Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-09, 19:19   #1
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Problema amplificator Ground Zero

Salutare tuturor !
De curand am achizitionat un amplificator GroundZero GZUA 1.1000DX ( stabil intr`un ohm, 1 x 1000W (1 ohmi ; 14,4 V, 1% THD) ). Ca subwoofer, folosesc 2 dif. Kicker - 600 w RMS fiecare, legate in paralel - . Am legat dif. intr-un ohm.

Dupa ce am facut reglajele la amplificator ( precizez ca levelul amplificatorului este sub jumatate, pt ca difuzoarele sunt noi si am inteles ca trebuie sa mearga ceva timp "lejer" ) si la casetofon ( volum 11 ), daca cresc volumul la 12, intra amplificatorul in protectie ... dupa 2-3 minute.
Am facut un suport pe care am montat 6 coolere, care bat fix in amplif. pt ca se incingea foarte rau si m`am gandit ca din cauza temperaturii ridicate intra in protectie.

Surpriza, am aceeasi problema, daca maresc volumul de la 11, la 12, intra in protectie, dar fara sa se mai incinga la fel de tare.

Chiar nu stiu ce sa mai fac. este posibil sa intre semnal prea mare din player ( Pioneer 5900 DVD ) ? Am sa incerc sa scad levelul la bass din casetofon si sa dau amplificatorul mai tare, pt ca tipul care mi`a reglat statia mi`a spus ca merge lejer volumul la amplificator pana la 3 sferturi fara sa am distorsiuni.

Daca ma poate ajuta cineva, ii raman dator Orice sfat e bun primit ...
__________________
VW Polo 6N 1.6 - 75cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 90cp--->131cp
VW Golf IV 1.9 TDI - 101cp--->140cp
VW Golf V 1.9 TDI - 105cp--->???cp


My Photos --- https://forum.4tuning.ro/album.php?u=37215

Instalatii Xenon, LED-uri SMD, folie faruri/stopuri, Polish faruri/stopuri, Alarme auto, Senzori de parcare, Faruri daylight Dectane, Stopuri pe LED Dectane, Angeleyes, LED-marker BMW, Chiptuning, Anulare filtru de particule ! http://bhp-tuning.ro
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 12:50   #2
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ce model de Kickere ai?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 13:01   #3
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

sint sanse sa ai difuzoare cu 2x2ohm si atunci tu il fortezi la 0.5 , incinta mai are inca un rol..... poate scade sau ridica impedanta
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 13:05   #4
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Exact la treaba cu 0.5 ma gandeam si eu ... Sa vedem ce zice baiatul, ce model de difuri are ...
Banuiesc ca e vorba de 06S12L52, si are fix 600W cu 2 x 2 ohmi ...
De unde rezulta ca 2 difuzoare cu 4 bobine de 2 ohmi ... 0.5 ...
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 17:06   #5
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Difuzoarele sunt Kicker, modelul 08VS12L52 .
Am scazut levelul la bas din casetofon si l-am marit un pic din amplificator, la fel si gain-ul si am aceeasi problema !
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 22:10   #6
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ce cabluri de alimentare folosesti?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 22:32   #7
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Normal ca intra in protectie...0,5 pe dif vs 1 ohm pe amplif, nu se poate...noroc ca ai protectie.
Leaga fiecare difuzor sa mearga pe 4 ohmi, dupa care in paralel sa fie de 2 ohmi pe amplif, problem rezolvat.

Spor la treaba.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 12-05-09 at 22:34.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 22:36   #8
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Stage1, stai asa ... Omul a spus ca are 2 x 08VS12L52, model care e pe 2 ohmi, deci legandu-le in paralel, le-a legat la 1 ohm ... Poate e alta cauza ... Curent, cabluri de alimentare, semnal ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 23:17   #9
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Stage1, stai asa ... Omul a spus ca are 2 x 08VS12L52, model care e pe 2 ohmi, deci legandu-le in paralel, le-a legat la 1 ohm
Am incurcat niste modele, ai dreptate.
wu_vladutz, un aparat de masura, masori daca ai 1 ohm pe iesirea de la difuzoare + daca ai 1 ohm pe amplif, in mod normal nu sunt FIX 2ohmi sau fix 1, raman la parerea ca pe difuri legate are 0.8 si pe amplif are 1.2 ==> problema ta(nu te speria ca se poate rezolva usor...)

Incearca totusi sa legi in 4 ohmi cele 2 difuzoare, sau chiar sa legi 1 singur la 2 ohmi, daca merge, intra in discutie varianta spusa mai sus, daca nu merge, trecem la cabluri etc...

Last edited by Stage1; 12-05-09 at 23:34.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 00:49   #10
wu_vladutz
Fanatik MotorSport Member


Stage 5
 
wu_vladutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 663
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[VW]
[4Tuning International]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Am incurcat niste modele, ai dreptate.
wu_vladutz, un aparat de masura, masori daca ai 1 ohm pe iesirea de la difuzoare + daca ai 1 ohm pe amplif, in mod normal nu sunt FIX 2ohmi sau fix 1, raman la parerea ca pe difuri legate are 0.8 si pe amplif are 1.2 ==> problema ta(nu te speria ca se poate rezolva usor...)

Incearca totusi sa legi in 4 ohmi cele 2 difuzoare, sau chiar sa legi 1 singur la 2 ohmi, daca merge, intra in discutie varianta spusa mai sus, daca nu merge, trecem la cabluri etc...
Dupa ce pun dif. in paralel am 1.7 Ohm, sau ceva de genul ( unul dintre difuzoare a fost rebobinat, si din cauza asta s`a modificat putin impedanta ), dar asta ma gandesc ca nu prea conteaza, din moment ce nu am fix 1 ohm si amplificatorul nu este fortat, in 2 ohmi trebuia sa mearga foarte bine.

Ma gandesc ca este amplificatorul prea slab, nu stie chiar asa multe ( apropo, daca va uitati la caracteristici pe net o sa vedeti ca este de dimensiuni mici ).
Cablurile sunt destul de groase ( 22 sau 20 mm ), curent este suficient ( cel putin asa`mi arata pe condensator )
wu_vladutz is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:24   #11
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

De unde stii ce impendanta are difuzorul dupa rebobinaj? Pai inseamna ca a fost rebobinat de catre un necunoscator ...In acest caz, toti parametrii difuzorului s-au schimbat, in consecinta, de aici vine problema ... Poate ca in loc sa creasca impendanta cum spui tu, ea de fapt a cazut in cealalta extrema, sun 1 ohm ...
Daca te uitai mai bine din ce gama provine amplificatorul, nu mai trageai concluzii asa pripite ...
Gama Uranium de la Ground Zero este destul de reusita, dupa parerea mea. GZUA GZUA 1.1000DX este de dimensiuni reduse deoarece este un amplificator digital clasa D; nu vine cu siguranta instalata pe el, are nevoie de o siguranta externa de 100A.
Un citat din manualul lui ... :
"This power amplifier has protection features to prevent any damages from misuse or faulty
conditions. If the unit senses excessive heat, short circuited speakers or overload, the protection
indicators will light, and the system will be turned off. In order to check the occurred problem,
you should turn all levels down and all power off and carefully check the installation for wiring
mistakes or short. If the amplifier shuts down due to excessive heat, the protection indicators will
not light : simply allow time for the unit to cool.
Always test the speakers and their wires first.
...

Due to it’s digital technology these amps are running at ~80% efficiency and produce much less heat than normal class A/B amps."

Incearca amplificatorul cu difuzorul bun, la care nu s-a umblat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gzua-dx-inside.jpg
Views:	155
Size:	174.5 KB
ID:	916238  

Last edited by sharkky; 13-05-09 at 01:27.
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:26   #12
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
din moment ce nu am fix 1 ohm si amplificatorul nu este fortat, in 2 ohmi trebuia sa mearga foarte bine.
Corect, schimba amplificatorul, mergi pe un inphase/DD/GZ mai strong sau Hifonics.
Mergi pe gama de produse mai stabile.
Are si sharkky dreptate, incearca cu un singur difuzor (cel cu parametrii standard), daca merge, mai sunt sanse si cu acest amplif.
P.S Gama Uranium de la Ground Zero este foarte ok, dar acest amplif nu este mereu stabil la puteri continue mari.

Last edited by Stage1; 13-05-09 at 01:32.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:32   #13
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ce e corect?
Omul spune ca are un difuzor rebobinat, cu o alta impendanata ...
Initial spune ca le-a legat in paralel la 1 ohm, acum spune ca de fapt nu are 1 ohm, are 1.7 ohmi ...
@wu_vladutz: Cum ai ajuns la concluzia ca acum au 1.7 ohmi daca initial ai spus ca au 1 ohm?

L.E.:
Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
P.S Gama Uranium de la Ground Zero este foarte ok, dar acest amplif nu este mereu stabil la puteri continue mari.

Daca nici gama Uranium nu e stabila ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:34   #14
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Quote:
Ce e corect?
Este corect faptul ca daca intradevar are 2 ohmi pe iesire, trebuia sa mearga fara probleme(probabil a masurat).
Quote:
Daca nici gama Uranium nu e stabila ...
Este, dar nu la puterea indicata (difuzoarele in cazul de fata depasesc amplificatorul). Personal as merge cu 2000 rms, eficienta crescuta la un volum rezonabil(dar asta sunt eu...)

Last edited by Stage1; 13-05-09 at 02:00.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:40   #15
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema amplificator Ground Zero

Ca o mica paranteza ...
Am folosit un amplificator din gama Hydrogen aproximativ un an si inca functioneaza perfect la noul proprietar in urmatoarea configuratie:
- amplificator: GZHA 2350XII (1 ohm: 2 x 700 (14,4 V, 1% THD)
(1 x 1500W @ 2 Ohmi (14,4 V, 10% THD)
- subwoofer: 2 x GZHW 25X ( 2 x 2 ohmi fiecare)
Concluzie: amplificator foarte stabil la impendatele date de producator, amplificatorul fiind reglat pe osciloscop. Puterea calculata pe difuzoare a fost de aproximativ 1100W, fara distorsiuni, amplificatorul fiind clasa A/B ...
Chiar crezi ca un amplificator din gama Uranium poate fi mai prost decat un amplificator dintr-o gama inferioara?
sharkky is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -