Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-05, 21:17   #46
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,553
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default sal

si la sony pe site.. la casetofoane... 4x50 de w.. scrie ca scoate 4x22 de w reali.. rms.. astia sunt wati reali.. boxele duc mai mult... dar se aud nashpa pt ca sunt doar 22 de w.. daka bagi o statie pe ele sa vezi ca se aud mult mai bine.. zic de niste boxe bune. si puternice..eu am boxele astea.. pe casetofon de abia se aude si se aud nashpa.. ca sunt prea mari.. au cam 100 de w bucata.. si eu cu casu dadeam in ele 22 de w.. riscam sa ard si casu.. am bagat statie magnat.. 4x200 de w reali.. 8mil .. si.. imi zguduie masina de nu iti vine sa crezi.. nu inteleg toate calculele astea care le faceti.. nu isi au rostu.. 4x50 de w.. egal 4x22 de w reali.. atat poate sa aplifice un casetofon.. statie.. este de 10 ori mai mare ca un cas.. si e fara cd fara display.. dintr-un cas cu cd display si toate piesele alea de pe acolo.. o marime ff mica.. cat vrei sa scoata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc00017_411.jpg
Views:	127
Size:	43.4 KB
ID:	34690  
__________________
ANONYMOUS MOTORSPORT
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 23-07-05, 19:08   #47
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Este o aberatie....sa arzi cass-ul daca bagi un difuzor d eputere mai mare la aceeasi impedanta...
blak is offline   Reply With Quote
Old 30-07-05, 02:48   #48
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

n-am mai trecut d mult p aici - a naiba ea d scoala, bine ca am terminat-o


luat modelul sony CDX-S1000 la test

putere masurata
10W/4ohmi la THD~1%
max 17W/4ohmi la THD~10%

masuratorile au fost facute in conditiile in care capsula amplificatorului de putere a fost mentinuta la max 40grade(cu racire suplimentara)
cand a fost eliminata racirea suplimentara la peste 80gr incepe sa intre in functiune limitarea de curent - puterea scade cu 2-4W

pt. ccris
THD are ca rezultat alterarea semnalului audio(a sinusoidei) -> rezultat audibil -uruie boxele -asta se intampla din cauza aparatului

pt. DaciaMustang
prin faptul ca tu ai dat basul la 0 ai facut o atenuare a frecv joase ceea ce se concretizeaza prin scaderea amplitudinii basului(ampul trece in zona cu THD mai mic -\"nu mai uruie\" ) si de aceea poti da mai tare

pt. doarr4u17
nicioadata n-o sa arzi un dif de putere mai mare decat a ampului, doar daca ampul intra in \"limitare\"

bafta
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -