![]() |
Cumparare GOLF 4
As dori sa imi cumpar un Golf 4,neaparat TDi, nu am un buget foarte mare, acesta fiind 3500Euro, ideea este ca m-am uitat pe foarte multe site-uri si am tot cautat, dar am mici nedumeriri.
*131CP VS 116CP. Eu caut in 6 trepte si am vazut ca cele cu 131 de cai sunt mai scumpe, am gasit cateav cu 116 in bugetul meu, acum as dorii parerea cuiva care stie despre ce este vorba, care motor este mai bun, care consuma mai putin si care este mai fiabil? |
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
Cel mai important: ai grija ce masina iti iei la pretul acela...! Mai ales ca vrei una in 6 trepte :rolleyes2 |
Re: Cumparare GOLF 4
Sal'tare
am vazut thread-u asta si mi-as dori sa dau sfat astfel incat sa nu mai fie si altii tepuiti cum a patit o cunostinta. In momentul de fata sunt putine golf-uri de vanzare bune, sa dai banu si sa o iei fara belele. daca vrei neaparat in 6 trepte cauta-ti una de 116 cp, fara pretentii la optiuni, supune-o la un test bun si afla daca merita sa dai banu. Consumul intre cele motorizari poate fii in functie de cum mergi dar poate fii afectat si de diversele piese de la motor care imbatranesc sau chiar se strica (ex: volanta, injectoare, debitmetru de aer samd). Fii foarte atent si mult success :wave: |
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
|
Re: Cumparare GOLF 4
proprietar de 131, foarte fiabila masina, perfecta in depasiri, am 200k de km cu ea, si un consum de 6 mixt, la mers seminormal :))
|
Re: Cumparare GOLF 4
Sfatul meu? Lasa motoarele pompe duse si daca vrei un motor fiabil cu care sa nu ai absolut nici o problema ALH este solutia sau cel de 110 cai, nu ii stiu codul. In comporatie cu astea doua pompele duse de 101,116,131 de cai sunt pistol cu apa
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
|
Re: Cumparare GOLF 4
Quote:
|
Re: Cumparare GOLF 4
fiecare acum cu ce crede si ce a vazut.....e adevarat,e mult mai sensibil motorul cu PD dar atata timp cat ai grija de el si la randul lor ceilalti proprietari au avut grija e totul ok.....el vrea 116 sau 131 si ne-a cerut o parere pentru cele 2 modele de la cei care le cunosc,tu ai venit si i-ai spus ca nu e fiabil si sa-si ia 90,eu din experienta mea cu motorul de 116 cp(il am de peste 4 ani)i-am raspuns referindu-ma si la postul tau....oricum eu as alege 131,motor bun daca mai gasesti si in 6 trepte e perfect:-)
|
Re: Cumparare GOLF 4
sal...eu am golf 4 motor 1.9 tdi axr pompe duze de 101 cp EURO 4 ...masina o am de 4 ani,dar inafara de volanta care am schimbat-o nu am avut nici o problema la motor...motorul merge foarte bine,injectoarele la fel ;)....am mai schimbat pe la directie bucse,discuri frana,capete planetare,dar bineinteles astea se strica la toate masinile,indiferent daca e diesel sau benzina.... ca si consum extern cu climatronic pornit la o viteza intre 90-130 km/h 4.6%...iar intern in functie de trafic ....sunt foarte multumit de consum si de motorizare...din punctul meu de vedere recomand cu incredere motoarele cu pompe duze...
|
Re: Cumparare GOLF 4
Sal'tare din nou,
Cand am zis prima data de 1000 de teste m-am referit din experienta, eu am AXR de 101 PD care la cei 188.000 km merge foarte ok si sunt multumit de ea dar un prieten care si-a cumparat masina identica cu a mea, pana si la culoare a avut numai probleme. De la faptul ca a avut motorul schimbat pana la faptul ca in loc de surubul pentru evacuarea uleiului de la baie avea o bujuie indesata cu caltzi :???: si nu cred ca vrea nimeni sa dea o anume suma de bani pe o masina dupa care in urmatorii 1-2 ani sa mai investeasca in ea cateva mii de euro doar pentru a o aduce pe linia de plutire. Sfatul prietenesc pe care vreau sa il dau este sa verifici foarte atent ceea ce vrei sa achizitionezi. Cum e si vorba aia cu afara e vopsit gardul si inauntru leopardul :P |
| All times are GMT +2. The time now is 20:58. |
- Copyright 2026 4Tuning