Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-09, 18:25   #151
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

astea sunt cazuri rare. poate vreun pusti care abia a intrat si el pe felie sufera ca e taximetrist..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 19:27   #152
loverboy

Stage 5
 
loverboy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 364
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Dodo_998 scuza-ma daca te intreb... esti taximetrist?
loverboy is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 19:44   #153
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by loverboy View Post
Dodo_998 scuza-ma daca te intreb... esti taximetrist?
e din bucuresti, dar stie ce se petrece in cluj
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 21:13   #154
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Nu era prin toamna. Si eram singur.
Ideea este ca el a fost un magar. Daca isi vedea de treaba nu aveam nimic cu el, ca am si treburi mai bune de facut decat sa bat lumea pe strada. Da una peste alta nesimtitii asta merita... NUMA BINE
__________________
www.spidertuning.ro

A4 2.0 TFSI
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 01:25   #155
DaNuTzU'

Stage 5
 
DaNuTzU''s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,014
Member of:
[Fiat]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by Cata RHC View Post
Am avut un mic incident cu un taximetrist in fata la Fashion in P-ta Unirii unde stau taximetristii. I-am dat la unul niste suturi in spate de a vazut stele verzi. Colegii lui care stateau si frecau menta acolo in fata au sters-o repede cand au vazut ca ii scandal. Idiotu ala o chemat politia sa "i-mi arate mie" cine ii el ca ii stie pe politisti. Cand or venit politistii l-au intrebata daca are martori. Zice ala imediat ca-i cheama prin statie pe colegii care au vazut incidentul. Bineinteles ca dupe ce a apelat prin statie ziceau colegii lui ca nu au fost acolo ca nu au vazut, etc. Pana la urma i-am dat o clanta pentru logan ca i-am dat prima data niste suturi si la portiera si asta a fost tot. A... era sa uit scandalul a inceput dupa o faza asemanatoare cu cea povestita de CJ 86 UHE cu parcarea din fata de la central.
dintre toti vitejii de aici tu esti singuru pe care te cred 100%!!
DaNuTzU' is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 01:53   #156
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Tata are taxiuri date la plan. Si cand mai ramane cate o masina libera, ma bag eu pe ea, pana se ocupa. Ca sa spun asa, sunt si taximetrist. De-asta ma enerveaza ce vad despre taximetristi. De fapt, ma enerveaza cand generalizati. Sunt si taximetristi normali.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 08:29   #157
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

se generalizeaza pt ca numarul taximetristilor "pro" e mai mare decat a celor normali.
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 08:47   #158
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Eu tocmai asta spuneam. Sunt o gramada de nesimtiti care ii "trag" si pe ceilalti dupa ei.
Pacat ca stiu o gramada de OAMENI care fac taxi si am tot respectul pentru ei si trebuie sa suporte nervii celorlalti soferi din cauza unor mari cretini.
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 20:26   #159
Duti

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Si eu is taximetrist in cluj si va zic k nu e asa usor cum pare la prima vedere.Trebuie sa va ganditi in primul rand k omul ala ii la munca, presat de timp, de bani si d tot felul de patroni romani tampiti, in conditii mizere.Voi mergeti pana la munca sau va plimbati aiurea si va enervati in trafic, k n-ai cum altfel, knd vezi c tampenii fac unii, dar ganditiva ca omul ala sta minim 10-12 ore pe zi in trafic.Decat sa aruncati cu pietre, cu tot respectul, mai bine trimiteti-va sotiile cu taxi in loc sa incurce traficul la volan si atunci nu o sa mai fie nevoiti sa blocheze benzi de circulatie k sunt prea multi in standuri.Si ca sa raspund la una dintre intrebarile frecvente, taximetristii sunt protejati de o lege, 38 din nush c data prin care au voie sa opreasca oriunde nu incurca traficul f tare timp de trei minute.In plus, mai duc cateodata si persoane cu handicap sau in varsta, pe care nu-i pot lasa oriunde.Intr-adevar, sunt si nesimtiti, in general cei care conduc masini de firma, dar aproape toti, nu doar taximetristii, care conduc masini de firma is nesimtiti.Si ala care zice k o dat picioare la un taximetrist, desi ma indoiesc, ma bucur sincer pentru el k o scapat si il sfatuiesc sa nu repete greseala.
Duti is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 22:42   #160
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

da lol duti hai ma... ce lege scrie ca aveti voe sa stati cate 20 in standuri a cate 5 locuri sau sa va puneti unu langa altu si sa stai la povesti incurcand tot traficul.. si sa nu mai vorbim.. in fata la obsesion nici nu este stand de taxi da voi stati pana in sensu giratoriu.. incurcand iarasi traficu astea sunt doar cateva...dintre cele care le faceti voi
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 23:50   #161
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by Duti View Post
Si eu is taximetrist in cluj si va zic k nu e asa usor cum pare la prima vedere.Trebuie sa va ganditi in primul rand k omul ala ii la munca, presat de timp, de bani si d tot felul de patroni romani tampiti, in conditii mizere.Voi mergeti pana la munca sau va plimbati aiurea si va enervati in trafic, k n-ai cum altfel, knd vezi c tampenii fac unii, dar ganditiva ca omul ala sta minim 10-12 ore pe zi in trafic.Decat sa aruncati cu pietre, cu tot respectul, mai bine trimiteti-va sotiile cu taxi in loc sa incurce traficul la volan si atunci nu o sa mai fie nevoiti sa blocheze benzi de circulatie k sunt prea multi in standuri.Si ca sa raspund la una dintre intrebarile frecvente, taximetristii sunt protejati de o lege, 38 din nush c data prin care au voie sa opreasca oriunde nu incurca traficul f tare timp de trei minute.In plus, mai duc cateodata si persoane cu handicap sau in varsta, pe care nu-i pot lasa oriunde.Intr-adevar, sunt si nesimtiti, in general cei care conduc masini de firma, dar aproape toti, nu doar taximetristii, care conduc masini de firma is nesimtiti.Si ala care zice k o dat picioare la un taximetrist, desi ma indoiesc, ma bucur sincer pentru el k o scapat si il sfatuiesc sa nu repete greseala.
Ai vrut sa spui de legea 38/20.01.2003
Art. 20
(1) Taxiurile au acces in conditii egale si nediscriminatorii in locurile de asteptare a clientilor, in limita locurilor vacante.
(2) Accesul in locurile de asteptare a clientilor poate fi gratuit sau autoritatea administratiei publice locale poate institui o taxa generala, platita de fiecare taxi autorizat.
(3) in lipsa locurilor de asteptare a clientilor, taxiurile pot stationa numai in locurile permise pentru autovehicule.

Art. 21
(4) Pentru angajarea sau realizarea transportului persoanelor cu handicap locomotor, cu copii sub doi ani, al persoanelor bolnave sau aflate in imposibilitatea de a se deplasa, taxiul poate opri si circula in regim special in zone unde circulatia este restrictionata, fara a afecta siguranta celorlalti participanti la trafic.
Art. 26
1) Pentru a putea practica activitatea de taximetrist in transportul in regim de taxi, conducatorul auto trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba permis de conducere categoria B valabil si o vechime de cel putin 3 ani sau permis de conducere categoria C valabil si o vechime de cel putin 2 ani;

Art. 52
B. Obligatiile taximetristului:
a) sa aiba un comportament civilizat si preventiv in relatia cu clientul, respectand conduita de buna practica, conform prevederilor din Cartea taximetristului;
b) sa respecte solicitarile legale ale clientului;
c) sa opreasca pe traseu, la semnul clientului, cand se afla in pozitia de operare Liber, cu exceptia cazului cand se deplaseaza sa preia un client la comanda dispecerului sau conditiile de trafic nu permit aceasta manevra;
d) sa elibereze bonuri client la finalul cursei, pe baza carora va incasa contravaloarea prestatiei efectuate;
e) sa nu pretinda ca plata pentru prestatia efectuata decat suma prevazuta pe bonul client;
f) sa nu implice taxiul in mod deliberat, direct sau indirect, in activitati cu caracter infractional sau alte acte antisociale;
g) sa anunte organele de politie in cel mai scurt timp si cu prioritate despre orice eveniment grav la care a participat sau a fost martor;
h) sa asigure protectie clientului cat timp acesta se gaseste in taxi;
i) sa transporte clientul la destinatie pe traseul optim sau pe traseul solicitat de acesta;
j) sa nu incarce taxiul peste capacitatea sau gabaritul de transport autorizat;
k) in cazul transportului de persoane, sa transporte bagajele clientilor in limitele spatiului destinat pentru acestea, fara perceperea de tarife suplimentare;
l) sa prezinte informatiile cerute sau sa faciliteze accesul organelor de control imputernicite la aparatul de taxat, pentru verificare;
m) sa nu transporte bagaje sau bunuri care sa nu permita inchiderea portbagajului, portierelor si a geamurilor;
n) sa nu angajeze transportul unui client aflat in stare avansata de ebrietate sau aflat in stare de a dezvolta o situatie conflictuala;
o) sa nu execute activitatea de transport in regim de taxi fara a avea sigiliile corespunzatoare la aparatul de taxat;
p) sa nu transporte clienti pe bancheta din fata decat in cazul cand pe bancheta din spate nu mai este loc;
r) sa nu execute activitate de transport in regim de taxi fara a avea aparatul de taxat si lampa taxi in functiune pentru pozitia de operare respectiva;
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 23:58   #162
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by Duti View Post
Intr-adevar, sunt si nesimtiti, in general cei care conduc masini de firma, dar aproape toti, nu doar taximetristii, care conduc masini de firma is nesimtiti.Si ala care zice k o dat picioare la un taximetrist, desi ma indoiesc, ma bucur sincer pentru el k o scapat si il sfatuiesc sa nu repete greseala.
Ai dreptate, dar eu chiar nu am treaba cu baietii care fac TAXI si respecta macar regulile bunului simt. Cat despre baiatul cu care am avut altercatia, chiar nu am remuscari. Si daca i-as mai da cateva perechi de palme daca ar mai fi nesimtit a doua oara, cred ca as "scapa".
Am mai spus nesimtiti sunt doar UNII si nu toti. Asa ca nu te inflama degeaba ca nu are sens.

Last edited by Cata RHC; 03-04-09 at 00:24.
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 17:14   #163
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

nu o luati personal . la urma urmei e un topic de discurii pro/contra pe un forum ..
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 23:43   #164
Duti

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Salut, sa nu credeti ca o iau personal pt k nu planuiesc sa fac asta o viata si nu se cearta nimeni.Eu vroiam sa atrag atenti asupra noastra a romanilor.Idee e ca trebuie sa invatam odata sa ne respectam unii pe altii.Din pacate spiritul comunist inca se resimte si dupa asti 20 de ani de chin si am inteles cat se poate de gresit democratia;avem toate libertatile din lume, atata vreme cat nu ingradim libertatile altora.Asta o spun ca raspuns pentru mafiozzo.De exemplu firma la care lucrez eu foloseste 65 de standuri de taxi, din care vreo 50 sunt ocupate mereu de masini personale si noi nu facem mare tam tam pe tema asta chiar dak uneori luam amenzi in timp ce masinile care ne ocupa locurile stau bine mersi si s umple de praf.De ex standul din capat calea floresti unde suntem nevoiti sa ocupam o banda de circulatie si multe multe altele, de curiozitate uitati-va pe oriunde treceti si-o sa-mi dati dreptate.In plus, standurile astea exista de foarte scurt timp, pana nu demult nefiind standuri de taxi legale mai deloc, si aici e vina exclusiva a primariei, impreuna cu nr mare de taximetristi, care e tot vina primariei.In plus: "(3) in lipsa locurilor de asteptare a clientilor, taxiurile pot stationa numai in locurile permise pentru autovehicule."
Despre c mai vb tu, mafiozzo, cu statul pe republicii, se intampla doar sambata noaptea cand nu numai acolo ocupam abuziv strazile ci si prin tot centrul, pentru simplu fapt ca e nevoie de noi acolo pt ca tot restul orasului ii matol, asa cum am vrea si noi sa fim la ora aia dar nu permite bugetul.In cazul ala noi servim populatia nu o incurcam, pt k in general asta ii si scopul nostru si categoria in care se incadreaza "taxi" - "transport public de persoane", pe soferii de trolee ii injurati?
Si cata, eu am vazut suta data la nova in care vreo 150 de masini au blocat toata piata Mihai Viteazul si iti zic k nu-i o priveliste prea frumoasa.Bataile sunt in general de evitat mai ales dak nu stii cu cine te pui, iar in general partea proasta in a fi smecher e k intotdeauna este unu mai smecher k tine si cand il intalnesti p ala ii nasol, de ex eu, de cand s-o inventat fuga nu am mai luat bataie

Last edited by Duti; 03-04-09 at 23:49.
Duti is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 02:05   #165
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

hm pe republicii zilnic e plin de taximetristi langa obsesion intorc unde vor ei... se opresc unde vor ei.. i doare in c*r de restu soferilor
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -