Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-06, 01:42   #1
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default INTREBARE intrebatoare pt un sistem.

salve baieti .
vreau sa cer niste pareri legate de un sistem audio pt masina.

HU : Pioneer DEH-P8400MP
Boxe : 1. Hertz hy-energy de 16.5 HSK165 in mod activ
2. Focal utopia system 165.
statie boxe Audison LRX 4.300 pt ele.

Subwoofer (astea le am Infinity reference 1230 w 2 buc)
statie Audison Lrx 1.400 pt subwoofere
baterie stinger mai mare de 44 A
insonorizatie Dynamate sau stinger sau combinati intre ele in functie de buget.

Astept propuneri referitoare la combinati legate de boxe si subwoofere.
deja mi-a fost exprimata o parere foarte buna
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 07:00   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Nu prea se poate compara Hertz High Energy cu Focal Utopia 165W. Utopia este mult peste High Energy ca si rezolutie, dinamica, extensie la bas, insa este de 3 ori mai scump. Ca si timbru, fiecare set are un sunet diferit, asa ca ar merita ascultate amandoua sa vezi care este pe gustul tau. Ideea de a folosi Utopia in mod activ nu este rea, pentru ca am observat ca daca scoti filtrele de la focale tweeter-ele devin mai putin agresive.

Foarte importante sunt cablurile folosite (interconnect-ul de la head-unit si cel de boxe)
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 09:59   #3
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

si cam ce interconecturi se folosesc pe aci domnu'?
nu de alta dar ma bate un gand sa schimb Directedurile actuale cu niste stingeruri din seria expert sau daca nu macar din seria helix
(in lata ordine de idei nici audison sonus nu ar fi rele dar costa cam multisor)
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 14:51   #4
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"viperu\"
Nu prea se poate compara Hertz High Energy cu Focal Utopia 165W. Utopia este mult peste High Energy ca si rezolutie, dinamica, extensie la bas, insa este de 3 ori mai scump. Ca si timbru, fiecare set are un sunet diferit, asa ca ar merita ascultate amandoua sa vezi care este pe gustul tau. Ideea de a folosi Utopia in mod activ nu este rea, pentru ca am observat ca daca scoti filtrele de la focale tweeter-ele devin mai putin agresive.

Foarte importante sunt cablurile folosite (interconnect-ul de la head-unit si cel de boxe)
+1
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 18:14   #5
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default

chiar la conectica nu m-am gandit pe ce firma merg desi stiu ca e importanta. astept variante.
PS: daca aveti in cap alte difuzoare astept o parere.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-06, 12:40   #6
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Ar mai exista ceva difuzoare misto ca de exemplu,

1.Brax Matrix, sau Graphic, sau Graphic Pro
http://www.audiotec-fischer.com/engl...tsprecher.html

2.Rainbow Reference Line, sau alte modele de la ei
http://car.rainbow-audio.de/products...hp?lan=2&pro=1

3.Dls Iridium 8.2, sau 6.2, ceva mai accesibile

Si multe alte difuri. bune.Cel mai important dupa parerea mea este sa iti faci timp si sa te duci sa probezi toate tipurile de difzoare pe care ti le doresti, deabia dupaia vei auzi care suna mai bine pe masina ta, si care sunt pe gustul tau.

De aici incolo parerea mea este ca cel mai mult iti limiteraza sistemul HU, si ti-as recomanda sa il schimbi cu ceva mai bun si credema ca exista si accesibil. Ideal pret performane ar fii (Clarion Dxz 93 dupa care ceva mai scump, dar nu cu mult: Alpine CDA (9855,9853,9835) cu procesor PXA-H700, si in sfirsit (high-end-urile) Clarion 9255 HXD2, Pioneer P9 cu procesor,Alpine F1 Status.

Amplificatoarele sunt bune si cablurile High-End de la Stinger, Audison sunt bune, ramane de vazut ce iti place mai mult dupa probe.

Bafta cu sistemul, sunt sigur ca intr-o zi se va auzi asa cum vrei tu[/b]
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-06, 22:18   #7
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Rainbow sunt mai greu de probat. Iridium se pot asculta la noi si chiar montate pe masini iar Brax este posibil sa aibe Ovidiu de la Oma. Saxo stie mai bine ! Totusi, Brax Graphic Pro sunt foarte scumpe si omul vrea sa-si faca tot sistemul cam de cat costa un set de Graphic Pro ! Ca si precizari legate de Iridium, din cate am auzit, la mid-bass si-au bagat mana cei de la Dynaudio iar la medie si tweeter, Morel ! Exista zvonuri care spun ca tweeterul UR1 este derivat din Morel Supremo, unul dintre cele mai bune tweetere din lume !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 14:16   #8
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Sorry nu stiam de valoarea pe care vroia sa o investeasca in sistem, am dat niste exemple, fiinca am vazut ca pomenea de Focal Utopia care nu sunt tocmai ieftine.

Oricum bafta in legatura cu sistemul.

PS:Felicitari Fuscobal, am auzit ca suna bine sistemul tau din golf, astept cu nerabdare un concurs SQ, dar mi-l doresc ceva mai incolo sa nu ma prinda iarasi nepregatit ca cel di decembrie
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 17:24   #9
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Mersi dar asta tre sa apreciezi tu cu urechea ta! La ultimul concurs a sunat decent, nu bine. Am niste probleme pe care incerc din greu sa le rezolv. Deja am rezolvat o mare parte dar mai sunt cateva !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 19:55   #10
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Cu ingaduinta dumneavoastra, va aduc la cunostiinta un sistem din... Referenzklasse....
http://www.ground-zero-audio.com/eng..._gzpc165sx.htm
Disponibil in Romania la numai 1.088Euro sau 1500Euro, impreuna cu setul de kickbass GZPK 160K...
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 20:04   #11
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Alex, eu in primul rand ti-as recomanda sa mergi pe Clarion drept HU, si... este pacat sa folosesti MP3 avand in vedere ca nu excluzi din ecuatie sisteme de top...
Precum au spus si cei care au postat inaintea mea, fiecare set are particularitatiile sale... iar intotdeauna este bine sa pastrezi o coerenta in alegerea componentelor, ceea mai slaba veriga a lantului audio va compromite totul...
Despre ce masina este vorba
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 20:24   #12
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

@ground-zero,
omul s-ar putea totusi sa vrea sql, caz in care pio 8400 nu e un HU tocmai rau.

complet off-topic imi poti da un pret pt ANL fuse holder GZFH 3200?
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 20:42   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fuscobal\"
Rainbow sunt mai greu de probat. Iridium se pot asculta la noi si chiar montate pe masini iar Brax este posibil sa aibe Ovidiu de la Oma. Saxo stie mai bine ! Totusi, Brax Graphic Pro sunt foarte scumpe si omul vrea sa-si faca tot sistemul cam de cat costa un set de Graphic Pro ! Ca si precizari legate de Iridium, din cate am auzit, la mid-bass si-au bagat mana cei de la Dynaudio iar la medie si tweeter, Morel ! Exista zvonuri care spun ca tweeterul UR1 este derivat din Morel Supremo, unul dintre cele mai bune tweetere din lume !
Din ceea ce stiu eu , la mid si tw , morel e \"vinovatul\"...
Uita-te aici : http://www.morelhifi.com/products/mo...ers_cdm54.html si zi-mi daca e vreo diferenta intre UR 2,5 si ce vezi .

Iar la tweetere , nu mai vorbim ... http://www.morelhifi.com/products/mo...ters_mt11.html

Evident vorbim de gama Iridium si UR de la DLS .

Acum , problemle la categoria asta de difuzoare sunt urmatoarele :

1- CER amplificatoare de cea mai buna calitate .
2- DACA masina ( vezi : portierele ) nu sunt pregatite cu maximum de seriozitate , iar pozitionarea lor nu e cea care trebuie , mai bine bei banii ca esti mai cistigat . Cu alte cuvinte NU vor cinta la justa lor valoare .

In ultima instanta , ( presupunind ca HU-ul e unul de top + calitatea intregii instalatii e cea care trebuie ) , conteaza mult si gustul personal .

Spre exemplu , sunetul DLS difera de cel Focal , si la tweeter si la mid-bas . Unora le place DLS , altora ( inclusiv MIE ) Focal

Mai nou , dupa ce am ascultat riboanele , mi-am schimbat destul de mult viziunea asupra mediilor si inaltelor ...

Mai sunt si alte branduri foarte bune , dar asa cum spui si tu , pina NU le auzi nu poti sa faci aprecieri , asta e foarte clar !
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-02-06, 22:45   #14
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pesteimputit\"
@ground-zero,
omul s-ar putea totusi sa vrea sql, caz in care pio 8400 nu e un HU tocmai rau.

complet off-topic imi poti da un pret pt ANL fuse holder GZFH 3200?
Ti-am trimis lista pe mp!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 02:28   #15
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default

masina e un MG ZR = tradus pe romaneste ROVER 25 in 3 usi.
o sa pun mare atentie pe pregatirea masini si conectica.
Hu poate sa mai astepte putin ca ala se schimba cel mai usor.
pe viitor ma voi orienta la HU pioneer P9
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -