Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 15:04   #16
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Pai..sa va spun la ce concluzie am ajuns...am fost azi la AUTOCENTER....ditamai service-ul,si nu mi-au dat nici un fel de echipament,nu ma baga nimeni in seama,nici macar salopete nu aveau..nimic.In fine,m-am decis sa lucrez cu hainele mele bune.Nu au fost clienti,poate pentru ca eram si la ultimu elevator,si oamenii intrau la primele cand le vedeau libere...asa se intamplase,am stat pana pe la miaza degeaba,nu m-a intrebat nimeni nici cat e ceasu,de parca nici nu eram acolo,dupa ce m-am plictisit am zis ca sa ma duc la celelalte elevatoare cu ceilait mecanici,locul unde am ramas s i`` dezgustat,scarbit `` chiar de modul de lucru si de mecanica din Iasi.Nu stau sa enumar problemele care se puteau rezolva usor zic eu la masinile care au venit pentru ca ar dura prea mult,insa asa in mare ,cam asta era ce le spuneau mecanicii la oameni: cumpara piesa nou si vii sa o montam``.. ce fel de `` reparatie la service `` e astaq? asta se numeste inlocuire(Asta ma refer la problemele cu care venisera oamenii``.)...a venit unu ca nu-i mergea claxonu,l-au pus sa cumpere comutatorul de la volan,fara ca macar sa verifice poate era vre-un papuc slabit sau oxidat,altul pierdea lichid de frana,la pus pe om sa faca pedale ,sa uitat in spate la roata si ia zs: curge pe la holender,la furtunas,cumparati alutl si veniti sal schimbam`` nici macar nu sa ostenit sa desfaca surubu ala si furtunasul,sa puna o saiba si sa stranaga la loc,ca altceva nu avea ce sa-i faca.In schimb i-a zis: cumparati furtunasul nou si veniti sa-l schimbam.Dar daca era ceva fisurat,sau a prins un pic de mizeri atunci cand a fost strans ?poate de aia curgea lichid...nu avea sa cumpere omu degeaba furtunas si sa curga lichid iar???.. nu stau sa va plictisesc cu povesti de astea..am ramas cu un gust tare amar de mecanicii de pe aici....ceo sa fie de facut la mana mea..eu am sa fac si o sa fie bun facut.drept urmare,cat voi mai petrece timpul prin Iasi,nu am sa mai merg la service-uri.,E mult mai utila parerea unui coleg de pe forum decat sa merg la mecanici.Numai bine tuturor,si...aveti grija unde va reparati masinile...
danielddd is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 16:58   #17
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Doua chestii vreau sa-ti spun:1.nici-un service n-o sa-ti dea salopete din prima zi!!!Faptul ca exista instabilitatea asta,fluctuatia asta de personal face ca echipamentul sa trebuiasca "meritat";2.intradevar multi "mecanici" prefera sa nu-si bata capul,pe principiul ca oricum "timpul trece,leafa merge".Ai fi avut ocazia sa vezi un alt mod de lucru...
Imi permit sa-ti dau un sfat:fii mai decis in ceea ce faci!!!VREI,CREZI ca poti sa faci treaba intr-un domeniu???!!!Atunci abordeaz-o cu toata seriozitatea,fa-o ca pentru tine fara a baga de seama ce face X,Y!!!!
BAFTA MULTA!!!
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 19:24   #18
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Da,asa as face,dar acolo nu ma bagau in sema si nu imi dadeau nimic de facut...si fiind ziua de proba,cum aveam eu sa-i demonstrez la responsabilu de service ca stiu ceva,cand de fiecare data cand venea acolo eu stateam cu mainile la spate ca nu aveam nimic de facut.I-am spus mecanicului care cica raspundea de mine ep acolo ca am avut de ales intre meteor si autocenter..si mi-a zis: si de ce nu ai mers la meteor? aici au pelcat multi,crezi ca de bine au plecat?``.. deja stiam ca facusem un pas gresit,apoi cand am mai vazut si cum lucreaza mi s-a taiat tot chefu.Eu am fost invatat sa fac cu rabdare(nu cu lene) treaba,sa iasa bine, nu sa vina omu a2a zi iar la service,pentru ca ma pun eu in situatia lui cu tmpul pierdut si mai ales banii.Conteaza ffff mult sa iti vorbeasca frumos un angajat,sa mai dea sfaturi si gratis,nu ca robotu: e stricat asta,adu nou-inlocuim`` . Eu am vrut sa-i spun la un client ca are probleme la frana de mana,(era varza mecanismu de la frana de mana )si aia au pus bot ca nu trebuia.Nu se poate,cel putin eu nu pot.Cand sunt kestii minore nici eu nu spun,ca sa nu-mi caut de munca aiurea la masina ,dar cand e vb de siguranta?In fine,oricum vb degeaba,putini or sa citeasca pe forum....un lucru vreau sa mai spun,si apoi rog sa se inchida topicul: nu fac treaba de mantuiala sau buleala si nu lucrez cu oamenii care fac treburile aiurea.
danielddd is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 21:56   #19
donbaxter

Stage 3
 
donbaxter's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 102
Member of:
[4Rally]
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

nu ma bag in seama aiurea si sper sa nu deranjez...dar pe la noi prin oltenia e o vorba "nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard" acum la tine vrabia era Meteor si cioara ea autocenter sau cum ii zice la service....
o parere personala si prin care am si trecut este sa nu eviti nik....fii mai serios si incearca sa iei un ziar si sa dai telefoane...asa ca...ce pot sa iti spun si eu am lucra in service in Craiova la service BMC si nu mi-a fost usor,la pregatitor-vopsitor si mai aruncam un ochi pe la tinichigii si notiuni de mecanica aveam dar le-am mai perfectionat,ceea ce inseamn ca nu tre sa te bage cineva in seama .. tre sa te bagi u in seama...sa pui intrebari si sa fii ACTIV in ceea ce priveste activitatea care se desfasoara in jurul tau.Daca te-am deranjat imi cer scuze dar sper sa privesti partea buna din tot.Numai bine
__________________
donbaxter is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 22:03   #20
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Nu m-ai deranjat delokc, e oricand binevenita o parere sau o critica,dar la mine probleme era ca nici nu-mi raspundea nimeni la vreo inrebare pe acolo,si 2. nici nu aveam ce sa-i intreb pentru ca stiam c fac ei acolo si nu avea nici un rost.Adevarul e ca imi pare rau ca nu am fost la meteor,m-am luat duap gura la unu si la altu ca autocenter e de renume...dar.. ...macar la meteor vorbeam direct cu deful,nu cu de astia care vroiau numa sa se dea mari..era o diferenta oricum,dar deacu asta e.Am sa-mi petrec vacanta pe acasa..si..prin excursie...la munte sau la mare.Nu era la mne problema numaidecat de bani,dar mi-ar fi placut sa repar cat mai multe masini,sa vad si eu satisfactia aia...cand pleaca omu multumit de ce i-am facut. NB
danielddd is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 22:09   #21
donbaxter

Stage 3
 
donbaxter's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 102
Member of:
[4Rally]
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

mai incearca....iasul e mare (cred )
donbaxter is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 00:29   #22
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Daniel sa inteleg ca nu Te-au angajat la Meteor? Inca tanjesc multi baieti din iasi Dupa fostul lor mecanic renumit "LULU"
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 06:36   #23
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Daniel sa inteleg ca nu Te-au angajat la Meteor? Inca tanjesc multi baieti din iasi Dupa fostul lor mecanic renumit "LULU"
LULU era un mecanic serios care,din pacate,a trebuit sa plece dupa sotia lui care lucra in Italia.Acum avem unul dintre mecanici venit de la Skoda si pot spune ca-i daca nu mai bun,atunci la fel cu Lulu.WEELCOME!!!
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 06:46   #24
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Quote:
Originally Posted by danielddd View Post
Nu m-ai deranjat delokc, e oricand binevenita o parere sau o critica,dar la mine probleme era ca nici nu-mi raspundea nimeni la vreo inrebare pe acolo,si 2. nici nu aveam ce sa-i intreb pentru ca stiam c fac ei acolo si nu avea nici un rost.Adevarul e ca imi pare rau ca nu am fost la meteor,m-am luat duap gura la unu si la altu ca autocenter e de renume...dar.. ...macar la meteor vorbeam direct cu deful,nu cu de astia care vroiau numa sa se dea mari..era o diferenta oricum,dar deacu asta e.Am sa-mi petrec vacanta pe acasa..si..prin excursie...la munte sau la mare.Nu era la mne problema numaidecat de bani,dar mi-ar fi placut sa repar cat mai multe masini,sa vad si eu satisfactia aia...cand pleaca omu multumit de ce i-am facut. NB
Nu esti din IASI si nu aveai cum sa stii ca METEOR SHOP&SERVICE e un brand ca si AUTOCENTER in ciuda faptului ca nu e de anvergura acestuia.Oricine are dreptul la o a doua sansa.Crezi ca de data asta stii ce vrei si esti gata sa iei viata de mecanic in piept?!TE ASTEPTAM.
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 06:49   #25
donbaxter

Stage 3
 
donbaxter's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 102
Member of:
[4Rally]
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Quote:
Originally Posted by METEORSHOP View Post
Nu esti din IASI si nu aveai cum sa stii ca METEOR SHOP&SERVICE e un brand ca si AUTOCENTER in ciuda faptului ca nu e de anvergura acestuia.Oricine are dreptul la o a doua sansa.Crezi ca de data asta stii ce vrei si esti gata sa iei viata de mecanic in piept?!TE ASTEPTAM.
asta ar putea spune multe despre voi,ca echipa , si ca seriozitate ,eu personal rar am intalnit pe cineva sa acorde o a doua sansa dupa o faza ca asta ( am patit-o cu oamenii mei din echipa ) nu pot decat sa va urez multa bafta si sper sa colaborati cu succes impreuna.
Cine stie poate va asteptam pe 11-12 iulie la Vtm din Craiova .
https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr/124770-11-12-iulie-2009-viteza-coasta-craiova-bucovat/page-4.html
donbaxter is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 08:09   #26
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

mie mecanicul cu care am vorbit mi-a lasat o impresie destul de buna. acuma sa vedem ce se intampla mai departe
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 09:34   #27
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

La autocenter au vreut sa raman,pentru ca din 30 selectati dupa cv-uri..sa vina la munca doar eu mam prezentat...dar v-am spus mai sus de ce am plecat..
danielddd is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 11:29   #28
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Quote:
Originally Posted by danielddd View Post
La autocenter au vreut sa raman,pentru ca din 30 selectati dupa cv-uri..sa vina la munca doar eu mam prezentat...dar v-am spus mai sus de ce am plecat..
Bun,si...?!
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 14:50   #29
donbaxter

Stage 3
 
donbaxter's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 102
Member of:
[4Rally]
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

pai parca ramasese stabilit pt a 2-a oara sa te duci la meteor....iar te-ai sucit?
donbaxter is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 15:18   #30
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: CAUT DE MUNCA IN IASI!!!

Nu m-am sucit si nici nu am spus ca ma duc la meteor iar.Eu vreau servici pe vara doar,3 luni maxim,nu as vrea sa incurc pe careva numia de dragu de a lucra eu.Am mai cerut pareri si multi au spus ca nu angajeaza nimeni `` sezonieri``..
danielddd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -