Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-05, 19:05   #31
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

fostex-sunt difuzoare de banda larga cu randament mare
un singur dif poate reda frecventa 20Hz->18-20KHz
adik un dif de 10-16cm in care bagi 5w face sa-ti zornaie geamurile la apartament
sa nu mai zic de calitatea sunetului.......
misto nu???


PS cat despre boxele de calculator-unele sunt facute parca din pasiune(niste \"siretlicuri\" elctronice pentru un sunet superb)
pe cand altele sunt facute la kg(parerea mea)-obiecte de facut zgomot
zic asta din experienta-repar/testez nus cate modele pe luna
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-05, 19:07   #32
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

da-mi un link ceva..ca nu inteleg...adik..vreau ceva concret..k si altecurile mele care-s 2 care ca celelalte 2 nu le-am pus.fac sa bubuie camera..si ti-am zis se aude perfect cam la 95%...da-mi exemple complete
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 04-04-05, 22:21   #33
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"margarit2001\"
fostex-sunt difuzoare de banda larga cu randament mare
un singur dif poate reda frecventa 20Hz->18-20KHz
adik un dif de 10-16cm in care bagi 5w face sa-ti zornaie geamurile la apartament
1. fostex-urile nu sunt chiar cele mai ieftine difuzoare
2. pentru ca sa coboare in frecventa le trebuie o cutie destul de mare

nu am nimic cu ele dar au limitarile lor...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-05, 22:26   #34
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

din ce-am vazut fostex este firma..deci la 2mii para perechea de boxe..pt apartament..nu cred ca-i prea avantajos..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fostexnf1_big_232.jpg
Views:	103
Size:	21.1 KB
ID:	23504  
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 05-04-05, 01:54   #35
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

pai stati putin- era vb despe un topic cu cele mai ieftine difuri???
dc era inseamna ca eram atat de terminat incat n=am vazut


fiecare face ce vrea
dc vrei sa-ti iei pereche obisnuite in loc de fostex nimeni nu te opreste
pana la urma e o tara libera(sper)-fiecare face ce vrea
yo i-am raspuns lui lexus

PS ori vrei calitate ori vrei zgomoteca
la acesti bani ce boxe de calitate iti iei?
PS1 yo vb despre fostex cu randament mare,banda larga......
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-05, 11:07   #36
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

as zice io despre ce era topicul..dar te-as jigni)))k toti am deviat muuuuult
de la 4x45..la difuzoare))bafta
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 05-04-05, 18:54   #37
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

poti sa zici ce vrei
oricum nu ma poti jigni

pana la urma tu ai deschis discutia cu boxele-eu ti-am raspuns
trebuia sa n-o fac???

margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-05, 19:31   #38
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ramaneti pe topic va rog, sau il inchid...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 16:47   #39
ccris

Stage 4
 
ccris's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 227
Member of:
[Crazy Drivers]
Default nu-l considerati off-topic please!

daca HU nu ating 35-50W pe cana,l boxele de 35-50W rms chiar au aceasta putere?
Mai exact, un HU atinge puterea maxima cand ajunge potentiometrul la maxim sau cand mai ai si bass-ul, inaltele si de ex. loudness-ul la maxim?
Am incercat vreo 2 aparate cu boxe diferite care aveau ca si W mai mult decat putea HU sa scoata si daca bass-ul era la maxim si aveam si functia de loudness activata nu mai puteam trece de 25% din volum fara sa am senzatia ca se distrug boxele.
Aici intervine THD-ul de care vorbiti, nu suporta boxele frecventa sau pur si simplu intra mai multi W in boxe? Pe boxe nu-i specificat daca suporta 50W inalte sau bass...si daca stiu ca ajung pana la 50hz ma intreb daca mai jos de atat se sparg sau pur si simplu nu scot frecventele respective.
__________________
Cand vezi pe drum un caine, n-ai piatra-lucru trist! / Cand ai in mana piatra, e gol de caini tot locul, / Cand ai si caini si pietre si-arunci, tu n-ai norocul / Sa-i poti lovi! Iar daca lovesti ca bun artist, / Stapanul lor te vede si-ti scutura cojocul / Cu-o soart-asa perversa, sa nu fii pesimist?
Tel 0 744.11.76.97
YM: roccris -> va rog nu dati ADD<-
ccris is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 19:28   #40
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Boxele au asa ceva pt ca asteapta ca semnalul sa fie amplificat.

Neclaritatea din unitate este data din amplificatorul intern care nu poate mai mult si distorsioneaza.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 00:21   #41
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

caz concret: am folosit 2 difuzoare de 90 w rms direct pe un cd care scoate 4x27w rms, cu bass-ul la 4 din 7, mediile la 4 din 7 si inaltele la 5 din 7; puteam sa dau volumul la ~35 din 62, peste valoarea asta incepeau distorsiunile...
acum le folosesc tot pe acelasi cd, cu bass-ul la 0, mediile la 4 si inaltele la 5 (bass-ul vine de la subwoofer) si pot da volumul la 47-50 (depinde de melodie) fara distorsiuni...in ambele cazuri loud-ul pe \"high\"... ideea e ca bass-ul fura mult din claritate. deci se aude mult mai bine cu bassul la level-uri mai mici (daca exista subwoofer si amplif pt el)
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 07:21   #42
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Cum sa nu daca tu pui bass pe toate difuzoarele ?? trebuie sa ai filtre ca sa nu distorsioneze ia pune tu pe iesirea de subwofer si sa mai vb dupa aia !!!
__________________
Audi S3 400+ ---------
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 11:57   #43
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Puterea maxima/nominala este data intotdeauna pentru setarea 'flat' de pe orice EQ sau DSP. Distorsile care apar cam la jumatate din volumul HU ( adik max. 15W pe canal ) sunt datorate amplificarii deficitare integrate a HU si proastei antifonari a portierelor !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 15:20   #44
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Heparu_Boy...gresesti aici... Explica si mie...de ce a fost facut difuzorul de masina full range? ca sa scoate si bass? nu ?
Ei bine ca dai cu putin bass in el nu are nimik... adik chiar e indicat sa dai cu putin bass in el ca un subwoofer raspunde maxim pana in 250hz ..depinde cross-over...difuzor...etc
Iar daca tu dai numai medii si bass lipsesc frecvente din gama care spui...
parerea mea e ca un difuzor Full Range pt masina..daca ai posibilitatea sa il opresti la 80hz sau 70hz... si sa urce pana in 20khz..e perfect... si cu subwoofer-ul sa urci pana in 150hz...
Acum depinde de configuratii,etc
dar intr-o masina trebuie sa intre ceva bass si pe difuzoare....
blak is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 11:01   #45
Adrian_Pintea

Stage 4
 
Adrian_Pintea's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 267
Default

Ca sa dezleg enigma cu puterea de zeci de watti declarati la Hu-uri...Avem o alimentare de 14,4V, in interorul integratului, cei doi finali sunt alimentati cu jumate din aliemntare adica cu 7,2V ceea ce inseamna ca acel canal va putea la iesire maxim 7,2V rezulta Puterea P=(U*U)/imped dif ,deci P=(7,2*7,2)/4=51,84/4=12,96W cu 10% distorsiuni la integratele mai noi in interiorul lor sunt folosite 2 canale si legate in punte pt o putere mai mare deci puterea maxima cu 10% distorsiuni pe 4 ohmi pe care o poate scoate un HU de pe orice masina alimentat la 14,4V este de 25,92W...iar cu 0,5% deci semnal sinus RMS vreo 22W....Puterea aia declarata de producator de 45-60W este data pt 2 ohmi si este cu 10%distorsiuni...........
__________________
BMW Power
Adrian_Pintea is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -