Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-08, 18:23   #31
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

De mult nu am mai scris...
Am trecut pe la Marianu. Omul mi-a presat Dynamat-ul - care era pus prost, a adaugat alte straturi pe unde era nevoie, mi-a tratat fetele de usi, mi-a pus cam 5kg de pasta Brax(!!!). O blana groasa pe usa si ... cam atat.

Rezultatul: alta viata!!! Merita din plin efortul! Muzica se aude muuult mai bine si detaliile se separa cu totul altfel.

Urmeaza schimbarea amplif-ului si a CDului. MERITA!!!
leso is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 12:23   #32
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default noutati

Am Brax-ul X 2400.2 Graphic Edition , din pacate sub pat, nu in masina. Urmeaza il montez, sa schimb cablurile audio si sa ascult...
Scriu dupa ce am o impresie.
leso is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 22:38   #33
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

acest amplif merita si alte difuzoare.
sa-l stapaneste sanatos.
la ce player te-ai gandit ?
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 10:44   #34
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Are deja un Alpine CDA-9887R..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 12:45   #35
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

ok. si ca difuzoare am inteles bine k2p ?
cele noi ? pe ce subwoofer va merge ?
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 20:01   #36
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by Bogdan YBR View Post
ok. si ca difuzoare am inteles bine k2p ?
cele noi ? pe ce subwoofer va merge ?
Da, am k2p-urile vechi. Subwoofer am o prostie - Magnat cu amplif Magnat. Sub-ul e in urma sistemului mult, dar cu reglaj nu deranjeaza flagrant...
Ma gandesc sa pun un Helix E10 Esprit ca amplif pentru sub. La difuzor ma mai gandesc.
Ce recomanzi?

Last edited by leso; 11-01-09 at 20:04.
leso is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 21:20   #37
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Amplificatorul pentru sub alege-l in functie de sub!
Pentru a face o recomandare ar trebui sa ne spui cam ce gen de muzica asculti, cam la ce volum ...
Eu de exemplu ascult toate genurile de muzica , la volume foarte diferite , in functie de starea de moment.In conditiile astea un sub cu putina putere nu prea e bun cind vrei sa asculti tare un hip-hop sau unul puternic dar lent , cind vrei sa asculti rock va fi foarte deranjant cind ramine in urma midbasului.
Eu inca nu m-am hotarit cum voi rezolva problema sub-bass-ului , probabil cu doua difuzoare de 25 cm (ideal ar fi patru dar nu am spatiu).
E destul de dificil cind vrei SQ cu SPL ridicat!
Daca te multumesti cu un volum rezonabil ai mai multe obtiuni , iti voi enumera citeva ascultate de mine , care mi-au placut :
- JL 10W6
- mac Audio Aliante 10 Black Limited sau Aliante 12 Black Limited
- Helix E 250 Esprit sau E 300 Esprit
- Brax Matrix 10.1
- mai am ascultat un sub care imi place la Pioneer seria ODR (nu stiu daca il poti cumpara in RO)
In continoare o sa incerc in citeva cuvinte sa iti descriu si impresiile pe care mi le-au lasat aceste sub-uri:
1.JL 10W6- un difuzor destul de rapid , coboara binisor are si impact la volum putin peste mediu dar cu siguranta nu vei misca prea mult scaunele cu un singur difuzor.
2.mac Audio Aliante 10 Black- cred ca e un pic mai rapid decit JL-ul dar are mai putin impact si nu cred sa coboare la fel de mult ca JL-lul dar in schimb fratele mai mare Aliante 12 Black Limited imi pare sa coboare mai bine , isi pastreaza rapiditatea dar nici el nu are un impact care sa te dea pe spate.
3.Helix E 250 Esprit si E 300 Esprit sunt foarte asemanatoare cu mac Audio dar la un pret mult mai mic .
4.Brax Matrix 10.1 cu toate ca nu l-am ascultat suficient si nici in conditii bune (incinta nu era pentru el) imi place foarte mult , este rapid are impact , mie mi se pare ca are cel mai mare impact fata de cele enumerate mai sus, coboara foarte bine si ce mi-a placut cel mai mult se imbina foarte bine cu difuzoarele de la Brax (normal sunt facuti de aceias firma)
5.ODR-ul celor de la Pioneer este foarte rapid dar impactul este destul de redus poate cel mai redus , coboara destul de bine dar nu prea tine in volum deloc.(toate au fost amplificate de staii bune)
Ca sfat indiferent de ce subwofer vei alege, daca vrei sa fie rapid si sa fie bine controlat pune si un amplificator bun , cu putere si curent mare, mai bine sa ai de unde taia !
Am enumerat aici difuzoare potrivite pentru SQ , ascultate de mine , sigur ca mai sunt si altele , pentru SPL las pe cei mai priceputi.
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 22:13   #38
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Hmm ... Parere proprie si personala :
Eu am un Helix E10 ca amplificator pentru subwoofer si il folosesc acuma cu un Helix Precision P12 in cutie de fabrica Bass-Reflex . Fiind un difuzor in 4 ohmi , amplificatorul functioneaza acuma in 4 ohmni si scoate 350 W RMS . Am avut inainte de acest difuzor un Helix Esprit E300 dar care din pacate nu avea cutie tocmai buna pentru el si asta a dus la un mic incident cu ceva fum . . Esprite-ul era mult mai "acolo" ca sa spun asa , in sensul ca avea ceva impact , avea prezenta , dar din cauza cutiei nu prea suna el cum trebuia sa sune . Amplificatorul il controla super bine , acesta scotand in 2 ohmni 550 W RMS , difuzorul fiind de 400 . P12-le e mult mai prezent , mult mai "gros" la sunet , ca sa spun asa , dar se cam pierde unpic prin spatiu cand vine vorba de rapiditate . De aceea , eu o sa revin la seria Esprit cat de curand . Alegerea finala trebuie s-o faci numai si numai dupa gusturile tale proprii si personale si unpic de ajutor avizat . In definitiv, tie trebuie sa-ti placa cum suna in primul si in primul rand .
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 11:02   #39
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Salut si multumesc pentru raspunsuri!
Genurile de muzica difera mult. Ascult rock, 80thies, HipHop, muzica clasica atunci cand inregistrarea este audiofila. Volumul il las mic daca stau pe loc dar il cresc semnificativ in momentul in care rulez in trafic - datorita cresterii zgomotelor de fond.
Nu vreau de la subwoofer sa imi rupa masina in doua, ci sa vina dupa midbasi acolo unde frecventele coboara prea mult. Incinta va fi inchisa pentru un control mai bun.
Merita schimbate si tweterele - Brax-urile Matrix 2.1 mi se pare ca suna intr-un mare fel.
Voi incerca sa ascult difuzoarele indicate de voi sa vad ce parere imi fac.
leso is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:04   #40
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Hmm ... Parere proprie si personala :
Eu am un Helix E10 ca amplificator pentru subwoofer si il folosesc acuma cu un Helix Precision P12 in cutie de fabrica Bass-Reflex . Fiind un difuzor in 4 ohmi , amplificatorul functioneaza acuma in 4 ohmni si scoate 350 W RMS . Am avut inainte de acest difuzor un Helix Esprit E300 dar care din pacate nu avea cutie tocmai buna pentru el si asta a dus la un mic incident cu ceva fum . . Esprite-ul era mult mai "acolo" ca sa spun asa , in sensul ca avea ceva impact , avea prezenta , dar din cauza cutiei nu prea suna el cum trebuia sa sune . Amplificatorul il controla super bine , acesta scotand in 2 ohmni 550 W RMS , difuzorul fiind de 400 . P12-le e mult mai prezent , mult mai "gros" la sunet , ca sa spun asa , dar se cam pierde unpic prin spatiu cand vine vorba de rapiditate . De aceea , eu o sa revin la seria Esprit cat de curand . Alegerea finala trebuie s-o faci numai si numai dupa gusturile tale proprii si personale si unpic de ajutor avizat . In definitiv, tie trebuie sa-ti placa cum suna in primul si in primul rand .
anumalutz: tu sigur ai p12? pt ca din descriere parca ai avea altceva.
p12 suna fara dar si poate fff bine la banii lui. adica personal nu stiu sub de 5mil care sa sune asa. buba lui cea mare este ca nu se mai aude la volum ridicat. in schimb coboara foarte bine si daca ai resurse in amplif este si rapid. eu cu un audison lrx 1.400 l-am indoit dar suna cum trebuie.

leso: p12 ar fii alegerea mea din ce au recomandat baietii mai sus dar 2 bucatii. 2 x 12 vor suna si mai bine la volum mare si vor fii sigur mai rapide. iar in afara de asta ...daca tot costa 5mil de ce sa iei numai 1 ??
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:33   #41
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by leso View Post
Salut si multumesc pentru raspunsuri!
Genurile de muzica difera mult. Ascult rock, 80thies, HipHop, muzica clasica atunci cand inregistrarea este audiofila. Volumul il las mic daca stau pe loc dar il cresc semnificativ in momentul in care rulez in trafic - datorita cresterii zgomotelor de fond.
Nu vreau de la subwoofer sa imi rupa masina in doua, ci sa vina dupa midbasi acolo unde frecventele coboara prea mult. Incinta va fi inchisa pentru un control mai bun.
Merita schimbate si tweterele - Brax-urile Matrix 2.1 mi se pare ca suna intr-un mare fel.
Voi incerca sa ascult difuzoarele indicate de voi sa vad ce parere imi fac.
Brax Matrix 2.1 sunt defapt mediile de l brax . Tweeterele sunt 1.1 . da, intradevar suna intr-un mare fel , pacat ca ale mele sunt inca in cutie la capul patului meu .
YBR-ule , am P12-V . Cutie din fabrica , bass-reflex .
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 06:26   #42
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Brax Matrix 2.1 sunt defapt mediile de l brax . Tweeterele sunt 1.1 . da, intradevar suna intr-un mare fel , pacat ca ale mele sunt inca in cutie la capul patului meu .
YBR-ule , am P12-V . Cutie din fabrica , bass-reflex .
IAP!
Pe audiolab apar twetere:
http://audiolab.ro/difuzoare-auto/-b...trix-1-1-.html
http://audiolab.ro/difuzoare-auto/brax-matrix-2-1.html

Pe Audiotec Fischer apar corect:
http://www.audiotec-fischer.de/produ...a949aa13ba18c5
http://www.audiotec-fischer.de/produ...a949aa13ba18c5

Inteleg situatia cu difuzoarele la capul patului... Eu am amplif-ul sub pat... Totul e intim lagat de pat
leso is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 07:46   #43
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Si eu as merge tot pe un P12..sau chiar 2 daca iti permite spatiul..
La Brax avem asa 1.1 tweetere 2.1 medie si 6.1 mid-bass...

PS: Ce face Brax-ul.. ?
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 11:43   #44
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Si eu as merge tot pe un P12..sau chiar 2 daca iti permite spatiul..
La Brax avem asa 1.1 tweetere 2.1 medie si 6.1 mid-bass...

PS: Ce face Brax-ul.. ?
Doarme sub pat. E cam virginel.
leso is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 15:14   #45
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Nu e problema..lasa ca ii vine si lui timpul...si vb aia prima experienta nu se uita niciodata..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -