Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-08, 23:22   #1
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Alt alternator pe Oltcit

La cate relee si la cate alternatoare de oltcit am schimbat fara nici un folos deoarece nici unu nu incarca suficient am revenit la ideea de a pune alt alternator pe oltcit
Am auzit de alternatorul de Daewoo Musso ca ar merge montat dar cand m-am uitat la pret m-am lasat pagubas...

Stie careva ce alternator ar merge montat pe oltcit? de preferat de masina ''straina'' sa nu mai am probleme cu el...
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 23:57   #2
FuriaOarba
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 438
Member of:
[Crazy Drivers]
[Oltcit]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

problema la alternator tre sa fie din alta parte,vezi pe unde e buba,ca asa chiar daca pui altu sa nu cumva sa-l strice si pe ala.un amic a facut ca tine,trei alternatoare,cinci platine si degeaba,sta de trei saptamani cu ea pe dreapta si debea acu s-a gandit sa vada pe unde e buba....
FuriaOarba is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 00:09   #3
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

la mine buba e din alternator....ca din 3 alternatoare si vre-o 6 relee nici unu nu incarca bine...nici macar in combinatii....asta al meu care-l am acu cu faza scurta am 11.97 volti....si trebuia sa am vre-o 14 si...nu mai zic ca daca mai dau drumu si la alti consumatori omor bateria de tot...si asa o am de 1 an si e pe duca...
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 17:46   #4
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

salut, astept detalii despre pretul la alternatorul Daewoo Musso
si vreau mai multe informatii respectiv daca se potriveste la fix la prinderi, daca e ok si la fulia unde se pune cureaua de alternator.
de asemenea te rog frumos sa imi comunici pe mp si locul unde ai gasit de cumparat asa ceva
multumesc
  Reply With Quote
Old 17-06-08, 17:54   #5
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

o sa ma interesez si eu si o sa-ti zic despre prindere si alte nebunii..

pana atunci....nu mai stie nimeni ce alternatoare merg puse pe oltcit??
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 23:32   #6
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

nu se merita sa montezi un alt alternator pe oltcit, decat daca incarca mai mult si ai nevoie , adica daca ai sistem audio prea bun si ai nevoie de putere in plus.
zici ca ai 3 alternatoare, fa-le bucati. curata tot bine, ia rotoarele si statoarele, te duci la un atelier de bobinaj si dai acolo o atentie si il rogi pe nenea sa iti spuna care sunt bune. dupa aia... iei un rotor si un stator bun, le cureti frumos, cu grija sa nu le avariezi, schimbi rulmentii la o carcasa de alternator , montezi totul la loc, schimbi puntile de diode ( puntea mica si puntea mare) pui un releu nou ( se potriveste si releu de dacia nova, care este facut exact dupa cel de oltcit, merge la fix fara nici o modificare, am avut eu pus) , schimbi carbunii si sigur v-a merge alternatorul.

cand ai schimbat releul de incarcare, ai verificat si puntile ? poate ai vre-o dioda impuscata ... eu asa am patit. carbunii erau in stare buna ?

zic sa reconditionezi un alernator si iesi mai ieftin si nu o sa ai probleme
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 23:33   #7
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

din cate stiu eu nu merge alternatoru de musso decat daca ai carburatoare de alfa33..cu carburatoru de oltcit loveste in admisie
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 23:39   #8
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

carbunii sunt buni, rulmentii i-am schimbat acu 1 luna..diodele nu le-am verificat..dar o sa le dau jos si o sa le verific...dar tot nu cred ca o sa fie vre-o diferenta...

ps: nu am sistem audio cine stie ce...da oricum consuma ceva..cat de putin...
la 950 rpm am aproape 12 volti pe baterie...fara nici un consumator...
cu toti consumatorii dati drumu ar trebui sa stau cam pe la 4000 rpm sa-mi incarce si mie bine..
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 23:45   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

du alternatorul la electrician, sa iti masoare si sa iti faca din 3 unul bun.

pana nu incarca 13,8 - 14,2 V....degeaba zici tu ca iti trebuie alt alternator. Fa unul sa incarce bine, si dupa aia poti sa spui daca ai sau nu nevoie de unul mai bun.
Oricum, pentru un sistem audio mediu, adica fara amplifcator si fara nebuneli de subwoofer, nu a nevoie de nimic mai mare.

in legatura cu alt alternator...stiu doar de cel Paris-Rhones(de pe oltciturile franta), de 55 Amperi (fata de 45 cat are ala RO), dar astea paris-rhones sunt mai rare, si gasesti piese peste tot...
valib is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:02   #10
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

pai asta e ca daca nu pot face nici unul bun sa-mi incarce suficient singura solutie e altu...
pupa a zis ca a avut un noroc chior de a pus mana pe un paris-rhones...sunt foarte rare intradevar si slabe sanse sa am si eu norocul lui
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:45   #11
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

dan_alexandru....60ron parca...alternator OK, ofera si garantie daca insisti
valib is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:48   #12
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

Quote:
Originally Posted by valib View Post
dan_alexandru....60ron parca...alternator OK, ofera si garantie daca insisti
am vorbit cu el si asta ar fii una din solutii...sa ma duc sa cumpar unu si daca nu incarca bine sa vin sa-l schimb...din cate are sper sa gasesc si eu unu care sa incarce
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:53   #13
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

din cate stiam eu FMX a avut unul modificat. rebobinat cu sarma mai groasa sau nus cum era dar l-a dat. o idee de care nu sunt sigur ar fi sa-i anulezi releul de incarcare electronic(dk se poate) si sa-i pui unul de dracie mecanic c ala se regleaza. astfel il poti regla sa-ti incarce 15 v fara probleme doar c o sa trebuiasca sa mergi cu farurile aprinse si sa ai grija sa nu-ti topeasca instalatia...al meu incarca 14,8 la 3000 rpm....
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:56   #14
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

cred ca te referi la cel electronic..
da..ar fii si asta o solutie...mai ales cu legea asta super aiurea..sa mergi cu farurile aprinse pe timp de zi....o mare prostie da in fine..
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:56   #15
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Alt alternator pe Oltcit

atata timp cat nu ai ceva care sa iti consume curent la greu (amplificatoare, subwoofer mare, etc)....nu are rost sa incarce mai mult, ca incarca degeaba. Ce rost sa incarce mai mult?
valib is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -