Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-09, 21:01   #1711
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

eu mi-am facut evacuarea cap coada la tico la un baiat de pe la eden ... cornel in cheama ... meserias omu ... iti dau numaru pe privat daca vrei
aikman is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 21:26   #1712
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Dragi colegi de forum constanteni si dragi conationali !

De curand adica prin luna lui Iulie mi-am cumparat din Constanta un superb Megane 2 alb! Totul bine si frumos! Nu am ce zice, piele alba, climatizare si alte prostioare! Pretul EXCELENT! Si va laud in continuare ca aveti niste preturi extraordinare la masini!

Problema mea care este: masina am luat-o de la un nenea Sorin ce nu era proprietar decat fiscal pe ea. Pe actele masinei era trecut un alt nenea, si anume F. Mitica - Ionut. Am mers si inca merg pe numerele de CT - CT 82 NIF. Dar acum 1 luna am fost lovit de un iesean nervos ce m-a vazut cu nr de CT. Acum astept sa imi scot masina din service si sa o inmatriculez pe Iasi. Dar intampin o problema: nu am o copie de buletin a celui ce este trecut pe Cartea de Identitate si Certificatul de Inmatriculare. Fara o copie de buletin a Domnului F. Mitica Ionut nu o pot scoate din service si nu o pot inmatricula pe Iasi. Si credeti-ma ca stau de 1 luna si merg cu maxi taxi si autobuzul!

De aceea va cer voua ajutorul. Domnu F. Mitica - Ionut sta pe Strada Milescu Niculaie. Cine ma poate ajuta? Am nevoie ori de Copia de Buletin ori un nr de telefon sa il pot suna si sa discut cu el!!! Ii pot da in privat alte detalii despre masina si actele acesteia si despre mine!!!

Va rog mult si va raman dator ! Va astept cu un raspuns in privat sau in public!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 03:59   #1713
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

stii ca asta e un fel de frectie la picior de lemn .

da-mi un pm cu datele lui / eventual daca ai un numar de telefon
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 03:41   #1714
Most_Wanted

Stage 5
 
Most_Wanted's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,737
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Deci , am capatat o amenda pentru dezlipirea afiselor electorale , nu erau lipite pe spatiu special amenajat erau lipite pe geamurile unui fost magazin . Pot face ceva sa scap intrucat erau lipite (ilegal) pe un spatiu neamenajat ? astept un raspuns cel putin din partea lui quick_shifter , daca il vedeti pe mess tragetii vreunu atentia sa se uite aici .

uite asa am capatat amenda de 10 milioane ,5 in 48 de ore , stie careva ce se intampla daca nu o platesc ? se sterge dupa 3 ani ? este amenda contraventionala
__________________
pictures

Last edited by Most_Wanted; 02-12-09 at 03:44.
Most_Wanted is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 09:23   #1715
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by Most_Wanted View Post
Deci , am capatat o amenda pentru dezlipirea afiselor electorale , nu erau lipite pe spatiu special amenajat erau lipite pe geamurile unui fost magazin . Pot face ceva sa scap intrucat erau lipite (ilegal) pe un spatiu neamenajat ? astept un raspuns cel putin din partea lui quick_shifter , daca il vedeti pe mess tragetii vreunu atentia sa se uite aici .

uite asa am capatat amenda de 10 milioane ,5 in 48 de ore , stie careva ce se intampla daca nu o platesc ? se sterge dupa 3 ani ? este amenda contraventionala

daca nu o platesti .. o sa iti vina la impozit + penalizare ...
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 13:55   #1716
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

da-i un pm daca e lui alecs

cel mai simplu

dar de ce nu ai contestat-o ?
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 14:08   #1717
Most_Wanted

Stage 5
 
Most_Wanted's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,737
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Postul L-am scris exact cand am venit de la politie , am sa vad ce imi spune alecs , daca se poate sa fac ceva voi face .
Momentan am de gand sa o platesc , adica o sa ma imprumut de bani sa o platesc in 48 de ore , adica adio sarbatori fericite ....
Most_Wanted is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 19:02   #1718
79BYG

Stage 5
 
79BYG's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 529
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by Most_Wanted View Post
Postul L-am scris exact cand am venit de la politie , am sa vad ce imi spune alecs , daca se poate sa fac ceva voi face .
Momentan am de gand sa o platesc , adica o sa ma imprumut de bani sa o platesc in 48 de ore , adica adio sarbatori fericite ....
Or sa fie si fericite .... byg-u nu te lasa la greu .... ne vedem Duminica MOST WANTED
79BYG is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 14:57   #1719
challange29
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 310
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Fiat]
[DACIA]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Salut baieti, am si eu o mica problema : de vreo 2 luni aprox nu mai primesc notificari ( de nici un fel) in mail de la 4tuning pt topicurile la care am subscris. Am verificat setarile contului meu pe 4 tuning si totul e ok. Nu am schimbat mail, nimic. Daca a mai patit cineva asa ceva ... va rog sa`mi dati un sfat/ajutor. multumesc.
challange29 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 18:07   #1720
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

in afara de A la Z , cele de pe agigea si cele de pe atelierelor , mai stiti alte depozite de anvelope ? ma intereseaza 195/45 r14
aikman is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 22:12   #1721
x_cess
Opel Driver

Stage 4
 
x_cess's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

La iesire din Kogalniceanu spre Harsova..pe dreapta are anvelope
x_cess is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 01:17   #1722
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by Most_Wanted View Post
Postul L-am scris exact cand am venit de la politie , am sa vad ce imi spune alecs , daca se poate sa fac ceva voi face .
Momentan am de gand sa o platesc , adica o sa ma imprumut de bani sa o platesc in 48 de ore , adica adio sarbatori fericite ....
Ai PM.

Valabil pentru toata lumea: de acum inainte, cand veti fi sanctionati contraventional (mai ales pe nedrept), daca vreti sa aveti sanse in plus la contestatie, NU semnati procesul verbal (va fi comunicat ulterior, in cel mult 30 zile) si cereti agentului sa faca mentiuni la rubrica dedicata - de exemplu:

-daca v-a prins cu viteza si aveti un pasager in masina, mentionati "ma grabeam la spital intrucat pasagerul acuza dureri de xyz" etc., apoi mergeti la spital sau la un cabinet pentru o consultatie si pastrati hartiile; daca nu aveti un pasager in masina, spuneti ca v-a sunat mama/sotia/prietena sau un bun prieten care se simtea foarte rau, apoi procedati la fel ca mai sus - mergeti la doctor cu persoana respectiva;

-daca v-a prins cu telefonul la volan, spuneti ca detineti un sistem handsfree si ca erati cu mana pe casca sa o aprindeti, nicidecum cu telefonul la ureche (important e sa nu existe poza, dar pana la urma n-ar fi o mare problema, ca politistii nu sunt dotati cu D-SLR-uri );

-daca v-a prins ca nu ati semnalizat, ca nu ati aprins farurile in afara localitatii, ca nu va merg pozitiile/stopurile, spuneti ca "la plecarea in cursa am verificat toata instalatia si era in stare de functionare, insa s-a defectat in mers (s-a ars becul, s-a ars un releu, o siguranta etc.)"'

-daca v-a prins fara un numar de inmatriculare, fara talon, fara permis etc., spuneti ca tocmai asta faceati in momentul respectiv, va deplasati la politie sa declarati pierderea/furtul talonului, numarului etc.;

-tot in cazul in care v-a prins fara acte, spuneti ca torpedoul se incuie cu o cheie diferita de cea de usi/contact, ca mama/nevasta/bunica/pisica a pierdut cheia si ca nu il puteti deschide fortat, intrucat un torpedou nou este mai scump decat amenda pentru lipsa actelor ; daca sunteti cu masina altcuiva, cu atat mai bine (poate fi a mamei, tatalui, firmei etc.);

-daca v-a prins fara ITP, spuneti ca tocmai mergeati sa faceti inspectia, fiind deja programat in ziua respectiva; e important sa il si faceti in ziua respectiva;

-poate cel mai important si des intalnit dintre toate cazurile - daca v-a prins parcat neregulamentar, spuneti ca:
-----s-a oprit motorul in timpul mersului si ati impins masina pana pe marginea drumului pentru a nu incurca traficul, asteptand pe un prieten sa va tracteze;
-----a luat foc un cablu in masina sau sub capota si ati oprit sa stingeti (ulterior, dupa plecarea agentului sau dupa cateva ore/zile, mergeti in acelasi loc unde ati fost amendat, innegriti cumva o mica suprafata ca sa para ca a ars ceva acolo, apoi aplicati un jet de spuma cu extinctorul si faceti poze in care sa apara si locul unde ati fost amendat, si numarul masinii);
-----"tocmai am avut o pana de cauciuc si am inlocuit roata" (dupa care dezumflati rezerva si faceti poze cu ea dezumflata la locul amendarii, dupa plecarea politistului - ideal ar fi sa nu fie rezerva subtire, ca altfel ar fi indicat sa dezumflati chiar una din roti si sa o schimbati cu rezerva, facand apoi si poze cu rezerva subtire montata pe masina).

Daca va intreaba politistul:
-"unde e roata sparta?" spuneti ca tocmai a plecat un prieten cu ea la vulcanizare, ca aveati 2 rezerve in masina etc.;
-"unde a luat foc?" spuneti ca ati vazut doar fum iesind de sub capota sau ca nu merge deschisa capota, iar daca incearca sa o deschida el, nu-i dati voie ca nu are dreptul;
-"unde e handsfree-ul?" spuneti ca in momentul cand ati fost oprit, v-a cazut intre scaune/sub scaun etc.;
-"ce dureri are pasagerul? vreti sa sunam la ambulanta?" spuneti orice durere va vine in minte si ca ati sunat deja un medic care va asteapta la cabinet cat mai repede; bine, n-ar fi o problema daca chemati salvarea si el n-are de fapt nici o durere, doar ca pierdeti timp in plus si e nevoie de ceva teatru ieftin, de ochii agentului; de asemenea, nici n-ar fi o chestie morala sa chemati salvarea fara motiv, ca poate in acelasi timp cineva moare din lipsa de personal medical, in alta parte.

Toate astea nu va garanteaza ca veti scapa de amenda, dar aveti o sansa in plus, ceva de care sa va agatati, un punct de plecare la un evetual proces. In unele cazuri in care pozele si inscrisurile nu sunt suficiente, aveti nevoie de cel putin un martor, o persoana de incredere, care sa nu se emotioneze foarte usor si care nu e exagerat de bisericoasa (ca va trebui sa jure cu mana pe cruce).

PS: tuturor radarelor din judet le-a expirat certificatul de conformitate inca din 2006, deci in caz de viteza aveti sanse mari sa anulati amenda.

PS2: in urmatorul reply voi scrie un model despre cum trebuie sa arate o plangere contraventionala, pe care v-o puteti concepe, depune si sustine chiar si singuri, fara prea mari dificultati. Va stau la dispozitie cu sfaturi prin PM, iar daca veti considera ca e o chestiune cu larga aplicabilitate in randurile noastre, ale utilizatorilor forumului, putem expune problema si aici, impreuna cu posibilele modalitati de rezolvare.

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
in afara de A la Z , cele de pe agigea si cele de pe atelierelor , mai stiti alte depozite de anvelope ? ma intereseaza 195/45 r14

Incearca si pe varianta, langa trecerea de cale ferata (bariera) - sunt doar s-h din cate stiu. Am inteles ca aduc si marimi mai rare, chiar si la comanda (astept si eu un raspuns de la ei, indirect).
Mai poti incerca si la vulcanizarea de la biserica din Bratianu, langa Gudam. Ei s-ar putea sa-ti faca rost, chiar daca initial o sa te ia cu "nu exista, dom'ne, dimensiunea asta!".

Quote:
Originally Posted by challange29 View Post
Salut baieti, am si eu o mica problema : de vreo 2 luni aprox nu mai primesc notificari ( de nici un fel) in mail de la 4tuning pt topicurile la care am subscris. Am verificat setarile contului meu pe 4 tuning si totul e ok. Nu am schimbat mail, nimic. Daca a mai patit cineva asa ceva ... va rog sa`mi dati un sfat/ajutor. multumesc.
Am patit si eu acum ceva timp, e posibil sa fie de cand s-a schimbat serverul. Nu cred ca ai alta varianta decat sa adaugi cate un reply pe topicurile care te intereseaza, sa vezi daca vei fi notificat.
De exemplu, inainte sa citesti acest reply, ai primit mail de notificare de pe topic?
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 02:34   #1723
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

-model plangere contraventionala-

__________________________________________________ ______________

Domnule Presedinte,

Subsemnatul ... cu domiciliul in ..., posesor al BI/CI seria ... nr. ..., CNP ..., in calitate de petent, in contradictoriu cu ... (organul care a aplicat amenda - scrie in antetul procesului verbal), in termen legal formulez prezenta

PLANGERE CONTRAVENTIONALA

prin care va solicit:

1)anularea procesului verbal seria ... numarul ... din data de ... intocmit de ..., exonerarea mea de la plata amenzii, inlaturarea sanctiunii complementare a retinerii/suspendarii permisului (daca e cazul) etc.

2)inlocuirea amenzii cu avertismentul.

(punctele 1) si 2) pot fi solicitate la alegere, dar si impreuna)

IN FAPT
(spuneti ce, unde, cum s-a intamplat, pe scurt)
Lucrez ca ... la .... / sunt elev - student la ...
La data de ..., in timp ce ma deplasam dinspre ... spre ... pe strada ... (sau in dreptul km. ... pe DN/DE/DJ ...), am fost oprit de un echipaj al Politiei ... care mi-a adus la cunostinta ca ... (am mers cu viteza de ... /condus fara centura/nu am semnalizat/nu am permisul la mine etc.) si a intocmit procesul verbal seria ... nr. ... prin care am fost sanctionat cu ...

IN DREPT
Imi intemeiez prezenta plangere pe dispozitiile art. .... si .... din OG 2/2001. (plangerea poate fi intemeiata si pe dispozitii din OUG 195/2002 privind circulatia; daca nu stiti ce articole puteti invoca, puteti scrie doar: "imi intemeiez prezenta plangere pe dispozitiile OG 2/2001 si OUG 195/2002", fara a mai indica articolul).

MOTIVE
(spuneti de ce ati savarsit fapta sau sustineti ca nu ati savarsit fapta, argumentand dupa cum urmeaza la "*"; daca solicitati doar inlocuirea amenzii cu avertismentul, fara a contesta savarsirea faptei ori vinovatia dvs., spuneti doar ca nu aveti posibilitati financiare, ca sunteti student, ca aveti venituri foarte mici, ca fapta dvs. nu prezinta o gravitate foarte mare, ca aveti o problema de sanatate - atasand si inscrisuri in sustinerea afirmatiilor - etc.)

*In legatura cu procesul verbal ... precizez faptul ca .... (nu am savarsit fapta consemnata in cuprinsul acestuia/ am fost nevoit sa savarsesc fapta deoarece ..../ am savarsit fapta, insa consider ca amenda aplicata este prea mare si avertismentul era suficient/ am savarsit fapta, o recunosc si o regret, insa nu-mi permit sa platesc amenda intrucat ... / agentul constatator a incalcat prevederile art. ... din ... in sensul ca ... etc.).

In sustinerea plangerii inteleg sa ma folosesc de proba cu: (dupa caz)
-inscrisuri - atasez ... (copie permis/talon/autorizatie/adeverinte medicale/carnet student/fotografii etc.);
-interogatoriul paratei;
-testimoniala - cu 1/2 martori: ... (numele si adresa completa);
-expertiza tehnica auto etc.

In temeiul art. 242 Cod procedura civila, solicit judecarea cauzei chiar si in lipsa mea.

Prezenta plangere se depune in doua exemplare, din care unul pentru instanta si unul pentru comunicare paratei.

Prezenta plangere este scutita de taxa timbru si de timbru judiciar.

Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ....

__________________________________________________ ______________

Plangerea se depune in 15 zile de la primirea/comunicarea procesului verbal.

In toate cazurile, plangerea trebuie sa fie insotita de o copie lizibila a procesului verbal. Instanta poate solicita ulterior depunerea in original a procesului verbal.

Plangerea se depune la serviciul registratura, la judecatoria pe raza teritoriala a careia s-a constatat fapta, insa poate fi depusa la orice instanta si la primul termen va fi trimisa acolo unde trebuia depusa. Poate fi trimisa si prin posta, specificandu-se adresa completa a instantei si a expeditorului. In cazul trimiterii prin posta, recomand sa utilizati formular pentru confirmare de primire.

Dupa depunerea plangerii, in aprox. 2 saptamani sau 1-2 luni veti fi citat la adresa indicata in plangere.

In cazul in care vi s-a retinut/suspendat permisul de conducere, dupa depunerea plangerii (a doua zi, eventual) completati un formular pentru eliberare certificat de grefa (necesita timbru judiciar de 0,15 lei si taxa timbru de 2 lei; timbrele judiciare se gasesc la orice oficiu postal, iar taxele de timbru se achita la Trezorerie - langa Irish Pub sau langa BCR-gara). Dupa 1-2-3 zile se va elibera certificatul de grefa pe care il ridicati tot de la registratura, apoi va prezentati cu el la politie pe str. Stefan cel Mare si solicitati restituirea permisului pana la solutionarea plangerii. S-ar putea ca la politie sa va ceara si dovada inlocuitoare a permisului de conducere, deci sa o aveti la voi.

Chiar daca nu ati apucat sa depuneti certificatul de grefa la politie si nu vi s-a restituit permisul de conducere, atat timp cat aveti certificatul de grefa asupra dvs. puteti circula fara probleme.

In cazul in care amenda a fost aplicata - de exemplu - in Bucuresti si vi s-a luat permisul, recomand sa depuneti plangerea in Constanta, pentru a nu fi nevoit sa faceti inca doua drumuri la Bucuresti pentru certificatul de grefa.

Pentru alte lamuriri puteti sa-mi trimiteti mesaj privat.

Toate cele bune si succes!

Imi cer scuze ca am scris prea mult, insa consider ca toate cele de mai sus ar putea fi de folos multor persoane.

Last edited by quick_5hifter; 04-12-09 at 02:38.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:53   #1724
ct-09-cfm
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 2
 
ct-09-cfm's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 49
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

e bine de stiut
ct-09-cfm is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 16:35   #1725
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

quick cu luminile nu poti scapa daca minti ca nu iti merg esti obligat sa dovedesti la fata locului ca nu merg si sa le schimbi pe loc,pt ca in lege scrie clar ca trebuie sa ai lumini de rezerva, DAR cel mai BINE e sa fii in regula cu masina si cu actele ei...
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "

Last edited by Daniel_DRV; 04-12-09 at 16:38.
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -