Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-10, 22:18   #16
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Scoate toata benzina aia din rezervor ca daca din 10 litrii de benzina ai 2 de apa e cam nasol. Fa si tu un sacrificiu si baga un plin de Carrera 100!
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 10:10   #17
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by PSD-ul View Post
Scoate toata benzina aia din rezervor ca daca din 10 litrii de benzina ai 2 de apa e cam nasol. Fa si tu un sacrificiu si baga un plin de Carrera 100!
deci in proportie de 90% ar fi cauzata toata problema din apa care se mai afla uneori prin benzina ? o sa fac un sacrificiu cum zici tu si o sa-i bag carrera 100 ! ms frumos pentru sfat !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 11:28   #18
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Teoretic si daca e mai putina benzina in rezervor ar trebui sa mergi fara probleme,nu e sanatos in primul rand pt pompa de benzina sa mergi tot timpul cu foarte putina benzina in rezervor ca o fortezi,dar teoretic aceasta trebuie sa traga toata benzina.Poate fi si slaba calitate a benzinei dar poate fi sorbul putin infundat si fiind putina benzina in rezervor sa nu traga cum trebuie sau ai rezervorul foarte murdar iar in momentul in care e putina benzina in rezervor mai trage si mizerii sau nu poate trage bine benzina din cauza mizeriilor
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 21:58   #19
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Teoretic si daca e mai putina benzina in rezervor ar trebui sa mergi fara probleme,nu e sanatos in primul rand pt pompa de benzina sa mergi tot timpul cu foarte putina benzina in rezervor ca o fortezi,dar teoretic aceasta trebuie sa traga toata benzina.Poate fi si slaba calitate a benzinei dar poate fi sorbul putin infundat si fiind putina benzina in rezervor sa nu traga cum trebuie sau ai rezervorul foarte murdar iar in momentul in care e putina benzina in rezervor mai trage si mizerii sau nu poate trage bine benzina din cauza mizeriilor
am inteles de la fostul proprietar ca a bagat o solutie pentru curatare a rezervorului , apoi a inceput sa-i faca probleme ....exact simptomele care le aveam eu inainte cu fosta pompa , apoi l-a dat jos rezervorul l-a curatat , si a schimbat pompa de benzina...pentru ca zice el nu functiona tot timpul...! adica a facut un test simplu a stat cu mana pe pompa de benzina , iar aceasta cand mergea cand nu mergea (cand "bazaia" cand nu)...asta ar fi fost motivul pentru care intrerupea asa rau ! si totusi tind sa cred ca si pompa care am dat-o jos nu avea nici o problema...toata problema e din benzina si din sorb cum spui si tu ! o sa incerc sa-i fac plinu si apoi o sa vad daca mai intrerupe sau nu cu benzina din belsug !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 02:09   #20
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

eu zic sa verifici si sorbul. mihais la vectra lui nu iti imaginezi cate belele a avut. a schimbat la senzori si la pompe de benzina.... totul era din sorb
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 14:03   #21
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
eu zic sa verifici si sorbul. mihais la vectra lui nu iti imaginezi cate belele a avut. a schimbat la senzori si la pompe de benzina.... totul era din sorb
ok am sa verific si sorbul , dar zi-mi te rog cum am acces la sorb ! am vrun acces fara sa dau rezervorul jos ?
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 15:33   #22
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Sub bancheta din spate ai un capac(pe partea pasagerului),il desfaci acela si vei vedea ca acolo ai furtunele de benzina si o mufa,le desfaci alea,desfaci inelul de acolo de la capac si vei putea scoate tot afara,e ca un cilindru,acolo este si sorbul
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 17:09   #23
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Sub bancheta din spate ai un capac(pe partea pasagerului),il desfaci acela si vei vedea ca acolo ai furtunele de benzina si o mufa,le desfaci alea,desfaci inelul de acolo de la capac si vei putea scoate tot afara,e ca un cilindru,acolo este si sorbul
ok ms frumos pentru explicatie , maine imi fac de lucru !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 02:20   #24
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Sub bancheta din spate ai un capac(pe partea pasagerului),il desfaci acela si vei vedea ca acolo ai furtunele de benzina si o mufa,le desfaci alea,desfaci inelul de acolo de la capac si vei putea scoate tot afara,e ca un cilindru,acolo este si sorbul
Sub bancheta din spate nu se afla niciun capac. Nici pe partea din dreapta nici din stanga. Furtunele de benzina nu sunt prin masina si nu ai acces sau vizibilitatea la acestea din masina.

Exista doar , la unele calibra ( mufa intermediara de alimentare ) asta la unele tipuri de instalatii ce nu au firul de la pompa de benzina dintr-o bucata.
Sub bancheta din spate nu vei gasi decat intalatia de la sistemul audio spate,firele de la ABS(2) , firele alimentare pompa benzina si dupa caz firele alimentare lampi spate.
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 17:26   #25
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

nu gasii nici un capac sub banchete...!!! mai exact trebuie sa dau rezervorul jos sa am acces la sorb...ca sa-l pot curata !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 19:33   #26
Addy_Gaman

Stage 5
 
Addy_Gaman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4,357
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

exact cum ti-am zis
Addy_Gaman is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 21:38   #27
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

salfkm l-ai pus p'asta sa-si demontaze degeaba bancheta )
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 22:45   #28
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by PSD-ul View Post
salfkm l-ai pus p'asta sa-si demontaze degeaba bancheta )
la prima vedere l-am crezut...pentru ca am si un espero si ceea ce a spus el la espero e identic, ma asteptam si la calibra sa fie la fel...dar surpriza ! in weekend-ul asta sped sa-mi fac timp sa dau rezervorul jos sa vad ce-i acolo !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 16:57   #29
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Mii de scuze colegu' dar nu am stiut ca la Calibra difera,pana acuma la toate pe care le-am desfacut acolo era sub bancheta dar e drept ca la Calibra nu am avut ocazia sa desfac.Scuze inca o data,chiar nu a fost cu intentie!
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 15:13   #30
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Probleme acceleratie c20xe

Quote:
Originally Posted by salfkm View Post
Mii de scuze colegu' dar nu am stiut ca la Calibra difera,pana acuma la toate pe care le-am desfacut acolo era sub bancheta dar e drept ca la Calibra nu am avut ocazia sa desfac.Scuze inca o data,chiar nu a fost cu intentie!
nu face nimic...stai linistit ca oricum n-a fost mare chestie sa dau o bancheta jos..!!! cu ocazia asta am si curatzat-o!
electric_style is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -