| Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii |
15-03-10, 21:35
|
#1
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Capitol Audio
Detin un golf 3 ( Specific masina ca sa stie baietii ca nu am portbagajul foarte mare )
Si a venit vremea sa pun ceva audio pe el . Acum am doar un casetofon alpine si 2 boxe pioneer in spate , dintre care merge doar una )
As vrea niste sfaturi in legatura cu o statie si un subwoofer . Nu prea ma pricep la capitolul asta.Am vazut ca multi baieti au pe aici statii , cu condensatoare , amplificatoare , dar nu stiu exact ce mi-ar trebui.
Doresc SPL , si am vazut ca vand baietii pe la bazar cate ceva. Dar nu stiu care e bun si care nu.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? Un casetofon mai bunicel , o statie , si un subwoofer ( cred ca astea 3 ar face muzica mai puternica )
__________________
Tractari auto pe platforma specializata
Cele mai mici Preturi , pentru cele mai lungi drumuri
www.transmirintop.ro
|
|
|
16-03-10, 00:52
|
#2
|
Stage 3
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
|
Re: Capitol Audio
Quote:
|
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? Un casetofon mai bunicel , o statie , si un subwoofer ( cred ca astea 3 ar face muzica mai puternica )
|
Buget ? pentru cele 3, vorbim 1000 lei in sus, sa ne spui te rog limita.
P.S modelul ,,casului" sa-l spui te rog ca poate-l poti pastra
Last edited by Stage2; 16-03-10 at 00:56.
|
|
|
16-03-10, 10:57
|
#3
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
Pai ce sa zic
Casetofon am vazut un alpine la vreo 4 milioane ( care cred ca e bun , are iesire de statie )
Si subwoofer + statie am vazut ca vand baietii , pe la 5-6 milioane , si mai ieftine dar si mai scumpe
Nu stiu insa ce e bun si ce nu . Am primit sfaturi gen "asculta-le ", pai doar nu ma duc dintr-o parte in alta a bucurestiului ca sa ascult fiecare sistem sa vad care e mai bun ..
|
|
|
16-03-10, 12:35
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of: [Moderators]
|
Re: Capitol Audio
Cele "trei" nu fac altceva decit sa-ti rezolve problema de "bum-bum". Vrei sa ai muzica in masina, sau o faci de SPL ?
|
|
|
16-03-10, 13:49
|
#5
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
Vreau sa am muzica dar putere
Sa se auda tare
ASta am inteles ca e SPL-ul
|
|
|
16-03-10, 14:25
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of: [Moderators]
|
Re: Capitol Audio
Daca vrei muzica, va trebui sa-ti pui intii niste difuzoare care sa "cinte". Subul face doar bum-bum !
Masini de SPL poti vedea si pe forum in rubrica dedicata.
__________________
Quality first !
|
|
|
16-03-10, 15:19
|
#7
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of: [Street Gambler] [VW] [Competitor CNCA] [AUDI]
|
Re: Capitol Audio
Pentru "SPL", bugetul tau este cam ... microscopic. Nu 5-6 milioane, cu alea nu rezolvi nimic. Si pe langa statie si submufar, iti mai trebuie si difuzoare, head-unit, insonorizare, cablaraie, curent destul. Deci, concluzia trebuie s-o tragi singurel.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
|
|
|
16-03-10, 16:18
|
#8
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
Atunci sa va intreb altceva, ca sincer nu am acum 20-30 de milioane sa bag doar in audio
Daca imi cumpar o statie , un subwoofer , difuzoare am 2 si un casetofon fac treaba ?
Adica rezolv ceva , am muzica mai tare pe masina ?
Mai exact ce face statia, la ce ma ajuta ? Da putere ? Amplifica ? Ce face
|
|
|
16-03-10, 17:38
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: Capitol Audio
Lucrurile nu sunt forte complicate :
- semnalul audio (muzica) iese din player (casetofon , head-unit) amplificat pe la 10-15 w (chiar daca pe playere scrie 4*45 )
- intra in statie si este amplificat (crescuta puterea)
- dupa care se duce in difuzoare , rezultind un sunet mai tare dar si mai curat (in sensul ca atunci cind dai volumul mai tare vei avea mai putine distorsiuni folosind o statie de amplificare ,daca instalarea este corect facuta)
Asta e o prezentare simpla fara pretentii (pentru necunoscatori) a modului cum functioneaza un sistem audio in masina (si nu numai).
Sigur ca sunt mai multe detalii despre care nu e cazul acum sa vorbim.
Din intrebarea ta inteleg ca vrei sa stii daca punand o statie si un subwofer se va auzi muzica mai tare .
Subwoferul nu reproduce decit fregventele joase (basul) in consecinta daca pui o statie si un subwofer , cum ti-a spus si saxo vei rezolva dor problema "bum-bum-ului"
Pentru inceput ai putea lua o statie in mono ,un subwofer mic o statie in 2 canale si niste difuzoare pentru usi , acum de care statie , subwofer si difuzoare e alta discutie .
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

|
|
|
16-03-10, 18:29
|
#10
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
AM inteles , deci mi-ar trebui o statie si niste difuzoare
Daca as stii care sunt mai bune....am vazut pe la bazar dar nu stiu care sunt mai bune . am inteles ca jvc si pionner sunt bune .
Casetofon imi voi lua un Alpine la vreo 4 milioane , si niste difuzoare pentru usi
Statia....nu ma pricep la ce sa ma uit...deci mai asteapta
|
|
|
16-03-10, 19:55
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: Capitol Audio
Pai din cite vad eu nu prea ai inteles , mergi si tu pe la citeva ateliere si mai discuta cu cei de acolo , poate o sa-ti faci o ideee despre ce anume vrei + ca eu nu te sfatuiesc sa montezi singur sistemul avind in vedere ca esti incepator !
Ai fost la 4tunigdays ?
Daca da ai fi putut sa-ti faci o idee .
|
|
|
11-05-10, 13:21
|
#12
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
Si revin aici , sa numai deschid alt topic
Vreau si eu mai multe pareri in legatura cu niste difuzoare pentru masina mea , statie si amplificator
Atat vreau , am discutat cu ceva lume , dar vreau pareri bune , de la oameni care se pricep foarte bine
Dati-mi si mie PM cu id-urile voastre , sa discutam mai multe acolo
|
|
|
11-05-10, 14:42
|
#13
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of: [VW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Capitol Audio
Quote:
Originally Posted by Luc1fer
Si revin aici , sa numai deschid alt topic
Vreau si eu mai multe pareri in legatura cu niste difuzoare pentru masina mea , statie si amplificator
Atat vreau , am discutat cu ceva lume , dar vreau pareri bune , de la oameni care se pricep foarte bine
Dati-mi si mie PM cu id-urile voastre , sa discutam mai multe acolo
|
Ce masina?
|
|
|
11-05-10, 15:34
|
#14
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2009
Posts: 291
Member of: [VW]
|
Re: Capitol Audio
Un golf 3 frumusel foc parerea mea  )))
|
|
|
11-05-10, 15:42
|
#15
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of: [VW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Capitol Audio
Si cam ce buget ai alocat pentru el si ce urmaresti de la sistem?
SPL sau calitate ?
|
|
|
|
|