Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-12, 20:37   #91
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Eu am avut sistem similar ca al tau, si instalatie gpl timp de un an, si nu am avut nici o problema. Nu iti face probleme.

PS: vreau si eu GPL.
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---

Last edited by keddy_net; 14-03-12 at 20:46.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 05:07   #92
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

nu exista nici o problema daca treci masina pe GPL ...te gandesti ca o sa formezi atata presiune in portbagaj incat sa nu m-ai aibe loc gazul in butelie? :d lasand gluma la o parte .... nu ai de ce sa te temi ....pune fara probleme
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 06:58   #93
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

ai grija, poa sa bubuie gazu de la bass
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 13:24   #94
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Multumesc ptr sfaturi baieti !!! Imi faceam doar cateva probleme in ceea ce priveste combinatia asta

Apropo de GPL: Mi-a recomandat cineva un service foarte bun din Pitesti, cu instalatii GPL foarte bune, manopera excelenta, etc.
Nu stiu prea multe de instalatiile GPL, insa din ce am auzit se pot regla in functie de preferinte: Consum / Putere.
Adica daca vreau sa fac un concediu cu ea sa stiu ca pot sa fac o depasire fara sa-mi tremure oO-le... Domnul respectiv care mi-a recomandat service-ul respectiv, are si el pus pe Sandero lui, masina de familie, si este foarte multumit de investitie, si si-a pus si pe masinile de pe taxi tot acolo.

Mi-a spus ca ar costa in jur de 20 de milioane. Voi ce stiti?
Care sunt avantajele unei instalatii GPL mai scumpe, si mai de calitate?
__________________
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 17:54   #95
dflorin10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 90
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Salutare , eu am avut un xtr 30 intr-o fiesta si dedesubt instalatia de gpl .... absolut nici un stres nu am avut . La inceput si mie imi era un pic teama sa nu vad ca se desface cine stie ce naiba de la vibratii dar am avut asa un an de zile pana am vandut masina si nu a avut absolut nici o treaba . Acum am un logan van care l-am trecut pe gpl din prima luna cum l-am luat , instalatia este tomasseto ( nu stiu daca am scris corect ) . Absolut nici un stres , merge la fel ca pe benzina ( nici nu o sa simti diferenta ) , trece singurica pe gpl cand are motorul peste 35 de grade , nici nu stii de ea crede ma . Consumul este un pic mai mare decat pe benzina dar cu maxim 1litru la 100 de km . Eu unul ma declar super incantat de investitie ( merg foarte mult si mi-o amortizez repede cheltuiala ) . De exemplu la ford fiesta am facut aproximativ 80 de mii de km numai pe gpl , mituri ca se strica nu stiu ce ca pica nu stiu mai ce , vrajeli . Singurul lucru care ti-l recomand eu sa-l faci cand montezi instalatia este sa vorbesti cu cei de acolo sa ti-o regleze normal , sa nu o gatuie ( aka economic ) ...acolo am inteles ca apar probleme , in rest nu ai stres . Stiu masini cu 300 de mii fara stres pe gpl , evident daca devii tigan ( scuza mi exprimarea ) si vrei sa o gatui , sa mergi economic , sa tragi de ea si sa nu ii faci reviziile ...o sa ai probleme ( aceste probleme apar in mare la taximetristi , nu ingrijesc masinile ca nu sunt ale lor , vor sa mearga cat mai ieftin , etc ) . Multa bafta
dflorin10 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 11:29   #96
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Exact asta am vrut sa aud !
Multumesc mult pentru sfat !!!!!!! Weekend-ul viitor cred ca va fi gata totul
Revin cu impresii dupa !!!

Multumesc tuturor pentru sfaturi !
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 14:43   #97
dflorin10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 90
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Cu placere , daca erai din buc iti spuneam si unde am montat instalatia si te duceai si vorbeai cu ei , eu am fost super multumit . Abia astept sa mi zici cum ti se pare , de obicei lumea are impresia ca scade puterea , creste consumul f mult ... nu este adevarat , o zice cineva care a avut 2 masini pana acum si ma apropii de 100 de mii de km fara stres pe gpl ( evident cu ambele masini ) . Tin minte cand am montat instalatia la ford tot asa am scris pe forum si cativa chiar au venit sa vada cum merge ( e vorba de acu vreo 3 ani daca nu ma insel ) . Pot sa zic ca oamenii au fost incantati , le-am dat sa o conduca si nu au observat nici o diferenta in comportamentul masinii . Singurul lucru care o da de gol ca e pe gpl : are un tacanit asa la motor ( la ambele masini am intalnit acest tacanit ) adica numai e silentioasa asa , multi mi-au zis ca ar fii tachetii , prostii ) . Pur si simplu pe gpl asa face , daca o treci pe benzina dispare sunetul ...treci pe gaz apare din nou . Nu m-a deranjat niciodata . Salutare si numai bine
dflorin10 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 16:21   #98
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

E tacanitul de injectoare! Acolo ai o rampa de injectoare care fac un zgomot specific!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 16:59   #99
dflorin10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 90
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Da , acum stiu ....prima data am fost surprins ) . Mai vazusem masini pe gpl si nu faceau asa din cauza asta fusesem luat prin surprindere . O zi buna tuturor
dflorin10 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 20:46   #100
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Gataaa !!! Am fost la Pitesti, am montat instalatia de gaz si sunt foarte foarte multumit !!!
Totul a decurs normal, baietii profesionisti, s-au miscat repede, au lucrat curat, frumos.
Instalatia este Landi Renzo, rezervor in roata de rezerva. Per total foarte multumit.
Au reglat-o a.i. nu am simtit nici o diferenta de putere intre benzina si gaz, se infinge exact la fel, iar in depasiri nicio diferenta...
Am consumat 7l de la Pitesti la Craiova (7l/130km), deci undeva la 6l/100km de kilometri, tinand cont ca nu am mers tocmai incet, eu zic ca este excelent ! La dus am consumat 8l de benzina, dar am mers mai turat cu ea o portiune de drum, ca sa-i curat injectoarele

Maine montam la loc subu , statiile, si toate cele !!! NUMAI BINE TUTUROR !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-03-28 14.46.29.jpg
Views:	78
Size:	483.8 KB
ID:	2379884   Click image for larger version

Name:	2012-03-28 14.47.08.jpg
Views:	78
Size:	537.4 KB
ID:	2379885   Click image for larger version

Name:	2012-03-28 14.58.52.jpg
Views:	75
Size:	616.0 KB
ID:	2379886  

Click image for larger version

Name:	2012-03-28 14.59.35.jpg
Views:	84
Size:	496.2 KB
ID:	2379887   Click image for larger version

Name:	2012-03-28 15.04.07.jpg
Views:	110
Size:	527.1 KB
ID:	2379888   Click image for larger version

Name:	2012-03-28 15.06.58.jpg
Views:	117
Size:	653.2 KB
ID:	2379889  

Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:17   #101
xenonhd
Honda Driver

Stage 3
 
xenonhd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of:
[Honda]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Quote:
Originally Posted by Bogz02 View Post
Gataaa !!! Am fost la Pitesti, am montat instalatia de gaz si sunt foarte foarte multumit !!!
Totul a decurs normal, baietii profesionisti, s-au miscat repede, au lucrat curat, frumos.
Instalatia este Landi Renzo, rezervor in roata de rezerva. Per total foarte multumit.
Au reglat-o a.i. nu am simtit nici o diferenta de putere intre benzina si gaz, se infinge exact la fel, iar in depasiri nicio diferenta...
Am consumat 7l de la Pitesti la Craiova (7l/130km), deci undeva la 6l/100km de kilometri, tinand cont ca nu am mers tocmai incet, eu zic ca este excelent ! La dus am consumat 8l de benzina, dar am mers mai turat cu ea o portiune de drum, ca sa-i curat injectoarele

Maine montam la loc subu , statiile, si toate cele !!! NUMAI BINE TUTUROR !!!
a venit criza si ai trecut pe gaz?)
xenonhd is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 02:05   #102
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Corsa mea consuma acceptabil de putin 5,5% pana in 130 km/h....mergi asa de muuuuult incat ai pus gaz?
In cat timp scoti parleala???
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 08:33   #103
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Quote:
Originally Posted by Bogz02 View Post
Am consumat 7l de la Pitesti la Craiova (7l/130km), deci undeva la 6l/100km de kilometri, tinand cont ca nu am mers tocmai incet, eu zic ca este excelent
) ahhh ce n.as da sa visez si eu asa frumos
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 08:34   #104
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Exclamation Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Quote:
Originally Posted by xenonhd View Post
a venit criza si ai trecut pe gaz?)
Criza a venit de mult, conteaza cum o gestionezi !
Eram de mult chitit sa fac asta, insa nu gasisem banii necesari pentru montarea instalatiei. Ce rost are sa ard 10l de benzina / 100km, cand pot sa merg pe gaz, la jumate din pretul benzinei ?
Tocmai din cauza consumului ridicat, am facut foarte putini km cu masina, insa de acum o voi pune la treaba, ca de aia e masina - sa o folosesti si sa mergi cu ea !

Quote:
Originally Posted by laurentiu88richi View Post
Corsa mea consuma acceptabil de putin 5,5% pana in 130 km/h....mergi asa de muuuuult incat ai pus gaz?
In cat timp scoti parleala???
Logan-ul imi consuma 9-10l in oras vara si 10-11 iarna , ceea ce este enorm, daca stai sa calculezi si pretul benzinei, care creste, creste, creste. In 3 luni aproape a ajuns cresterea la 1leu / litru...

Pana acum nu s-a mers atat de mult (46.000 km din 2005 de cand am masina este foarte putin), insa din vara asta ma voi muta la Brasov, si va trebuii sa fac drumuri saptamanale , sau odata la 2 sapt cel mult, Craiova - Brasov, si eu zic ca se va scoate parleala destul de repede.

E diferenta foarte mare de pret intre benzina si gaz (aproape de jumatate), iar in loc de 2mil pe luna cat bagam benzina in ea, acum o sa bag la jumatate, deci economiile se simt imediat. In regim de oras, am calculat si cheltuiala o voi scoate intr-un an, insa daca pun deja drumurile de afara pe care va trb sa le fac, o amortizez chiar mai repede !

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
) ahhh ce n.as da sa visez si eu asa frumos
Alex - cand am plecat de la Pitesti am facut plinul la gaz, adica 37 de litri , fiindca mai mult nu intra in rezervor. Cand am ajuns la Craiova, am facut din nou plinul, si am alimentat cu 7,3l la statie, pana s-a facut full din nou. De aici am dedus eu consumul si sper sa nu ma insel !

Last edited by Bogz02; 29-03-12 at 08:39.
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 08:52   #105
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Logan P88RS - SQ & SPL (Helix Esprit | SPL Dynamics)

Quote:
Originally Posted by Bogz02 View Post
Alex - cand am plecat de la Pitesti am facut plinul la gaz, adica 37 de litri , fiindca mai mult nu intra in rezervor. Cand am ajuns la Craiova, am facut din nou plinul, si am alimentat cu 7,3l la statie, pana s-a facut full din nou. De aici am dedus eu consumul si sper sa nu ma insel !
Nu e ca la benzina, putea sa.ti intre si 5l si 11l. Consm mai mic pe gpl decat pe benzina nu are cum, poate mai mare sau cel mult lafel tinand cont ca ai instalatia noua. Cel mai bine ai sa vezi u dupa un timp mai indelungat, dupa mai multe alimentari cum sta treaba. Si sa nu uiti ca mai consuma si benzina
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -