Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-08, 19:49   #1
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Thumbs up Citroen C4 Sistem SQ 5 CH "Brax Team"

Salut.

Intentionez sa fac un sistem SQ in Citroenul meu C4.
Am apelat la o firma care mi-a pus un pachet de Dynamat Xtreme Bulk Pack in usi - un strat pe fata interioara a tablei exterioare a usii, un strat pe fata interioara a tablei interioare a usii si un strat pe fata dinspre exterior a fetei de usa din plastic. Tot acolo am inlocuit dif-urile standard cu 2 sisteme Focal K2P - 100W RMS. Am montat o statie mai veche Philips care alimenteaza Focal-urile si un sub Magnat amplificat + un condensator. Cablurile sunt Dietz, cablul care aduce + la alimentare este foarte gros. HU este un Kenwood KDC-W6537uy.

Rezultatul:
Plusul de calitate si volum este clar. Dar vreau mai mult. Am bold-uit ceea ce ramane. Poate Focal-urile le schimb cu Brax, dar intr-un viitor indepartat.


Acum vreau sa fac urmatoarele schimbari:

Cred ca primul care trebuie sa plece este SUB-ul impreuna cu ampliful lui. Aveti vreo sugestie? Am inteles ca cele inchise redau mai fidel sunetul.

Apoi amp-ul boxelor. Propun un Helix A2 Competition. Merita pentru boxele mele? In momentul schimbarii amp-ului boxelor voi avea nevoie sa desfac usile fiindca si cu amp-ul de acum mai bazaie cate ceva prin ele; unde ar trebui sa mai pun Dynamat? Urmatoarea dilema e legata de fire: desi am cumparat un set de cabluri Dietz, oamenii care mi-au montat au folosit cablurile audio ale masinii, spunand ca sunt suficient de bune. Sa schimb cablurile audio ale masinii cu altele?
E posibil ca dupa ce vin cele 2 amp-uri sa am nevoie de o baterie deep cycle. Sa pun una suplimentara, in portbagaj + un releu?

Ultima piesa de schimbat cred ca e HU. Si aici am nevoie de ajutor in alegere.



Exista vreu site pe care apar teste cu amp-uri sau SUB-uri ? Exista vreun site de unde sa invat unde sa pun si ce material pentru antifonare? Voi de unde ati invatat?

Pun poze imediat ce incep sa fac schimbari.

Last edited by Marinu; 07-05-09 at 11:17.
leso is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 16:04   #2
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

majoritatea invata din greseli
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 17:46   #3
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by aproapeom View Post
majoritatea invata din greseli

Multumesc, dar nu ma poti lasa asa. Trebuie sa imi spui si ce am gresit si ce e de facut. Altfel nu am cum sa invat.
leso is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:20   #4
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by leso View Post

Multumesc, dar nu ma poti lasa asa. Trebuie sa imi spui si ce am gresit si ce e de facut. Altfel nu am cum sa invat.
Nu cred sa fi fost vorba de tine, era vorba de altii cum au invatat, ti-a raspuns la intrebare.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:33   #5
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Nu cred sa fi fost vorba de tine, era vorba de altii cum au invatat, ti-a raspuns la intrebare.
Inteleg. Nu exista o reteta a succesului garantata.
Fiecare face incercari si ajusteaza in mers acolo unde greseste. E bine pentru ca reusesti sa ajungi la ceea ce iti place. E rau pentru ca toate greselile costa bani.
Eu vreau sa imi iasa bine cu cat mai putine greseli.

La inceput ma gandeam ca sistemul meu 2 dif + SUB nu ar trebui sa fie foarte complicat. Practic pasul 1 necesita un sfat de cumparare amp + sub.

Multumesc pentru lamuriri; acum stiu la ce sa ma astept.

Sfaturi pentru sub + amp?
leso is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:44   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Eu am schimbat 11 subwoofere in 4 ani
Nu stiu ce sub si amp sa-ti recomand eu. Conteaza sa le asculti tu, sa-ti faci o idee luand in calcul si stilul de muzica pe care-l asculti.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 19:54   #7
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Eu am schimbat 11 subwoofere in 4 ani
Nu stiu ce sub si amp sa-ti recomand eu. Conteaza sa le asculti tu, sa-ti faci o idee luand in calcul si stilul de muzica pe care-l asculti.
Ok. Sincer nu stiu de unde sa o apuc cu SUB-ul. Lumea spune ca orice e mai bun decat sub-ul meu magnat express de acum - si dupa montarea boxelor fata le dau dreptate.
Nici nu stiu de unde sa incep. Vreau SUB inchis dar oferta pe site-uri e foarte mare la bas reflex. SUB inchis in cutie gasesc sau tre sa fac eu cutia? Statia pentru SUB sa fie clasa A, AB sau D? Face diferenta de calitate a sunetului? Pe boxe inteleg ca e musai statie clasa A. Apoi, la ce marci sa ma uit pentru amplif SUB? Dar pentru SUB?
leso is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 20:41   #8
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

O idee foarte buna ar fi sa incepi sa vezi ce au facut altii cu C4 si poate inveti ceva de la ei... insa in acest domeniu e foarte foarte greu pentru cineva sa-ti dea un sfat...pentru ca fiecare componenta trebuie aleasa in functie de urechea ta si de ce iti place tie...SQ-ul poate fi un domeniu foarte subiectiv.
__________________
Renault Megane II dci - KW V2 Coilovers, Custom RS bodykit, 18", Custom 2.7" Navi Mio H610, Custom center 7" Monitor Multimedia Interface, Custom "iDrive" system, Custom CarPC used as DSP, Custom SQ Audio System, etc...

Locul I - EMMA 4Tuning Action & Sound SQ Entry Unlimited
Locul III - CNCA 4Tuning Festival SQ Pasionati
Locul II - CNCA 4Tuning Action & Sound SQ Audiofili Unlimited


https://www.youtube.com/watch?v=CrBTyAXXhKs

Last edited by J.D; 07-09-08 at 20:43.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 22:30   #9
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Ideea e ca primul lucru pe care cred eu ca il vei schimba este K2P-ul . HU-ul pe care trebuie sa-l ai este unu 1-st class , pioneer p88 , alpine 9835 / 9855 / 9853 . Pentru amplif-ul de mid-bassi iti cam trebuie unul de clasa A , iar pentru woofer tiar trebui unul clasa D . Totul tine de urechea ta , de modul in care iti place tie sa simti/auzi muzica in masina . iti recomand sa il contactezi pe marinu pentru sfaturi si componente de prima mana . tot el te poate ajuta si cu sub-ul si montaj si tot ce ai nevoie .
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 22:47   #10
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

ok. postez noutatile.
leso is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 00:32   #11
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Eu am avut K2P sunt niste mid-bassi f buni desi pretentiosi la usi, necesita o usa f bine pregatita un amplificator cu putere destul de mare si control f bun.
Nu stiu cum se pupa cu usa ta dar cred ca volumul usii daca masina ta nu e in 2 usi ar tb sa fie destul de apropiat de cel recomandat.
Nu stiu exact cum se prinde difuzorul la C4, daca se prinde direct pe usa e perfect daca nu fa ceva sa vina prins pe usa si pe langa foliile de Dynamat folosite poti sa apelezi si la pasta BRAX sa dai peste folii cu incredere, sa stii ca face minuni. Sunt curios cum te-ai gandit sa amplifici sistemul. Daca vei folosi crosovere active iti recomand un player bun gen Alpine 9855,9835,9853 sau un Pioneer DEH-P88RS, DEH-9600..etc sau Clarion DXZ788 sau DRZ958RMC si un amplif Focal 2.150 cu 2.75 sau 2xHelix A2 daca te tine buzunarul ori un Helix P400, DLS ULTIMATE A4.

In legatura cu site-ul sunt mai multe site-uri pe care poti procura informatii insa nu si neaparat adevarate. Cel mai bine e sa incerci tu singur sa testezi sa asculti si apoi sa faci diferenta.

Bafta si asteptam poze si noutati !!!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 08:22   #12
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Eu am avut K2P sunt niste mid-bassi f buni desi pretentiosi la usi, necesita o usa f bine pregatita un amplificator cu putere destul de mare si control f bun.
Nu stiu cum se pupa cu usa ta dar cred ca volumul usii daca masina ta nu e in 2 usi ar tb sa fie destul de apropiat de cel recomandat.
Nu stiu exact cum se prinde difuzorul la C4, daca se prinde direct pe usa e perfect daca nu fa ceva sa vina prins pe usa si pe langa foliile de Dynamat folosite poti sa apelezi si la pasta BRAX sa dai peste folii cu incredere, sa stii ca face minuni. Sunt curios cum te-ai gandit sa amplifici sistemul. Daca vei folosi crosovere active iti recomand un player bun gen Alpine 9855,9835,9853 sau un Pioneer DEH-P88RS, DEH-9600..etc sau Clarion DXZ788 sau DRZ958RMC si un amplif Focal 2.150 cu 2.75 sau 2xHelix A2 daca te tine buzunarul ori un Helix P400, DLS ULTIMATE A4.

In legatura cu site-ul sunt mai multe site-uri pe care poti procura informatii insa nu si neaparat adevarate. Cel mai bine e sa incerci tu singur sa testezi sa asculti si apoi sa faci diferenta.

Bafta si asteptam poze si noutati !!!
Citroenul meu e in 2 usi. Dif-ul se prinde pe un inel de plastic - al masinii.
Sistemul vreau sa aiba 2 sisteme fata (midbass + twiter) si un sub. La capitolul AMPLIF pentru sistem fata m-am gandit la un Helix A2 pentru sistemele din fata. Tu te gandesti sa amplific twiterele separat - ma ajuta la time alignment?
HU va pleca dar nu primul; SUB-ul ma deranjeaza foarte tare, asa ca ma gandesc sa il omor primul.

Voi unde ati ascultat inainte de a cumpara?
leso is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 14:18   #13
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Am inteles.
Pai exact cum spuneam cel mai bine ar fi o amplificare activa independenta cu ajutorul unui player cu crossovere si control pe 3 cai si vei folosi ori un amplif pe 4 canale ori 2 amplificatoare pe 2 canale in ideea ca vei renunta la filtrele care au venit cu difuzoarele.
Amplificarea independenta a fiecarei componente in parte a sistemului are mai multe avantaje..care le vei descoperi singur in momentul in care vei apela la asa ceva.
Cand vrei sa asculti mai multe sisteme si sa vezi diferente plusuri minusuri etc...poti sa participi la intalniri ale audiofililor de pe acest forum fiind oricand binevenit sau sa vii la concursuri in cadru origanizat de SQ sau SPL sa iti faci o idee in mare despre acest domeniu vast "car audio".
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 14:54   #14
leso

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 24
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Am inteles.
Pai exact cum spuneam cel mai bine ar fi o amplificare activa independenta cu ajutorul unui player cu crossovere si control pe 3 cai si vei folosi ori un amplif pe 4 canale ori 2 amplificatoare pe 2 canale in ideea ca vei renunta la filtrele care au venit cu difuzoarele.
Amplificarea independenta a fiecarei componente in parte a sistemului are mai multe avantaje..care le vei descoperi singur in momentul in care vei apela la asa ceva.
Cand vrei sa asculti mai multe sisteme si sa vezi diferente plusuri minusuri etc...poti sa participi la intalniri ale audiofililor de pe acest forum fiind oricand binevenit sau sa vii la concursuri in cadru origanizat de SQ sau SPL sa iti faci o idee in mare despre acest domeniu vast "car audio".
Da. Voi amplifica sistemul fata separat separat DIF si TW. E mult mai ok pentru amplif - sun mai bine; am si reglajele mai fine si time alignment.

La intalniri abia astept sa vin sa va cunosc si sa va ascult masinile. In SQ ma inscriu - e o chestiune de preferinte.
leso is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 23:58   #15
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Citroen C4 sistem SQ 2 boxe + sub

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Am inteles.
Pai exact cum spuneam cel mai bine ar fi o amplificare activa independenta cu ajutorul unui player cu crossovere si control pe 3 cai si vei folosi ori un amplif pe 4 canale ori 2 amplificatoare pe 2 canale in ideea ca vei renunta la filtrele care au venit cu difuzoarele.
Amplificarea independenta a fiecarei componente in parte a sistemului are mai multe avantaje..care le vei descoperi singur in momentul in care vei apela la asa ceva.
Cand vrei sa asculti mai multe sisteme si sa vezi diferente plusuri minusuri etc...poti sa participi la intalniri ale audiofililor de pe acest forum fiind oricand binevenit sau sa vii la concursuri in cadru origanizat de SQ sau SPL sa iti faci o idee in mare despre acest domeniu vast "car audio".
NOROC ca scaunul meu are spatar si e destul de solid, altfel as fi fost imprastiat pe jos de ras.

Alex, e in limba romana ce scrii tu acolo ?

De ce nu ii explici omului care sunt avantajele filtrarii active ?

Pentru linistea taticilor (ca sa nu fiu in offtopic)...am sa expun un avantaj al filtrarii active fata de pasive :
Usurinta integrarii diferitelor componente si usurinta efectuarii modificarilor. Nu ai nevoie sa jonglezi cu bobine si condensatoare in cazul in care pui, sa zicem, alte tweetere. Dar nu poti face un notch filter sau un zobel (doar ca exemplu, sunt ferm convins ca Alex cunoaste perfect frumusetile ce se pot face pasiv, iar zobel si notch nu sunt pentru el doar niste nume aruncate aiurea).





EDITAT: Adi, ce ar fi sa-i explici TU omului care sunt diferentele, in loc sa te legi de exprimarea lui Alex. Adica... leso a deschis topicul ca sa iti arate cum ii raspund lui oamenii ca sa poti sa le raspunzi tu ulterior? Asta era scopul ascuns? Nu prea cred.. Important este sa raspunzi omului, sa incerci macar sa o faci. Si din cate vede un ochi obiectiv aici, Alex a incercat sa-i raspunda lui leso si tu ai gasit de cuviinta sa ii raspunzi (nu tocmai lipsit de nuanta) lui Alex, in loc sa contribui cu ceva util la discutie. Acum, pune-te in locul lui leso si mai citeste-ti o data postul. In afara de pozele alea frumoase cu cele doua dictionare, cu ce crezi ca a ramas? Cam atat de util a fost postul tau... Si asta in conditiile in care chiar puteai sa scri ceva UTIL.
__________________
Team SQNLL

Last edited by ReLLaXX; 09-09-08 at 18:15.
Lil' D is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -