Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-11, 01:23   #31
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
de ce nu iti cumperi o freza? este 1 mil si ceva dar se merita un inel il vei face in 5 minute si nu trebuie sa ma freci foarte mult cu smilghel....
Bugetu' care initial a fost cam la 1300 lei, actual cheltuiti cam 1500 lei si inca vreo 250-300 lei de cheltuit pana la finalizarea celor propuse pentru stadiul actual al sistemului (nu ma intreba pe ce... cand le pun pe foaie toate rahaturile se aduna). Plus ca alte inele nu mai am de facut probabil inca 1-2 ani de acum inainte. S-ar fi meritat, dar deh...
Inelele sunt lipite deja, maine asteapta finisare... cu smirghel cu granulatie mare chiar nu e f. greu, e mai mult o chestiune de timp.

Quote:
Originally Posted by alexandru_e View Post
mersi de info. marius am vazut ca ai schimbat placa,daca o mai ai pe cea veche si vrei sa scapi de ea sa-mi spui un pret Numai suport placa aia stock care imi produce un zgomot nenorocit la fiecare denivelare/groapa luata.
Nu mai e demult, s-a vandut. Tot ce nu imi este util se vinde, se recicleaza Statea foarte bine.. o prinsesem in cate 2 suruburi de fiecare suport lateral si chiar daca erau de plastic, nu prea aveai sanse sa le smulgi (asta in caz de furt).
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 10:32   #32
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Weekend-ul asta n-a fost asa productiv cum ma asteptam, au mai intervenit si alte chestii, dar ceva ceva tot am mai facut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0595.jpg
Views:	111
Size:	564.5 KB
ID:	2251552   Click image for larger version

Name:	Image0596.jpg
Views:	115
Size:	363.9 KB
ID:	2251553  
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 10:36   #33
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Solenza (FTU)

nu e rau deloc .... 2 pe portiera? bun ...tare bun!!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 11:47   #34
fazekasnfs

Stage 5
 
fazekasnfs's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3,143
Member of:
[Opel]
Default Re: Solenza (FTU)

arata bine spor la lucru
fazekasnfs is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 12:46   #35
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
nu e rau deloc .... 2 pe portiera? bun ...tare bun!!!
Sper sa fie asa de bun cum ma astept As fi avut si varianta a cate 1 pe usa de 20cm dar implica mai multe modificari si costuri. Poate pe viitoarea masina. Portierele ma ajuta foarte mult, redau un kick bun deoarece sunt destul de mici.

Quote:
Originally Posted by fazekasnfs View Post
arata bine spor la lucru
Multumesc, la fel
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:01   #36
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Solenza (FTU)

inelele vad ca au suport pe fata de usa, le prinzi si de fata metalica a usii ? sau le lasi asa? gauri in usi ai dat? sau le lasi sa cante in fata de usa ?
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:23   #37
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Inelele vor fi prinse numai de panoul metalic al usii cu suruburi de 5x80, piulite si seibi grower. Primul inel din coltul usii are gaura lui corespunzatoare din panoul metalic pentru ca acolo veneau si difuzoarele originale, iar pentru al 2-lea inel o sa mai tai din tabla ca sa comunice cu interiorul usii. Ca idee generala sunetul nu va patrunde in interiorul panoului de plastic, doar in interiorul usii, intre tabla exterioara si panoul metalic.
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:25   #38
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by Marius_FTU View Post
Inelele vor fi prinse numai de panoul metalic al usii cu suruburi de 5x80, piulite si seibi grower. Primul inel din coltul usii are gaura lui corespunzatoare din panoul metalic pentru ca acolo veneau si difuzoarele originale, iar pentru al 2-lea inel o sa mai tai din tabla ca sa comunice cu interiorul usii. Ca idee generala sunetul nu va patrunde in interiorul panoului de plastic, doar in interiorul usii, intre tabla exterioara si panoul metalic.

si este atat de bine intarita fata de usa incat nu o sa zdrangane deloc??? sunt curios , nu de altceva ....
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:29   #39
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Gaurile in panoul de plastic sunt date oarecum la limita, dupa ce voi imbraca inelele in vinilin cel mai probabil, ar trebui sa intre cat de cat fest, incat sa nu permita vibratia. Intr-un fel panoul de plastic ajunge usor presat cand o sa strang inelele, datorita celui final care vine evazat si nu cred ca va vibra asa tare. O sa rigidizez si panourile de plastic cu izolatie inainte de a le prinde. Practic, fata de usa nu poate fi data jos inainte sa dau jos inelele.
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 15:39   #40
MH-79-TUN

Stage 4
 
MH-79-TUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 204
Default Re: Solenza (FTU)

eu as folosi si putina rasine cu fibra,chiar si numai pe interiorul fetei de usa....
MH-79-TUN is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 15:40   #41
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by MH-79-TUN View Post
eu as folosi si putina rasine cu fibra,chiar si numai pe interiorul fetei de usa....
asta am vrut sa spun si eu ...sa intaresti tabla !!! lasam la o parte plasticul ala o intepenesti tu ...vorbeam de tabla ...
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 15:45   #42
MH-79-TUN

Stage 4
 
MH-79-TUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 204
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
asta am vrut sa spun si eu ...sa intaresti tabla !!! lasam la o parte plasticul ala o intepenesti tu ...vorbeam de tabla ...
Clar,dar sigur si plasticul va vibra considerabil....este doar o parere+ de asta daca s-ar lucra putin cu fibra,totul va arata mai bine.
Spor!
MH-79-TUN is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 16:23   #43
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
asta am vrut sa spun si eu ...sa intaresti tabla !!! lasam la o parte plasticul ala o intepenesti tu ...vorbeam de tabla ...

Am inteles gresit
Corect, tabla trebuie intarita in primul rand, o sa ma gandesc mai intens la aspectul asta, singura problema ar fi ca trebuie sa dezlipesc izolatia aia ca sa dau cu fibra si rasina peste tot si sa aiba efectul dorit si nu o sa vrea nici de-a nabii . Nu stiu in ce masura merita, mai ales ca am folosit aluband ca izolatie si nu materiale dedicate, stiu ca nu e chiar treaba 100% profi dar nici masina nu merita asa mult. Dar, cumva o rigidizare mai buna a tablei o sa ma gandesc sa-i fac. Teoretic ma astept ca dupa prinderea cu plexi si a inelelor si apoi izolatie peste sa fie suficient.

Readuc in prim plan portiera:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	portiera.jpg
Views:	121
Size:	534.8 KB
ID:	2251817  
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 00:26   #44
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Solenza (FTU)

A cam trecut timpul si am incetinit ritmul datorita lipsei de timp dar revin cu noutati.
Portierele au fost terminate, gaurile astupate cu plexiglass dupa cum am spus, mai putin cea unde intra manerul de deschidere a usii. Peste am amplicat izolatie.
La fetele de usi am muncit de mi'a venit acru sa dau jos vatelina si sa curat bine suprafata de lipici si bucatele de vatelina dar au iesit bine intr-un final. Poze cu portierele echipate nu am momentan.. maine.
Momentan lucrez la inele sa le imbrac si sa ajustez gaurile din tabla usii (dupa strangerea suruburilor la fetele de usi acestea s-au deformat putin si nu mai pica fix pe fix).
Sambata si duminica am indurat destul de mult frigul de afara dar m-am ambitionat sa termin ce am inceput si tot sper ca nu ma prinde Craciunul fara difuzoarele noi pe usi in stare finala de functionare
Pozele vorbesc de la sine mai bine decat mine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0597.jpg
Views:	82
Size:	653.9 KB
ID:	2268580   Click image for larger version

Name:	Image0599.jpg
Views:	91
Size:	685.0 KB
ID:	2268581   Click image for larger version

Name:	Image0600.jpg
Views:	76
Size:	716.5 KB
ID:	2268582  

Click image for larger version

Name:	Image0601.jpg
Views:	111
Size:	615.7 KB
ID:	2268583   Click image for larger version

Name:	Image0602.jpg
Views:	99
Size:	584.5 KB
ID:	2268584  
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 08:21   #45
groundzerofan

Stage 3
 
groundzerofan's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 147
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Solenza (FTU)

Frumos frumos,imi plac mult cum au iesit,mult noroc in continuare.Sarbatori Fericite!!!
groundzerofan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -