunt sigur google = prietenul vostru), problema sa se arda la un volum mai mare iese din discutie daca am de a face cu oameni seriosi.
ok, ms
19tybby23 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -