Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   Golf 4 sau Bora? (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/353806-golf-4-bora.html)

roby1992 10-01-13 01:01

Golf 4 sau Bora?
 
am nevoie de un sfat...ce ati alege? Golf 4 sau Bora?....aici ma refer la fiabilitate....unii spun ca Bora este mai putin fiabila....

Detman 10-01-13 01:09

Re: Golf 4 sau Bora?
 
e aceeasi platforma, diferenta e de motorizare si de cat de intretinuta a fost masina.

alin_bmx 10-01-13 01:17

Re: Golf 4 sau Bora?
 
Bora,e la fel de fiabila plus ca e mai mare,mai mult spatiu in portbagaj.

marius1984 12-01-13 14:09

Re: Golf 4 sau Bora?
 
salut...eu am auzit ceva de genul ca pe bora sunt piesele si in general motorizarea de pe golf 4 mai vechi...de exemplu la Bora din 2005 inca gasesti ca motorizare motorul de 1.9 TDi de 90 cp ,cred ca ALH,fara pompe duze...in schimb pe golfuri stiu ca aproximativ din 2001-2002 nu s-au mai pus... parerea mea este ca sunt la fel de fiabile...doar farurile fata difera...

iulian2476 12-01-13 22:36

Re: Golf 4 sau Bora?
 
Quote:

Originally Posted by alin_bmx (Post 5312997)
mai mult spatiu in portbagaj.

Nu sunt de acord cu parerea asta. Daca rabatezi scaunele la Golf IV beneficiezi si pe inaltime la portbagaj. La Bora portbagajul e mai adanc, e adevarat, dar nu permite transportul de lucruri prea voluminoase pe inaltime.

Eu as alege Golful, dar nu mi-a displacut niciodata Bora. Are si ea atractia ei. Se pune problema doar de design si nu de fiabilitate. Asa cum s-a spus mai sus sunt aceleasi motoare la ambele si tot restul electronicii, etc.

soosy 18-01-13 17:53

Re: Golf 4 sau Bora?
 
eu din bora si am avut golf....
ca si fiabilitate ii undeva aceas...se cunoaste problema la faruriile de bora(bat destul de slab...dar se poate rezolva)
tablaria la golf parca cedeaza mai repede...

sunt unele plusuri si unele minusuri dar nici una nu ii mai presus fata de alta,depinde si pentru ce vrei sa folosesti masina
bora ii mai de familie oarecum...ca si aspect golful ii mai sportiv dar de ex sa pui suspensie sport pe ambele la bora nu ii asa rigida(masina find mai mare..)si etc

cu incredere poti merge pe oricare varianta
golf mai ieftin cu ceva


All times are GMT +2. The time now is 06:05.

- Copyright 2026 4Tuning