Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-11, 18:07   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default mufe sonda lambda

Salz.. am un G3 1.8 benzina.. am probleme de ceva vreme fum negru stropi benzina consum etc.. si sunt destul de sigur ca este de la sonda..

Sonda lambda o am schimbat e buna.. problema este ca nu am pe acolo conectarile cum trebuie.. daca ma poate ajuta cineva sa mi spuna exact ce trebuie sa vina in mufa aceea de la sonda lambda din spatele motorului..

Poftiti o poza aici sa vedeti exact la care ma refer.. trebuia sa vina 2 fire care vin din calculator sau ce anume

ms
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG142.jpg
Views:	220
Size:	548.1 KB
ID:	2174698  
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 18:34   #2
Atty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 73
Default Re: mufe sonda lambda

din calculator vin doua fire in mufa, unul merge la sonda celalalt e legat la masa
Atty is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 18:37   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: mufe sonda lambda

da.. deci eu am gasit un cablu care vine din calculator e izolat si are 2 fire in el .. unu negru si unu mai mov asa.. care nu sunt conectate pe nicaieri si ajung aproape de mufa asta de care iti arat in poza..

acolo trebuie sa intre ? un fir intr o parte si celalalt in alta ?

cel negru in mufa din dreapta acolo unde e aia de masa si ala mai mov in sonda asa ar veni mod normal ?


si inca o mica intrebare.. mie imi lipseste aceea sonda care intra inainte de catalizator asa cum apare in poza.. nu o am pur si simplu.. am locul ala unde intra sonda dar sonda nu o am.. si vroiam sa stiu acolo in mufa aia ce fire trebuie sa intre ? in mufa din sonda care e in catalizator
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sonda cata.jpg
Views:	119
Size:	149.5 KB
ID:	2174761  

Last edited by earthquakero; 04-10-11 at 19:06.
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 20:06   #4
Atty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 73
Default Re: mufe sonda lambda

da, asa e negru la masa ,mov la sonda ai o singura sonda pe galeria de evacuare, catalizatorul poate a fost schimbat si de aceea are gaura pentru sonda
Atty is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 22:04   #5
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: mufe sonda lambda

a am inteles deci nu ar trebui sa mai am o alta sonda la catalizator acolo.. asta e singura la care tre sa i conectez firele alea din calculator

ok ms mult

Last edited by earthquakero; 04-10-11 at 22:20.
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 16:11   #6
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: mufe sonda lambda

salut revin cu niste probleme iar.. am cam totul facut vraishte pe la firele astea adica nu inteleg nimic eu cel putin..

deci alea 2 fire de care iti zic negru si mov.. vin intr adevart din calculator da.. dar l am scos sa ma uit si eu la firele astea exact si firul negru e intrerupt.. pur si simplu parca ar fi scos din mufa aia acolo si nu am nici vreun loc liber unde sa zic ca i ar fi locul.. deci doar cel mov e conectat la ecu..

ce sa fac in cazul asta ? eu am conectat mufele la sonda asa cum le am aveam inainte.. dar mi se pare dubios asa cum arata acum.. si masina tot consuma mult si da fum negru deci nu cred ca e conectata cum trebuie sonda

uite aici o poza asa cum am eu in momentul de fata firele acolo

deci din mufa aia din calculator vin alea 2 negru mov dar negru e intrerupt deci degeaba il conectez acolo la masa.. si ala mov e bagat la sonda acolo.. si in partea cealalta se pare ca e tras un fir si bagat acolo pe piulitza aia

o fi normal asa.. sau nu e bine ? si ce pot sa fac.. ms
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG143.jpg
Views:	118
Size:	517.3 KB
ID:	2176651  
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 21:56   #7
taftadaniel

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: mufe sonda lambda

Quote:
Originally Posted by earthquakero View Post
salut revin cu niste probleme iar.. am cam totul facut vraishte pe la firele astea adica nu inteleg nimic eu cel putin..

deci alea 2 fire de care iti zic negru si mov.. vin intr adevart din calculator da.. dar l am scos sa ma uit si eu la firele astea exact si firul negru e intrerupt.. pur si simplu parca ar fi scos din mufa aia acolo si nu am nici vreun loc liber unde sa zic ca i ar fi locul.. deci doar cel mov e conectat la ecu..

ce sa fac in cazul asta ? eu am conectat mufele la sonda asa cum le am aveam inainte.. dar mi se pare dubios asa cum arata acum.. si masina tot consuma mult si da fum negru deci nu cred ca e conectata cum trebuie sonda

uite aici o poza asa cum am eu in momentul de fata firele acolo

deci din mufa aia din calculator vin alea 2 negru mov dar negru e intrerupt deci degeaba il conectez acolo la masa.. si ala mov e bagat la sonda acolo.. si in partea cealalta se pare ca e tras un fir si bagat acolo pe piulitza aia

o fi normal asa.. sau nu e bine ? si ce pot sa fac.. ms
Salut.Aceiasi problema am si eu.eram curios sa vad unde merg firele alea 2.si am descoperit k unu merge in ECU iar masa se opreste la un moment dat.Dar eu cred k asa trebuie deoarece firul mov e un fir de semnal care ii da la ECU voltajul despre amestec sarac(0,2v) si amestec bogat(0,9v) iar masa e pentru a nu se intercala campurile magnetice ale firului de la sonda cu alte fire de la cablajul masinii.Un ex bun iti pot da cablul axial de la antena TV(pe central primeste informatia iar masa fiind impletita in jurul lui pentru protectie)Daca cojesti firul de la sonda vei vedea k e la fel k la antena.Asta e parerea mea legat de firul ala de masa "in plus".AAAA si apropo ECO isi ia masa pt sonda de la alt fir maro kre la mine e legat de capac curbutori.Daca cineva are o alta parere o astept
taftadaniel is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 21:59   #8
taftadaniel

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: mufe sonda lambda

Quote:
Originally Posted by taftadaniel View Post
Salut.Aceiasi problema am si eu.eram curios sa vad unde merg firele alea 2.si am descoperit k unu merge in ECU iar masa se opreste la un moment dat.Dar eu cred k asa trebuie deoarece firul mov e un fir de semnal care ii da la ECU voltajul despre amestec sarac(0,2v) si amestec bogat(0,9v) iar masa e pentru a nu se intercala campurile magnetice ale firului de la sonda cu alte fire de la cablajul masinii.Un ex bun iti pot da cablul axial de la antena TV(pe central primeste informatia iar masa fiind impletita in jurul lui pentru protectie)Daca cojesti firul de la sonda vei vedea k e la fel k la antena.Asta e parerea mea legat de firul ala de masa "in plus".AAAA si apropo ECO isi ia masa pt sonda de la alt fir maro kre la mine e legat de capac curbutori.Daca cineva are o alta parere o astept
Iar legat de fum negru am avut aceiasi problema ca tine.Dupa schimbarea sondei lambda am scos mufa de la ECU clapeta de acceleratie si restu pe akolo.am pus totul dupa 2 min inapoi si merge perfect.
taftadaniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -