Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-08, 14:17   #31
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Pielea este un material ce se exista pe animale de milioane de ani si nu va fi nicioadata egalata de inventiile sintetice ale omului din ultimii ani cum ar fi Dynamat sau alte din astea. Ce a facut evolutia in atata amar de vreme cu greu poate cineva egala in cativa ani de studii si cercetari mai ales ca Dumnezeu e mult mai inteligent ca noi si noi suntem numai niste robotei care-i facem voia pe pamant. Acum, ca sa vorbim concret, piele sa fie ca de restul ne ocupam noi. Daca un start de piele nativa are 2mm grosime sa zicem (3mm daca e curatata bine grasimea bovinei in cauza), din 10-15 straturi facem lejer 3 cm grosime de antifon eficient. Totusi...ideal ar fi daca poti sa iei pielea dupa animale de diferite varste pentru ca pe masura ce animalul imbatraneste pielea devinde mai densa si este cunoscut in acustica faptul ca cel mai bun insonorizant este un conglomerat sandwich din mai multe materiale de densitati si grosimi diferite (de ex. fibra/MDF/mastic bituminos sau piele1/piele2/piele3). Si mai ideal decat idealul anterior ar fi sa lasi spatii de aer intre straturile de piele dar asta ar fi cam greu, pielea fiind flexibila si nu rigida. Explicatia pe care am gasit-o eu mai demult pe net la un prof. de acustica de la Harvard sau MIT era ca densitatile astea diferite practic naucesc unda care vine inspre ele...adica sa zicem ca avem un difuzor de bas care trimite spre un plan unde cu frecvente intre 50 si 500Hz cu dispersie conica. Unda de 500Hz e bleaga ca are lungime de unda mai mica (68cm) si cand da de toate straturile alea de piele se atenueaza repede (probabil inre straturile 3 si 4 tinand seama de dispersie, unghi de incidenta, temperatura, umiditate si alte calcule pe care nu pot sa le dezvalui fiind secretul casei). La unda de 50Hz in schimb se nasoleste rau treaba ca are o lungime de unda de 6.8m si trebuie ditamai tancu s-o opreasca. Pentru eficienta maxima la asa frecventa trebuiesc probabil vreo 50-100 straturi de piele (10-20cm grosime efectiva) si printre straturile de piele trebuie pus ceva mastic bituminos sau pasta Brax dar ajungem la niste grosimi la care usa se suie peste scaunele ocupantilor masinii si nu e prea practic !

PS : Am auzit ca pielea luata de pe animal cat este inca in viata are proprietati mult mai bune. Nu stiu exact explicatia dar banuiesc ca pastreaza inca energia vietii animalului sacrificat si cumva la nivel molecular energia dintre moleculele de piele respinge si ea cumva undele. Am vazut pe net mai demult la niste boxe scumpe de casa cum punea unu piele din asta de bovina sau crocodil peste incinta de lemn si pe inelul tweeterului si se vedea din poze ca suna foarte bine boxele !
tind sa-ti dau dreptate...daca intre straturile de piele as pune niste burete (de vreo 2,5mm de o densitate mare,am acasa)ar fi mai bine?
Oare are ceva daca dupa fiecare strat de piele dau cu un strat de prelandez(ca sa nu ajunga apa la piele),strica cu ceva performantele?
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 14:55   #32
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
PS : Am auzit ca pielea luata de pe animal cat este inca in viata are proprietati mult mai bune. Nu stiu exact explicatia dar banuiesc ca pastreaza inca energia vietii animalului sacrificat si cumva la nivel molecular energia dintre moleculele de piele respinge si ea cumva undele. Am vazut pe net mai demult la niste boxe scumpe de casa cum punea unu piele din asta de bovina sau crocodil peste incinta de lemn si pe inelul tweeterului si se vedea din poze ca suna foarte bine boxele !

tu glumesti ??zi mi ca glumesti...se vede din poza ca suna bine boxele ?? daca nu as fi citit posturile tale de pe forum si nu as fi stiut ce realizari ai...zau ca te credeam..oricum mi a p rins bine sa mai rad nitel..scuze de off topic.
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 00:22   #33
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Pielea este un material ce se exista pe animale de milioane de ani si nu va fi nicioadata egalata de inventiile sintetice ale omului din ultimii ani cum ar fi Dynamat sau alte din astea. Ce a facut evolutia in atata amar de vreme cu greu poate cineva egala in cativa ani de studii si cercetari mai ales ca Dumnezeu e mult mai inteligent ca noi si noi suntem numai niste robotei care-i facem voia pe pamant. Acum, ca sa vorbim concret, piele sa fie ca de restul ne ocupam noi. Daca un start de piele nativa are 2mm grosime sa zicem (3mm daca e curatata bine grasimea bovinei in cauza), din 10-15 straturi facem lejer 3 cm grosime de antifon eficient. Totusi...ideal ar fi daca poti sa iei pielea dupa animale de diferite varste pentru ca pe masura ce animalul imbatraneste pielea devinde mai densa si este cunoscut in acustica faptul ca cel mai bun insonorizant este un conglomerat sandwich din mai multe materiale de densitati si grosimi diferite (de ex. fibra/MDF/mastic bituminos sau piele1/piele2/piele3). Si mai ideal decat idealul anterior ar fi sa lasi spatii de aer intre straturile de piele dar asta ar fi cam greu, pielea fiind flexibila si nu rigida. Explicatia pe care am gasit-o eu mai demult pe net la un prof. de acustica de la Harvard sau MIT era ca densitatile astea diferite practic naucesc unda care vine inspre ele...adica sa zicem ca avem un difuzor de bas care trimite spre un plan unde cu frecvente intre 50 si 500Hz cu dispersie conica. Unda de 500Hz e bleaga ca are lungime de unda mai mica (68cm) si cand da de toate straturile alea de piele se atenueaza repede (probabil inre straturile 3 si 4 tinand seama de dispersie, unghi de incidenta, temperatura, umiditate si alte calcule pe care nu pot sa le dezvalui fiind secretul casei). La unda de 50Hz in schimb se nasoleste rau treaba ca are o lungime de unda de 6.8m si trebuie ditamai tancu s-o opreasca. Pentru eficienta maxima la asa frecventa trebuiesc probabil vreo 50-100 straturi de piele (10-20cm grosime efectiva) si printre straturile de piele trebuie pus ceva mastic bituminos sau pasta Brax dar ajungem la niste grosimi la care usa se suie peste scaunele ocupantilor masinii si nu e prea practic !

PS : Am auzit ca pielea luata de pe animal cat este inca in viata are proprietati mult mai bune. Nu stiu exact explicatia dar banuiesc ca pastreaza inca energia vietii animalului sacrificat si cumva la nivel molecular energia dintre moleculele de piele respinge si ea cumva undele. Am vazut pe net mai demult la niste boxe scumpe de casa cum punea unu piele din asta de bovina sau crocodil peste incinta de lemn si pe inelul tweeterului si se vedea din poze ca suna foarte bine boxele !
Sincer cu greu m-am abtinut si eu sa nu scriu aici, dar daca tot ai spart tu Gheata dezghetata, vreau sa spun si eu ca pt. es chiu pielea de pe curu babuinului e cea ma eficienta, pt. spl pielea de pe sarpele cu clopotei in coada ), si ideal trebuie folosita in format Gogoasa nu Sandwic, intrucat se lasa la dospit si creste eficienta
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 00:33   #34
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post


De ce insonorizantul nu este rigid ?

"Rigidizarea" de care vorbesti este un rezultat al cresterii masei (si implicit al inertiei). Masa mare = inertie mare = mai mult efort pentru a produce aceeasi miscare a panoului.
Tabla de pe usile mele a ramas tot flexibila chiar si dupa 3 staturi de insonorizat...

Scuze si eu de off-topic, dar sunt unele lucruri intelese gresit si nu imi place sa vad informatie gresita.

Gata, ma opresc aici.
Ceea ce spui tu este partial real.... , dar credema ca nu numai de masa este vorba ... nici pe departe, coeficientul de absorbtie si freqventa de rezonanta care mai departe se modifica in functie de intensitatea undelor de soc, sunt puncte cheie in reusita unei insonorizari cu raport masa / eficienta ridicat.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 00:34   #35
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Nea Marin, hai sa nu facem gogosi din usile omului. Deci...straturi de burete fac numai bine intre alea de piele dar...neaparat grosimea sa fie cifra impara sau numar prim din motive lesne de inteles chiar si de catre neinitiati ! Este stiut ca unda este energie pura, deci nu are masa. Pielea este materie, deci are masa. Intrucat E=mc2, adica conversia masa-energie se face numai la viteza luminii, trebuie jonglat numai din numere prime pentru ca c = 3x10^8ms sa devina 344ms cat e viteza sunetului ! Asta n-am zis-o io ci unu ciufulit cu paru alb Einstein !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 00:50   #36
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Insonorizare Portbagaj

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Nea Marin, hai sa nu facem gogosi din usile omului. Deci...straturi de burete fac numai bine intre alea de piele dar...neaparat grosimea sa fie cifra impara sau numar prim din motive lesne de inteles chiar si de catre neinitiati ! Este stiut ca unda este energie pura, deci nu are masa. Pielea este materie, deci are masa. Intrucat E=mc2, adica conversia masa-energie se face numai la viteza luminii, trebuie jonglat numai din numere prime pentru ca c = 3x10^8ms sa devina 344ms cat e viteza sunetului ! Asta n-am zis-o io ci unu ciufulit cu paru alb Einstein !
Nea Nae "Fuscobal" pai stai asa ca daca ma iei tehnic.. scot si eu cartea de fizica de clasa a 11-a si uite ce scrie la pagina 728 capitolul 11, ca teoria relativitatii fixe pt. pielea de bovina neagra sau maro, cu grosime impara de peste 1 milimetru si pana in 3 milimetrii, este cu incertitudine aplicabila in domeniul aviatic de mare viteza ceea ce demonstreaza fizic ca un singur strat de piele de bovina neagra sau maro, cu grosime impara de peste 1 milimetru si pana in 3 milimetrii in format sandwich devine o bariera termica pt. orice freq. di spectrul audibil (20 de KHz pana la 20.000 de KHz). Deci in consecinta pielea specificata de ei mai sus in carte este excelenta.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 14:20   #37
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

nea marin, fie ca esti sau nu miliardar. tin sa iti spun ca e in manual de clasa 11, corect, dar la capitolul 14, pagina 69, deci sus in drepta (daca e nevoie voi incerca si o scanare)....
in rest, ma scuzati pt interventie.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 22:48   #38
yoypokemon

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 23
Default Re: Insonorizare Portbagaj

mai dureaza putin si pun in aplicare planul cu pielea....mai trebuie sa schimb usile...maxim o saptamana doua si va zic practic ce face pielea ca insonorizant
yoypokemon is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 00:10   #39
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Pielea ca insonorizant va insonoriza sigur. De-abia astept rezultatele...sa vezi ce-o sa se bosumfle fraierii astia de folosesc tot felu de materiale scumpe de la care te mai si murdaresti pe maini !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 09:11   #40
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Ati gresit dind astfel de informatii...In orice domeniu exista anumite "secrete" care nu se fac publice si fac lucrarile deosebite. Mai ales Fusco si Marinu care au avut ocazia sa vada masini cu adevarat campioane !!
Ma rog, faptul e consumat si nu ne ramine decit sa asteptam rezultatele.
Spor la treaba !
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 23:10   #41
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Insonorizare Portbagaj

Sincer.. spor la treaba si sa ne spui si noua daca a iesit sau nu ceva .. ,dar sincer eu nu te sfatuiesc sa faci asta eu nu am mai auzit pe nimeni in viata mea sa incerce cu piele sau sa il tenteze asta si iti zic eu ca am mai umblat si eu la show - uri ... care cuprinde si o latura de "audio" si nu am auzit discutandu-se de asa ceva .. incearca .. reusesti bine nu reueseti .. iarasi bine.. ca asa poate stie lumea sa foloseasca sau nu.
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -