Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-11, 18:21   #1
prajibv

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Smile boxe corsa

salut, sper ca postez unde trebuie

mi am luat permisu de vreo 3 saptamani si de atunci ma dau zilnic cu masina lu maica`mea, un corsa 1.7 d. Cum multi dintre voi stiti, te simti mai bine cand iti poti permite sa dai volumul unei piese peste jumatate, fara sa iti scoata boxele sunete ciudate.

Nu vreau bass turbat, sa trec pe strada si sa le ridic fustitele fetetelor cu un tub de bas nesimtit. Vreau doar sa pot asculta muzica la o calitate decenta.

dati mi va rog niste sfaturi, cam ce sa imi iau (pana in 130 ron) .
merci anticipat
prajibv is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 21:06   #2
zanga_style

Stage 4
 
zanga_style's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 290
Member of:
[VW]
Default Re: boxe corsa

Quote:
Originally Posted by prajibv View Post
salut, sper ca postez unde trebuie

mi am luat permisu de vreo 3 saptamani si de atunci ma dau zilnic cu masina lu maica`mea, un corsa 1.7 d. Cum multi dintre voi stiti, te simti mai bine cand iti poti permite sa dai volumul unei piese peste jumatate, fara sa iti scoata boxele sunete ciudate.

Nu vreau bass turbat, sa trec pe strada si sa le ridic fustitele fetetelor cu un tub de bas nesimtit. Vreau doar sa pot asculta muzica la o calitate decenta.

dati mi va rog niste sfaturi, cam ce sa imi iau (pana in 130 ron) .
merci anticipat
Man cu tot respectul, oricare ar fi sfatul pt aceasta achizitie in valoare de 130lei nu ar conta foarte mult!Asa ca mai strange bani si ia-ti ceva mai bun!Recomand difuzoarele HELIX!bafta
zanga_style is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 19:32   #3
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: boxe corsa

Pentru cei ce se pricep..detin aceeasi masina si as avea o intrebare.Pe spate sunt boxele de 13?Daca da,am gasit la mine in oras niste boxe Sony nu stiu exact ce model,la 100 lei perechea.Baiatul de la magazin are tot o corsa si a zis ca le-a pus pe fata.Daca pun pe fata unele de 16.5 (sper sa gasesc ceva bun si ieftin) pe spate merg alea de 13? Asa o sa am si ceva bass ?
Ar mai fi...un subw mic+amplif mic+...intelegeti voi,ceva mic ca suntem in Romania si bani..mai greu.

Am un player Kenwood pe care scrie 4x50W .CU un amplificator,2 boxe pe 16.5 si un subw iese ceva?Ce config imi recomandati ?

Multumesc.
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 19:35   #4
zanga_style

Stage 4
 
zanga_style's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 290
Member of:
[VW]
Default Re: boxe corsa

Quote:
Originally Posted by davay View Post
Pentru cei ce se pricep..detin aceeasi masina si as avea o intrebare.Pe spate sunt boxele de 13?Daca da,am gasit la mine in oras niste boxe Sony nu stiu exact ce model,la 100 lei perechea.Baiatul de la magazin are tot o corsa si a zis ca le-a pus pe fata.Daca pun pe fata unele de 16.5 (sper sa gasesc ceva bun si ieftin) pe spate merg alea de 13? Asa o sa am si ceva bass ?
Ar mai fi...un subw mic+amplif mic+...intelegeti voi,ceva mic ca suntem in Romania si bani..mai greu.

Am un player Kenwood pe care scrie 4x50W .CU un amplificator,2 boxe pe 16.5 si un subw iese ceva?Ce config imi recomandati ?

Multumesc.
simplu, renunta la sub vinde-l, vinde si cele doua perechi de difuzoare si cumpara un sistem de componente(2 mid-bass si 2 tweetere) si amplifica-le cu amplificatorul acela micut si o sa vezi cat de bine se aude!
zanga_style is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 19:37   #5
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: boxe corsa

Quote:
Originally Posted by zanga_style View Post
simplu, renunta la sub vinde-l, vinde si cele doua perechi de difuzoare si cumpara un sistem de componente(2 mid-bass si 2 tweetere) si amplifica-le cu amplificatorul acela micut si o sa vezi cat de bine se aude!
Scuze,am explicat prost sau ai inteles gresit..nu am sub,sau amplif mic...expundeam asta ca o alta varianta.Momentan am sistemul original. 2x16.5 pe fata si 2x13(?) pe spate.

PS: Uite ce am gasit...acum la repezeala:

Dark Blue B6x
difuzoare coaxiale pe 2 cai
diametru 16.5cm
membrana din polipropilena
tweeter de 13mm cu magnet neodynium
putere nominala - 40W RMS
putere maxima - 120W
sensibilitate 91dB/1W/1m
impedanta 4ohmi
adancime de montaj - 58mm
Pret: 164,90 lei (cu TVA)

Pret pe pereche?SUnt ok,ce amplif as putea folosi?

Last edited by davay; 20-10-11 at 19:40.
davay is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 19:46   #6
zanga_style

Stage 4
 
zanga_style's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 290
Member of:
[VW]
Default Re: boxe corsa

Quote:
Originally Posted by davay View Post
Scuze,am explicat prost sau ai inteles gresit..nu am sub,sau amplif mic...expundeam asta ca o alta varianta.Momentan am sistemul original. 2x16.5 pe fata si 2x13(?) pe spate.

PS: Uite ce am gasit...acum la repezeala:

Dark Blue B6x
difuzoare coaxiale pe 2 cai
diametru 16.5cm
membrana din polipropilena
tweeter de 13mm cu magnet neodynium
putere nominala - 40W RMS
putere maxima - 120W
sensibilitate 91dB/1W/1m
impedanta 4ohmi
adancime de montaj - 58mm
Pret: 164,90 lei (cu TVA)

Pret pe pereche?SUnt ok,ce amplif as putea folosi?
despre asta vorbesc, sunt si mai ok la pret si calitate buna, nu se compara helix nici cu sony nici cu pioneer ect...ca si amplificator unul pe doua canale dar tot asa mai bunicel ca sa ai si fidelitate buna...acum tu sti mai bine ce bani ai...dar ca sfat, daca nu ai prea multi bani, nu te grabii si ai rabdare strange bani si ia ceva bun!
zanga_style is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 20:02   #7
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: boxe corsa

Quote:
Originally Posted by zanga_style View Post
despre asta vorbesc, sunt si mai ok la pret si calitate buna, nu se compara helix nici cu sony nici cu pioneer ect...ca si amplificator unul pe doua canale dar tot asa mai bunicel ca sa ai si fidelitate buna...acum tu sti mai bine ce bani ai...dar ca sfat, daca nu ai prea multi bani, nu te grabii si ai rabdare strange bani si ia ceva bun!
Ok.Multumesc foarte mult de sfaturi si scuze fata de initiatorul topicului ca m-am bagat si eu aici
davay is offline   Reply With Quote
Old 29-03-16, 12:24   #8
Alex.corsa

Stock
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 1
Default Re: boxe corsa

Salut , am o intrebare ... am un opel cora c cu player stock ,boxe stock ... si as vrea sa leg o boxa de bas la boxele din spate a masinii . boxa de bas am montat o pe plafonul de la portbagaj ... vreau sa stiu daca pot lega direct boxa la boxele din spate fara am-mi arde playerul Astea sunt specificatiile boxei pe care vreau sa oleg wofer Novex 12 Inch . impedanta 4 Ohm , 400 wats rms si 1500 wats
Alex.corsa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -