23-10-12, 15:50
|
#1
|
 Stage 4
Join Date: May 2007
Posts: 180
Member of: [DACIA] [VW]
|
Cumparare GOLF 4
As dori sa imi cumpar un Golf 4,neaparat TDi, nu am un buget foarte mare, acesta fiind 3500Euro, ideea este ca m-am uitat pe foarte multe site-uri si am tot cautat, dar am mici nedumeriri.
*131CP VS 116CP. Eu caut in 6 trepte si am vazut ca cele cu 131 de cai sunt mai scumpe, am gasit cateav cu 116 in bugetul meu, acum as dorii parerea cuiva care stie despre ce este vorba, care motor este mai bun, care consuma mai putin si care este mai fiabil?
__________________
Last edited by IonutNFS; 23-10-12 at 15:57.
|
|
|
23-10-12, 17:13
|
#2
|
Stage 1
Join Date: Oct 2012
Posts: 10
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Originally Posted by IonutNFS
As dori sa imi cumpar un Golf 4,neaparat TDi, nu am un buget foarte mare, acesta fiind 3500Euro, ideea este ca m-am uitat pe foarte multe site-uri si am tot cautat, dar am mici nedumeriri.
*131CP VS 116CP. Eu caut in 6 trepte si am vazut ca cele cu 131 de cai sunt mai scumpe, am gasit cateav cu 116 in bugetul meu, acum as dorii parerea cuiva care stie despre ce este vorba, care motor este mai bun, care consuma mai putin si care este mai fiabil?
|
Motoarele 1.9 TDI de Golf sunt fiabile in general. Consumul e in functie de stilul de condus.
Cel mai important: ai grija ce masina iti iei la pretul acela...! Mai ales ca vrei una in 6 trepte
|
|
|
29-11-12, 08:10
|
#3
|
|
VW Driver
 Stage 4
Join Date: May 2010
Posts: 200
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Sal'tare
am vazut thread-u asta si mi-as dori sa dau sfat astfel incat sa nu mai fie si altii tepuiti cum a patit o cunostinta.
In momentul de fata sunt putine golf-uri de vanzare bune, sa dai banu si sa o iei fara belele. daca vrei neaparat in 6 trepte cauta-ti una de 116 cp, fara pretentii la optiuni, supune-o la un test bun si afla daca merita sa dai banu. Consumul intre cele motorizari poate fii in functie de cum mergi dar poate fii afectat si de diversele piese de la motor care imbatranesc sau chiar se strica (ex: volanta, injectoare, debitmetru de aer samd).
Fii foarte atent si mult success
|
|
|
22-12-12, 09:39
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2012
Posts: 476
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Originally Posted by madicsul
Sal'tare
am vazut thread-u asta si mi-as dori sa dau sfat astfel incat sa nu mai fie si altii tepuiti cum a patit o cunostinta.
In momentul de fata sunt putine golf-uri de vanzare bune, sa dai banu si sa o iei fara belele. daca vrei neaparat in 6 trepte cauta-ti una de 116 cp, fara pretentii la optiuni, supune-o la un test bun si afla daca merita sa dai banu. Consumul intre cele motorizari poate fii in functie de cum mergi dar poate fii afectat si de diversele piese de la motor care imbatranesc sau chiar se strica (ex: volanta, injectoare, debitmetru de aer samd).
Fii foarte atent si mult success 
|
Corect ce ai zis tu, dar daca tu crezi ca o masina la 3-4mi de euro este perfecta si vrei sa pui tester etc.. te inseli nu exista masina perfecta...Dar de atatia anii vechime ,am cumparat masina de 15k pe care am zis sa pun tester si tot am gasit cateva erori,etc sincer 3-4mi de euro miar fi rusine sa ma duc la cineva sa i supun masina la N teste cand stiu ca are o vechime de peste 8-9anii. vrei masina perfecta cumparatii noua,bine nici noua nu este perfecta,am vazut asta cu una dintre masinile mele.
Last edited by golf.tuning; 22-12-12 at 09:43.
|
|
|
22-12-12, 09:45
|
#5
|
  Stage 5
Join Date: Oct 2008
Posts: 599
Member of: [2 Roti] [AUDI] [4Tuning International] [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
proprietar de 131, foarte fiabila masina, perfecta in depasiri, am 200k de km cu ea, si un consum de 6 mixt, la mers seminormal  )
|
|
|
22-12-12, 18:55
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Sfatul meu? Lasa motoarele pompe duse si daca vrei un motor fiabil cu care sa nu ai absolut nici o problema ALH este solutia sau cel de 110 cai, nu ii stiu codul. In comporatie cu astea doua pompele duse de 101,116,131 de cai sunt pistol cu apa
|
|
|
22-12-12, 19:36
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2012
Posts: 550
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Originally Posted by golf.tuning
Corect ce ai zis tu, dar daca tu crezi ca o masina la 3-4mi de euro este perfecta si vrei sa pui tester etc.. te inseli nu exista masina perfecta...Dar de atatia anii vechime ,am cumparat masina de 15k pe care am zis sa pun tester si tot am gasit cateva erori,etc sincer 3-4mi de euro miar fi rusine sa ma duc la cineva sa i supun masina la N teste cand stiu ca are o vechime de peste 8-9anii. vrei masina perfecta cumparatii noua,bine nici noua nu este perfecta,am vazut asta cu una dintre masinile mele.
|
Tie ti-e rusine si sa folosesti romana.
|
|
|
24-12-12, 14:04
|
#8
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Originally Posted by Mirel1919
Sfatul meu? Lasa motoarele pompe duse si daca vrei un motor fiabil cu care sa nu ai absolut nici o problema ALH este solutia sau cel de 110 cai, nu ii stiu codul. In comporatie cu astea doua pompele duse de 101,116,131 de cai sunt pistol cu apa
|
nu induce in eroare cumparatorul....eu am peste 200.000 km la al meu si este cu pompe duse 116cp,6 viteze.....de cand am luat-o nu a avut nicio problema cu ea la motor(consumabile schimbate si atat),masina trage foarte bine si acum si de consumat consuma in functie de stilul de condus afara din oras poate lua maxim 8-8.5 daca nu scazi sub 120km/h dar si 5.5 daca mergi frumos 80-110km/h iar in oras aglomerat nu scade de 8 iarna oricat de frumos te-ai duce...media mea pe 2500-2600 zilele trecute o aveam de 7.5(80% mers prin oras)....dar este un motor foarte bun,fiabil si potent.....daca ai grija de el orice motor e fiabil,in general vw are motoare fiabile nu degeaba e "masina poporului"
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Last edited by Craxy; 24-12-12 at 14:07.
|
|
|
24-12-12, 14:12
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Originally Posted by Craxy
nu induce in eroare cumparatorul....eu am peste 200.000 km la al meu si este cu pompe duse 116cp,6 viteze.....de cand am luat-o nu a avut nicio problema cu ea la motor(consumabile schimbate si atat),masina trage foarte bine si acum si de consumat consuma in functie de stilul de condus afara din oras poate lua maxim 8-8.5 daca nu scazi sub 120km/h dar si 5.5 daca mergi frumos 80-110km/h iar in oras aglomerat nu scade de 8 iarna oricat de frumos te-ai duce...media mea pe 2500-2600 zilele trecute o aveam de 7.5(80% mers prin oras)....dar este un motor foarte bun,fiabil si potent.....daca ai grija de el orice motor e fiabil,in general vw are motoare fiabile nu degeaba e "masina poporului" 
|
Nu induc pe nimeni in eroare, pe langa injectoare mecanice ( motoarele de 90 si 110 cai) cele cu pompe duse sunt foarte, foarte slabe. Cad injectoare frecvent, axu cu came iara se duce .. mai ales daca ii pui chip. + ca eu cu a3 110 cai am scos consum in afara 4,5 si cu golf 4 116 cai pompe duse 5,3, in oras consumu este mai mare la pompe duse decat la injectoare mecanice. Sfatul meu este sa iti iei injectoare mecanice.
|
|
|
24-12-12, 14:23
|
#10
|
|
VW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
fiecare acum cu ce crede si ce a vazut.....e adevarat,e mult mai sensibil motorul cu PD dar atata timp cat ai grija de el si la randul lor ceilalti proprietari au avut grija e totul ok.....el vrea 116 sau 131 si ne-a cerut o parere pentru cele 2 modele de la cei care le cunosc,tu ai venit si i-ai spus ca nu e fiabil si sa-si ia 90,eu din experienta mea cu motorul de 116 cp(il am de peste 4 ani)i-am raspuns referindu-ma si la postul tau....oricum eu as alege 131,motor bun daca mai gasesti si in 6 trepte e perfect
|
|
|
12-01-13, 23:34
|
#11
|
 Stage 4
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
|
Re: Cumparare GOLF 4
sal...eu am golf 4 motor 1.9 tdi axr pompe duze de 101 cp EURO 4 ...masina o am de 4 ani,dar inafara de volanta care am schimbat-o nu am avut nici o problema la motor...motorul merge foarte bine,injectoarele la fel  ....am mai schimbat pe la directie bucse,discuri frana,capete planetare,dar bineinteles astea se strica la toate masinile,indiferent daca e diesel sau benzina.... ca si consum extern cu climatronic pornit la o viteza intre 90-130 km/h 4.6%...iar intern in functie de trafic ....sunt foarte multumit de consum si de motorizare...din punctul meu de vedere recomand cu incredere motoarele cu pompe duze...
|
|
|
13-01-13, 07:29
|
#12
|
|
VW Driver
 Stage 4
Join Date: May 2010
Posts: 200
Member of: [VW]
|
Re: Cumparare GOLF 4
Sal'tare din nou,
Cand am zis prima data de 1000 de teste m-am referit din experienta, eu am AXR de 101 PD care la cei 188.000 km merge foarte ok si sunt multumit de ea dar un prieten care si-a cumparat masina identica cu a mea, pana si la culoare a avut numai probleme. De la faptul ca a avut motorul schimbat pana la faptul ca in loc de surubul pentru evacuarea uleiului de la baie avea o bujuie indesata cu caltzi  si nu cred ca vrea nimeni sa dea o anume suma de bani pe o masina dupa care in urmatorii 1-2 ani sa mai investeasca in ea cateva mii de euro doar pentru a o aduce pe linia de plutire.
Sfatul prietenesc pe care vreau sa il dau este sa verifici foarte atent ceea ce vrei sa achizitionezi. Cum e si vorba aia cu afara e vopsit gardul si inauntru leopardul :P
|
|
|
|
|