Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Fiat (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat.html)
-   -   Boxe fata punto - dimensiuni ! (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat/33770-boxe-punto-dimensiuni.html)

DarkSun 18-02-07 22:19

Boxe fata punto - dimensiuni !
 
Stie cineva la un punto din 2003 , boxele de pe fata ce diametru au ? Ca vreau sa imi pun niste JBL si sa stiu de care sa iau.Mi-e lene sa desfac placa aia de plastic doar sa le masor.Daca stie cineva si ma poate ajuta.Multumesc.

monk 19-02-07 00:59

Re: Boxe fata punto.
 
hehhe ... ce coincidenta... si eu tot punto 2003, tot jbl vreau sa pun, doar ca eu nu am fost asa lenes.

16 cm daca iei e bun ;) iar pe spate au 9 cm, daca vrei sa mergi pe cele originale, daca nu tre sa dai gaura in aia care desparte portbagajul de interior.

DarkSun 19-02-07 21:53

Re: Boxe fata punto.
 
Am dat gaura cu un fierastrau electric relativ usor (am taiat si ranforsarea de aluminiu) si am pus 2 JBL de 150W RMS fiecare.Am dat 6 milioane pe ele acuma 3 ani si le-am tinut pt ocazia cand imi iau masina.Se aude bestial , mai pun in fata si sa vezi distractie.Poate pun maine poze sa-ti faci o idee cum le-am pus.S-au montat usor , si doar am scos cablu din alea vechi si am tras cablu nou la mufe , in capatul caruai am pus 2 lamele sa intre.Super frumos si elegant!


Ms mult pt informatie , am sa imi caut si am sa-mi pun.Am un Sony XPLOD 4 x 52W , care le duce frumos.

Ce parere ai :

http://www.seleniu.ro/detalii.php?tabel=1&id=313

Sunt de 16 , se potriveste prinderea ? Cum sunt prinse cele originale.Astea au 16 cm.Astept pareri.

DarkSun 20-02-07 22:17

Re: Boxe fata punto.
 
Ok m-am mai documentat , pe fata sunt de 16.5 cm.Asta pt cine nu stie si se loveste de aceasi problema.

monk 21-02-07 16:28

Re: Boxe fata punto.
 
astept pozele....


ca o completare, am impresia ca tu ai modelu dinaintea alui meu, ala cu farurile mici, asa-i ? nu de alta dar imi pare necunoscuta "grila de aluminiu" de la boxe.

Sir. Kid 22-02-07 17:23

Re: Boxe fata punto.
 
:)
Pe fata la Punto in usi incap si boxe de 17!!! am avut eu si nu a trebuit nici o modificiare facuta! :) eu mi-am schimbat complet laca din spate pentru ca unui prieten care si-a taiat placa opriginala si si-a pus 2 pionner de 6x9 i se lasase placa si ace urat de tot! oricum eu mi-am schimbat-o si mi-am pus una rigida ideala pentru bass. Oricum cu placa originala pierzi ff mult bass! :) Keep it up!

monk 22-02-07 20:19

Re: Boxe fata punto.
 
de unde ai luat placa respectiva ?

DarkSun 23-02-07 17:22

Re: Boxe fata punto.
 
monk da am cu farurile mici , mi-a placut mai mult e mai "suparat" asa.:D

Grila aia de aluminiu tine foarte bine ca rezistenta , asa ca nu se lasa deloc.Sincer nu stiu ce bass pierd pt ca bubuie rau de tot , zici ca am tub de bass in spate.Sunt foarte multumit.Tocmai am venit de la Oradea , 1000 KM cu consum 6% ( 16.8 arata computerul) , mers sportiv ~130 Km/h , schimbat la 3600RPM.(ca sa sar in cuplu maxim la 3000 RPM cand trec in treapta superioara).Masina merge super meserie pt un 1.2 si 60 de cai.M-am tinut voiniceste dupa un AUDI A6 , si nici ala nu mergea chiar cuminte.

Frumoase rau punto astea , masina buna.Totusi o mica problema cand iau un deget volan dreapta scartie ceva.Ma duc maine la mecanic , am dat roata jos si se pare ca am discul de frana stramb.La viteza mari >100Km/h cand pun frana face un huruit urat , asta numai cand pun frana.Aveti idee cat e un disc de frana ?Placutele sunt noi noute , asa am luat masina.

maine dupa ce o spal pun si ceva poze cu ea.Dupa un drum la oradea abia se mai vede ca e rosie.:D :D :D

DarkSun 24-02-07 12:22

Re: Boxe fata punto.
 
Ok am rezolvat cu roata , aveam o placuta de frana blocata care facea 3 probleme distincte.Totul e ok acuma si m-a costat doar 40 de lei.:D

monk 24-02-07 12:38

Re: Boxe fata punto.
 
bravo...
adevarat ca e un pic mai suparat, asa am avut si eu de ales cand am ales masina, dar m-am gandit ca pe farurile mari dau mai bine niste pleoape sau un badboy look decat pe asta cu faruri mici.... + ca daca esti chiar maniac poti sa iti pui angel eyes pt ca au inelele circulare si mari.

cat despre boxe, inca astept pozele promise..

DarkSun 24-02-07 16:04

Re: Boxe fata punto.
 
Azi le pun , cobor in 10 minute.:D

DarkSun 24-02-07 17:16

Re: Boxe fata punto.
 
8 Attachment(s)
Ok au ajuns si pozele.Eu zic ca sunt ok puse boxele si nu am probleme nici cu basu care bubuie rau de tot , nici cu stabilitatea ca sunt prea grele boxele.Nu am taiat nimica la cablu celor vechi , doar am facut 2 lamele la capatul firului si le-am bagat in mufa galbena originala.Taiatul a fost usor cu un fierastrau electric , iar conturul l-am avut pe cutia boxelor.M-ai greu a fost sa fac gaurile simetrice , dar eu zic ca am facut o treaba buna.:rolleyes2

Cat despre faruri , sti cum e gusturile nu se discuta.Si masinile sunt ca femeile , la unu ii place ceva , la altu altceva.Eu am preferat modelu asta cu farurile mici.Mi-ar fi placut daca avea stopurile spate extinse pe portbagat cum au modelele noi , dar si astea sunt ok.Am aflat si preturi de body kit , daca te intereseaza PM me sa-ti trimit preturile.

Poze mai jos.Sper sa fie ok facute , nu am laut camera le-am facut cu telefonul direct.E un frig afara....:x

monk 25-02-07 10:57

Re: Boxe fata punto.
 
astept PM-ul tau ... cum ai tu la spate ? eu stiam ca si la modelu mk2 tot asa au stopurile.

si spune-mi te rog, din una din poze am observat ca ai lasat si boxele standard de pe spate... asa e ? sau doar m-am inselat ...

DarkSun 25-02-07 15:30

Re: Boxe fata punto.
 
1 Attachment(s)
Nu , stopurile la mien sunt mai plate.Uite atasez o poza cu diferenta.Boxele pe spate le-am lasat pe alea originale nu avea rost sa le scot , sunt intr-o parte.Oricum sunt tare slabe , mai mult de 5W RMS nu cred ca au.Oricum nu incurca deloc , decat am scos mufele de la ele si le-am legat la astea noi.

PS.Eu am modelu din dreapta cu 4 usi .

monk 25-02-07 16:50

Re: Boxe fata punto.
 
stopurile alea subtiri sunt doar la variantele in 3 usi ;)


All times are GMT +2. The time now is 22:06.

- Copyright 2024 4Tuning