Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-12, 23:33   #1261
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Stie cineva un magazin de piese auto deschis....azi, duminica?

Am nevoie urgent de 1 litru de ulei.
Sau daca are cineva prin portbagaj 1 lt. Mobil Super 3000 5W-40 full sintetic, il cumpar

(nu am rabdare pana luni la amiaza+ nivel periculos de scazut + am de mers pe ici-pe-colo cu masina....)
incearca supermarketurile gen carrefour, auchan,kaufland etc. nu cred ca este vre-un magazin de piese auto deschis duminica. poate autocenter ca e mai mare...
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 23:38   #1262
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Chiar!!! Carrefour & others.
Deschis duminica ... nici eu nu stiu nimic dar am zis sa intreb totusi.

Multumesc mult!
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 20:28   #1263
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Va rog aruncati o privire, am putina nevoie de ajutor cat mai repede.
Multumesc.

https://forum.4tuning.ro/324-zona-teh...ml#post5103597
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 20:57   #1264
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Radu, ti-am raspuns acolo, da-i inainte.

Jemis, uleiurile sintetice sint perfect solubile unele in altele. Poti sa amesteci fara probleme si sintetic cu semi, e in regula (daca ai o urgenta suficient de mare incit sa justifice acest lucru usor deplasat).
Asadar cind mai ai cite o astfel de urgenta ia niste ulei de calitate rezonabila de aceeasi viscozitate si alte caracteristici comune (adica sa nu bagi ulei pentru diesel cu DPF in altceva si invers, samd) si completeaza, e mult mai ok decit sa mergi cu putin ulei.

Desigur, asta cu amestecatul uleiurilor nu e o practica ok atunci cind vine vorba de intretinerea corecta, ca la carte a masinii, insa macar nu-ti polizezi distributia si segmentii mergind fara ulei. Completezi cu ce gasesti de acelasi fel si asta e, macar sa mai poti merge inca 500-1000km pina-ti gasesti timp si sa schimbi uleiul cu totul (ca uleiul ala care a ramas putin iti dai seama ca e total distrus/ars/contaminat, dauna totala, nu-l mai tine in motor si nici nu forja masina pina schimbi).

Daca faci drumuri scurte, mai ales cu diesel, cauta uleiuri de calitate care mai au ceva recomandari pentru schimb la perioade mari (long life) si schimba-l la 60-75% din perioada recomandata in cartea de service. Daca ar avea gura sa strige motorul tau va urla de bucurie.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 07:02   #1265
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Am completat cu acelasi ulei. Masina pierde...a lot.

Am preferat sa cumpar ce are inauntru decat sa amestec. La fosta masina daca era urgenta...puneam si unisol =))
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 22:31   #1266
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Stie cineva in Iasul asta un mecanic care se pricepe la pompe de benzina (golf 3) ? am o problema cu pompa si as vrea sa vorbesc cu un mecanic. Multumesc
cotto is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 16:40   #1267
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Exista in iasi un service care sa asigure verificarea si curatarea cu ultrasunete a injectoarelor pe benzina? Stiu ca este cineva care are cont si aici..opel16 daca nu ma insel dar i-am trimis mesaj si avea tel inchis plus ca el nu asigura montajul/demontatul injectoarelor... asa ca as dori pe altcineva. va multumesc.
__________________
IS 85 RIH
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 17:38   #1268
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

La Trado Motors in curte este si KIA. Intri in showroom si intrebi de Domnul Vali sau Domnul Radu. In cadrul service-ului exista asa ceva. Presupun ca vrei pt jucaria ta,nu?

Succes!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 20:29   #1269
Codrinel

Stock
 
Codrinel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Buna seara! Am un fiat punto din 2007 si de curand am observat ca telescopul de pe fata dreapta imi pierde ulei. Stiu ca se schimba in pereche si prin urmare trebuie sa-mi achizitionez 2 telescoape noi fata, dar nu stiu ce alegere sa fac la marca de telescoape. Am fost in Podul de piatra si am intrebat baietii de akolo cat ma ajunge unul la care baiatul respectiv imi spune 180 de lei sau 185 de lei ceva in genul marca MONROE dar nu stiu cat de bune sunt.....? Astept un raspuns un sfat, mentionez ca nu cumpar toate bazareturile..... ma ghidez dupa principiul dau un ban dar sa merite si sa fie CALITATE! Astept un raspuns, o sugestie ceva!!! Multumesc o seara buna!
Codrinel is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 20:58   #1270
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

placute de frana fata/spate pt mazda xedos 6 ( din 92 ), cam la ce pret as putea gasi ??
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 08:48   #1271
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Codrinel, iti las un nr de telefon,dar iti spun din start: FUGI DE MONROE. Pune un Bilstein sau un Kayaba daca vrei ceva super ok si la pret si calitate.

Numai bine!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 08:58   #1272
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Mersi mult Crys pentru sfat. Tocmai am venit de la Kia si mi-am facut prog pentru maine. Mersi
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 09:58   #1273
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
placute de frana fata/spate pt mazda xedos 6 ( din 92 ), cam la ce pret as putea gasi ??
da mai multe date despre masina ca sa iti pot da un pret
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 10:03   #1274
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Codrinel View Post
Buna seara! Am un fiat punto din 2007 si de curand am observat ca telescopul de pe fata dreapta imi pierde ulei. Stiu ca se schimba in pereche si prin urmare trebuie sa-mi achizitionez 2 telescoape noi fata, dar nu stiu ce alegere sa fac la marca de telescoape. Am fost in Podul de piatra si am intrebat baietii de akolo cat ma ajunge unul la care baiatul respectiv imi spune 180 de lei sau 185 de lei ceva in genul marca MONROE dar nu stiu cat de bune sunt.....? Astept un raspuns un sfat, mentionez ca nu cumpar toate bazareturile..... ma ghidez dupa principiul dau un ban dar sa merite si sa fie CALITATE! Astept un raspuns, o sugestie ceva!!! Multumesc o seara buna!

Asa cum a spus si cristi ! mergi pe bilstein b4 minim , nu vei regreta alegerea !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 12:16   #1275
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
da mai multe date despre masina ca sa iti pot da un pret
2.0 benzina 24v , cod motor nu stiu
grg_92 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -