Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-13, 01:01   #1
roby1992

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 40
Default Golf 4 sau Bora?

am nevoie de un sfat...ce ati alege? Golf 4 sau Bora?....aici ma refer la fiabilitate....unii spun ca Bora este mai putin fiabila....
roby1992 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 01:09   #2
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,220
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Golf 4 sau Bora?

e aceeasi platforma, diferenta e de motorizare si de cat de intretinuta a fost masina.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 01:17   #3
alin_bmx
Renault Driver

Stage 5
 
alin_bmx's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 801
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Golf 4 sau Bora?

Bora,e la fel de fiabila plus ca e mai mare,mai mult spatiu in portbagaj.
alin_bmx is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 14:09   #4
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: Golf 4 sau Bora?

salut...eu am auzit ceva de genul ca pe bora sunt piesele si in general motorizarea de pe golf 4 mai vechi...de exemplu la Bora din 2005 inca gasesti ca motorizare motorul de 1.9 TDi de 90 cp ,cred ca ALH,fara pompe duze...in schimb pe golfuri stiu ca aproximativ din 2001-2002 nu s-au mai pus... parerea mea este ca sunt la fel de fiabile...doar farurile fata difera...
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 22:36   #5
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Golf 4 sau Bora?

Quote:
Originally Posted by alin_bmx View Post
mai mult spatiu in portbagaj.
Nu sunt de acord cu parerea asta. Daca rabatezi scaunele la Golf IV beneficiezi si pe inaltime la portbagaj. La Bora portbagajul e mai adanc, e adevarat, dar nu permite transportul de lucruri prea voluminoase pe inaltime.

Eu as alege Golful, dar nu mi-a displacut niciodata Bora. Are si ea atractia ei. Se pune problema doar de design si nu de fiabilitate. Asa cum s-a spus mai sus sunt aceleasi motoare la ambele si tot restul electronicii, etc.

Last edited by iulian2476; 12-01-13 at 22:39.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 17:53   #6
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,592
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Golf 4 sau Bora?

eu din bora si am avut golf....
ca si fiabilitate ii undeva aceas...se cunoaste problema la faruriile de bora(bat destul de slab...dar se poate rezolva)
tablaria la golf parca cedeaza mai repede...

sunt unele plusuri si unele minusuri dar nici una nu ii mai presus fata de alta,depinde si pentru ce vrei sa folosesti masina
bora ii mai de familie oarecum...ca si aspect golful ii mai sportiv dar de ex sa pui suspensie sport pe ambele la bora nu ii asa rigida(masina find mai mare..)si etc

cu incredere poti merge pe oricare varianta
golf mai ieftin cu ceva
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -