Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-08, 11:36   #16
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Mi s-a parut mie sau ieri seara mai era un post aici...
leso is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 12:57   #17
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Stai linistit, multe posturi care ii incomodeaza pe unii oameni dispar repede. Zi mersi ca l-ai citit.

Dupa cum se spunea si in postul de aseara, unul din avantajele folosirii filtrarii active este flexibilitatea in taierea diferitelor frecvente.


EDITAT: Asa e... Dispar pana si topicuri de care unii se folosesc undercover. Da' asta inseamna pana la urma moderarea unui forum. Atitudinea lui Adi nu a fost tocmai constructiva iar asta e motivul pentru care postul sau a fost modereat. TU nu esti in pozitia din care poti sa judeci munca unui moderator. O sa va rog pe amandoi sa scrieti DACA aveti ceva UTIL de scris. Altfel, intreadevar, multe posturi care ne incomodeaza ochii inutil o sa dispara in continuare, la fel de repede si la fel de sigur. Gasiti voi alte forumuri unde sa bateti campii cand e cazul. Multa bafta!
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295



Last edited by ReLLaXX; 09-09-08 at 17:19.
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 17:38   #18
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Leso... pe scurt, legat de avantajele si dezavantajele unui sistem full activ sau pasiv...

Alcatuirea unui sistem full pasive necesita multe cunostinte de electronica aplicata, acustica si "taine" ale sunetului in general. Este genul de proiect la care se inhama cei cu vechime considerabila, cu cunostinte suficiente incat sa obtina un rezultat comparabil cu cel al unui sistem full active. Si nici atunci nu e sigur ca iese la fel de bine.. Un astfel de sistem se poate realiza, dar incomparabil mai greu decat un full active.

Full Pasive:

Pentru fiecare modificare de prag si panta de taiere a filtrului trebuie sa lucrezi hardware (la nivel de piese). La fel si pentru unele modificari ce tin de alinierea temporala, acolo unde nu poti sa faci asta doar din pozitionare. Orice peak, deep, problema de faza sau de impedanta necesita acelasi efort. Numarul de variabile care trebuie luat in calcul este FOARTE mare. De aici si sansele foarte mici de reusita in cazul in ca nu stapanesti aceste cunostinte.

Full Active:

Daca ai un HU capabil, secondat eventual de un procesor bun, toate aceste lucruri se fac din setari prestabilite. Aceste setari te ajuta in limitele lor, flexibilitatea pe care o permite un procesor fiind de obicei direct proportionala cu pretul acestuia. Asezarea, pozitionarea si instalarea componentelor in habitaclu precum si matching-ul acestora (difuzoare, amplificatoare, HU si, spun unii, chiar si cabluri) ajuta la nivel de detaliu rezultatul final. Setarea unui sistem Full Active se face indiscutabil si incomparabil mai usor decat setarea unui sistem Full Pasive. Si in cazul cuiva cu cunostinte limitate, poate si mai ieftin.


Pe post de concluzie, nu vad nici un motiv pentru care ai dori la inceput de drum un sistem Full Pasive. In rest... Multa bafta si spor la munca!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 09:33   #19
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

LIL'D traieste pe google sau in dictionare ?
on-topic , chestiunea cu full active sau full passive tine mai mult de fondurile de care dispui tu pana la urma . cum ti-a mai spus si alex , K2P-urile au nevoie de putere ca sa fie controlate , iar alegerea acestuia este in sine destul de importanta . La sq , nu prea ai ce sa cauti cu 2 sub-uri , din moment ce prezenta lor trebuie sa fie "discreta" . in locul la 2 sub-uri , ai putea sa optezi pentru unu mai "potent" sau mai mare . ( vezi masina lui peste , tot un C4 coupe ) . Si in ultimul rand , totul tine de gusturi si de modul in care iti place tie sa asculti muzica.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 09:30   #20
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by leso View Post

Multumesc, dar nu ma poti lasa asa. Trebuie sa imi spui si ce am gresit si ce e de facut. Altfel nu am cum sa invat.
tu nu ai gresit cu nimic. am raspuns asa pentru ca la inceput o sa fii multumit de ce ai pe masina, te obisnuiesti si-ti place, si dupa aceea vine ziua magica in care asculti la altul in masina si ti se pare ca se aude de n ori mai bine. ( ca prima rezolvare ar fi sa bagi o iarba si o sa ti se para ca si tu ai sistem magic )

ca sfat ar fi : baga multi bani de la inceput, astfel incat sa ai o marja de eroare cat mai mica.

cel mai bine ar fi sa prinzi o intalnire sau un emma ca sa iti dai seama cum se aud si cum ar trebui sa se auda (faci si un raport calitate/pret ), si dupa aceea stii mai exact unde trebuie/vrei sa ajungi.

sfaturi de componente nu pot sa-ti dau, pentru ca am schimbat relativ putine pana acum, si tot timpul ( cred eu ) am schimbat de la prost la mai bun. daca vrei iti spun ce sa nu-ti iei
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 09:40   #21
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Zilele acestea m-am intalnit intamplator cu leso si am ascultat sistemul lui. In afara sub-ului care era destul de sus taiat sistemul suna destul de ok pentu valoarea lui.
Sunt sigur ca pe viitor va progresa destul de mult..avand in vedere ce planuri are.
Multa bafta !
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 13-09-08, 17:35   #22
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

ca o scurta completare la ce a zis rellaxx... daca vrei sa folosesti focal k2p(modelele vechi cu tn52) in config activa, iti recomand calduros sa folosesti filtrare pasiva dar amplificare activa (aka 4 crossovere).. iti spun din proprie experienta ca asa vei obtine maximum din ele.
bafta cu sistemul
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-09-08, 19:17   #23
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

filtrele nu au si pierderi? mie asa mi s-a parut, am trecut pe full active si I got volume ... (bine, am schimbat si niste fire dar nu cred ca are relevanta). a trebuit sa scad gain-ul pe doua componente din 3, subul, culmea, mi se pare mai incet. oricum, nu el e baza.

off lil'd traieste intr-o lume fff reala, iar lucrurile care le spune sunt interesante, iar prezentarea ... isteric-ilara. thumbs up, mie-mi place de el desi mi-am furat-o (mmm cam pe drept).
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE



Last edited by bezz; 13-09-08 at 19:20.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 14:11   #24
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

nu sunt pierderi... dar, daca in tn52 dai cu 15w fara filtru, cu el o sa dai cu 100 iar la kick-uri nu-i mare diferenta.. eu am avut 200w pe fiecare kick si 75w pe fiecare tw cu filtre pe ele... si se auzeau tare cat puteau ele
daca n-ai amplif focal pe tw, pune filtru macar pe ele... vei avea rezultate mai bune
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 23:56   #25
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Nu cred ca omul se mai agita cu K2P ca din ce am inteles vrea sa faca o schimbare radicala a sistemului...ramane de vazut..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 09:20   #26
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Am stat si eu si m-am gāndit zilele astea.
Cred ca intai imi termin usile - spuma, pasta Brax, burete si ce mai e de facut + o izolare fonica zdravana in dreptul motorului - ma gandesc la ceva Dynamat pus pe la pedale.
Apoi schimb amplif-ul meu Philips cu un Brax (ca prima preferinta) sau Helix (a doua preferinta), dupa care ma gandesc la KP2 - care in acest moment sunt cea mai buna componenta din sistem.
Imi sunt utile discutiile cu voi fiindca pe masura ce cites post-urile imi formulez variante de lucru.
leso is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 10:31   #27
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Eu am avut K2P si am fost foarte multumit de midbass mai ales.
Cu un amplif si o unitate buna poti face treaba f buna cu ele..parerea mea.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 20:13   #28
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

poti asculta la mine un woofer k2p atacat de un brax daca vrei sa te ghidezi dupa ceva.. maine seara la marinu
bafta
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 17-09-08, 14:00   #29
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Leso nu te grabi in a achizitiona scule !
Inainte de a cumpara aculta cit mai multe sisteme si cit mai variate pentru ati da cit mai bine seama cam ce vrei si pe urma ia decizii.E greu dar nu imposibil daca ai rabdare , vii pe la intilniri si concursuri in jumatate de an, un an chir te vei lamuri cam ce vrei sa faci in masina si in felul asta scapi de pierderile pe care le ai la revainzarea suculelor pe care le iei noi. Chiar daca pare un cliseu ,in domeniu asta eu zic ca cel mai important la inceput ,este sa ai rabdare si ambite in a asculta cit mai multe sisteme!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 17-09-08, 14:10   #30
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Eu am schimbat 11 subwoofere in 4 ani
Nu stiu ce sub si amp sa-ti recomand eu. Conteaza sa le asculti tu, sa-ti faci o idee luand in calcul si stilul de muzica pe care-l asculti.
Si apropo de ce spuneam mai sus !
Eu nu am schimbat nici unul (nu l-am luat pe cel mai bun , dar am avut norocul sa nu iau unul prost)
Nu spun ca ,daca vei proceda cum te-am sfatuit nu vei scimba niciodata nimic , gusturile si pretentiile oamenilor evoluaza , dar vei reduce mult din riscul cumpararii unor scule pe care sa vrei sa le schimbi in 2-3 saptamini.
ceachi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -