Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 16:36   #271
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

mah lasatzi-ne cu west coast si chestii dinastea frate... alea is "all bling and no sound". Daca vrei ceva de calitate cumpara-tzi o marca conscrata care are si boxe high end... de exemplu un ground zero, alpine, DLS, DigitalDesign ... mai ales ca numai de una ai nevoie de 10"... itzi potzi permite ceva mai bun...

p.s. marius un condensator n-are nici o legatura cat merge muzica cu motorul oprit
__________________




Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 17:49   #272
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

De aia am si cerut pareri
Adevaru e ca n-am avut ocazia sa testez sau sa verific mai multe variante... alea le-am auzit si mi-au placut
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 18:59   #273
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

nu tot ce e mare si bubuie tare e si bun
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:51   #274
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

pai daca bubuie tare de ce sa nu fie bun joker? mai ales daca bubuie tare si nu se strica :P
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:09   #275
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

conteaza ce vrei - SPL sau SQ ... sau ceva f greu . SQPL.
deci vrei sa sune tare ( SPL ) sau sa sune clar ( SQ ) sau ... in cel mai bun caz dar este nevoie de multa munca tare si clar ( SQPL ) , asta e asa pe scurt.

daca vrei SPL atunci iei un woofer de 12-15" si un amplificator care sa duca difuzorul acela si ai obinut SPL ( Hifonics e un exemplu f bun ) . pt SQ ai nevoie de un HU ( head unit ) care sa aiba o iesire de 4V , de un amplificator care sa sune si clar ( Audison, DLS, Focal , RF ) si apoi un difuzor care sa sune iarasi bine. ( Helix, JL , Hertz ) .

parerea mea .
Detman is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:24   #276
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

si traducearea in episodul urmator )
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 03:01   #277
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

pai, ce nu ati inteles?
de ex: pt un sistem care sa bubuie ( SPL - forta bruta) trebuie sa misti cat mai mult aer, asa ca ai nevoie de un subwoofer cat mai mare peste 12" ca diametru si sa fie intr-o incinta bass reflex.
pt un sistem de calitate ( SQ - sunet clar, cald) , sa sune clar , nu doar sa bubuie ai nevoie de un difuzor intr-o incinta sealed ( inchisa ) ca sa sune mai clar bass-ul, sa aiba un sunet mai controlat.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 10:29   #278
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

asa..bine am zis eu continuarea in episodul urmator )
deci daca vrei sa se simta basul calumea ai nevoie de un sobwoofer cat mai mare care sa aiba si tub de bass in el. si daca vrei sun sobwoofer care sa sune clar ai nevoie de un sobwoofer cu incinta fara tub de bass cam simplu cum ai zice "abranburica se abranbureste cu abranburel"
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 12:30   #279
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
conteaza ce vrei - SPL sau SQ ... sau ceva f greu . SQPL.
deci vrei sa sune tare ( SPL ) sau sa sune clar ( SQ ) sau ... in cel mai bun caz dar este nevoie de multa munca tare si clar ( SQPL ) , asta e asa pe scurt.

daca vrei SPL atunci iei un woofer de 12-15" si un amplificator care sa duca difuzorul acela si ai obinut SPL ( Hifonics e un exemplu f bun ) . pt SQ ai nevoie de un HU ( head unit ) care sa aiba o iesire de 4V , de un amplificator care sa sune si clar ( Audison, DLS, Focal , RF ) si apoi un difuzor care sa sune iarasi bine. ( Helix, JL , Hertz ) .

parerea mea .
A zis clar ca vrea un SQ de aproximativ 250w rms, deci, pshicho un woofer de buna calitate intr-o incinta sigilata este ideal pt tine, mai ales ca cele sigilate au nevoie de litraj mai mic. Eu itzi recomand un amplificator mono care sa-tzi duca subwooferul, iar cele 4 boxe ( 2 fata+2 tweetere, si 2 spate coaxiale) sa le legi pe HU (head unit)

Quote:
Originally Posted by MariusPiticu View Post
asa..bine am zis eu continuarea in episodul urmator )
deci daca vrei sa se simta basul calumea ai nevoie de un sobwoofer cat mai mare care sa aiba si tub de bass in el. si daca vrei sun sobwoofer care sa sune clar ai nevoie de un sobwoofer cu incinta fara tub de bass cam simplu cum ai zice "abranburica se abranbureste cu abranburel"
Quote:
Originally Posted by MariusPiticu View Post
pai daca bubuie tare de ce sa nu fie bun joker? mai ales daca bubuie tare si nu se strica :P
Marius ai o conceptie distorsionata privitor la muzica din pmdv. Trebuie sa ai un minim de pretentzii la un sistem, fie el sealed, bass reflex sau band-pass.
Repet tot ce bubuie nu inseamna ca si suna bine, ca si un butoi bubuie, dar aia nu inseamna neaparat ca e muzica.

Cat despre definitzia ta despre incinta mare cu boxa mare si tub de bass= bubuie, si fara = nu bubuie este total gresit. Daca e facut corect cu totul necesar un sealed poate manca un bass reflex necontrolat.
De asemenea sa-tzi arat contrarul mai este si band-pass-ul care suna cel mai tare si n-are "tub de bass"
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 12:36   #280
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

deci in concluzie..mai am de invatat si imi cer scz pt faptul ca vam cam dus in eroare(daca vam dus)
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:02   #281
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!


Deci tre sa ma documentez... ca deja sunt depasit
Am inteles ce-ai zis Joker, thx 4 the assistance Acum o sa ma uit dupa sub-uri sigilate...
Daca as pune si cele 4 boxe la un alt amp s-ar vedea o diferenta sau nu merita ?
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 14:27   #282
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

parerea mea...eu zic ca nu merita sa pui si celelalte 4 difuri la amplif pt ca poate nu iti duc atata cat scoate ampliful..daca ai un mp3 player 4 x 45 sau 50 eu zic ca poti sa lasi boxele sa merga din mp3 player ..depinde si de boxe cati w au
acuma astept si alte pareri
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 16:19   #283
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

chiar merita sa pui pe fata un sistem - adik difuzor + tweeter + crossover - si pe spate niste ovale daca se poate sau tot un sistem, si ar fi foarte bine ca acestea sa fie amplificate ca sa sune la capacitatea lor care reprezinta undeva intre 50-100 W RMS fiecare.
un HU scoate 4x18-25 W RMS , nu 4x45 sau 4x50 - aceia sunt doar muzicali, deci o sa ai nevoie de un amplificator de 4x50-75 W RMS care e de ajuns pentru un sistem bine pus la punct.

pentru inceput pune pe fata un sistem ( difuzor + tweeter + crossover ) legat la un amplificator + un subwoofer ( recomand Helix P8-P10 Precision ) care are 250-300 W RMS si are nevoie de o cutie cu un litraj mic ( 15-25 Litri pt sealed ).

eu ma aflu cam in aceeasi ipostaza cu tine, si am achizitionat un Audison Srx3 - amplificator pe 3 cai - 2x65W Rms + 1x250 W RMS. ca subwoofer un Helix Precision P8/P10 sau un Mac Audio Maximus 2500. ca sistem pe fata o sa pun un Hertz Dieci / Helix/ DLS.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 17:13   #284
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Intreb pentru ca inca nu stiu cum ar veni montate(mai tre sa stau o saptamana sa mi se aprobe creditul, iar apoi o sa fiu in cautare de masinuta :P), dar tweeterele au loc pe usa ?
Sau vor veni montate in alta parte?
Pentru multi intrebarea o sa sune stupid dar ce sa-i faci... tre sa incepi sa inveti la un moment dat
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 17:48   #285
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

tweeterele monteaza-le pe stalpi sau in locul special unde sunt si reglajele la oglinzi.

Last edited by Detman; 05-08-08 at 17:50.
Detman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -