Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-07, 23:38   #31
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

nu conteaza acu ... pe viitor vei sti
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 00:14   #32
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Sa nu cumparat ide la Seleniu astia , niste escroci.Au numai preturi scumpe.Boxe care la ei sunt 750 de ROn la ******** sunt 550.Catamai jafu....

Apropo ce parere ai monk de ce am luat pe fata :

http://www.be - loud.ro/produse/Difuzoare_auto/JBL/GTO/GTO6527/
Ms.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 07:22   #33
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

le-ai luat deja ? nu de alta dar te-as fi sfatuit sa iei SISTEM, nu COAXIALE...
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 07:28   #34
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

si as fi sfatuit sa iei pe 4 ohmi, nu 2 ...

(nush de ce nu a mers editu)
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 08:29   #35
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boxe fata punto.

Quote:
Originally Posted by monk View Post
am ajuns la o decizie (intr-un final) pt boxele din fata....

am ales claritate (pt ca bass am de la wooferu de 300 RMS din portbagaj - JBL GTO 1204BR,deja cumparat) ... asa ca am comandat Focal Polyglass 165 V1, adica astea
toate astea vor fi amplificate de un JBL GTO 75.4..
mai am acu doo chestii ... boxe spate la care inclin spre Focal Polyglass 100 CV1 (cu astea nu tre sa mai decupez despartitorul dintre portbagaj si interior) le gasiti aici si un HU decent, pioneer care vreau neaparat sa aiba bluetooth ca sa scap de problema car kit....

astept parerile voastre...
Este OK ce vrei tu ,dar unde vrei sa montezi boxele de pe spate?
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 09:32   #36
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Pai care e diferenta intre coaxial si sistem ? Si care e diferenta intre 2 ohmi si 4 ?
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 12:08   #37
ZaiR

Stage 4
 
ZaiR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 263
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boxe fata punto.

darksun cand ai spus:

Sa nu cumparat ide la Seleniu astia , niste escroci.Au numai preturi scumpe.Boxe care la ei sunt 750 de ROn la ******** sunt 550.Catamai jafu....

te-ai referit la 595 limited? au meritat 8 mil acum 1an jumate
ZaiR is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 12:59   #38
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Nu am zis ca nu merita 595 Limited , m-am referit la faptul ca la Seleniu sunt 750 de lei , iar la ******** sunt 550.Si ma refer la faptup ca eu am luat JBL-urile de fata cu 220 de lei , iar la ******** sunt 170 de lei.L asta ma refer , sunt fffffff scumpi.

Ma dumireste si pe mine de ce nu sunt bune astea ale mele ca sunt coaxiale si ca au 2 ohmi ?Se aud chiar ffffff bine.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 13:16   #39
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

@DarkSun coaxialele au tweeterul incorporat, iar sistemul are tweeterul separat.
daca ai tweeterul separat il poti monta undeva deasupra bordului (de exemplu la baza stalpului) astfel creezi efectul de "concert" pt ca urechea umana nu va mai putea distinge din ce directie vine sunetul (sus, jos, dreapta stanga) si va percepe ca venind pur si simplu din fata.... asta este marele avantal la sisteme...

cat despre boxele in 2 ohmi, desi sunt mai puternice, fidelitatea este ceva mai scazuta ... la volum mare existand riscul sa paraie... cele la 4 ohmi desi sunt mai slabe ca putere, calitatea sunetului este mai mare.

conteaza ca esti multumit... eu unul sunt mai pretentios cand vine vorba de sunet.

@LucianF ... in locu celor vechi, fara sa mai decupez aia care desparte portbagajul de interioru masinii.

Last edited by monk; 28-02-07 at 13:19.
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 16:27   #40
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Monk , ms pt explicatie.Dar am tweetere , masina a venit cu 6 boxe , dintre care 2 sunt tweetere in oglinda.Deci nu am nevoie de ele asa de mult , se aud si alea destul de ok.Si pe alea din spate tot coaxiale le am . dar acolo pot sa invart tweeterul in ce parte vreau , e mobil.
Cat despre calitatea sunetului sunt multumit , nu distorsioneaza catusi de putin.Si sa sti ca nu sunt mort dupa calitatea sunetului asa de rau , adica nu stau sa ascult cat de calitativ e.Atat cat se aude ralativ tare si nu distorsioneaza intr-un hal evident , eu sunt multumit.Am fost azi pana in dristor cu muzica destul de tare , se auzea super super adecarat.Nu imi doresc mai mult , pt ca mie imi ajunge.Am facut o mare realizare ca am schimbat pe astea de pe fata pt ca ,,,, cu lea vechi distorsionau rau cand era mai tare si nici nu se auzeau , acuma se aud si astea de pe fata mai tare ca alea de pe spate.

Ms monk inca odata pt lamuriri.Poate imi trag si eu un amplif pt ele , dar TUB tot nu imi pun , se duce portbagajul si ti-am explicat care e faza.

Va cer un sfat.Merita un chip tuning de la 60 la 67 de cai ? Se va simtii cat de cat ?Scurt sa nu fiu offtopic multumesc.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 16:33   #41
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

ca si cai nush daca merita ... cati Nm castigi ? acolo tre sa te intereseze...

cat despre boxe, cele de pe spate pot fi coaxiale pt ca oricum sunetu din spate tre sa fie mai slab decat cel din fata. ... cand ai montat boxele, sigur nu ai deconectat tweeteru de la oglinda ? ca de obicei asa ar fi normal, ca sa poti conecta tweeterul din boxa, trebuie sa il deconectezi pe cel original.
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 16:47   #42
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boxe fata punto.

DARKSUN si MONK nu vreti voi s-a ne intalnim si s-a facem schimb de idei la fata locului.Toti suntem din BUCURESTI si eu pot veni oriunde hotarati voi.Dar numai cu masinile.Ce zice-ti?
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 17:07   #43
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

e o idee buna ... eu am intalnirea de la club vineri la 21:30, vis a vis de patinuarul de la kiseleff... daca sunteti de acord acolo e perfect daca nu, propuneti alta locatie.
monk is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 17:19   #44
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boxe fata punto.

Este ok acolo dar la alta ora.Sau in alta zi dar pe zi daca se poate ca sa putem vedea ceva din masinile noastre.
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 17:23   #45
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

a mea e stoc (tre sa vina cea pe care voi pune boxe, etc etc) ... mai devreme nu am cum, poate in alta zi doar.
monk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -