Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-11, 14:29   #1
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Boxa seat leon

Salutare

Am si eu o rugaminte la voi, cei mai experimentati. Ok, deci am un leon din 2004.
De ceva vreme unul din difuzoare s-a ars si am decis sa-l inlocuiesc.
Ok, am dat jos fata de usa, am gaurit niturile in care se tinea difuzorul si l-am dat jos. Pana aici totul bine. Dar difuzorul(ca forma similar cu cel de golf 4/5) are o carcasa de plastic care-l distanteaza de usa cu vreo 4 cm. Am vazut ca se pot cumpara adaptoare, dar am decis sa-mi fac singur din PAL. Problemele ar fi urmatoarele:

-Am observat ca diful original are niste condensatori pentru filtrare. Mai trebuie transferati la difuzorul nou?
-Cum fac sa adaptez mufa originala la difuzorul aftermarket?
-Ce difuzoare mi-ati recomanda? Mentionez ca nu am cine stie ce pretentii, sunt mai mult decat multumit de difuzoarele originale. Diametrul trebuie sa fie de 165mm.
Alternator is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 17:20   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Boxa seat leon

Eu am pus pe cateva golfuri cu difurile de fabrica stricate,difuzoare pe 13,distrugand difuzorul din usa,astfel incat sa-mi ramana carcasa aceea e 4cm inaltime(rupt membrana si apoi taiate cu grija bratele care tin magnetul),si pastrand mufa ,de care am lipit fire pana la difuzorul nou(5cm de fire) dupa care difuzorul l-am prins in suruburi autofiletante si treaba a iesit ok

Merge facut si cu inele adaptoare dar te costa mai mult,si e mai mult de munca,dar ai avantajul ca poti pune difuzoare mai mari
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 19:12   #3
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Re: Boxa seat leon

Pai deja am comandat o pereche de boxe Mac Audio APM 2.16 de 16.5cm la recomandarea celor de pe ************** . Inelele deja au fost facute. N-a fost mare lucru. Multa rabdare si un fierastrau pendular. De rezultat sunt multumit, doua cercuri din pal de 1,8cm grosime suprapuse si a iesit perfect. Maine o sa ma apuc sa montez difuzorul in usa dreapta. Daca observ vreo diferenta notabila o sa montez si la usa soferului celalalt difuzor.

Daca mai vrea cineva sa faca asa ceva pot sa trag cateva poze.

Daca tot am fata de usa data jos aveti ceva recomandari? Unii am vazut ca si le izoleaza cu folie din aia de pus sub parchet(nu-mi vine in minte denumirea comerciala exacta). Se simte vreo diferenta?

Astept orice sfaturi avand in vedere ca tot am dat fata de usa jos.

Multumesc!
Alternator is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 19:32   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Boxa seat leon

Mare diferenta la sunet nu se simte cu folia aia,in schimb realizeaza o izolatie mai buna impotriva umezelii,cu toate ca deja usa ar trebui sa aiba astupate toate gaurile cu folie
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 19:37   #5
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Re: Boxa seat leon

Eh, cu umezeala pot sa spun ca nu am probleme chiar deloc. Multumesc de sfat oricum! Sunt deschis si la alte sugestii
Alternator is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 19:52   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Boxa seat leon

Pai daca vrei sa faci o mica insonorizare cumpara o rola de aluband sau material dedicat(stp,dynamat) si atunci o sa ai o imbunatatire a sunetului,mai ales daca difuzoarele care le pui sunt mai puternice decat cele de fabrica
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:17   #7
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Re: Boxa seat leon

Pai mna, difuzoarele sunt mai puternice, dar vor primi semnal de la acelasi CD Player, deci cam tot aia o sa fie. Ar fi o ideea cu Dynamat-ul dar la pretul ala nu-l consider rentabil momentan ca sa folosesc un eufemism

Apropo: Tare masina ta si respect pentru munca depusa!
Alternator is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:22   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Boxa seat leon

Merci

Poti merge cu rezultate satisfacatoare si pe aluband,o rola de 10m si 15 cm latime ar trebui sa-ti ajunga pentru ambele usi,si diferenta o sa fie
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 22:20   #9
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxa seat leon

Rezultate satisfacatoare (spre deloc) si pe termen scurt. Decat sa dai banii pe aluband mai bine nu il pui, dezavantaje sunt multe. Ori o faci ok cu materiale adecvate din prima , ori o lasi balta.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -