Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-09-10, 09:44   #31
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Aleks, eu zic ca ai incadrat gresit topicul acesta ... trebuia mutat la Divertisment
fasso is offline  
Old 24-09-10, 13:02   #32
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post

Alex BZN destepti sunt cei care ii pun pe altii sa munceasca in locul lor nu cei care pun mana sa se murdareasca... si oricum am lucrat la masini( pe alu bunicumeo am facut-o Gordini style in liceu + sa nu zic de partea mecanica ca se strica mereu) + ca, cu 2 colegi in faculta am facut o masina de la 0 din putine piese originale facand o replica perfecta a Daciei LASTUN (Student) sub indrumarea profesorului meu ce a fost directorul Intreprinderii de Autoturisme Timișoara pe vremea lui Ceasca. Multumesc
Si daca te intorci cu o pasarica de la mare noaptea si faci pana ce faci o pui pe ea sa o rezolve ca tu nu stii??)
mi-e de exemplu imi place sa imi spal masina singur....nu e vb de 15 lei la spalatorie, e o pasiune de a mea.
Merg pe idee ca trebuie sa le faci pe toate in viata, indiferent daca e munca de jos sau de sus.
ALEX_BZN is offline  
Old 24-09-10, 15:23   #33
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Eu sunt la fel pro oltcit
Cum adica,nu inteleg,daca conduci un oltcit la 18-19 ani curat aranjant,si stock sa fie,de ce ar rade altii de tine? Pai cand vad coconu' de 318i prafuit din cap pana in picioare si tuna maneaua din el si care abia se taraie de la atatia manelisti care nu ingrijesc masinile,ce ziceti? adica oltcitu' ce are,pai am vazut kadett(opel) care avea o toba sport si capota vopsita la bidinea in negru,mai avea 2 nailoane pe laterale si de abia se taraia si inauntru gajaiau si boxele da nu puteau de obosite, cu o masina de aia nu ti-ar fi mai jena sa iesi, pai aspectul ca aspectul, trecem cu vederea ca avem strazile cum le avem,dar pana si difuzoarele sa-ti gajaie transpirate melodia "De cartier" cand tu in club o dai cu maneaua? ei atunci chiar mi-ar fi rusine sa ies cu masina pe strada.....mai bine i-as da foc...

De ce sunt Pro Oltcit:
1. Am o pasiune de mic copil pt masina asta,cel putin oltcitu' meu nu l-as da nici pe un logan desi inca e Stock.Desi cand a aparut solenza si vecinul meu avea loata o solenza care nici nu zicea nic,torcea, i-am zis lu' tata sa ia si el solenza...(asta inainte de 2003), cand am desfacut saracul oltean si o vara i-am invatat toate chitibusurile deja am prins drag,pai interiorul la loc i l-am montat eu si nu aveam mai mult de 12 ani.....si nici acum nu joaca vreun plastic interior,exceptand 2 ornamente interioare din portbagaj care nu le-am mai revizuit fiindca oricum se cara in saracul oltean de toate....si aflati ca nu mi-e rusine sa merg la volanul unui oltean prin oras, si la sfarsitul clasei a12-a o sa merg cu ea la liceu si o s-o parchez frumos in careul interior... sa-l vada toti.....
2.Olteanul l-am condus la 13 ani...... foarte lejer pleaca de pe loc,usor la directie datorita greutatii nu prea exagerate....
3.Motor boxer in 4 cilindri, motor sport mult mai performant decat unul in linie de dacie....
4.E masina sport,in 3 usi, si e foarte buna cu toate ca are 20 de ani sau mai mult.....chiar daca masina sa zicem e facuta in '90,primul proprietar il poate avea in '94 si daca il mai cumperi de la primul proprietar te-ai scos....
5.Masina din 2003 pana in 2007 cat a circulat nu ne-a lasat niciodata pe drumuri....din 2007 e conservata si urmeaza sa intre in scurt timp in circulatie iar.....
6.e o masina mai veche care in favoarea mea,cum spuneau si alti colegi mai sus, nu are zeci de mii de senzori... ti se pileste un senzor si ceao....mergi cu alarma inca cativa zeci de km pana sa-l remediezi sau mai rau ramai cu ea la dracu in camp daca te-a piscat un senzor,asa oltcitu' are o retea asa simpla incat nu-ti face probleme electronice...
Bordul nu e extrem de complicat si nici foarte masiv ceea ce mi se pare destul de avantajos, multi sunt pasionati de matiz-uri, sunt frumoase,mici,fiabile.... insa mie nu-mi place bordul,e prea umflat.....asa oltcitu' are bord simplu,daca nu-ti convine pac pac un pic de ingeniozitate si-l faci compact si ii dai alta forma.....
7.Ul oltcit daca ai pe el un motor pus bine la punct si o cutie buna, una de 5 de franta, si l-ai pus la punct si nu-l innebunesti te duce mult si bine.....
8.Consumul,un motor aranjat scoti un consum de 6,5% ceea ce e foarte bun ca consum,mie cel putin imi convine,daca il alerg cu 120 si imi da un consum de 6,5% e perfect,nu vreau mai mult,desi 120 nu indraznesc sa-l iau pe strazile romaniei,deci sa stiti ca intentionez sa fac o excursie cu oltcitu' pana in spania.....deci ma incred in masinuta mea 100%.

De ce nu mi-as cumpara oltcit: din simplul fapt ca nu mai gasesti piesele de schimb ca acum 4-5 ani,cand intr-un oras mai exista un magazin macar cu piese de oltcit,tobe,aripi si asa mai departe.....deci singura problema ar fi lipsa magazinelor de piese,insa daca s-ar deschide iar productia de oltcit-uri....sincer MI-AS CUMPARA OLTCIT FARA PROBLEME, oricum sper sa ajung la 2-3 oltcit-uri aranjate la garaj....si apoi o dacie Coupe 1410.....dar momentan raman la oltcit fiind masina mea de suflet, sa mi se dea un renault megane si tot nu l-as da pe oltean.....
don_eduardo37 is offline  
Old 25-09-10, 21:09   #34
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Am inceput de cateva zile sa fiu mult mai atent la Oltcituri prin orash... si chiar sunt mai multe decat credeam.

La cele in stare mai nasoala am vazut in comun infloriturile de rugina de la aripi... altceva ce se degradeaza cel mai des in timp? Ma refer la interior exterior etc

Last edited by aleks; 26-09-10 at 13:45.
Maniak22 is offline  
Old 26-09-10, 10:18   #35
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Am inceput de cateva zile sa fiu mult mai atent la Oltcituri prin orash... si chiar sunt mai multe decat credeam.

La cele in stare mai nasoala am vazut in comun infloriturile de rugina de la aripi... altceva ce se degradeaza cel mai des in timp? Ma refer la interior exterior etc
pai la exterior dupa cum ai vazut,flori de rugina pe aripi.....da,daca nu o ingrijesti si nu o pastrezi,rugina trece si printr-un logan,si poate mai usor decat la oltcit,dar eu am masina vopsita de 7 ani si de abia acum am observat ici colo cate o floricica dar pe la portiere,aripile spate nu au nici o floricica....la oltcit ca defapt la orice masina trebuie sa fii atent la aripile fata daca le ai de tabla sa fie in stare buna la arcada rotilor,sa fie bine spalate tratate si vopsite bine ca acolo tot timpul se aduna pamant daca stai pe la tara....dar eu de 7 ani de zile de cand a facut tata masina din cap pana in picioare nu are mai deloc rugina..... la stalpii dintre parbriz si osi sa fii atent ca acolo de obicei apar probleme....in rest exteriorul daca o tii bine nu vei avea probleme.....interiorul,aici e o problema....sub mochete,daca te-a prins umezeala sub mochete,pa si puse....uite asta e problema la mine dupa cativa ani.... la capacul de scurgere din spate dreapta, mi-a ruginit si trebuie sa decupez o bucatica cu tot cu capac si sa aplic alta bucata acolo de tabla si capacul sa dispara din zona.in rest nimic degradat la interior, deci si oltcitu' ca si oricare alta masina ingrijita bine si tine la fel de bine....degradare la exterior ar mai putea fi tobele si reteaua de evacuare a noxelor, daca nu-s de inox alea se papa repede......

Last edited by aleks; 26-09-10 at 13:45.
don_eduardo37 is offline  
Old 26-09-10, 15:21   #36
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Hai spuneti fiecare ce va place totusi la masina ? Ce zic prietenele voastre cand afla ca aveti Oltcit? Sau masina e femeia la voi, ca nu se urca nici o tipa in asa masina? Sau pe voi va iubesc toate fotomodele si nu conteaza ca aveti Oltcit va iubesc si asa?

Suntem in 2010 fratilor, iar femeile s-au smecherit nu se mai urca in asa masini daca arata cat de cat bine, oricat de papagal ai avea sau oricat de Brad Pitt ai fii

In concluzie cine are Oltcit ori nu are femeie ori are si e oarba
De ce ar avea ceva de comentat femeia pe subiectul ăsta? Pe mine mă fu** grija ce firmă e rimelul ei?
Nu-ți place mașina mea, ai 2 posibilități:
1. Treci mai departe , la unul care să-ți satisfacă nevoia asta(mașină „tare”)
2. Cumpără-ți tu una proprie să-ți satisfacă dorințele personale și circulăm cu a ta când suntem împreună, fără să zic nimic.

Da, le-au șmecherit prostovanii care muncesc 2,3 ani de zile prin străinătate DOAR ca să-și cumpere o mașină mai strălucită, nicidecum cei cu posibilițăți materiale care-și cumpără mașini scumpe pentru gustul lor.


Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Ma gandesc cum trebuie sa arate una care sa urce in Oltcit
Tu sigur n-ai cunoscut vreo fată până acum, doar pițipoance obosite!

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
valibule nu am nevoie de o masina sa agatz femei.. dar e un motiv bun in plus
Daca vezi niste fete pe strada si esti cu Oltcitul si te bagi in seama te resping din prima ca te cred taran oricat de mult tuning ai avea pe masina. Iar daca ai o masina de firma e alta poveste atunci: Iti sar in ea direct din mers.
NICIODATA NU O VEI AGATZA DIRECT DIN MASINA DE SPALAT OLTCIT)iar daca o vei agatza din masina trebuie sa ai o masina tare.
E clar, bărbații ca tine au făcut curvele să se simtă atât de valoroase în fața unui bărbat , deși au doar o bucată de carne între picioare și portofele de formă!

Despre Oltcit în sine, n-am ce să-ți spun, nu o să-nțelegi vreodată treburile astea, nu sunt pentru orice om.
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!
manu_96xls is offline  
Old 26-09-10, 15:25   #37
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Quote:
Originally Posted by manu_96xls View Post
De ce ar avea ceva de comentat femeia pe subiectul ăsta? Pe mine mă fu** grija ce firmă e rimelul ei?
Nu-ți place mașina mea, ai 2 posibilități:
1. Treci mai departe , la unul care să-ți satisfacă nevoia asta(mașină „tare”)
2. Cumpără-ți tu una proprie să-ți satisfacă dorințele personale și circulăm cu a ta când suntem împreună, fără să zic nimic.

Da, le-au șmecherit prostovanii care muncesc 2,3 ani de zile prin străinătate DOAR ca să-și cumpere o mașină mai strălucită, nicidecum cei cu posibilițăți materiale care-și cumpără mașini scumpe pentru gustul lor.




Tu sigur n-ai cunoscut vreo fată până acum, doar pițipoance obosite!



E clar, bărbații ca tine au făcut curvele să se simtă atât de valoroase în fața unui bărbat , deși au doar o bucată de carne între picioare și portofele de formă!

Despre Oltcit în sine, n-am ce să-ți spun, nu o să-nțelegi vreodată treburile astea, nu sunt pentru orice om.


Asta da reply...nota 10+...no comment!
DaNn.ZyX is offline  
Old 27-09-10, 17:43   #38
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
baieti,va rog frumos,nu merita acest user nici cea mai mica explicatie despre oltcit,de fapt nici nu inteleg ce are el impotriva oltcitului,sau cine a pus problema in fata lui legata de oltcit,ca e bun sau rau mai stiu eu cum
eu sunt un sarac si nu-mi "permit" decat sa am doua oltcituri...
Nu esti singurul care nu isi permite numai oltcitul si nu alta masina.
Totusi ce atatea mari povesti nu as iesi stock cu ea pe strada,tiuning,cacaturi.
Astea sunt besini in cap (fitze).
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline  
Old 28-09-10, 20:20   #39
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Eu sunt PRO. Oltcitul imi ofera o satisfactie de a conduce pe care nici o alta masina nu mi-o da, nu m-a lasat niciodata in drum sa zici ca nu mai pot pleca cu ea...e masina copilariei mele prima masina pe care am condus-o
Cu toate ca piesele sunt din ce in ce mai greu de gasit eu unul nu ma las orice ar fii
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo

Last edited by aleks; 28-09-10 at 23:31.
Danutz Bratosin is offline  
Old 28-09-10, 23:47   #40
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Oltcit, PRO si CONTRA

Topic închis!
Când se va vrea o discuție civilizată pe subiectul ăsta, deschidem un topic nou.
manu_96xls is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -