Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-07, 00:50   #46
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

In primul rand felicitari pentru rezumatele astea!!! Chear sunt binevenit, macar oameni de aici cultureaza un pic!
Despre drift atat: nu numai cu masini japoneze se poate face la nivel de D1, numia ca ei invat de mult timp meseria asta si au si echipament (after market stuff) In europa numia de cate ani merge nebunia asta, dar avem si noi potential!!!
Mercedes, BMW, Lotus si inca cateva masini cu tractiune sapate.
Sunt multe BMW la drift facute, in special M-uri fiindca motorul este foarte rezistent, multe ori echipate cu turbo, fiind e greu sa scoti fum la 120 si anvelope de 235-285...trebue mult craft...
Dar totusi eu asi alege un nissan 200sz s13 cu motor SR20DET...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 11:00   #47
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
Dar totusi eu asi alege un nissan 200sz s13 cu motor SR20DET...
La care versiune te referi?Coupeul sau cel cu haion?Am intrat pe cateva site-uri din Germania si nu am gasit cu motor de 2,0L S13.Tot ce am gasit au fost muuuulte S13 cu haion si motor de 1,8L.Coupeul nu am vz nici unde.Este un AE86 Levin pe autoscout.de f frumos pe la 4000 euro parca intretinut ok.
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 13:29   #48
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
La care versiune te referi?Coupeul sau cel cu haion?Am intrat pe cateva site-uri din Germania si nu am gasit cu motor de 2,0L S13.Tot ce am gasit au fost muuuulte S13 cu haion si motor de 1,8L.Coupeul nu am vz nici unde.Este un AE86 Levin pe autoscout.de f frumos pe la 4000 euro parca intretinut ok.
Nissan 200sx (este numai in coupe, este silvia si alta pe platforma dar nu pe numele asta)
Motorul provine de la s14, ere valvtronic si motorul accea are mai mult potenitial.
200sx era echipat numia cu 1.8 turbo (refer la motoarele turbo) numia o foarte mica serie pentru piata interna si australia era facut cu sr20det (cateva sute de bucati)
dar 99% ca nu pot gasi asa ceva, dar in s13 si la o dezmembratre un motor de s14 sigur la un pret rezonabil + inca 6-8000 euro si e aproape gata...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 14:46   #49
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Masini

da-mi un link unde ai gasit S13 Coupe in Europa cu volan pe stanga ca eu am cautat f mult si nu am gasit numai cea cu haion.Multumesc
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 23:58   #50
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
da-mi un link unde ai gasit S13 Coupe in Europa cu volan pe stanga ca eu am cautat f mult si nu am gasit numai cea cu haion.Multumesc
aici vezi s13...nu stiu ce e haionul dar eu la asta am gandit cu motorul dins14
http://www.hasznaltauto.hu/kereso1.a...reenwidth=1152
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 11:57   #51
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Masini

Da.Astea am gasit si eu multe.E fff scumpa masina.Chiar exagerat.
Pe autoscout24.de am gasit la km pana in 100000 la 1200-1500 euro in stare f buna iar la interior era ca noua.

La asta ma refeream eu:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ntnsracing_1939_19852862.jpg
Views:	157
Size:	16.8 KB
ID:	247536  
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 14:18   #52
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
Da.Astea am gasit si eu multe.E fff scumpa masina.Chiar exagerat.
Pe autoscout24.de am gasit la km pana in 100000 la 1200-1500 euro in stare f buna iar la interior era ca noua.

La asta ma refeream eu:
La care te referi ni e 200sx ci silvia...(nu are nici o diferenta numai aspectul dar totusi)
Pretul masinilor astea nu este ca la golf sau passat sau orice alta masina...total diferit, ce e ieftin e gunoi, ce e scump probabil e si bun, dar in proportie de 19% daca cumperi una tre sa mia bagi inca 3000-4000 euro ca sa mearga cum trebue (si asta inca nu e tuning, numai ai facut baza tuningului...)
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 15:39   #53
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Masini

Ce am gasit eu arata f bine.Pt a fi gata de drift o masina cere minim 6-7000 euro.Am cautat pe net cam ce consider eu necesar ca trebe sa bagi minim in masina si cam la acea suma am ajuns.Fara frane(inca 1000-2000),fara nimic de desing(la fel...minim 1000) si fara turbo(mai vreo 2000 minim).Deci inghite mult o masina daca vrei sa o faci profi.
http://www.autoscout24.de/home/index...l_ueberschrift
http://www.autoscout24.de/home/index...l_ueberschrift
http://www.autoscout24.de/home/index...l_ueberschrift
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 16:09   #54
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Na hai ca vad ca nu prea cunosti masina.
Enumar ce trebue facute ca da fie buna de drift masina dupa ce o cumperi.
Motorul: desfaci si capital, schimbi tot ce e uzat, tot. Ii pui o turbina mia mare, galerie evacuare ca lumea, injectoare mai mari, intercooler mare in fata, radiator apa la fel mai mare, throtel body mai mare, electronica cu piggyback. Evacuare cap coada schimbata. (rezulta aproape 300cai)
Suspensia: telescoape si arcuri reglapule in inaltime si duritate, stabilizator fata mai mare, montat si in spate (ambele reglabile), traversa, intaritoare pentru suspensia spate, LSD (fiind era optional la 200sx), bicse din cauciuc tare sau poliuretan (eventual daca numai pentru curse din bronz)
Frane: se potrivesc de la 300zx sau skyline (asta si face toata lumea)
Caroserie: intarita, eventual rollcage.
In rest numai ceva ceva cuciucuri si jenti iti tre si e gata o masina cu mare potentiel la curse de drift in europa
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 19:09   #55
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by Eagleee View Post
throtel body mai mare, electronica cu piggyback.
Caroserie: intarita
Nu stiu ce inseamna throtel body,electronica cu piggyback.
La ce te referi intarita in afara de roll cage?
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 19:28   #56
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
Nu stiu ce inseamna throtel body,electronica cu piggyback.
La ce te referi intarita in afara de roll cage?
Throttel body si piggyiback gasesti pe google...cauta
Si daca tot cauti gasesti si barele de intarire pentru puntea spate...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 19:56   #57
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Masini

http://en.wikipedia.org/wiki/Throttle_body
si piggyback e asta: piggyback controller will modify the fuel and ignition on most vehicles. This unit will also drive extra injectors for turbo set ups. (sau poza http://kijiji.ebayimg.com/i15/04/i/0...9e/3acb_20.JPG )
si o intrebare de la mine...in strainatate, mai exact, prin europa, (ca in romania nimic) pe unde se pot face conversii de motoare jdm & stuff? de ex pt celica postata de mine acum cateva pagini, m'ar interesa daca se poate monta motorul 4a-ge. mersi anticipat
__________________
Retro? Yes plx.

Last edited by Trickz; 08-04-07 at 20:00.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 20:08   #58
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Thx @Trickz, e adecarat caam vrut sa cauta baiatul...
Normal poti face orice transpalant de motor, daca nu se potriveste cu cutie schimbi si aia. Si nu trebue sa stai in europa si in romania sunt vreo 2-3 oameni care se pricep...dar mai bine sa faci tu insisi, intr-un an citesti si informez destul pentru a avea cunostinta pentru asa ceva...eu acuma "invat" franceze si italiana...:S Motive, din pacate pentru alpine si abarth nu sunt carti in engleze... cel putin bune...
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 23:03   #59
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Masini

succes cu franceza si italiana eu pt toyota ar trebui sa invat japoneza??:P iau acum de pe net niste ebookuri despre hachiroku si sper sa ma ajute macar putin
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 08-04-07, 23:08   #60
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Masini

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
succes cu franceza si italiana eu pt toyota ar trebui sa invat japoneza??:P iau acum de pe net niste ebookuri despre hachiroku si sper sa ma ajute macar putin
Mersi mult, si tie!!
Cred ca despre toyota este si in engleza...cred
sunt multe facute si duse in america, anglia si australia, deci sunt sigur ca se gasesc.
ce vrei sa faci cu masina?
Eagleee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -