Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-07, 22:43   #16
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

da MONK stiu , pacat ca arata super bine , mai bine ca astea cu 5 usi.Sa faci si tu poze cand pui boxele.Eu saptamana viitoare le skimb pe cele din fata si iti fac poze.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 13:10   #17
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

eu deocamdata dorm cu ele sub perna pt ca masina mea e blocata in timisoara :-< ... e acolo de 2 saptamani si nu sunt in stare aia sa ii faca actele X-( cum montez, te anunt.
monk is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 14:02   #18
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Naspa faza.bafta la rezolvat problema.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 12:58   #19
ZaiR

Stage 4
 
ZaiR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 263
Member of:
[Fiat]
Default Re: Boxe fata punto.

la modelele dupa 2005 exista intr-adevar o continuare a stopurilor in forma de L ...am vazut un singur model in Buc si care era de vanzare.. partea naspa ca era si haionul din spate modificat pentru asa ceva.
ZaiR is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 14:14   #20
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

da, e vorba de varianta in 3 usi !
monk is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 17:37   #21
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Gata am rezolvat montat fata JBL GTO de 165 mm , 200W peak , 2 x 60 W RMS , in spate am tot JBL GTO 300W peak , 2 x 100W RMS.Se aude divin.Un bass si o claritate.
SI doamne ce petarde de boxe erau in fata , mai mult de 5W rms nu cred ca aveau fiecare.Niste petarde totale , ma miram de ce distorsionau asa de urat.Cu Mp3-ul meu Sony Xplod 4 x 52W , le impinge fara probleme.Foarte multumit , va recomand JBL , fac boxe de nota 11!!

Last edited by DarkSun; 27-02-07 at 17:39.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 17:38   #22
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Boxe fata punto.

am eu modelu` acela cu prelungirea stopurilor model 2003> . si coincidenta si eu vreau sa imi schimb boxele pe fata tot cu JBL GTI 150 rms .. si vin puse cate 2 pe usa . o sa fim oamenii cu punto si JBL`uri in usi
__________________
Fiat Punto III 1.2i 60 cp 2004 - Under Construction
Mercedes E220 150 cp 2002 - sold
Opel Calibra 2.0 16v 150 cp
Yamaha Raptor 700r SE 2007 - sold
Yamaha Blaster YFS200r quad 2003 - de vanzare - https://forum.4tuning.ro/475-vanzari-...ster-quad.html
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 17:39   #23
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Boxe fata punto.

vin 4 x 150 rms + un subwoofer de 800 rms tot JBL GTI in portbagaj tot am promis poze dar in curand v`or veni
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 17:41   #24
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Eu nu imi pun subwoofer , ocupa naiba tot portbagajul.Oricum imi ajunge cat am , e mica masina si se aude super.Si , si asa nu ascult decat rar cu basu tare.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 18:21   #25
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

am ajuns la o decizie (intr-un final) pt boxele din fata....

am ales claritate (pt ca bass am de la wooferu de 300 RMS din portbagaj - JBL GTO 1204BR,deja cumparat) ... asa ca am comandat Focal Polyglass 165 V1, adica astea
toate astea vor fi amplificate de un JBL GTO 75.4..
mai am acu doo chestii ... boxe spate la care inclin spre Focal Polyglass 100 CV1 (cu astea nu tre sa mai decupez despartitorul dintre portbagaj si interior) le gasiti aici si un HU decent, pioneer care vreau neaparat sa aiba bluetooth ca sa scap de problema car kit....

astept parerile voastre...

Last edited by monk; 27-02-07 at 18:25.
monk is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 18:47   #26
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Sunt suepr si astea , desi eu nu am auzit de Focal.Eu recomand JBL sau Alpine , am avut experiente bune cu ele.Ce nu inteleg eu , la cat e de mic portbagajul cum de aveti curajul sa mai puneti si ditamai tubul , mie de abia imi ajunge spatiul cand vin de acasa.In fine , eu zic sa renunti la tub si sa-ti iei ceva mai puternic pe spate , o sa ai un bass super tare ca si cum ai avea tub.Cel putin la mine vibreaza luneta ca naiba si nu am amplif!Paote suneti mai pretentiosi ca mine la bass si de aia.In principiu alegerea ta monk pare mai mutl decat OK.Si sa sti ca poti sa renunti la amplif daca nu pui tubul , un casetofon de marca le impinge mai mult decat ok 2 fata si 2 spate.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 18:59   #27
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

Focal au boxele Focal Utopia care de cativa ani de zile castiga toate concursurile de SQ (Sound Quality) din intreaga lume... sunt boxe profesioniste... Focal e undeva peste DLS la calitate, si majoritatea stiu ce poate DLS-ul si ca merita toti banii... mi-au fost recomandate de catre tipul care are 4 locuri 1 la diverse concursuri de SQ din Romania...

boxele din fata trebuie sa fie superioare celor din spate pentru ca sunetul sa capete efectul de "concert" si sa fie perceput ca venind din fatza... asa ca nici nu ma gandesc sa renunt la amplicator... de aia l-am si luat, sa amplific boxele de pe fatza si subwooferu. boxele de pe soate le voi amplificat cu HU-ul care il voi cumpara in viitorul apropiat.

PS: eu nu folosesc porbagajul... asa ca prefer sa am un bass adecvat
monk is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 22:29   #28
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Atunci daca nu folosesti portbagajul , poti sa pui bass misto.Nu stiam ca Focal sunt asa de tari , dar am sa tin minte.Ms de info.Pe udne sa gasesc asa ceva ? Doar de informatie , ca nu imi schimb JBL , se aud bien pt gusturile mele pt muzica.Cat despre parte cu fata trebuie sa se auda mai tare ai mare dreptate.Inainte sa schimb fata , se auzea numai spatele , si era cam naspa mai ales ca alea de spate sunt de bass.Acum cu astea se aude foarte bine mai ales ca tipa rau pe fata si nu mai distorsioneaza.Se aude perfect dupa mine , nu vreau mai mult.

Si eu folosesc portbagajul des de tot , ca imi iau pachet de acasa pt faculta + Laptop + haine + prieteni cu bagaj deci vin full!
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 22:45   #29
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Boxe fata punto.

gasesti cam la toate magazinele de specialitate car audio...
incearca la www. be - loud . ro (fara spatii ca altfel imi cenzureaza, nu itneleg de ce) baietii sunt seriosi si au marfa de calitate. te vor ajuta si pentru o eventuala configuratie si te pot invata si chestii de instalare...
uite la www.focal-america.com sa vezi palmaresul lor... o sa fi uimit ca bate la fund JBL sau alte firme cunoscute in industria audio de la noi ... (ATENTIE ! NU ZIC CA JBL nu sunt bune sau asa ceva, dar sunt partea comerciala, de care stie toata lumea.)
monk is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 23:32   #30
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Boxe fata punto.

Da si tocmai mi-am luat teapa , la ******** sunt cu 50 de lei mai ieftine JBL-urile care le-am luat.Mor de nervi, am aruncat si benzina pana la ei si 50 de lei in plus de-a moca.Ce mare porcarie. Macar se aud bine , fac si eu haz de necaz.
DarkSun is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -