Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-11, 14:58   #241
flobodybuilding

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Salutare tuturor.
Dupa exemplul lui "iulian2476" am facut sa dispara sunetul acela stresant cu "service jetzi" si totul era perfect,apoi,dupa exemplul lui "KTA87" am desfacut si eu ceasurile,tin sa precizez ca le.am scos frumos din mufe si exact la fel le.am pus inapoi,insa cand am legat mufele si am pus contactul mi-a aparut pe turometru martorul "Airbag Fehler" care se tiuie exact cum tiuia "service jetzi".Va rog sa imi spuneti ce sa fac sa dispara martorul.
flobodybuilding is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 19:11   #242
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Stergi eroarea cu un tester
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 07:23   #243
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

sal...posesor golf 4 break 2004 1.9tdi...ieri mi s-a aprins la bord ledul care semnalizeaza actionarea franei de mana(semnul exclamarii intr-un cerc rosu),la punerea contactului imi piuie de vreo 3 ori si in timpul mersului palpaie incontinuu...am citit in cartea tehnica a masinii ca e vorba fie de lichidul de frana(nivel scazut) ,fie ca e blocata frana de mana....am verificat ambele posibilitati si nu e nici una dintre astea....ziceti-mi si mie ce cauze ar mai putea fi?
totusi fiind Pastele,azi si maine nu gasesc pe nimeni la nici un service si am mare nevoie de masina
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 20:13   #244
td21

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

de la lichid e ori nu ai ori si-a schimbat proprietatiile si e bun de aruncat
td21 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 20:15   #245
td21

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Quote:
Originally Posted by Vatty View Post
Am si eu o problema cu semnal sonor la uitarea luminilor de pozite aprinse.Cand uit pozitiile aprinse si deschid protiera nu incepe sa se auda nici un sunet.Cateodata se aude si cateodata nu.Stie cineva unde e problema?sper ca ati inteles ce vreau sa zic )



Masina e un G4 2001 1.6 16v. Daca am portiera deschisa nu ar trebui sa imi apara in bord acest lucru??Mie imi apare in bord cu rosu doar cand am porbajagul deschis.Am martor doar pentru porbagaj sau e defect cel de la portiere??
auzi piuitul in orice alt caz fiinca e posibil sa se fi ars difuzorul din spatele ceasurilor
td21 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 14:05   #246
ar_logan

Stock
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Salut,
Am probleme cu AC de la un Golf 4 si nu stiu cum se demonteaza ..nu am reusit sa-l scot afara dupa ce am dat jos suruburile..
Stie cineva?
merci
ar_logan is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 11:38   #247
sirbuletz

Stage 5
 
sirbuletz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 465
Thumbs up Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

buna am o problema destul de grava zic eu


nu mi se aprine in bord becul atunci cand usile sunt deschise si mai e becul pentru porbagaj nici ala nu se aprinde cand e deschis.



ca si 1 detaliu suplimentar nici sunetul STRIDENT nu se aude cand las pozitile aprinse si scot cheia din contact cand dau sa plec din masina..

intial am aflat de aici de Swhiciul din portiera.. si de siguranta 14 pe aia am inlocuito si tot degeaba.


ce parere ai ?
sirbuletz is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 18:54   #248
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Este defect switch-ul de la broasca
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 20:59   #249
sirbuletz

Stage 5
 
sirbuletz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 465
Thumbs up Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
Este defect switch-ul de la broasca

mi-am bagat mana informativ pe la Haion si nustiu ce am facut si acum nu se mai blokeaza haionu nici din telecomanda si butucul e stricat nu merge sa bag cheia manual..


vreo parere?

am scos doar 2mufe si le-am bagat inapoi .cand masina era oprita .
sirbuletz is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:12   #250
florinppp

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 52
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

1. De switch - ti-au spus colegii
2. Pe spate - ai mai multe mufe - una intra in actuator, una citeste pozitia butucului cand invarti cu cheia si una citeste pozitia yalei, cu ajutorul switch-ului - daca e inchisa sau deschisa.

cand apesi clapa, se aude vreun sunet, in hayon ?

Acum, tu trebuie sa verifici daca, cu yala inchisa (o inchizi cu mana) primesti 12 v in mufa actuatorului sau nu, cand comanzi inchidere-deschidere din telecomanda.

Dupa aceea poti verifica actuatorul, alimentandu-l pe direct. Are 2 pini si tu ii alimentezi direct cu 12v.

Astept rezultatul verificarilor, ca sa iti zic ce sa faci mai departe.

Sigurantele 6 si 14 alimenteaza modulul confort.
florinppp is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 20:35   #251
Adrian E36

Stage 2
 
Adrian E36's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 55
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Salut am un golf 4 1.6 din 1998 si nu se aprinde ecranul de jos numai cel care imi arata ca nu mai am benzina nu stii cum pot sa fac sa se aprinda?
Adrian E36 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 09:00   #252
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Salut.Pacientul mk4 2001.Are momente cand pur si simplu nu mai merg plafonierele(indiferent daca apas pe buton,deschid usa etc.),lampa din portbagaj.Am scanat dar nu indica nici o eroare pe VAGCOM.Am incercat sa schimb siguranta dar nu am scapat de problema.Si cateodata isi revine si merge perfect.De la ce ar putea fi?

Last edited by COL_seby; 06-08-11 at 09:13.
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 10:06   #253
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Si ca sa fie meniul complet acum am vazut ca nu merg pozitiile spate(am verificat becurile si sigurantele si sunt bune).Am vazut ca nu are leg cu problema de mai sus.Idei?
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 10-08-11, 01:29   #254
mandy1990

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

am un passat din 97 si mi se tot aprinde becu de ulei dar nu sta aprins, este intermitent!!! cat de grav este?
mandy1990 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 11:33   #255
ByCorLeoNe

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Poze computer bord Golf 4 senzori , lumini , leduri , avertizari , mesaje compute

Salut, am un golf 4 din 1999, 90CP, problema care o am e urmatoarea, pe drum lung sau la deal, masina merge o perioada bine(adica trage cum trebuie) dupa care dintr-o data se simte un "soc" si nu se mai accelereaza, se accelereaza pana in 2000 ture, ma puteti ajuta cu ceva info ?! Multumesc.
ByCorLeoNe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -