Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-06, 07:15   #1
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

am cumparat de curind un RM din 89 ....buna masina...functioneaza perdect dar totusi as vrea sa o aranjez putin si sa ai schimb putin exteriorul.

am cumparat acum citeva zile un motor de club 11 cu cutie cu tot....nu stiu daca cutia e ro sau fr ,am luat si un set de 4 jante din aliaj usor CMS pe 3 prezoane acum urmeaza sa cumpar si un set exterior si inca nu am habar cum si de unde sa il iau...cum am mai spus pe alte forumuri sunt din craiova dar sunt mutat in cta...maritat in cta .stiu ca la craiova e firma care produce ..dar as vrea sa stiu de la bodyspeed sau adryx daca pot sa fac comanda prin tel si sa imi trimita setul aici in cta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00091.JPG
Views:	296
Size:	31.0 KB
ID:	79392   Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg
Views:	490
Size:	272.6 KB
ID:	79393  
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 10:30   #2
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

poti comanda de la faberplast!!insa produsele sunt cam de cacao!
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 14:21   #3
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Talking Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

sfatul meu e sa nu comanzi la FABERPLAST ca sunt foarte subtiri si foarte proaste desi sunt mai ieftine decat la FIBROCOM
deci mai bine vb la fibrocom cat este un set de spoilare fata spate si praguri dar nu stiu ce model ai prefera
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	M4110056.JPG
Views:	584
Size:	339.6 KB
ID:	79461   Click image for larger version

Name:	M4110058.JPG
Views:	597
Size:	292.0 KB
ID:	79462   Click image for larger version

Name:	dj21red2.jpg
Views:	522
Size:	106.0 KB
ID:	79463  

Click image for larger version

Name:	xxs1.jpg
Views:	581
Size:	177.9 KB
ID:	79464   Click image for larger version

Name:	dj21red4.jpg
Views:	759
Size:	107.0 KB
ID:	79465  
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 14:41   #4
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

cei de la FIBROCOM creca nu ti le trimit la constanta!!deci nu poti decat sa vii la craiova si sa cumperi ce model vrei!
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 14:56   #5
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

mai...de trimis...in ziua de azi...iti trimite oricine, caci e in interesul lui sa vanda marfa si sa scoata profit.
daca ii intrebi...si ii rogi...sunt sigur ca iti trimit prin curierat rapid
valib is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 07:11   #6
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

bodyspeed....as prefera modelul de pe cel albastru fata si pragurile...si spate...adica ceva mai usor la bani acum...anu asta o sa stau prost cu banii...asta o stiu de acum....dar macar sa ai dau o forma mai altfel decit i-a dat fabrica.afla-mi si mie cit e setul de pe cel albastru si daca au modele mai ieftine poate faci si tu niste poze.....cit de trimis...exista firme de curierat rapid...

si as mai avea o intrebare.....daca umflu aripile pe spate credeti ca imi va atinge janta cu cauciuc de 175/70/13?
pe fata vine super dar acum spatele imi atinge...ma gindesc daca le umflu nu imi va atinge in oala?
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 07:14   #7
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

daca umflii aripa nu iti atinge sigur!!din cate stiu eu bara fata e 2 mil jumate,a de spare 1mil jumate,pragurile 1mil jumate..
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 08:56   #8
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

salut laure
ai un id de mess yahoo?al meu e gagikutzu....poate stam de vb acolo daca vrei.
cit despre aripa...o umflu...nu asta e problema...dar imi zicea un mos aseara ca atinge in oala pe spate daca bag 175/70/13
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 11:50   #9
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

Eu am setu de la Faberplast.....m-a costat 400RON cu tot transport de la Craiova la Bacau... (mi le-au trimis prin RoExpres)
Sa stiti ca sunt mai GROASE decat cele de la Fibrocom ale unui preten....
Numai ca ale mele sunt mai nashpa lucrate/finisate(sunt cam asimetrice)....
DAR..
Pot doar sa spun ca sunt foarte rezistente...am intrat cu spoileru de multe ori in ditamai bordurile si nu s-a crapat pana acun...(de multe ori m-am dat jos din masina si m-am mirat ca nu s-a spart (are cam 5 mm grosime ) ... ci doar s-a zgariat...

O ideie...(ca vad ca nimeni nu ti-a spus pana acu ) daca vrei sa iti schimbi motoru, sistemul de franare la cutie si palnetarele cu unele de 11R trebuie neaparat sa pastrezi butucii de RM ca altfer nu se vor mai potrivi Jantele alea CMS(distantele sunt diferite de la RM la R )

Last edited by Acc3l3ratoR; 27-03-06 at 11:54.
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 17:17   #10
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

cam asa arata dupa prima investitie..asa cum spuneam mai sus in primele posturi .asta consta in :


1. genti CMS
2. gume pireli 2;michelin 2
3. bara spate (de fiat uno) asta mi-a placut mult cum ai sta cu ea.

maine urmeaza sa ai decupez totusi putin aripile pe spate si sa le imbrac si pentru asta am doua variante:

1. cu semiaripi din inox
2. cu semiaripi din plastic de golf 1
3. pregatirea pentru vopsit

si sper ca peste 2 zile sa o bag la vopsit...culoarea v-a fi crem auriu metalizat(de cielo).

ultima investitie v-a fi in bara de fata pe care sa vad de unde o iau...fiberplast sau fibrocom craiova...in functie de pret si sa vad care imi trimite aici in cta.


o sa va tin la curent cu poze cu tot ce e nou.

astept pareri indiferent cum ar fi...pozitive sau negative.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0035.JPG
Views:	357
Size:	62.6 KB
ID:	79741   Click image for larger version

Name:	IMAG0036.JPG
Views:	452
Size:	62.0 KB
ID:	79742   Click image for larger version

Name:	IMAG0038.JPG
Views:	548
Size:	58.5 KB
ID:	79748  


Last edited by edy77_driver; 27-03-06 at 17:22.
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 18:43   #11
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Lightbulb Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

sa vedem de spoilare cat mai ajung eu am dat pe el 2 .800.000 in octombrie cu tot cu montaj si site modelul de mai jos
vezi laure ca s-au mai modificat preturile
in plus ar fi bine sa lasi garda la ea binenteles dupa ce montezi spoilarele ca ii sta mai bine
de curierat vezi ca adryx lucreaza la una din firmele de curierat Si iti spun de pe acum daca vei face comada si vei opta pentru cele de la faberplast iti iei tapa si acum il am spoilarul cel vechi care trebuie si reparat si dublat ca e foarte subtire SI MODEL NASPA
In plus eu unu mi-am cumparat de la FIBROCOM spoilarul pe fata(puteam sa il i-au si de la faberplast nu contau bani ca era pe asigurare dar conta calitatea ), L-am cuparat si pe cel din spate mai am de luat pragurile tot de la ei
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 18:51   #12
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

body....mersi pentru sfatul cu garda mai jos la masina....asta vreau sa fac dar nu inainte sa cumpar pragurile si masca pe fata.acum masina e ridicata de spate iar cu masca de spate pot sa vin mai in fata ca am de unde sa tai.
nu vreau decit masca de fata si pragurile cum sunt cele de la oltcitul albastru care mi-ai pus tu pozele mai sus.
adryx e vecin cu mine..sta la 2 blocuri de mine dar nu dau de el
i-am lasat un mesaj si nu a raspuns inca.o sa mai incerc.

am vazut modelele de la faberplast...si sincer nu prea imi plac...ar fi un set dragutz dar parca masca de fata e prea goala....nu stiuastept sa aflu exact pretu pentru ala albastru la masca si apoi ma hotarasc ce comand.

cred ca in curind ma da nevasta afara si dorm in oltcit tunat la poarta...)
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 19:10   #13
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

deci pe modelul asta am dat in oct 2.8 mil cu tot cu montaj
daca vrei vb cu andy maine poimane ca sta pe langa mine (eu stau la scoala 35 ) ieri l-am vazut daca stiam vb cu el
deci spoilarul asta il am eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of M4110061.JPG
Views:	538
Size:	291.2 KB
ID:	79773  
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 19:26   #14
edy77_driver

Stage 4
 
edy77_driver's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 258
Member of:
[DACIA]
Default Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!

mai body..pai si eu tot linga 35 stau..in A11 cu ovidiu in bloc...de fapt parintii mei
edy77_driver is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 19:35   #15
Cozmax

Stage 4
 
Cozmax's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 252
Default Body

I'mi place la tine ca vrei sa ajuti incepatori... sper ca sti cine sunt...
Ne mai vedem si auzim..
Cozmax is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -