Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-09, 21:14   #646
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,437
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Si daca tot vb de laptopuri, de curand mi-a zis cineva sa nu las laptopul in priza cand il am inchis pt ca ciufuleste bateria. Este adevarat?

Ma scuzati ca am abatut de la subiect.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:32   #647
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Probleme cu PC-ul

Snap7, la tine este posibil sa fie bios-ul. Incearca sa-l resoftezi. Stiu ca trebuie sa faci un scurt intre doua puncte specifice pe placa de baza, dar nu mai stiu care, apoi daca e model nou, isi resofteaza singur bios-ul. Iti spun si eu ce mai stiu, nu sunt expert
Snapy, da ... ideal este sa folosesti bateria pana cand se descarca apoi sa-l bagi in priza
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:34   #648
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Si daca tot vb de laptopuri, de curand mi-a zis cineva sa nu las laptopul in priza cand il am inchis pt ca ciufuleste bateria. Este adevarat?

Ma scuzati ca am abatut de la subiect.
daca laptopul il tii mai mult pe acas' ... ideal este sa scoti bateria iar laptopul sa il ti numai alimentat din sursa lui! Altfel obosesti bateria!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:36   #649
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Probleme cu PC-ul

Versiunea lui dolb este mai buna
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:40   #650
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,437
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Deci avea dreptate. Faza e ca laptopul este nou si nu vreau sa-l obosesc inainte de vreme.

Multumesc mult baieti.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:55   #651
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu PC-ul

important e ca prima saptamana sa folosesti bateria ( adica sa o descarci si sa o incarci 1 data pe zi ) apoi e recomandat cum am zis mai sus! Din sursa si fara baterie .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 23:35   #652
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Oricum majoritatea laptopurilor noi sunt destul de destepte incat sa intrerupa alimentarea odata cu bateria incarcata la 100%, dezavantajul si totodata ceea ce strica bateriile e faptul ca bateria nu se mai descarca niciodata mai jos de 90-95%, pentru ca odata ce softul detecteaza o incarcare mai mica de 95% automat il incarca.

Eagle mai patesc o chestie; cand ii dau shut-down se intampla sa nu mi se inchida, sa se stinga doar displayul dar ledurile, coolerul, etc. sa ramana pornite fiind nevoit sa fac force shutdown. La laptopuri imi prind urechile pe partea de hardware.
__________________
Dura lex, sed lex!
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 11:12   #653
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Probleme cu PC-ul

Si mie imi facea la fel, dar ramanea display-ul aprins cu culoarea albastra Ti-am zis, verifica bios-ul, incearca sa-i dai un update ceva. Din pacate asta e buba mare la laptopuri, placa de baza, are totul onboard. Daca ti s-a stricat ceva, trebuie cumparata toata placa de baza. Incearca sa-l pornesti cu alt hard, cu alte ram-uri, alta placa de retea... nu stiu ce sa zic, poate fi orice, dar in principiu este ceva de la placa de baza, un integrat, un circuit.
Eu am fost cu al meu la asa numiti profesori la reparat si unu` mi-a zis ca este placa video, altul mi-a zis ca e bios-ul...si pana la urma am descoperit singur ca era mufa de la placa de retea
Inca o chestie, din pacate multi producatori de laptopuri nu pun pasta refrigeranta intre racire si procesor, verifica si chestia asta . Pasta aia este esentiala !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 11:50   #654
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Probleme cu PC-ul

o mica problema:la unele topicuri de pe 4 tuning,cand primesc un reply imi apare in e-mail textul [body] in loc sa imi apara "ai primit un reply bla bla bla...
ce pot sa fac?
__________________
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 17:51   #655
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Am si eu aceeasi problema... sper ca se va remedia curand
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 01-11-09, 22:13   #656
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
DECI K lite l-am instalat ..m-am gandit prima dat ala asta.. intradevar m-a pus sa dezinstalez tot ..asta am si facut. AM DAT RESTART.. DAR DEGEABA nici cu VLC, nici cu media player, nici BSPLAYER...

Apoi am instalat pe rand divx, filtre, ceva de genu ...prefer sa nu zic numele sa nu ma fac de ras ) ... cu un program DIVX merge sa deschid orice film si il vede PERFECT.

Dar nu inteleg de ce nu merge cu bsplayer sau alte programe..
Cand ajung la ea, voi incerca sa intru unde zice dolb.. sa vad ce reusesc desi nu stiu ce as putea umbla pe acolo- mare lucru nu poti face.

Ma minuneaza un baiat de la IT de la firma unde lucreaza ea, i-ar fi zis ca placa e dusa, dar tot pc-ul e NOU. ) si daca avea ceva placa facea figuri la orice fel de program,imagine,etc etc. Bine acelasi tip i-a zis ceva si de audio, dar i-am facut sunetul nu mai stiu cum dar merge acum.

Va mentionez ca inainte avea un alt pc Care era folosit mai mult pt contabilitate, programele de tip ciel parca si altele..in fine si nu trebuia pierdut nimic, iar tipul asta al ei de la IT i-a mutat TOT in acest pc... tare imi e ca a facut niste buleli pe acolo.


MDA tot n-am reusit... mai nou daca deschid filme dupa cateva secunde se restarteaza pc-ul aiurea... Daca sta doar pe net nu face figuri..cum deschid un film in urmatorul minut se stinge. Nu stiu dar nu e normal si nu itneleg de ce.. bspplayer merge la toata lumea.. i-am facut tot cum am eu acasa degeaba !

Ar merita o instalare de windows dar e cam nasol ca are contabilitate pe el si ii va trebui copiata pe un hard extern.. ca tipul care i-a copiat bag mana in foc ca i-a copiat si virusi si taote erorile si conflictele de programe.. O instalare de windows trebuie sa fie curata nu sa bagi in el aceleasi prostii care le aveai din cate stiu... OF

O sa mai vad sa ii sterg cam tot ..sa ramana cat mai gol pc-ul dupa care instalare windows si lasat asa 1-2 zile de proba...
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 02:25   #657
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,886
Member of:
[Moderators]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
MDA tot n-am reusit... mai nou daca deschid filme dupa cateva secunde se restarteaza pc-ul aiurea... Daca sta doar pe net nu face figuri..cum deschid un film in urmatorul minut se stinge. Nu stiu dar nu e normal si nu itneleg de ce.. bspplayer merge la toata lumea.. i-am facut tot cum am eu acasa degeaba !

Ar merita o instalare de windows dar e cam nasol ca are contabilitate pe el si ii va trebui copiata pe un hard extern.. ca tipul care i-a copiat bag mana in foc ca i-a copiat si virusi si taote erorile si conflictele de programe.. O instalare de windows trebuie sa fie curata nu sa bagi in el aceleasi prostii care le aveai din cate stiu... OF

O sa mai vad sa ii sterg cam tot ..sa ramana cat mai gol pc-ul dupa care instalare windows si lasat asa 1-2 zile de proba...
Ce spatiu poate ocupa toata contabilitatea?

Incearca sa ii salvezi informatii pretioase si da-i un format la tot hardul si fa-i o instalare curata.

Daca nici dupa asta nu vrea sa mearga, placa video poate fi defecta. Sa stii ca si un lucru nou si destul de costisitor se poate strica, sau sa fie cumparat deja stricat.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 16:34   #658
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Are cineva idee de ce mi se intampla asta ? Nu se intampla numai in tdu ci in mai multe aplicatii. Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	71
Size:	72.6 KB
ID:	1167790  
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 20:05   #659
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu PC-ul

drivere proaste de la ceva, bluetooth, tastatura...ceva.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 19:09   #660
2fast4u_DK

Stage 5
 
2fast4u_DK's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 847
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Am si eu o problema...nu vrea sa'mi mai arate avatarul la mess ...aveam o poza inainte si cand incercam sa o schimb tot aceeasi imi ramanea...l'am reinstalat,am mai sters niste chestii..si acum nu imi pot pune nicio alta poza...ramane negru...ma poate ajuta cineva?
__________________
2fast4u_DK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -