Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-06-11, 15:38   #46
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by angeloml View Post
Dorin, daca stiam ca ai dreptate nu te sunam ieri, imediat dupa ce am vazut ce ai postat. Nu consider ca ai dreptate, si consider ca masina ta a fost jurizata strict dupa regulament. Tot asa au fost jurizate si celelalte masini, si tot asa se va juriza de acum incolo.
Din ce zici tu inteleg ca accepti ca masina a fost reglata prost, si cu toate astea nu accepti scorul primit. Sunt curios totusi ce scor crezi ca ar fi luat masina ta daca era reglata cum trebuie.

Despre favorizat anumiti concurenti, nu stiu cum sa iti spun, dar Marian a luat locul 2 in categorie (intr-adevar nu din cauza sunetului, dar din cauza instalarii). Daca Marinu vroia neaparat sa il favorizeze pe el (sau sa defavorizeze pe cineva, ca inteleg ca asta e problema ta) putea sa il depuncteze la sunet si pe Edi Cheveresan, in asa fel incat sa garanteze ca Marian castiga. Cu toate astea Edi a luat cu 18 puncte mai mult decat tine la sunet. Sper ca iti este clar ca daca se vroia favorizarea cuiva, insemna si defavorizarea celorlalti, nu numai a ta.

Chiar nu e cazul sa te adresezi asa cum o faci acum atat altor competitori, cat si arbitrilor, avand in vedere ca din punctul de vedere al tuturor, in afara de tine, daca ai fi fost mai pregatit (daca masina era reglata asa cum chiar tu ai recunoscut ca nu a fost, daca ai fi avut toata documentatia, samd) ai fi avut toate sansele sa castigi grupa. Din pacate nu a fost acesta cazul. Nu cred ca daca te victimizezi atat o sa rezolvi ceva, poate doar sa devii penibil.
In primul te rog nu mai folosi termenul STRICT DUPA REGULAMENT...pentru ca in momentul in care intra arbitrul in ring...el poate sa aleaga ce aude...eu ii spuneam de sunete..si el nu le auzea....in conditiile in care se auzeau toate sunetele bine definite mai putin chitara care era un pic mai slaba si ii lipsea sunetul de deget pe coarda...el imi trece la rubicra...few sounds corect(sau ceva de genu)...dupa care imi zice nu se aude "scuipatul in gura" pe track-ul 4...da intradevar se auzea doar cum respira...lucru care la marian nu se auzea deloc..vocile f slabe...fade..fara pic de autoritate.
El imi spune ca sunt tweeterele slabe...si ca se aud prea incet...nu stiu unde se aud incet din moment ce se aude cinelul fix ...acurat...cu extensie frumos...la fel si trianglul...
In continuare imi acorda scor mai slab la sub-bas decat lui marian...cand la el in masina lipseste cu desavarsire subbasul...nu are prezenta subwooferul.....

La capitolul balanta spectrala e foarte usor sa scada din moment ce la fiecare categorie in parte a acordat scor mic.
Pana si la placerea de ascultare am primit scor mic...unde fara suparare...luam pe oricine de pe strada..il punem sa asculte 2 ore....cele 2 masini...si vedem din care iese capiat de creieri...va zic eu ca din cea a lui marian unde URLA tweeterele. (bine asta ma rog dak nu dam de vreun manelar sau houser...unde nu tre sa se auda decat zanganitu....da nici alora nu o sa le convina...ca lipseste BASU FRATE)

Sa continuam cu scena...domne...in regulament e desenat un "bamveu"....unde oamenii sunt intr-o pozitie mult mai inalta decat in masina mea...si incepe iarasi treaba cu discutatul..pentru ca distanta de la bord la ochi..la mine este mult mai mica...decat cea afisata in imagine...cu toate astea...el auzea scena pe bord...desi ea era deasupra nu la ochi ce-i drept dar...undeva in zona barbiei...da nu domne...el o aude p bord..si ma puncteaza cum vede ca scrie acolo...pe bord...si nu vede ca bordu la mine e mai sus decat in poza prin urmare e mai aproape de gat decat de burta...cum se vede in imaginea din regulamentul emma....



In al 2 lea rand masina lui radu...suna mai bine decat a mea....prin urmare e si normala diferenta de 18 pcte la sunet....
Din moment ce marian a pierdut 13 pcte la install e greu sa recupereze asa de mult din sunet...fara sa bata la ochi...ca prosti dracu nu suntem ....da tot a reusit macar asa cate putin ciupit din fiecare categorie...de ajuns cat sa ma bata macar p mine....ca la emma regulamentul este cat de cat discutabil cu o marja de 6-8 pcte la fiecare categorie in parte in functie de ce aude sau nu aude...si a sa vezi...la mine ale dracu sunete nu le auzea deloc domne...ii trebuiau probabil date tweeterele la maxim sa fasaie cum le avea marian setate.
Si da...sunt iarasi convins ca si masina lui radu nu a fost punctata corect.

Cat despre masina mea chiar si daca era reglata la potentialul ei maxim...tot ar fi gasit cum sa scada din pcte...deci nu e asta problema..dupa cum am zis si mai sus...de la o masina reglata un pic mai prost...dar in nici un caz slab....si pana la un punctaj corect...e mare diferenta de pcte...

Si in ultimul rand...ai mai zis lucrul asta odata....fara suparare..ma adresez competitorilor si arbitrilor fix cum mi s-au adresat si ei mie.

Masina putea sa aiba best install (lucru de care nu a fost departe oricum)...ca tot nu castigam grupa cu marian ca arbitru la sunet si competitor un prieten si client de al lui la mine in grupa.

Quote:
Originally Posted by aproapeom View Post
pe ce baza se sterg posturile aici ?
Dar pe topicul alaturat celeilalte competitii car audio pe ce baza se sterg posturile? HM?
__________________
Born 2 roll!

Last edited by RollerMAN; 24-06-11 at 15:49.
RollerMAN is offline  
Old 24-06-11, 15:47   #47
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by RollerMAN View Post
Din moment ce marian a pierdut 13 pcte la install e greu sa recupereze asa de mult din sunet...fara sa bata la ochi...ca prosti dracu nu suntem ....da tot a reusit macar asa cate putin ciupit din fiecare categorie...de ajuns cat sa ma bata macar p mine....
Ca idee: jurizarea la instalare a fost facuta dupa cea de sunet, deci nu prea se pupa cu ce zici tu.
SQ Addict is offline  
Old 24-06-11, 15:55   #48
angeloml

Stage 1
 
angeloml's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 15
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Oricum e clar ca nimic din ce zice nu se pupa cu realitatea, asta e doar un amanunt.

Cert este ca la SQ nici una dintre masini n-a fost (si tin in mod special sa citez) "bamveu", si cu toate astea au fost masini care au luat scoruri bune. De altfel chiar masini care sunt aceeasi marca si model ca a ta (Citroen C4, mai exact) au luat scoruri bune la categoriile respective.

Dorine, eu cred ca problema ta nu este cu EMMA sau cu Marinu, sau cu oricine altcineva, ci este cu cei de la Citroen. Eu zic sa te duci la ei, sa iti scoata motorul, sa ti-l puna pe un "bamveu" si sa vezi atunci scena.
angeloml is offline  
Old 24-06-11, 16:04   #49
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Bine voi atotstiutorilor...sunt eu ala mincinosu...o ziceti de parca am vreun interes personal sa fac show pe forum fara rost...cred ca m-am abtinut destul de fiecare data cand la cnca am fost depunctat aiurea...acum cand am patit-o si la emma...tot cu personajul de la cnca...normal sa mi-a sarit mustaru...dar e clar...omu face ce vrea ...si trist e ca i se permite...distractie placuta...acu dak ati intrat in hora...sa jucati mai departe cu el...sunt tare curios unde o sa ajungeti...da pacat ca nu mai vin si alti competitori mai vechi...sa ii aprecieze corectitunea...si sunt doar eu ala nebunu..

MIhai nu inteleg ideea...si daca alt c4 a luat scor bun...ce legatura are...a fost cumva in grupa cu mine si n-am vazut eu?
IN alta ordine de idei ...c4 lui peste...are scena fix unde trebuie ca inaltime..da pun pariu ca marinu nu i-a dat maxim...hai sa vedem fisa...am dreptate?

La fel si distanta pana la scena...a micsorat-o si la el...si la mine...nu mai incerca sa cauti scuze ca stii ca am dreptate...

Da e urmatoru pas..o sa imi iau si eu un bamveu si imi montez suvuferu....

Btw sqaddict...parca nu te coborai la nivelul meu.....si imi dadusei si ignore...

Last edited by RollerMAN; 24-06-11 at 16:11.
RollerMAN is offline  
Old 24-06-11, 16:06   #50
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Rollerman, as vrea sa iti ascult si eu masina. Eu am luat 191 pct si as vrea sa fac o comparatie.

Se poate?
TAZ is offline  
Old 24-06-11, 16:15   #51
angeloml

Stage 1
 
angeloml's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 15
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Da, ai un interes personal sa faci show pe forum. Tu ai o vendeta personala cu Marinu, si cand ai vazut ca pe noi, cei din organizare, nu ne-a interesat chestia asta personala (altfel nu poate sa fie atat timp cat ti s-a explicat de mai multe ori decat era necesar cum sta treaba cu sunetul de la tine din masina), te-ai gandit sa vii sa faci show pe forum, in speranta ca o sa reusesti sa il inlaturi din echipa de arbitraj pe Marinu.
Din pacate pentru tine, esti cam singurul care face scandal, si nimeni nu iti ia apararea, deci este evident faptul ca Marinu a facut o treaba buna la restul masinilor.
Daca C4 lui Peste ar fi asa perfect cum il consideri tu, nu ar fi luat locul si punctajul pe care l-a luat la Eurofinala. La chestii cum ar fi de pozitionare (L,LC,C,RC,R) se poate lua maxim de puncte, si unele masini au facut-o. In schimb la celelalte caracteristici ale scenei (distanta pana la scena, latimea si inaltimea scenei, ambianta scenei) imi este foarte greu sa cred ca exista masini in Romania care sa poata sa se laude cu un scor perfect sau macar foarte bun.
Ideea cu C4 era ca Peste aparent n-a fost dezavantajat de faptul ca bordul lui este mai sus, mai jos, mai la stanga sau mai la dreapta decat la BMW-ul din poza.
angeloml is offline  
Old 24-06-11, 16:19   #52
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Deci serios... lasa vrajeala cu c4 lu peste...eu am zis strict INALTIME SCENA. Aia este perfecta..e fix in dreptu ochilor...marinu inloc de 15...i-a dat 14...ce dracu mai vrei mai simplu de atat.
LA peste nu a fost dezavantajat..ca era unde trebuie...adica la ochi...si cu toate astea...tot i-a scazut un punct..

Stai tu calm k dak aveam o vendeta personala cu marinu....nu mai participam la nici un eveniment CNCA...eu chiar i-am acordat...the benefit of the doubt...asta pana la ultima etapa cnca...cand a fost chiar bataie de joc..sa scoata in fata o mizerie de sistem cu DD in fata mea care nici macar nu avea scena reglata....a stat relaxu si i-a reglat-o repede...adica organizatoru...sa fi fost vreun interes acolo....nu...doamne fereste...

@taz da, poti asculta masina.....vorbim pe PM daca vrei.



Si cea mai tare faza...imi place ca dupa ce marinu a bagat numai bete in roate...la emma romania...incepand cu finala europeana din 2008...si pana in prezent...acum voi il primiti cu bratele deschise...si ii luati apararea........distractie placuta ce sa va zic...daca asa va place...

Ionut.. cam pacat....ca ai uitat...

Last edited by RollerMAN; 24-06-11 at 16:30.
RollerMAN is offline  
Old 24-06-11, 17:10   #53
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Dorin, din posturile tale inteleg ca ma ignori total. Nu ma supar... dar iti spun din nou ca subsemnatul a facut echipa cu Marinu, deci daca este sa fi nemultumit pe cineva, esti pe mine si pe Marian... adica pe amandoi...

Desi nu am mai stat "cot la cot"cu Marinu de cativa ani, pot sa iti garantez ca arbitrajul de la Slobozia a fost facut cu maxima riguriozitate si raspundere. Am avut divergente in trecut cu Marinu, disutii in contradictoriu... dar am reusit sa trec peste toate acestea cu speranta ca impreuna vom oferi un plus de incredere tuturor competitorilor la EMMA SQ, indiferent ca sunt din Brax Team sau veterani EMMA, clienti ai lui Marinu sau clienti ai mei... prieteni ai nostri!

Insistentele tale in a -l invinui pe el de rezultatul obtinut de tine ma face sa cred automat ca ma desconsideri si nu ai nici un pic de respect pentru mine.

"Imaginea scenica" pe care o vezi tu... precum ca Marian te-a depunctat cu mine alaturi este eronata. Audiomobilul lui Radu a obtinut punctaj corect, inclusiv `bunicu mi-a confirmat acest fapt. Singurul nemultumit esti tu si... "artistii de pe scena bordului tau"... Pune-"i" la treaba, du-"i" la un club de jazz, la o reprezentatie live, scoate-i in lume mirifica a sunetului adevarat... si sunt sigur ca dupa aceea fiecare isi va regasi locul potrivit pe scena din audiomobilul tau si in limita posibilitatiilor sistemului vor avea o prestatie care va exalta auditoriul!

Repet, nu ma intereseaza ce a facut Rellax la CNCA cu masina lui Bigu, nu ma intereseaza cum a fost arbitrata... nu ma intereseaza. Am luat la cunostiinta de ceeace s-a intamplat si mi-am exprimat parerea mea personala in discutii private.
MA INTERESEAZA EMMA si nimic mai mult!

Nu am uitat nimic... sunt lucruri care ma intristeaza si acum... sunt lucruri peste care nu am putut trece si nu voi putea trece! Timpul vindeca anumite rani, dar anumite cicatrici ustura si in prezent...
Nu ii iau apararea lui Marinu. Precum am facut intotdeauna, iau apararea echipei de arbitraj EMMA Romania... si in cazul de fata sincer iti spun, nu ai dreptate! Repet, nu privi prin prisma experientei tale la CNCA. Focuseaza pe EMMA si Regulamentul EMMA.
Am curajul si ambitia de a merge mai departe cu gandul de a oferi un castig tuturor competitorilor!
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline  
Old 24-06-11, 18:02   #54
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Radu Cheveresan a avut audiomobil in Advanced 5Ch.
Geroge Stanculeanu a participat in Advanced 7Ch.
Eu deocamdata nu particip, dar probabil voi intra la urmatoarea etapa in Master.
Astfel, avand in grupele mari de genul: arbitri - jucatori.... arbitrajul devine foarte dificil. In configuratia de la Slobozia, eu consider ca avem posibilitatea de a ne organiza pentru a oferi fair-play tuturor!
IM is offline  
Old 24-06-11, 22:53   #55
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Smile Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

A momment to remember....
Sa iti mai spun Dorin ca aceasta imagine o am ca fundal la laptop de aproape 1 an???

“Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.” Henry Ford
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SuperCup2008.jpg
Views:	193
Size:	156.4 KB
ID:	2057597  
IM is offline  
Old 02-07-11, 17:08   #56
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Ionut, te rog trimite-i lui roller pe pm, postul meu sters de tine pt ca astept o replica de la el.

@roller mai devreme aveai un raspuns referitor la o mizerie dar im a moderat topicul. Si daca au trecut 2sapt ce? Trebuie pazit forumul 24/24? Sau tb sa se uite tot?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline  
Old 02-07-11, 17:47   #57
EMMA Romania

Stage 3
 
EMMA Romania's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 159
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Ionut, te rog trimite-i lui roller pe pm, postul meu sters de tine pt ca astept o replica de la el.

@roller mai devreme aveai un raspuns referitor la o mizerie dar im a moderat topicul. Si daca au trecut 2sapt ce? Trebuie pazit forumul 24/24? Sau tb sa se uite tot?
RollerMAN va primi pe mesaj privat postul tau.
EMMA Romania is offline  
Old 02-07-11, 22:17   #58
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Multumesc
Bigu is offline  
Old 04-07-11, 09:21   #59
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Vom lua masuri de curatare.

Este trist ce se intampla...
Am incercat cu arbitri din afara Romaniei. Nu a contat bugetul l-am sustinut personal!
Sabina Cravero = D-nei respective i s-a spus ca nu aude bine. A fost unul dintre cei mai buni arbitri EMMA SQ, cu o vasta experienta in IASCA ca si competitori alaturi de sotul dansei apoi membru important in echipa ce a format EMMA si automat Regulamentul EMMA SQ.
Matteo Pinciroli = din cate stiu nu au fost nemultumiri la clasele unde a arbitrat Matteo.

Apoi a urmat echipa din Bulgaria. Din pacate a venit alta echipa fata de aceea la care ma asteptam eu... Au fost probleme in arbitraj... acele probleme m-au facut sa imi indrept din nou atentia inspre potentiali arbitri din Romania.

Cine, care si cum?

Dorin, din nou iti spun, arbitrajul la Slobozia a fost corect!
A fost realizat dupa un Regulament foarte bine structurat si respectand intocmai explicatiile din Regulament... fir`ar sa fie.... Dorin!
Ti-am mai spus sa faci o delimitare de ceeace ai patit la CNCA fata de EMMA.
In arbitrajul SQ intradevar exista un grad ridicat de subiectivism dar la EMMA tocmai din acest punct de vedere Regulamentul este foarte detaliat si cat se poate de explicit.

Dorin, de exemplu la IMAGINE - pozitie si focus.... la EMMA se foloseste un track tehnic special dezvoltat de EMMA in decursul ultimilor ani, track ce poate sa iti arate pozitia si focusul pe scena cu exactitate. Acest track a creat mare bataie de cap echipei EMMA SQ si inginerului de sunet ( proprietarul studioului de inregistrari Cap a Pie - http://www.capapie.de ) in decursul anilor si abia in la urmatoarea editie a CD-ului EMMA SQ 2012-2013 nou track va fi unul probabil ce va oferi maximum de usurinta inclusiv in perceptia competitorului... nu numai a arbitrului!
Fiecare punct conteaza, si da, la aceasta sectiune se pot incurca cu usurinta merele cu perele pe un track muzical.
Marinu reuseste probabil destul de bine sa arbitreze IMAGINEA si pe track muzical din moment ce nu sunt reclamatii la CNCA - ceeace pentru mine este de apreciat.

Stim ca se impune urgent realizarea cursului de arbitraj dar avand in vedere cheltuielile ce le implica sunt mai mult ca sigur ca nu se va putea realiza in curand. Apoi deciziile nehotarate ale unor arbitri referitoare la aparticiparea in arbitraj din nou au creat probleme.

Urmatoarea etapa EMMA va fi probabil in Bucuresti, luna August, din echipa de arbitraj probabil va face parte si Matteo Pinciroli.

Again and again.....
“Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.” Henry Ford
IM is offline  
Old 04-07-11, 09:57   #60
RollerMAN

Stage 4
 
RollerMAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 193
Default Re: CarLifeStyle Slobozia 2011 - Competitie EMMA ESPL & SQ

Ionut fara nici o suparare iti spun, atat la imagine la capitolul inaltime scena cat si la tonalitate, masina mea nu a fost jurizata asa cum trebuie. Regulamentul permite niste marje destul de mari mai ales atunci cand nu vrei sa auzi niste sunete, sau ai o perceptie GRESITA despre cum trebuie sa sune acele track-uri. EU dupa concurs am reascultat cd-ul pe un sistem bun de casa si mi-am reconfirmat mie insumi opinia care am avut-o si in acea zi :
CD-ul EMMA suna mult mai apropiat de masina mea fata de cea a lui marian, pe un sistem BUN de casa!
Si o zic din nou, nu am nimic cu nimeni, am o problema cu modul de arbitraj...si spun ca nu a fost corect, iar tu daca esti de acord cu scorul de atunci ti-as zice sa reasculti cd-ul emma pe un sistem de casa ce suna corect..din pacate nu cred ca mai ai in minte cum sunau atat masina mea cat si a lui marian...dar eu am f clara aceasta imagine...

Last edited by RollerMAN; 04-07-11 at 10:02.
RollerMAN is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -