Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-12, 11:42   #3076
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Si totusi, eu nu cred ca tremura de la lipsa inelelor de centrare. Verifica daca rotile sunt echilibrate si daca e corect unghiul de fuga.
E nevoie de inele de centrare oricum, ca altfel risti sa-ti rupa prezoanele, insa nu prea cred sa fie asta motivul pentru care tremura.

Legat de strungar, tot in zona Billa mai este un atelier de strungarie: unde s-a facut noul pod (fosta linie de tranvai), nu urci pe pod ci faci dreapta pe langa el, mergi 50 metri si vei vedea un atelier mic vopsit cu verde (sau poti intreba in zona de strung, ca toata lumea stie). Acel nene face inele de centrare inclusiv din polipropilena. Preturile sunt de bun simt.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 03:37   #3077
misublu89

Stage 4
 
misublu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 177
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

va multumesc , e de la inele sigur , ca am schimbat jantele stoc dupa niste neplaceri si cel care mi lea vandut nu mia dat inelele de centrare.
misublu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 17:07   #3078
claudiugtt

Stage 4
 
claudiugtt's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 204
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

SALUT BAIETI ,am un cd pleyer auto LG-lac3800R vreau sa schimb cu ceva care are reglaj pt subwoofer... este in stare ft buna .dar am nevoie de acel reglaj ca nu am boxe prea bune in masina si am un tub destul de bunicel si nu mai vreau distorsiuni din cauza boxelor.... daca cunoasteti pe cineva interesat ...
claudiugtt is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 18:33   #3079
loco007

Stage 5
 
loco007's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 991
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Are cineva numaru de telefon al lui Ovidiu baiatu care are vopsitoria din Palazu Mare?
loco007 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 20:29   #3080
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Lovit de o masina , am fost la asigurari (ASTRA) ... constatare amiabila , baiatul a recunoscut ... am desenat , am semnat ... s a trimis dosarul la Bucuresti si am primit ca raspuns ca dupa cum vad ei , eu am lovit celalalt autoturism si nu primesc despagubirea ! Am scris pe scurt , ce sa fac ... sunt uimit ! In afara de CSA , pot face o plangere la politie ?? Inspectoruld e la asigurari mi a spus ca doar cu proces , dar acesta dureaza enorm ... plus recurs ! Va rog mult , orice opinie , sfat , detaliu ... orice , ma poate ajuta !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 22:04   #3081
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by bogdas View Post
Lovit de o masina , am fost la asigurari (ASTRA) ... constatare amiabila , baiatul a recunoscut ... am desenat , am semnat ... s a trimis dosarul la Bucuresti si am primit ca raspuns ca dupa cum vad ei , eu am lovit celalalt autoturism si nu primesc despagubirea ! Am scris pe scurt , ce sa fac ... sunt uimit ! In afara de CSA , pot face o plangere la politie ?? Inspectoruld e la asigurari mi a spus ca doar cu proces , dar acesta dureaza enorm ... plus recurs ! Va rog mult , orice opinie , sfat , detaliu ... orice , ma poate ajuta !
Salut,
Prima grija este sa faci o cerere de reexaminare a dosarului de dauna, chiar la Astra. Din cate stiu, sunt oameni seriosi, dar s-ar putea sa fi gresit voi ceva la schite/explicatii si ei au speculat. N-ar strica sa pui o poza cu schita accidentului, asa cum ai desenat-o in fisa de constatare amiabila. Eventual si cu raspunsul celor de la Astra, sa vedem ce-au gasit in neregula.

Daca nu merge cu reexaminarea, faci cate o sesizare la CSA si la OPC, in scris si trimisa prin posta insotita de toate dovezile.

Ulterior, daca nici asa nu merge, trebuie sa deschizi un proces. Din pacate, durata lunga a unui proces de acest fel este o problema mai mica decat costurile: taxa de timbru aferenta pretentiilor tale (cu aproximatie, daca vrei 100 milioane, timbrezi 10 milioane); apoi onorariu expert inca 8-10 milioane; daca vrei si avocat, gasesti intre 5 si 20 milioane sau chiar mai mult. Daca pierzi procesul, ramai cu toti banii dati.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 15:32   #3082
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Am intrebat si nu exista "cerere pt reexaminare" , inspectorul din Craiova mi a zis sa incerc la CSA sau sa ii dau in judecata si ca o sa castig sigur ... probabil dupa mult timp ; pe mine ma uimeste raspunsul lor , ca dupa analiza (insp de la Bucuresti) masinile erau situate altfel si a eu am dat din spate in celalalt ... la masuratori si poze totul s a potrivit exact cum a fost real accidentul !!!! O sa incarc astazi ce am copiat de la asigurari , o sa le scanez deseara ! Daca se lasa cu proces , o sa vin si in Bucuresti cu televiziunea sa vada si altii din popor ce incapabili sunt sau cum fac abuz in serviciu !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 17:32   #3083
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by bogdas View Post
Am intrebat si nu exista "cerere pt reexaminare" , inspectorul din Craiova mi a zis sa incerc la CSA sau sa ii dau in judecata si ca o sa castig sigur ... probabil dupa mult timp ; pe mine ma uimeste raspunsul lor , ca dupa analiza (insp de la Bucuresti) masinile erau situate altfel si a eu am dat din spate in celalalt ... la masuratori si poze totul s a potrivit exact cum a fost real accidentul !!!! O sa incarc astazi ce am copiat de la asigurari , o sa le scanez deseara ! Daca se lasa cu proces , o sa vin si in Bucuresti cu televiziunea sa vada si altii din popor ce incapabili sunt sau cum fac abuz in serviciu !
Nu faci nimic cu televiziunile, cauta de curiozitate pe google "teapa carpatica" sau ceva asemanator si o sa te ingrozesti de ce-ai sa gasesti... nimeni nu ia masuri si stim si de ce. Am patit-o si eu cu ei.

Chestia cu reexaminarea nu e un formular standard de-al lor si nici prevazut de lege, ci o cerere simpla formulata de tine in care ceri reanalizarea dosarului de dauna, explicand in detaliu ce te nemultumeste si unde crezi ca s-a gresit, tinand cont si de raspunsul lor. Ei trebuie sa raspunda la cerere in scris. In paralel, ca sa nu astepti raspunsul, declansezi si celelalte demersuri (CSA, OPC si proces).

Pentru proces, iti pot pune la dispozitie cu placere model de actiune si instructiuni pentru parcurgerea intregii proceduri, astfel incat sa nu ai nevoie de avocat. Raman, insa, celelalte cheltuieli de care scapi cu greu. Cheia procesului este expertiza, ca sa stii dinainte, pentru ca niciun judecator nu are studii de specialitate in dinamica accidentelor si toti vor avea tendinta sa mearga "pe mana" expertizei.

Toate cele bune!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 02:27   #3084
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Pentru ce mi au facut nu ma deranjeaza sa platesc un avocat bun , atat timp cat o ei o sa piarda mai mult ! Am ajuns acum , 02:26 am ... maine o sa scanez hartiile - deocamdata le am mai lasat la cineva si vreau sa mi explici despre "expertiza" !
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 10:07   #3085
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Expertii sunt persoane fizice autorizate, care figureaza inscrisi pe listele de la instante.

Raportul de expertiza este un mijloc de proba in proces. Pentru a putea fi luat in considerare in proces, trebuie facut in cadrul procesului, nu inainte si nici separat de proces.

Proba cu expertiza tehnica auto se propune in acelasi timp cu celelalte probe, iar judecatorul admite proba daca va considera ca este utila, pertinenta si concludenta in solutionarea cauzei.

Raportul de expertiza, in cazul unui accident auto de orice fel, trebuie sa atinga, in esenta, 3-4 obiective principale:

-identificarea locului producerii accidentului
-identificarea participantilor la accident, a autovehiculelor implicate
-stabilirea dinamicii accidentului (pozitia, vinovatia, legatura de cauzalitate intre impact si prejudiciu)
-stabilirea intinderii pagubei si a modalitatii de reparatie.

Pentru a stabili toate aceste aspecte, expertul va avea in vedere legislatia aplicabila la locul accidentului si obligatiile fiecarui participant, declaratiile participantilor si a eventualilor martori, (din pacate) solutia data de asigurator, manuale tehnice de specialitate, iar pentru stabilirea modului de reparatie si a valorii pagubei, va solicita relatii de la service-uri auto si magazine de piese.

Poti face si un deviz estimativ inainte de proces, dar fa-l in asa fel incat sa depaseasca cu mult valoarea reala a pagubei, ca sa aiba de unde sa scada

De exemplu, daca din impact ti s-a strambat un amortizor, devizul poate cuprinde pretul a 2 amortizoare + manopera de schimbare a lor, manopera unghi de fuga etc.

La efectuarea raportului de expertiza, expertul este obligat sa convoace toate partile din proces, care pot participa la stabilirea dinamicii accidentului (pozitionarea masinilor conform schitelor, masuratori etc.).

Concluzia expertizei va fi o parere (relativ subiectiva) a expertului, in care arata cine este vinovat in producerea accidentului si de ce, care piese au fost avariate in accident (complementaritatea avariilor), valoarea (relativ) reala a pagubei si modalitatea de remediere pentru fiecare piesa in parte (indreptare, vopsire, inlocuire etc.). Tu trebuie sa ceri din start inlocuirea tuturor pieselor, NU repararea lor, pentru ca ai acest drept.

Pot sa-ti scanez un raport de expertiza, ca sa-ti faci idee cam cum va suna.

In mare parte, pe baza declaratiei tale si a celuilalt sofer, ti-as putea spune cine are dreptate. Daca ai refuzul la plata de la asigurator, scaneaza-l si pe el sa vedem ce au pretextat cei de la asigurari. E bine sa ai cateva pareri inainte sa demarezi procesul, ca sa stii cam ce sanse ai. Daca se potriveste cu ceea ce am intalnit pana acum, as putea sa-ti fac rost si de niste hotarari judecatoresti favorabile in cauze asemanatoare.

Toate cele bune!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 17:38   #3086
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Exclamation Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Imi permit sa ma bag in discutie, intrucat am patit absolut acelasi lucru in 2009, cu cei de la Asirom... Practic, unu cu un microbuz m-a lovit exact in sensul giratoriu (eu eram in sens, el intra), nu si-a pastrat banda si m-a acrosat.
Am facut constatare amiabila, si-a recunoscut vina omul, totul ok pana aici, a venit si agentul constatator de la Asirom, am trimis dosarul, iarasi, totul ok pana aici...
Am fost si mi-a reparat masina la Autoklass, service agreat de Asirom pe atunci, si cand a venit acceptul de plata de la Asirom catre service, acestia au invocat culpa comuna, pe baza nu-stiu-carui articol , etc...Pana la urma, ca sa imi scot masina din service, am platit jumate din reparatie, care , din "fericire" nu a fost f scumpa...Deci, eu lovit, nevinovat, am platit jumate din prostia unuia care nu a acordat prioritate!!!
In concluzie, ideea e alta:
1. constatarea amiabila NU TINE LOC de P.V. de la Politie, astfel ca (scrie si pe formular ) ca NU STABILESTE VINA in caz de accident.
2.fara P.V. de la Politie (adica de la un organ abilitat sa stabileasca vina unei parti in caz de accident , sau chiar culpa comuna) e f greu sa demonstrezi ca ceea ce ati desenat voi pe formularul acela este si real (pt ca in multe cazuri e greu sa descrii printr-un desen banal o situatie din trafic complicata).
3.Reclamatie la CSA! Acestia trimit catre compania de asigurari reclamatia, acestia din urma sunt obligati sa trimita raspuns oficial in 30 zile.
4.Cerere de reexaminare a dosarului de dauna de la Astra (asta trebuie facut primul lucru, inainte de reclamatia la CSA), nu exista "sa nu existe", alte sute de oameni au facut aceasta cerere inaintea ta, deci exista ! )
5.Companiile de asigurari folosesc aceasta procedura (constatarea amiabila) pt a "ciupi" de unde pot , in anumite cazuri (dauna mica, sofer neexperimentat, tanar, etc...). Practic, refuza sa plateasca si sunt in majoritatea cazurilor "acoperiti" de legea prost realizata!
6.Doar cu proces rezolvi ceva, insa dureaza f mult si parerea mea e ca nu se merita, decat pt daune mari!Si eu am vrut sa ii dau in judecata, insa cand am tras linie si mi-am facut calculele , mi-a dat cu o mare virgula si am renuntat...Prea multi bani , timp si nervi pierduti pt un proces pe care, fiind vb intre noi, nu esti sigur 100% ca il vei castiga.

Anyway, iti urez succes in continuare, indiferent de ceea ce vrei sa faci impotriva lor!
Ca un sfat : cauta, fa tot posibilul sa obtii un nr de tel al unui superior , de la Bucuresti sau unde au ei sediul central, te va ajuta mult si poate iti rezolvi repede situatia! Stiu multe cazuri care s-au rezolvat asa!
Edit: quick_5hifter mai rar oameni ca tine, bravo !
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 19:12   #3087
bogdas

Stage 5
 
bogdas's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 318
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Sunt defapt 3 benzi + parcare pe un bulevard ... singura copie in care am desenul ! Salveaz o sau da i zoom ca se vede bine !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	202
Size:	7.85 MB
ID:	2427155  

Last edited by bogdas; 10-05-12 at 19:15.
bogdas is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 10:16   #3088
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
atat colegii ? doar 1 singur raspuns
ia zi unde ti`ai pus folie sub 250 pana la urma?!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 13-05-12, 13:57   #3089
Georgian03

Stage 4
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 193
Member of:
[Honda]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

Are cineva din intamplare o presa de bercuit? Am nevoie sa bercuiesc o conducta de franare. Multumesc anticipat.
Georgian03 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 19:52   #3090
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Hai sa ne ajutam...sau nu!

@tuluca.dan ... nu am mai pus ca am plecat din tara si inca sunt dar mai multi si-au pus la marcu mrc cu 150 ron ...

colegii vreau si eu numaru de la aia din Constanta care se ocupa cu pusul caracatitelor la roata.
__________________
/!\ Drive Fast...but.... Drive Safe /!\
YCEE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -