Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-09, 19:45   #1651
lancerEvo

Stage 5
 
lancerEvo's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,128
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
golfu lui soarec? )
acu l-ai vazut? ca cred ca ii de 2 saptamani...dupa cum ii pozitionat cred ca o intrat unu in el...ca altfel ii ff dubios :d
chiar de luni seara... da noh tot aia ii cu doua saptamani :P si da, o intrat unu in el, venea de la obseshan rupt de beat
lancerEvo is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 21:04   #1652
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

da, la 2 jumate noaptea si avea 0,83 alcolemie :P
da nu stiu de ce am impresia ca de 2 saptamani l`am vazut...eu marti l`am vazut...dar nu mais tiu in care marti :P
las ca umbla cu motorul, macar ajunge mai repede :P parcheaza mai usor... :P
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 11:25   #1653
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
nu zic ca sunt poarte de biserica pe strada, dar ma dispera soferii aia care dorm la volan, si normal ca imi bag p_la si ma bag printre masini, acum ca o iau printre masini, ca depasesc prin stanga sau dreapta.. recunosc e riscant dar daca eu imi vad de treaba nimeni nu ma atinge.. ba kiar mai mult sunt soferi adormiti prin centru si cand trec pe alnga ei se sperie si trag de volan si cauzeaza accident, dar asta nui mai vina mea.. ca ala, pe langa faputl ca doarme la volan mai e si slab de inger

iar ma dispera aia care ma vad ca vin, si imi taie calea, si in loc sa mearga ca e goala banda mere ca mortu, cand il clacsonez sa dea viteza.. imi franeaza brusc, normal ca-mi bag carnea in el si ma duc pe unde pot...
fizius te afli intr-o mare eroare...gandeste-e ca sunt si soferi de auto care ar vrea sa sara peste ala din fata, dar pentru asta nu se duc pe trotuar doar ca asa vor ei sa mearga mai repede...iti inteleg frustrarea atunci cand trebuie sa ajungi undeva si nu poti din cauza celui din fata. si mie mi se intampla la fel. INSA, as avea cateva lucruri de precizat:

1. daca vei cauta pe forumurile auto, nu stiu daca nu chiar pe acest forum, vei vedea ca cineva zice ca si motociclistilor li se cuvine tot atata spatiu pe banda de circulatie ca si unui autovehicul. Atunci, sa i se cuvina sicand depaseste si cand este depasit, nu doar cand e depasit, fiindca daca eu depasesc pe aceeasi banda un motociclist sare in sus ca vreau sa il imping afara de pe drum

2. nu mi se pare cinstit eu sa iau in primire toate canalele alea de pe motilor sau dorobantilor cand trece un motociclist pe aceeasi banda cu mine, ca sa nu cumva sa il ating si sa il nenorocesc...sa stea el frumos in spate si sa execute manevra de depasire asa ca la carte(adica pe 2 benzi), nu pe aceeasi banda cu mine cum fac ei, daca vor sa nu fie accidentati

3. in ultima perioada am tot vazut pe masini sloganuri de genul "atentie la motociclisti", "respectati motociclistii in trafic" etc. pai cum sa ii respect daca ei nu ma respecta? cum sa fiu eu atent la viata lor cand ei insisi nu sunt atenti? cred ca sloganurile ar trebui in principal sa le fie lor adresate, sa circule mai frumos....de ce sa fiu eu atent la ei? eu tre sa fiu atent la mine nu la ei? ei sa isi vada de treaba si e totul perfect. Cine nu o face, suporta consecintele
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 14:45   #1654
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
fizius te afli intr-o mare eroare...gandeste-e ca sunt si soferi de auto care ar vrea sa sara peste ala din fata, dar pentru asta nu se duc pe trotuar doar ca asa vor ei sa mearga mai repede...iti inteleg frustrarea atunci cand trebuie sa ajungi undeva si nu poti din cauza celui din fata. si mie mi se intampla la fel. INSA, as avea cateva lucruri de precizat:

1. daca vei cauta pe forumurile auto, nu stiu daca nu chiar pe acest forum, vei vedea ca cineva zice ca si motociclistilor li se cuvine tot atata spatiu pe banda de circulatie ca si unui autovehicul. Atunci, sa i se cuvina sicand depaseste si cand este depasit, nu doar cand e depasit, fiindca daca eu depasesc pe aceeasi banda un motociclist sare in sus ca vreau sa il imping afara de pe drum

2. nu mi se pare cinstit eu sa iau in primire toate canalele alea de pe motilor sau dorobantilor cand trece un motociclist pe aceeasi banda cu mine, ca sa nu cumva sa il ating si sa il nenorocesc...sa stea el frumos in spate si sa execute manevra de depasire asa ca la carte(adica pe 2 benzi), nu pe aceeasi banda cu mine cum fac ei, daca vor sa nu fie accidentati

3. in ultima perioada am tot vazut pe masini sloganuri de genul "atentie la motociclisti", "respectati motociclistii in trafic" etc. pai cum sa ii respect daca ei nu ma respecta? cum sa fiu eu atent la viata lor cand ei insisi nu sunt atenti? cred ca sloganurile ar trebui in principal sa le fie lor adresate, sa circule mai frumos....de ce sa fiu eu atent la ei? eu tre sa fiu atent la mine nu la ei? ei sa isi vada de treaba si e totul perfect. Cine nu o face, suporta consecintele
frumos spus. mie mi-ar fi iesit mai urat, de aceea m-am abtinut. Eu, ca sofer de masina, evit sa trec prin dreapta altor masini atunci cand spatiul e limitat sau observ ca i-as incurca, sau mai ales nu stau in punctul mort de la oglinda... cu motoru/scuterul/tricicleta in teorie(cel putin) ar trebui sa fi si mai atent...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:00   #1655
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Accidente

Cand o sa vad un motociclist care la semafor nu e intre masinile din prima linie si sta la rand dupa o alta masina atunci o sa ii notez numaru, il caut la politie si ii trimit o prajitura.
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:15   #1656
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

La stop mi se pare normal sa te bagi, atunci cand masinile stau pe loc, sau abea se misca. altfel care ar mai fi avantajul
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 00:08   #1657
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
accident in floresti azi , o dacie a pupat un bmw de BN.

ieri am vazut golful albastru de pe republicii facut prastie . ceva detalii?
venea unu de la obss si l-a lovit golful fiind parcat pe bordura
acum e dauna totala..

cand merg cu horea sa-l ridice iti aduc mai multe detalii
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 00:15   #1658
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by di48lo View Post
Cum bagi tu p_la in ei, asa bag si ei p_la in tine. Si ei fac egzact acelasi lucru ca si tine, isi vad de traba lor si isi fac dreptate singuri. Sa stii ca te inseli, si faci o greseala mare. Nu iti dai seama ca de fapt si tu te comporti la fel ca soferii care te dispera. Cei care isi vad de traba in felul in care tu, pisa pe orice regulament, si caca pe decret. Egoismul asta duce la un haos total in circulatie, toata lumea se baga unde este loc, crede ca are prioritate in orice situatie, blocheaza intersectii si claxoneaza pentru fiecare masina (si pieton) care este in zona lor de vizibilitate. Regulamentele sunt pentru a evita accidente SI ITI ASIGURA CIRCULATIA CA ALTII SA NU TE DERANJEZE IN CIRCULATIE PRECUM NICI TU NU LE DERANJEZI PE COLEGII TAI DE DRUM (scuze, daca fraza e greu de inteles). Daca nu respecti regulamentele, tie iti faci rau in primul rand, nu pentru altii, pentru ca te pui in situatii riscante.
Drumul public nu e un camp de lupta, unde participantii a traficului isi fac dreptate (sau arata celorlalti ce stiu... si ce nu), drumul public este o infrastructura care iti asigura sa ajungi de la A la B. Daca nu respecti regulile, sansele tale sunt duble sau triple ca sa suferi de... sau sa produci necaz.
eu cand am spus ca ma .... pe ei sofrei nu m-am referit la toti am specificat
daca sunt obositi si vor sa doarma sa merga asa sa doarma nu sa doarma in circulatie si sa incurce circulatia..

si da !! recunosc ca risc si nu putin ci ft ft mult, dar in viatza daca nu risti mori de foame
asa si in trafic daca nu risti ajungi la destinatie cu 40 min intarziere cel putin..
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 00:40   #1659
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
fizius te afli intr-o mare eroare...gandeste-e ca sunt si soferi de auto care ar vrea sa sara peste ala din fata, dar pentru asta nu se duc pe trotuar doar ca asa vor ei sa mearga mai repede...iti inteleg frustrarea atunci cand trebuie sa ajungi undeva si nu poti din cauza celui din fata. si mie mi se intampla la fel. INSA, as avea cateva lucruri de precizat:
Fixius

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
1. daca vei cauta pe forumurile auto, nu stiu daca nu chiar pe acest forum, vei vedea ca cineva zice ca si motociclistilor li se cuvine tot atata spatiu pe banda de circulatie ca si unui autovehicul. Atunci, sa i se cuvina sicand depaseste si cand este depasit, nu doar cand e depasit, fiindca daca eu depasesc pe aceeasi banda un motociclist sare in sus ca vreau sa il imping afara de pe drum
ai dreptate, dar eu in trafic am bunul simt si ma dau cat se poate de aproape de bordura sau de linie ca alti soferi sa nu trebuiasca sa schimbe banda pt a ma depasii, nu sunt denul sa ma sperii cand trece o masina ft tare pe langa mn si sa ma dezechilibrez

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
2. nu mi se pare cinstit eu sa iau in primire toate canalele alea de pe motilor sau dorobantilor cand trece un motociclist pe aceeasi banda cu mine, ca sa nu cumva sa il ating si sa il nenorocesc...sa stea el frumos in spate si sa execute manevra de depasire asa ca la carte(adica pe 2 benzi), nu pe aceeasi banda cu mine cum fac ei, daca vor sa nu fie accidentati
si aici iti dau dreptate, dar din zeci de mii de soferi cu care ne intalnim zilnic in trafic sunt cativa care au o masina si si-o respecta si intradevar pe acesti soferi ii respect si nu ii depesaesc pe aceasi banda sau prin dreapta, ma astept sa ocoleasca fiecare fisura in parte. Dar vezi ca sunt inca cateva mii de soferi pe care ii doare'n pw_la de propria masina si acolo pe memo unde e si statia aia naspa de buss si canalele nici odata nu m-am bagat sa depasaesc pe aceasi banda stiu ca e ingrozitaore memo pana la fabrica de bere
acolo e singura zona unde merg cat se pote de civilizat


Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
3. in ultima perioada am tot vazut pe masini sloganuri de genul "atentie la motociclisti", "respectati motociclistii in trafic" etc. pai cum sa ii respect daca ei nu ma respecta? cum sa fiu eu atent la viata lor cand ei insisi nu sunt atenti? cred ca sloganurile ar trebui in principal sa le fie lor adresate, sa circule mai frumos....de ce sa fiu eu atent la ei? eu tre sa fiu atent la mine nu la ei? ei sa isi vada de treaba si e totul perfect. Cine nu o face, suporta consecintele
peste tot iti dau dreptate, dar tine sa-ti spun ca sunt soferi pe care ii daore'n cwr de noi cei pe 2 roi.. sau si mai rau nici macar nu se asigura cand ies de pe o strada laturalnica pe sosea ce sa mai zic de noi cei pe 2 roi..

azi unul iesa de la mercur si mergea inspre cartodrom..
venea cu o viteza incat eu m-am oprit si i-am acordat prioritate de soferii de genul asta.. ce asi putea spune, tu ce poti sa-mi spui..
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 00:42   #1660
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by CristianD View Post
Cand o sa vad un motociclist care la semafor nu e intre masinile din prima linie si sta la rand dupa o alta masina atunci o sa ii notez numaru, il caut la politie si ii trimit o prajitura.
zi-mi cand iesi la o plimbare prin oras :P
sa stiu sa ies mai repede din casa.. :P
dar cum facem cu numerele, ale mele sunt de italy
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 08:15   #1661
Sebi
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
Sebi's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 650
Member of:
[CSR]
[VW]
[DAEWOO]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Accidente

Aseara accident in zona hotelului Napoca

"Neadaptarea la conditiile de drum si viteza excesiva au fost cauzele unui grav accident de circulatie de pe Bulevardul 1 Decembrie, ce s-a intamplat in aceasta seara. In urma primelor cercetari a rezultat faptul ca soferul unui SUV marca Porsche Cayenne a pierdut controlul masinii, care se deplasa dinspre Grigorescu spre Hotel Napoca, si a intrat pe contrasens, unde s-a izbit frontal de o masina Daewoo Espero, care era condusa regulamentar "
detalii pe: http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...nt-grav-61572/
__________________
I like it loud!
Sebi is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 10:41   #1662
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
zi-mi cand iesi la o plimbare prin oras :P
sa stiu sa ies mai repede din casa.. :P
dar cum facem cu numerele, ale mele sunt de italy

tie iti dau fara sa te vad in trafic pt ca stiu ca tu esti kamikaze.
)

on TOPIC: vine iarna si numarul accidentelor se va majora, sa speram ca vor fi doar avarii usoare si nu o sa fie si victime.
Cauciucurile de iarna sa le aveti pregatite, viteza mai mica si fara teribilisme.

Last edited by CristianD; 20-10-09 at 10:47.
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 11:53   #1663
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Sebi View Post
Aseara accident in zona hotelului Napoca

"Neadaptarea la conditiile de drum si viteza excesiva au fost cauzele unui grav accident de circulatie de pe Bulevardul 1 Decembrie, ce s-a intamplat in aceasta seara. In urma primelor cercetari a rezultat faptul ca soferul unui SUV marca Porsche Cayenne a pierdut controlul masinii, care se deplasa dinspre Grigorescu spre Hotel Napoca, si a intrat pe contrasens, unde s-a izbit frontal de o masina Daewoo Espero, care era condusa regulamentar "
detalii pe: http://www.citynews.ro/cluj/evenimen...nt-grav-61572/

"In urma impactului, soferul masinii Daewoo a decedat pe loc... Fetita soferului autoturismului Daewoo, in varsta de 15 ani, a decedat in urma cu cateva zeci de minute la spital."

"Dupa producerea accidentului, soferul criminal, in loc sa sune de urgenta la 112, si-a sunat avocatii, dupa care a plecat lejer si a revenit la UPU la aproximativ o ora de la producerea accidentului."

"... se afla sub influenta bauturilor alcoolice, iar politistii il vor duce in arest si il acuza de ucidere din culpa, fuga de la locul accidentului si conducere sub influente bauturilor alcoolice."

"... soferul vinovat este asistat de doi avocati si e insotit de catre Dinu Criste, realizator de emisiuni TVR."

Groaznic!!! Asta nu merita sa mai fie in libertate. Dar am impresia ca nu va sta la inchisoare nici macar o luna... 2 avocati il ajuta? Ce scuza mai are omul asta? Din greseala la fabrica de suc au pus vodca in sticle de prigat, si soferul nu si-a dat seama ce bea? A confundat vitezometrul cu turometrul?

O familie a fost distrusa din cauza lipsei de respect. Inchipuiti-va cum va simti femeia cand isi revine din coma si afla ca cele doua persoane pe care le-a iubit cel mai mult pe lume, s-au dus...
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 11:54   #1664
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by CristianD View Post
tie iti dau fara sa te vad in trafic pt ca stiu ca tu esti kamikaze.
)

on TOPIC: vine iarna si numarul accidentelor se va majora, sa speram ca vor fi doar avarii usoare si nu o sa fie si victime.
Cauciucurile de iarna sa le aveti pregatite, viteza mai mica si fara teribilisme.
promit ca nu voi face terebilisme =))=))=))

cum ii cu asigurarile iti plateste cat ai nevoie ?
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 12:17   #1665
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Accidente

nasol acident ... saraca familie.. saraca fata...
mafiozzo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -