Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-07, 13:15   #1
Eagle_flyaway

Stage 5
 
Eagle_flyaway's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 834
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Exclamation Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Deschid acest topic pt toti cei care au tuning pe masina si in urma unui accident cel vinovat tranteste asigurarea si trebuie sa te descurci sau sa te incurci!

Idea sta in felu urmator orice service aproape, iti face masina pe asigurare doar ca daca intervin niste mici modificari sau piese tuning ai pus-o, ei nu se prea complica, asa ca cei care sunteti patiti hai sa enumeram aici service-urile in care s-au realizat reparatiile si care au colaborat eficient cu asigurarile si cu mag. de tuning !!!
Eagle_flyaway is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 14:49   #2
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

cea mai buna optiune ar fi sa o faci in regie proprie...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 14:50   #3
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Quote:
Originally Posted by tekno View Post
cea mai buna optiune ar fi sa o faci in regie proprie...
pai faci in regie proprie da intrebarea e daca asigurarea iti accepta tie add onurile... ?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 15:16   #4
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
pai faci in regie proprie da intrebarea e daca asigurarea iti accepta tie add onurile... ?
Depinde de ce add-on-uri ai...de multe ori, o bara modificata adusa de afara e mai ieftina decat cea originala cumparata de la reprezentanta...o capota de carbon, mai ieftina decat una originala (de la caz la caz)...farurile atfer-market, mai ieftine decat cele originale, stopurile idem si grilele la fel...astea fiind comparate cu preturile de reprezentante nu cu preturile magazinelor auto care au 100 de preturi pt orice produs...toata treaba e cum ti se factureaza si ce se scrie pe devizul de lucrari...nu am intalnit niciodata caz in care asigurarea sa nu despagubeasca o bara din momentul ce pe constatarea lor scrie bara-inlocuit...in plus, cei de la asigurari nu iti cer sa vada masina dupa ce ai recuperat-o de la service-ul la care ai facut reparatia...pe ei sincer ii intereseaza sa iasa cu o paguba si cu o plata cat de mica...
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 17:05   #5
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

da... daca privesti din aceasta perspectiva ai dreptate.. si in + privind tot din aceeasi perspectiva chiar daca ar fi vorba sa iti vada masina.. atata timp cat e acelasi pret, sau chiar mai ieftin.. probabil ca nu ar avea nici o problema.. s
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 19:08   #6
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Exemplu: Am avut o dauna la bara fata de la masina mea. Respectivul avea RCA la Unita. Am inlocuit bara originala cu una de la Je Design care am luat-o de la Spider. Nu a comentat nimeni cand a vazut devizul. Asa ca am fost despagubit si nu am facut nimic in regie proprie
__________________
www.spidertuning.ro

A4 2.0 TFSI
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 19:14   #7
Eagle_flyaway

Stage 5
 
Eagle_flyaway's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 834
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Idea era daca ai ceva modificat sa pui tot ceva modificat!!! UNDE A FACUT FIECARE MISCAREA ASTA???

Cata RHC la Spider ai si reparat masina sau doar de la Spider ai comandat bara care ulterior s-a montat la "X"?!

Sau intrebare directa la Horica sau oricine din Spider : Se face reparatie la Spider pe Asigurare?
Eagle_flyaway is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 19:56   #8
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Intr-adevar bara veche era originala.

Fiecare firma de asigurari are un anumit numar de service-uri agreate.

De la Spider am comandat bara si de montat, m-am descurcat eu ca nu era mare lucru.
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 20:13   #9
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Quote:
Originally Posted by Cata RHC View Post
Fiecare firma de asigurari are un anumit numar de service-uri agreate.
ham.. eu acuma am fost in situatia aceasta (constatari la asigurari) si nu mi-au impus un anumit service... mi-au sugerat sa ma duc la ceva service dar le-am zis ca vreau sa ma duc intr-un anumit loc si nu a comentat nimic tipul.. deci atata timp cat exista facturi si preturi justificate (si nu umflate) nu cred ca conteaza service-ul
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 20:15   #10
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

In regie proprie nu cred ca este o problema de service. Dar orice firma serioasa de asigurari are agreate cam toate service-urile serioase
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 20:16   #11
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Si cum ai zis tu. daca pretul este cel corect, nu va comenta nimeni
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 22:15   #12
aokimare

Stage 5
 
aokimare's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,291
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Raspuns: Daca asigurarile accepta la plata factura care o prezinti - la buna vedere...tot ok.

Exact cum zicea si Sfigmo..pe ei ii doare la banana ce bara pui la masina..tot ce conteaza e cat bani scot ei ptr reparatie.
Dar problema e alta..sunt f multe piese aftermarket care au niste preturi de cacao...asigurarile vor vrea 100% din cazuri sa te procopseasca cu marfa de 2 lei.

De ex o bara de Peugeot 206 NOUA !!!!!! costa 150 Ron..ce mai vrei?? cine poate bate pretul asta?? Dacate raportezi la costul barii originale la reprezentanta atunci tot ok.

Inca un caz: vine omu cu bara spate lovita si eu aduc bara spate orig RIEGER care e mai scumpa cu 100 decat cea originala....ok
La asigurari omu declara..vreau bara tuning si diferenta o platesc eu..ce credeti ca i-au cerut asigurarile???
CHITANTA pe diferenta de pret!!!!!! care a trebuit sa o duca sa o arate la bou de la asigurari ptr ca ala sa-l creada!!
deci concluzia este - traim in Ro si INCA !!! multe sunt posibile.
__________________

ORICINE VREA CEVA CU MINE POATE SA MA SUNE
DACA NU RASPUND POATE SA INCERCE DIN NOU
0722277200

Machetele mele
aokimare is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 22:50   #13
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

Quote:
Originally Posted by aokimare View Post
Raspuns: Daca asigurarile accepta la plata factura care o prezinti - la buna vedere...tot ok.


De ex o bara de Peugeot 206 NOUA !!!!!! costa 150 Ron..ce mai vrei?? cine poate bate pretul asta?? Dacate raportezi la costul barii originale la reprezentanta atunci tot ok.
Horea ai dreptate, insa, se cere pretul de reprezentantza...nu cred sa fie 150 RON o bara originala acolo...a nu se uita ca in componentza unei bari, intra grilele, clemele etc...se cere reparatzie in reprezentantza... mai departe e la latitudinea pagubitului si sta restul in puterile lui de a se certa cu omul de la asigurari...ce stiu eu din surse sigure, e ca, agentii constatatori de daune (unii si nu vorbesc pentru toata lumea) primesc comision din ce NU despagubesc...daca i se impune din partea unui agent de asigurari unui pagubit sa isi monteze o bara de la un anumit magazin ca acolo ar fi mai ieftin, eu sugerez acelui pagubit sa ceara certificatul de acreditare RAR pt produsul respectiv...nu va primi si in momentul urmator i se va spune din partea magazinului ca acreditare primeste doar "pe codul original" care costa xxx...asadar, preturile la produsele after market sunt mai mici de multe ori decat cele originale si asigurarile, chiar cu insistentze accepta...nu au de ce sa nu accepte...
DPDV legal, pt cineva care are un spoiler modificat si are un accident raspunsul e simplu... daca l-ar avea trecut in cartea de identitate (asa cum mai nou cere legea dar e imposibil de realizat pt ca nici RAR-ul nu stie ce sa faca), ar obtine acelasi spoiler fara nici o problema...
Dau si eu un exemplu ce mi s-a intamplat acum ceva vreme, cand un coleg de-al nostru de forum a avut un incident cu o masina de carat gunoiul, si caruia i s-au stricat difuzoarele din spate pt ca cioburile au intrat intre membrana si magnet...mi s-a cerut parerea si personal m-am ocupat si am eliberat o hartie, pe proprie raspundere, pe firma, cu stampila, cum ca, am constatat ca acele difuzoare au fost deteriorate din cauza accidentului si ca nu mai puteau fi folosite...dupa insistentze si umblat pe la ei, colegului nostru i-au fost din cate stiu eu decontate si difuzoarele...erau difuzoare after market subliniez...asiguratorul a recunoscut ca nu a mai intalnit cazuri in care pagubitul sa ceara asemenea lucruri..
Mai departe, asa e Horea...cum zici si tu...traim in RO si algocalminele sunt cea mai buna afacere pt unii...ca lumea le foloseste la greu

Last edited by sfigmo; 02-10-07 at 22:54.
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 22:57   #14
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

au fost decontate, dar din pacate nu in intregime..doar 60-70% din cate imi aduc eu aminte...dar a fost mult de umblat pe la ei..mi-au cerut si difuzoarele deteliorate sa le verifice si ei, etc etc...ce sa m-ai spun ca m-au pus sa umblu dupa masina de gunoieri sa ii chem al reconstituire...
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 10:26   #15
GMan

Stage 5
 
GMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 477
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Service-uri care colaboreaza cu Asigurarile pt TUNING

:LOL: Reconstituirea accidentului live ))))) Astia-s batuti in cap cu asigurarile .
GMan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -