Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-05, 10:01   #1
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default au aparatele auto 4x45w ???

m-am gandit sa stiti si voi cu ce aveti de-a face

circuitele care reusesc(chipurile) sa scoata atatea puteri sunt cele de genul:
TDA7381(4x30W) pana la TDA7386(4x45W)
si derivatele lor care or mai fi
aceste integrate reusesc sa debiteze aceste puteri
la un consum maxim de numai 80W ?!?!?
parca ar fi \"perpetum mobile\"
cu 80W consumati sa scoti 4x45w???
alimentat printr-o siguranta de 10A???

legile fizicii ne spun urmatoarele:
un amplificator alimentat la 12V care trage 10A consuma 120W,nu?
din acestia 120W doar o parte sunt trimisi la iesire sub forma de putere audio
,restul fiind pierduti sub forma de caldura
ex. la un amplif in clasa AB puterea audio de iesire ar fi cam 50-60% din total-
deci in jur de 60w
(randamente mult mai mari au noile clase ex clasa D - insa yo n-am vazut pana acum
un Ci in clasa D pt. aparate auto)

spre deosebire de amplificatoarele \"de casa\" care se pot alimentata
cu orice tensiune necesara de la reteaua de 220v, in masina avem doar 12V CC
-ar fi o solutie sa ridicam tensiunea de alimentare(solutie folosita pt. amplificatoarele auto)- dar de unde spatiu pt. un montaj din asta in interiorul unui aparat auto si asa plin de nus cate sisteme
asa ca tot ce ne mai ramane e: P=Upp*Upp/8RL unde Upp=tensiunea de varf RL=impedanta difuzorului
chiar si cu difuzoare de 4ohmi si cu o tensiune de alimentare de 13.8V ajungem pe la 6w
o solutie des utilizata ar fi conexiunea a 2 amplificatoare in punte
si am reusi sa obtinem in jur de 20w
daca scadem impedanta difuzorului la 2ohmi obtinem 40w
cam atata se poate obtine fara un dc converter
si toate aceste puteri obtinute la un THD <= 10%
(inacceptabil pt. mine, sau pentru oricine a carui ureche vrea sa fie incantata de un sunet de calitate)

daca tot sunteti convinsi ca aparatele auto sunt capabile de asa puteri
bagati in masina, intre aparatul si boxele deja existente un amplificator de ex 4x45W
(RMS-nu conteaza marca,poa sa fie facut de amatori)
si faceti diferenta......

sa aveti parte de un sunet cat mai placut si cat mai clar
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 16:44   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu prea inteleg ce zici tu acolo, dar nu cred ca ar mai fi careva care sa creada ca unitatea principala scoate 4x45 sau 50 sau 60 mai nou rms... Unitatea scoate 4x18, 20, 22 rms, wati reali, curati.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 23:17   #3
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

ce nu intelegi?
spune si o sa incerc sa-ti explic mai bine

ce inseamna pentru tine de ex 20w curati reali???

uite de ex tda7386 echipeaza multe aparate acum la moda
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/4057.pdf
citez \"HIGH OUTPUT POWER CAPABILITY: 4 x 45W/4 MAX. 4 x 40W/4 EIAJ 4 x 28W/4 @ 14.4V, 1KHz, 10% 4 x 24W/4 @ 13.2V, 1KHz, 10%\"
dupa cum observi puterile sunt calculate la 1khz si cu thd10%
pai scuza-ma -semnal cu thd10% e material de zgariat pe urechi si distrus difuzoare nici decum muzica

PS v-ati pus vreodata intrebarea de ce un amplificator auto 4x50w e mult mai mare decat un aparat 4x50w(daca au aceeasi putere ar trebui sa aiba cam aceleasi dimensiuni) sau de ce ampliful are suprafata de disipatie atat de mare sau de ce ampliful trage peste 20A la max iar aparatul sub 10
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-05, 23:39   #4
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

cauta in cartile de specialitate..mai vechi..si ai sa vezi ca puterea SINUS..sau RMS..cum ii zice mai nou, este cea adevarata....ia si tu casurile astea si imparte cat zic ei la 2.64 si ai sa vezi puterea adevarata..si casurile ar avea putere si mai mare de 17-20 w..numai prin simplul fapt dk mai adaugi un radiator in plus la cel existent..care-i prea mic sa genereze o putere mai mare..si sa nu se incinga..
acuma...am zis si eu ce-am citit..si ce-am vbit cu ai' batrani..
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 08:26   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Quote:
citez \"HIGH OUTPUT POWER CAPABILITY: 4 x 45W/4 MAX. 4 x 40W/4 EIAJ 4 x 28W/4 @ 14.4V, 1KHz, 10% 4 x 24W/4 @ 13.2V, 1KHz, 10%\"
Pai uite ce scrii tu acolo sus: 4x45 este maximum power, asa cum au toate unitatile care emit sau amplifica semnalul. Pe statii vezi ca scrie 700 W sau 1600 W dar ele de fapt au numai jumatate din acea putere RMS, adica reali, sau cum vrei tu sa le zici.

Tot in descrierea ta de mai sus scrie in dreapta 28wx4 la 14.4V si 25wx4 la 13.3V... Ei bine astia sunt vatii aia RMS si curati de care zic eu. Dar nu uita ca masina ta scoate 12V, asadar unitatea aia a ta pe care scrie 4x45w scoate real cam 20wx4 la 12V cati scoate masina.

In concluzie, tu de la bun inceput ai confundat watii RMS cu cei PEAK.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 11:58   #6
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

un amplificator de 700w reali trage cam 1000w de la sursa,asta nu are randament 100% deci consum total de la baterie peste 1100w
adik trage un curent aprox de 100A
(fizica elementara doar)

uite de ex amplificatorul kenwood KAC6201 2x60w/4ohmi sau 2x75w/2ohmi sau 150w/4ohmi bridged CLAR ...citez \"Power consumation at 14.4V = 25A\" pretz =150$
iti propun urmatorul test-pe aceleasi boxe mai intai pui aparatu la max si asculti apoi statia la 1/3din max si vezi diferenta

conform electronicii puterea in cazul asta se masoara in W RMS
daca esti asa de bun da definitia la putere muzicala, de varf, pmpo....sau ce-o mai exista ...ceva concret
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 13:06   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"margarit2001\"
un amplificator de 700w reali trage cam 1000w de la sursa,asta nu are randament 100% deci consum total de la baterie peste 1100w
adik trage un curent aprox de 100A
(fizica elementara doar)

uite de ex amplificatorul kenwood KAC6201 2x60w/4ohmi sau 2x75w/2ohmi sau 150w/4ohmi bridged CLAR ...citez \"Power consumation at 14.4V = 25A\" pretz =150$
iti propun urmatorul test-pe aceleasi boxe mai intai pui aparatu la max si asculti apoi statia la 1/3din max si vezi diferenta

conform electronicii puterea in cazul asta se masoara in W RMS
daca esti asa de bun da definitia la putere muzicala, de varf, pmpo....sau ce-o mai exista ...ceva concret
Omule, tu ai probleme grave de exprimare. Si pe deasupra te mai si ataci cand lumea zice altceva decat tine. Ai intrebat daca scot unitatile 4x45. Ei bine, scot, dar nu RMS, ci PEAK. Tu tine-o cu a ta, daca stii mai bine, dar exprima-te sa inteleaga lumea, ca dai date care se bat cap in cap.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-03-05, 13:13   #8
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

da pe bune..de ce ai mai intrebat dk nu crezi ce ti se spune???
mai pune-ti 2 table la casetofon si o sa vezi k mai castigi 2-3 w..si tot asa..iar ce zici tu ca sa dai boxele la maxim pe cas si dupa aia pe statoe...in primul rand boxele (majoritatea) suporta sa bagi in ele si 50w reali..dar o statie..are in componenta si filtre..si nu se compara semnalul amplificat cu statia cu cel simplu din casetofon...si tocmai ca zici de fizica elementara mai CITESTE
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 12-03-05, 20:16   #9
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

am pus intrebarea pt. ca vroiam sa va lamuresc pe voi
ca vad ca nu va e clar

hai sa pun altfel problema
un cdplayer trage de la baterie de U=12v un curent I=10A max deci o putere de 120w(UxI)
sa pres ca toata puterea asta e folosita de amplificatorul audio de putere,dar asta are randament cam 50% -adik 50% putere audio iar restul se transforma in caldura -deci putere audio 60w in 4 canale -15w pe canal
dar nu toata puterea trasa de un aparat se duce numai la ampliful de putere ci se duce si la celelalte sisteme procesoare,display...etc
deci putere pe canal sub 15w

nici acum nu intelegeti???

PS fizica de clasa a VI-a
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-05, 22:55   #10
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

no ofense...dar esti pierdut..legea fizicii e legea fizicii..dar nu se aplica decat intro masura...ti-am zis..fa experimentu asta,mai leaga 2 table la cas si o sa vezi un castig de 2-3 w in cel mai bun caz....btw: una e semnalul si alta e puterea
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-05, 09:22   #11
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"margarit2001\"
am pus intrebarea pt. ca vroiam sa va lamuresc pe voi
ca vad ca nu va e clar

hai sa pun altfel problema
un cdplayer trage de la baterie de U=12v un curent I=10A max deci o putere de 120w(UxI)
sa pres ca toata puterea asta e folosita de amplificatorul audio de putere,dar asta are randament cam 50% -adik 50% putere audio iar restul se transforma in caldura -deci putere audio 60w in 4 canale -15w pe canal
dar nu toata puterea trasa de un aparat se duce numai la ampliful de putere ci se duce si la celelalte sisteme procesoare,display...etc
deci putere pe canal sub 15w

nici acum nu intelegeti???

PS fizica de clasa a VI-a
Pai si tu la ce concluzie ai ajuns ??? Scot sau nu scot atat ??? Ca noi stim sigur ca nu scot, dar tu trebuie sa fii convins.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 13-03-05, 10:55   #12
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

bine zis hondare))..cred ca si-a prins singur urechile
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-05, 16:46   #13
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

nu mi-am prins urechile ca n-am cum

mai lexus dc legea fizicii nu se aplica decat intr-o masura atunci in rest ce lege se aplica??? legi date in parlament sau de care??
sunt curios tu ce legi aplici la un aparat electric -legile din targ sau legile auzite ....
bun mai pui 2 table la cass si mai obtii 2-3w - dovedeste
niste diagrame,grafice ceva cum ai masurat
sa nu-mi ca dupa ureche?!
daca pui 10 table cat obtii ???
daca nu imi dovedesti nu te cred
:P

bun boxele sa zicem ca suporta 50w reali
si statia are filtre -hai sa te intreb ce filtre are ?
dc nu se compara semnalul amplificat de o statie si de amplificatorul de putere dintr-un aparat? dovedeste ya ca material de test un aparat si o statie de test de 4x20w
semnal simplu dintr-un cass? definitie semnal simplu
am zis yo ca semnalul si puterea e aceeasi marime ?
hai lexus ya zi-mi ce e semnalul si ce e puterea

PS daca tot va jucati cu asa ceva invatati sa le masurati parametri ca e mai bine asa dc sa vb din auzite sau dupa ureche
tot ce am zis pana acum pot sa dovedesc ori prin simulare ori prin masurare in realitate- cine nu crede sa ma contacteze si o sa-i arat
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-05, 16:51   #14
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

daca-i pui 10 table..obtii mai mult..cu siguranta..
pentru ca un cas nu poate scoate o putere mare din cauza radiatorului care nu are o dimensiune apreciabila..si care nu se poate raci ..integrate pot scoate..dar degeaba..tocmai de-aia statiile au radiatoare mari..si,,oare de ce din aluminu?????nu stiu)))
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-05, 22:55   #15
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

hmmm 10 table?!?!
zi-mi un model sa-l bag la teste sa vad care e diferenta cu table mai multe
)
unul mai comun nu cine stie ce unicat sa-l caut sa-mi vina rau
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -