Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-13, 07:48   #151
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Cum sa nu fie nevoie de cositor? Poti sa strangi tu cat poti papucii aia, daca tragi de ei tot o sa iasa. Mai ales la cablu de 50, si daca nici nu te pricepi. Plus ca, cositorirea ajuta si la distribuirea curentului pe toata sectiunea cablului. Nu? Daca zic prostii sa nu ma bateti

Si Ludovic, daca imi permiti sa ma adresez asa , daca ne-am luat toti direct amplificatoarele si difuzoarele cele mai bune unde ar mai fi satisfactia evolutiei ? Cred ca toti am pierdut bani prin upgrade-uri dar barem am castigat experienta. Pentru ca experienta se castiga pierzand bani si timp Nu? Na, ca m-am facut si filozof.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 08:02   #152
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Cum sa nu fie nevoie de cositor? Poti sa strangi tu cat poti papucii aia, daca tragi de ei tot o sa iasa. Mai ales la cablu de 50, si daca nici nu te pricepi. Plus ca, cositorirea ajuta si la distribuirea curentului pe toata sectiunea cablului. Nu? Daca zic prostii sa nu ma bateti
Nu te bate nimeni, doar ca nu ai dreptate

Pe rand:
-este fix frectie sa pui cositor la capat (1cm) daca restul de 5m sunt "in aer". Cea mai buna varianta ar fi bara de cupru dar e umpic mai greu sa o tragi prin masina.
-exista scule speciale daca vorbim de strans, daca nu, sertizare "a la romaneasca" cu ciocanu`
-Cu cat sectiunea cablului este mai mare, cu atat este mai usor sa il prinzi in papuc, daca ai un fir de 8mm si ii infigi una cu ciocanu`, sunt sanse, daca nu lovesti cum trebuie, marginea papucului sa sectioneze litele
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 08:27   #153
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Am inteles. Mai am de mancat Oricum, mie mi se pare mai sigura metoda cositoririi pentru ca se prinde mai bine cablul de papuc , nu risti sa iasa si nici nu trebuie sa dai cu ciocanul. Parerea mea.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 08:35   #154
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Nu te bate nimeni, doar ca nu ai dreptate

Pe rand:
-este fix frectie sa pui cositor la capat (1cm) daca restul de 5m sunt "in aer". Cea mai buna varianta ar fi bara de cupru dar e umpic mai greu sa o tragi prin masina.
-exista scule speciale daca vorbim de strans, daca nu, sertizare "a la romaneasca" cu ciocanu`
-Cu cat sectiunea cablului este mai mare, cu atat este mai usor sa il prinzi in papuc, daca ai un fir de 8mm si ii infigi una cu ciocanu`, sunt sanse, daca nu lovesti cum trebuie, marginea papucului sa sectioneze litele
eu ii prind in menghina pe colt foarte tare dupa care pe mijloc dau cu un dorn cu ciocan in vreo 3 locuri sa se patrunda papucu in lite...si geox.......iti dau cablu sa tractezi masina cu el si o sa vezi ca nu iasa afaramai ales daca il si izolezi...ca doar nu il lasi asa...
__________________
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 08:38   #155
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Cum sa nu fie nevoie de cositor? Poti sa strangi tu cat poti papucii aia, daca tragi de ei tot o sa iasa. Mai ales la cablu de 50, si daca nici nu te pricepi. Plus ca, cositorirea ajuta si la distribuirea curentului pe toata sectiunea cablului. Nu? Daca zic prostii sa nu ma bateti

Si Ludovic, daca imi permiti sa ma adresez asa , daca ne-am luat toti direct amplificatoarele si difuzoarele cele mai bune unde ar mai fi satisfactia evolutiei ? Cred ca toti am pierdut bani prin upgrade-uri dar barem am castigat experienta. Pentru ca experienta se castiga pierzand bani si timp Nu? Na, ca m-am facut si filozof.
incearca pe un cablu de 50 mm sa pui papuc sa il strangi f bine intr-o menghina dupa care cu ciocanu si cu un dorn sa ii daipe mijloc sa se indoaie bine intre lite si daca ala iasa io il manc tot cu tot cu papuc))
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 08:43   #156
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Daca nu strangi bine papucul, degeaba pui cositor, risti sa nu faci o lipitura buna, sa ai fisuri care in timp duc la dezlipire si inevitabil sa sara din papuc. Mai bine te concetrezi asupra fixarii. Parerea mea este ca reprezinta pierdere de timp cositorul, dar nu inseamna ca dauneaza atata timp cat, ma repet, prinderea mecanica este facuta cu simt de raspundere.

Cat despre mancat, absolut toata lumea mai are de serivit cate ceva, unele chestii le inveti din experienta si numai dupa ce se pune osu la treaba, prea putine teorii sunt valabile si in practica.

Last edited by Bigu; 31-05-13 at 08:45.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 18:01   #157
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Am inteles. Am mai invatat ceva azi. Si odata cu mine, si altii care vor sa invete Dar sa nu-i mai poluez topicul baiatului.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 18:41   #158
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Wink Re: Passat 1.9 TDI Variant

azi am fost la o gramada de magazine de electrice si cablaje, toti veneau la mine cu "sarme" cu toate ca le zic ceea ce vreu.
mai mult de atat un alt cumparator vine la mine ca:-da ptr ce iti trebuie chiar asa gros..?ii zic ca ptr amplificator de masina, sa-i fac masa. zice el pai iti ajunge lejer cablul ala (sarma pot sa-i zic lejer,eu am ground mai gros cu mult) face ca si aparatu de sudura merge cu ala, si nu merge pe o baterie de masina? ) deja ma enerva omu. imi zicea ca pioneer si blaupunkt sunt cele mai bune amplificatoare ) deja ma obosea sincer am si iesit de acolo.
intr-un loc am gasit, dar mi se pare prea scump metrul (48 de lei) si este si 35mm2 oricum nu am nevoie chiar de 1 metru pentru masa.

Last edited by ecsTazy; 31-05-13 at 18:45.
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 18:49   #159
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Lasa-mi pe privat adresa ta si iti trimit eu o bucata.
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 18:52   #160
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by ecsTazy View Post
azi am fost la o gramada de magazine de electrice si cablaje, toti veneau la mine cu "sarme" cu toate ca le zic ceea ce vreu.
mai mult de atat un alt cumparator vine la mine ca:-da ptr ce iti trebuie chiar asa gros..?ii zic ca ptr amplificator de masina, sa-i fac masa. zice el pai iti ajunge lejer cablul ala (sarma pot sa-i zic lejer,eu am ground mai gros cu mult) face ca si aparatu de sudura merge cu ala, si nu merge pe o baterie de masina? ) deja ma enerva omu. imi zicea ca pioneer si blaupunkt sunt cele mai bune amplificatoare ) deja ma obosea sincer am si iesit de acolo.
intr-un loc am gasit, dar mi se pare prea scump metrul (48 de lei) si este si 35mm2 oricum nu am nevoie chiar de 1 metru pentru masa.
Am eu sa iti dau 1m. Da-mi un pm.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 21:30   #161
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Smile Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Am eu sa iti dau 1m. Da-mi un pm.
mersi de cablu groowe l-am si pus


nu prea simt vreo diferenta, ba chiar parca suna mai incet (bass-ul nu ma zguduie chiar asa)
tot in acelasi loc am prins impamantarea ca si cum era..
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 23:03   #162
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

https://www.youtube.com/watch?v=UJeIlhjm2G0

ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 01:18   #163
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Lasa ca ne vedem candva si iti reglez putin sistemul...
groowe is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 10:29   #164
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Passat 1.9 TDI Variant

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Lasa ca ne vedem candva si iti reglez putin sistemul...
daca ai timp azi fac cumva si vin pe acolo...
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 08:44   #165
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Question Re: Passat 1.9 TDI Variant

o mica nelamurire... amplificatorul actual este un eyebird 2y150
4 Ohm Stereo: 2x150W
2 Ohm Stereo: 2x225W
4 Ohm Stereo: 1x450W
S/N Ratio: > 95dB
THD (20k Filter): <0.05%
LxWxH: 320x238x55 mm3

cum ar fi bine sa leg subwoofer-ul? Momentan il am legat in punte, dar chestia este ca nici nu stiu pe cati ohmi functioneaza in punte.
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -