Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-11, 20:42   #16
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: probleme subwoofer

nu, am patito de 5 6 ori sami loveasca ceva cand dau mai tare, nu cred ca e ars
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 20:43   #17
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: probleme subwoofer

Nu prea are ce sa loveasca la unele melodii si la altele nu, daca-i ampliful cauza si deci, eu zic ca-i difuzorul bolnav
Apasa-i membrana la maxim cu mana, incet, vezi daca freaca ceva....
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 20:46   #18
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: probleme subwoofer

ca sa nu mai imi *** creierii atata, pot sami iau altu mai mare? ca statia cred ca duce. ce ma sfatuiti?ca il am de 2 3 zile pe masina si deja m-a umplut de draci)
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 21:27   #19
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme subwoofer

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Sa nu-mi spui ca n-ai observat ,,selector mod de functionare 2/1 canale", chiar si daca, din 2 incercari, tot ai fi nimerit odata bine.

Crezi ca-i stabil in 2 si in punte...?

Zero cand ai la dispozitie milioane de watti la ordinea catorva sute, se poate umbla si acolo, nu exageram, dar de umblat se poate
1.Din categoria "sa nu-mi spui ca n-ai.." citit detaliile tehnice
2.De fapt zero cand nu vrei sa faci pe Basstronics la toate melodiile, stii de fapt ce e bass boost si ce face el mai exact? Sau in ce consta acel boost?

Revenind la problema, cati litri utili are incinta? Incearca sa invarti umpic de HPF, vezi ce zice pe melodiile alea cu pricina
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:09   #20
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: probleme subwoofer

Quote:
2.De fapt zero cand nu vrei sa faci pe Basstronics la toate melodiile, stii de fapt ce e bass boost si ce face el mai exact? Sau in ce consta acel boost?
Creste nivelul semnalului in spectrul frecventelor joase (cu un raport predeterminat) ? ghicesc si eu...
Quote:
ca sa nu mai imi *** creierii atata, pot sami iau altu mai mare? ca statia cred ca duce. ce ma sfatuiti?ca il am de 2 3 zile pe masina si deja m-a umplut de draci
Ai apasat membrana sa vezi daca freaca ceva sau nu ?
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 22:45   #21
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme subwoofer

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Creste nivelul semnalului in spectrul frecventelor joase (cu un raport predeterminat) ? ghicesc si eu...

Ai apasat membrana sa vezi daca freaca ceva sau nu ?
Crede-ma ca nu vreau sa fac pe desteptul, dar ai tradus "bass boost" in mai multe cuvinte.
Pocniturile nu sunt frecari, e relativ simpla problema lui, la frecvente joase ii bate bobina in... fund aici poate fi vorba de o incinta foarte mare ca volum, SAU tot din cauza incintei care probabil e prea mica, de unde pot rezulta fisuri/rupturi/ ale diferitelor ansambluri bobina/spider/con etc si acestea cand prind o cursa mai mare incep si pocane.

Pentru moment poti face ce a zis si Stage1, apasa membrana, scoate difuzorul din incinta si vezi daca prezinta urme , deschide unpic filtrul de HPF
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 23:01   #22
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: probleme subwoofer

Asa este, chiar am uitat sa ma gandesc la boxa, cred ca am pus problema in sensul ca si-a cumparat incinta cu difuzor cu tot de la cineva(care probabil a fost multumit de ea) sau chiar noua, oricum bine punctat
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 00:22   #23
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: probleme subwoofer

buuun, s-o luam asa usurel

de incinta volumul exact nu l-am masurat, stiu doar ca este inchisa si relativ mica(imi intra cam la fix prin deschizatura portbagajului de la symbol, care este berlina, deci nu prea mare si e patrat),omul de la care l-am luat(second dar avea vreo 3 luni, inca in garantie) mi-a zis ca incinta este facuta la masura data de producator

nu are rotita de reglaj la hpf, este doar un comutator LPF sau HPF si e dat pe LPF

la ala de unde reglez frecventa scrie X OVER

inca nu am incercat chestia sa apas pe el, ca imediat dupa discutia cu voi am iesit cu prietena, ca e ziua ei )

Pocniturile nu sunt frecari, e relativ simpla problema lui, la frecvente joase ii bate bobina in... fund aici poate fi vorba de o incinta foarte mare ca volum, SAU tot din cauza incintei care probabil e prea mica, de unde pot rezulta fisuri/rupturi/ ale diferitelor ansambluri bobina/spider/con etc si acestea cand prind o cursa mai mare incep si pocane.

ceva de genu m-am gandit si eu ca ar fi cutia prea mica, sau ca ar fi mai buna una bass reflex(am ambalajul subwooferului si scrie pe el dimensiunile pentru cutii si ma gandeam sa ii fac una bass reflex, dar nu prea stiu cum se acordeaza o cutie, ca am tot vazut pe aici chestii legate de acordat cutiile)

pocniturile alea pot fi pentru ca s-a rupt ceva din el? sau ce fisuri, rupturi?unde sa ma uit? ca am inteles ca trebuie sa-l desfac, o sa-l desfac maine seara daca ajung mai devreme acasa
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 17:56   #24
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: probleme subwoofer

deci pana la urma sa ii fac o cutie bass reflex?sau sa-l dau sa iau altul mai mare? daca e sa-mi iau altu ce imi recomandati?
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 18:18   #25
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme subwoofer

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Deci ii rebobinat ? oricum cred ca-i difuzorul cauza...
bassul din h.u. la maxim, bass boost la maxim din h.u. + alte setari de pe amplif pe care probabil le-ai omis, cum ar fi GAIN eu cred ca astea sunt motivele pt care ai ars difuzorul de 6 ori. Sau ai ars 6 difuzoare? :-S

nu prea am vazut difuri arse cu putere pura, dar cu distorsiuni e plin de ele )
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 18:21   #26
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: probleme subwoofer

nu am ars nene nimic, e vorba ca imi face niste pocnituri pe anumite melodii cand e dat mai tare.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -