Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-08, 12:16   #16
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Parerea mea este ca nu e un insonorizant bun, deoarece scopul insonorizarii este de a adauga masa panourilor.
Nu asta e scopul insonorizarii! Daca ar fi fost asa inseamna ca plumbul este cel mai bun insonorizant )


Daca pt tine nu sunt costurile mari pt piele se poate incerca si vezi daca esti multumit de rezultat. Neaparat sa ne spui si noua
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 13:43   #17
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Explica-mi atunci care e scopul ?

Rigidizare cu un material elastic nu faci deloc.

E putin aiurea ideea cu plumbul : cum il aplici pe usa ?

Pentru o anumita masa, un panou rezoneaza la o anumita frecventa. Ca sa scoti acea rezonanta din banda de lucru a unui difuzor, poti face 2 lucruri : reduci masa (creste frecventa de rezonanta) sau cresti masa (coboara frecventa de rezonanta).

Deci, tu cand insonorizezi ce faci ?
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 01-02-08 at 13:46.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 14:04   #18
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Scopul insonorizarii nu este in niciun caz de a ingreuna masina, boxa, peretele, etc., ci de a rigidiza cat mai mult.
Cauta pe forum ca deja s-a discutat asta de nspe mii de ori si nu facem decat sa stricam topicu!
scuze de off-topic
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 14:22   #19
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj



De ce insonorizantul nu este rigid ?

"Rigidizarea" de care vorbesti este un rezultat al cresterii masei (si implicit al inertiei). Masa mare = inertie mare = mai mult efort pentru a produce aceeasi miscare a panoului.
Tabla de pe usile mele a ramas tot flexibila chiar si dupa 3 staturi de insonorizat...

Scuze si eu de off-topic, dar sunt unele lucruri intelese gresit si nu imi place sa vad informatie gresita.

Gata, ma opresc aici.

Last edited by Lil' D; 01-02-08 at 14:25.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 16:26   #20
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

lil'd stii ce rol are pasta brax ? de a rigidiza tabla si fata usii...din cate am vazut eu nu se dau 30kg de pasta ca sa ingreuneze tabla...1,2 straturi de cativa mm sunt suficiente ..este ff corect ce zici tu cu scaderea frecventei de rezonanta prin ingreunare dar nu asta este metoda principala de insonorizare si nici cea mai eficienta...ex: daca ai un kickbass de 16,5cm care poate sa coboaare bine pana la 25hz dar usa nu este suficient de rigida ,el nu va fi eficient pt ca va lucra ca in aer liber,cu toate ca usa are cateva straturi bune de insonorizant..
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:03   #21
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

sa revenim la 'piele'',avand in vedere ca nu ma custa nimic o sa incerc,din pct meu de vedere nu vad de ce nu ar face treaba ...si totusi la 2,3, cm are si ceva masa,nu?eu cred cu tarie ca face treaba buna...va spun imediat dupa ce le ''captusesc''
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:05   #22
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Pacat ca nu a incercat nimeni pana acum....probabil din cauza pretului.ca sa o faci la o grosime de 3 cm iti trebuie aproximativ 8/mp
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:13   #23
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Explica-mi atunci care e scopul ?

Rigidizare cu un material elastic nu faci deloc.

E putin aiurea ideea cu plumbul : cum il aplici pe usa ?

Pentru o anumita masa, un panou rezoneaza la o anumita frecventa. Ca sa scoti acea rezonanta din banda de lucru a unui difuzor, poti face 2 lucruri : reduci masa (creste frecventa de rezonanta) sau cresti masa (coboara frecventa de rezonanta).

Deci, tu cand insonorizezi ce faci ?
parerea mea de simplu amator in domeniu
cred ca si daca pui plumb tot va vibra,ideea e sa fie ceva care sa absoarba sunetele produse de vibrati sa nu ajunga in masina(e clar ca daca aplici ceva pe o portiera scad si vibratiile)ia prin piele (de vreo 3 cm grosime)nu as crede sa treaca sunetele produse de vibratii...ramane de vazut
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:19   #24
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Asta e scopul antifonarii! Sa scada vibratiile nu sa ingreuneze portiera. Eu nu mai comentez cu greutatea ca stricam topicu.
Mai ales ca nu te costa nimic, INCEARCA! Eu cred ca rezultatele o sa fie bune si ca scapi de "greierasi" sau alte sunete nedorite.
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 21:24   #25
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by TAZ View Post
Asta e scopul antifonarii! Sa scada vibratiile nu sa ingreuneze portiera. Eu nu mai comentez cu greutatea ca stricam topicu.
Mai ales ca nu te costa nimic, INCEARCA! Eu cred ca rezultatele o sa fie bune si ca scapi de "greierasi" sau alte sunete nedorite.
Ai dreptate...ce am de pierdut?O zi,poate nici atat...multi au zic ca va da rezultate deoarece prin piele trece foarte greu sunetul.Daca da rezultate izolez si podu cu piele
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 22:07   #26
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

uite o idee daca tot vrei sa incerci,lipeste straturile de piele cu prenandez,ce vreau sa zic este sa gasesti un lipici care sa se intareasca dupa ce se usuca;impreuna cu pielea sa devina o masa compacta si rigida..prenandezul in 24 de ore se face tare ca piatra ...intelegi tu idea
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 22:31   #27
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by vpower16v View Post
uite o idee daca tot vrei sa incerci,lipeste straturile de piele cu prenandez,ce vreau sa zic este sa gasesti un lipici care sa se intareasca dupa ce se usuca;impreuna cu pielea sa devina o masa compacta si rigida..prenandezul in 24 de ore se face tare ca piatra ...intelegi tu idea
da,se poate si cu prelandez..dar am un lipici special pentru piele...Loctite
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 14:48   #28
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Crezi ca pielea aia lipita o sa-ti reziste tie la umiditatea din usa? Sunt sigur ca o sa-si traga apa ca un burete si o sa se dezlipeasca. Daca tot ai pielea aia de ce nu o vinzi sa-ti iei ceva caluemea?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 21:28   #29
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Crezi ca pielea aia lipita o sa-ti reziste tie la umiditatea din usa? Sunt sigur ca o sa-si traga apa ca un burete si o sa se dezlipeasca. Daca tot ai pielea aia de ce nu o vinzi sa-ti iei ceva caluemea?
ma gande-am ca pielea e mai buna decat ''ceva calumea''
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 12:45   #30
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Pielea este un material ce se exista pe animale de milioane de ani si nu va fi nicioadata egalata de inventiile sintetice ale omului din ultimii ani cum ar fi Dynamat sau alte din astea. Ce a facut evolutia in atata amar de vreme cu greu poate cineva egala in cativa ani de studii si cercetari mai ales ca Dumnezeu e mult mai inteligent ca noi si noi suntem numai niste robotei care-i facem voia pe pamant. Acum, ca sa vorbim concret, piele sa fie ca de restul ne ocupam noi. Daca un strat de piele nativa are 2mm grosime sa zicem (3mm daca e curatata bine grasimea bovinei in cauza), din 10-15 straturi facem lejer 3 cm grosime de antifon eficient. Totusi...ideal ar fi daca poti sa iei pielea dupa animale de diferite varste pentru ca pe masura ce animalul imbatraneste pielea devinde mai densa si este cunoscut in acustica faptul ca cel mai bun insonorizant este un conglomerat sandwich din mai multe materiale de densitati si grosimi diferite (de ex. fibra/MDF/mastic bituminos sau piele1/piele2/piele3). Si mai ideal decat idealul anterior ar fi sa lasi spatii de aer intre straturile de piele dar asta ar fi cam greu, pielea fiind flexibila si nu rigida. Explicatia pe care am gasit-o eu mai demult pe net la un prof. de acustica de la Harvard sau MIT era ca densitatile astea diferite practic naucesc unda care vine inspre ele...adica sa zicem ca avem un difuzor de bas care trimite spre un plan unde cu frecvente intre 50 si 500Hz cu dispersie conica. Unda de 500Hz e bleaga ca are lungime de unda mai mica (68cm) si cand da de toate straturile alea de piele se atenueaza repede (probabil inre straturile 3 si 4 tinand seama de dispersie, unghi de incidenta, temperatura, umiditate si alte calcule pe care nu pot sa le dezvalui fiind secretul casei). La unda de 50Hz in schimb se nasoleste rau treaba ca are o lungime de unda de 6.8m si trebuie ditamai tancu s-o opreasca. Pentru eficienta maxima la asa frecventa trebuiesc probabil vreo 50-100 straturi de piele (10-20cm grosime efectiva) si printre straturile de piele trebuie pus ceva mastic bituminos sau pasta Brax dar ajungem la niste grosimi la care usa se suie peste scaunele ocupantilor masinii si nu e prea practic !

PS : Am auzit ca pielea luata de pe animal cat este inca in viata are proprietati mult mai bune. Nu stiu exact explicatia dar banuiesc ca pastreaza inca energia vietii animalului sacrificat si cumva la nivel molecular energia dintre moleculele de piele respinge si ea cumva undele. Am vazut pe net mai demult la niste boxe scumpe de casa cum punea unu piele din asta de bovina sau crocodil peste incinta de lemn si pe inelul tweeterului si se vedea din poze ca suna foarte bine boxele !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo

Last edited by fuscobal; 20-08-08 at 08:40.
fuscobal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -