Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-05, 15:32   #166
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default paste fericit

sarbatori fericite alaturi de cei dragi voua!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 29-04-05, 20:04   #167
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default VINEEE PASTELE!

a venit!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mare981_155.jpg
Views:	87
Size:	15.1 KB
ID:	25783  
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 29-04-05, 21:35   #168
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

eu am dat motorul jos de pe scorpio si am aflat cu mare bucurie ca e 2.8 si nu 2.4 cum credeam. are 110kw si bineinteles si necazul......scorpio e 4X4 si grupul din fata trece prin baie...deci, alta baie de ulei...alti bani....
referitor la problema suportilor,la capri sunt oblici iat la scorpio drepti iar ca solutie cred ca am sa iau si suportii.
in principiu,(zice mecanicul care ma ajuta)se poate adapta orice motor mai ales ca loc este indeajuns,deci fruntea sus.
pe forduri clasice as \"recomanda\" motoare mai noi si V6 bine-nteles!
dupa ce am cautat aprox.2 luni,personal cred ca am ales bine-injectie multipunct,posibilitati de tuning,l-am probat intai pe masina,deci cautati mult si ganditi-va bine cand alegeti un motor-era sa iau teapa de ex. cu un V8 de 5600 cmc.
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-05, 00:46   #169
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

bravos, te descurci..repede fatza de altii

dar dk tot iei motorul si suportii de ce nu iei si puntea fatza cu suspensii cu tot?? cine crezi k iti va demonta un V6 pt baia de ulei doar??, poate dk are asha omu, dar eu nu vreau sa gasesti pt ca vreau sa aplici ideea mea. Eu nu pot pt ca Granada 1/Consul au suspensiile fatza prinse de punte, adika telescoapele si arcurile nu sunt prinse de contra-aripa k la Scorpio/Sierra si Capri.
tu cu modificari, klar, dar mai usor k mine poti monta suspensiile fatza de Scorpio, iei si cutia 4x4 si faci un Mada Fucka Capri 4x4 de 150CP

Nu te mai chinui cu confectionarea de 'scaunele' si sudarea pe puntea ta pt suportii hidraulici ai motorului de Scorpio si cu alinierea acestuia, si cu schimbarea baii, ci ramai doar cu adaptarea puntii pe trena fatza, si motorul incaleca singur dupa aia. Eu zic sa te mai 'Think About it' se poate sa merite, mai mult dekat crezi tu akuma; un prieten cu Capri 1 si 1.6(original)+cv in 5(de Sierra) la 90 pe ora i-a fugit fundul intr-o curba si s-a rasturnat cu ea, e foarte usor capriul de spate si cu 150 CP e criminal, asha ca nu strica putere si indemanare(4x4) fata de putere necontrolabila doar (4x2)
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 02-05-05, 17:39   #170
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

nu cred ca-mi da si cutia.sa vad ce motor isi aduce proprietarul pt. ca vrea sa-si bage un diesel si daca nu are ce face cu ea,am sa o iau,bine-nteles.
acum visez ca ii vine un motor la care nu-i merge cutia lui 4x4 si se va ruga de mine sa-i dau o bere pe ea))))))
cine stie.....
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-05, 17:56   #171
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

pai ce sa zic..bafta cu berea :P eu din cate stiu pt Sierra si granada cand m-am interesat toti imi spuneau k una de Diesel e mai scumpa, deci cred k nu se potrivesc...,
plus k tre sa fie idioten sa puna la motor Diesel cutie de benzinar, am facut la Troubleshooting un topic cu 'Motoare benzinare + cutie si diferential diesel' sau ceva de genul si mi-au zis multi k nu prea va merge bine, iar invers la fel, nu va prinde viteza cred sau va distruge cutia datorita cuplului mare de la Diesel.
deci sa pregatesti 2 doze Codrine, una si pt mine...

nu shtiu cum faci atunci cu puntile, pt k nu te ajuta doar cutia, nu cred..poate , credeam k dezmembreaza masina cu totul sa poti lua puntea lui toata...

cu instalatia electrica cum faci? cum o rezolvi?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-05-05, 10:05   #172
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default PROBLEM

copii am si eu o nelamurire:s-ar putea inlocui chiuloasa cu 8 valve cu una cu 16 valve tot de la ford si daca da de la ce motor
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 04-05-05, 14:38   #173
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

eu zice ka nu prea :P
desi fabrica a facut asa ceva pe primul Cosworth de la Sierra, folosind blocul clasic de la OHC dar cu chiulasa facuta special de Cosworth deci nu cred k mere una standard de DOHC. In primul rand nu poti rezolva distributia pe 2 axe datorita faptului k fulia de jos e intr-o parte din cate am vazut la mine, tie iti trebuie intinzatoare, alta pozitie la fulia de jos si pompa de apa nu pusca, e cu totul alta mancare de peste as zice, dar ci e shtie poate a facut cineva si iti poate zice mai bine

ar trebui sa pun ceva poze pt lamurire dar sa vad cum fac cu PDF-urile astea
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-05-05, 20:51   #174
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

eu am vazut un regulament pe site unde zicea ca,in cazul in care ai montat o qlasa de 16v pe motorul tau,intri la o alta categorie in cadrul concursului de viteza....deci,esiczta
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-05, 08:42   #175
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default CAPRI

mai tata,ai revenit in final! ca nu mai da omu de tine pe yahoo sa mai stam la o cioaca.in ce stadiu mai esti cu masinuta?
tu sanatos voinic?pe cind tura de inaugurare?
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 10:30   #176
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

tura de inaugurare......
sunt cam pesimist!tre sa ma apuc de motor ca intru in concediu.baiatul care ma ajuta nu se baga sa-mi puna 4x4,e prea complicat.
oricum,daca termin cu motorul(cam pana la sfarsitul lunii iunie)in august e gata si.....\"va sparg \"
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 14:49   #177
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default

taticu s-ar putea sa te iau,luna viitoare o termin(slava domnului!).de rupt nu cred sa rup pe nimeni dar o sa fiu un tatic de capri ff fericit!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 15:01   #178
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

in sfarsit isi mai termina unii masinile, k altii...tot promit
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 09:07   #179
Sir_KnupSKull

Stage 5
 
Sir_KnupSKull's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 512
Default

Fordistiilor vreau si eu un motor pentru sierra,pe unde gasesc si eu de vanzare??
Sir_KnupSKull is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 13:10   #180
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

timisoara, 2.3D, benzinare...precizeaza c te intereseaza
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -