Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-07, 09:14   #1
Roby Tico

Stage 3
 
Roby Tico's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 124
Member of:
[DAEWOO]
Default 0 - 100 km in cate secunde cu tico

de cateva zile incerc sa masor in cate sec ajung la 100 km/H dar nu iese sub 20 sec nici cum ,nu vreau povestide adormit copii masurati si voi real si spuneti mi daca e asa
__________________
Bee my friend ....
Roby Tico is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 22:47   #2
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Thumbs up Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by Roby Tico View Post
de cateva zile incerc sa masor in cate sec ajung la 100 km/H dar nu iese sub 20 sec nici cum ,nu vreau povestide adormit copii masurati si voi real si spuneti mi daca e asa



salut Roby am vazut topikul .. tau .. eu nu prind mai de lok 100 .. akuma ca nu imi merge masina mai de lok dar cind imi mergea ajuneam pe la 30 .. eu .. din cauza catalizatorului .. modelul 37 cp .. 2000 .. ... spor la mai putine secunde !!
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 09:04   #3
dodge_this

Stage 2
 
dodge_this's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 25
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

) eu scot 13.8-14.3...dar asta cu cauciucuri noi si dupa ce i-am chinuit un jiglor si o axa mai suparata (axa originala cu material pe ea)
dodge_this is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 23:16   #4
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by dodge_this View Post
) eu scot 13.8-14.3...dar asta cu cauciucuri noi si dupa ce i-am chinuit un jiglor si o axa mai suparata (axa originala cu material pe ea)
nu vreau sa creez polemici dar nu o sa scoti atat cu tico doar cu modificarile alea. te rog pune un film. daca nu ai ,fa
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 23:50   #5
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

ba e posibil..tine cont ca tico are aprox 650 kg..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 12:45   #6
Roby Tico

Stage 3
 
Roby Tico's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 124
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

cand o sa pui filmuletul si o sa cronometrez eu atunci o sa te cred si pana atunci mai incerc si eu
Roby Tico is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 22:20   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by dodge_this View Post
) eu scot 13.8-14.3...dar asta cu cauciucuri noi si dupa ce i-am chinuit un jiglor si o axa mai suparata (axa originala cu material pe ea)
Nu te supara, dar unde/cine/cu cat ti-a incarcat axa cu came?
Nu cred ca exista asa ceva in Romania... o axa cu came nu se poate incarca cu material, in cel mai bun caz se prelucreaza la alte cote un material brut... la fortele care se exercita asupra componentelor din interiorul motorului, nu cred ca rezista un material "adaugat" peste cel original. asta fiind doar executia... ca inainte de asta trebuie facuta o proiectare precisa... si adaugarea trebuie facuta cu un utilaj de precizie...
Cauciucuri noi? de ce? rupe aderenta pana in treapta 4? bine, daca iti ies sarmele prin cele vechi...rupi aderenta si cu a 4a de pe loc
Cum adica "chinuit" un jiglor??? ai bagat burghiul in el?
Eu stiu ca Tico fuge...dar sa nu exageram. Fara modificari nu cred ca scoate timpii astia.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 23:56   #8
b23szx

Stage 3
 
b23szx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 90
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL




MA va ca sunt oameni care viseaza cu ochii deschisi .. dar si in fata pc ..




Apropo .. cred ca akuma 10 min a jukat GTa vice city bucuresti .... si sa jukat cu tico .. :P nu cred nici eu !!
b23szx is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 00:02   #9
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

ma, eu stiam ca s-ar putea sa scoata 14 sec tico daca se pune o sticluta de octane booster inaintea plinului ( rezervorului ) a incercat careva
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 18:05   #10
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

se prinde si 100 cu tico ?
aikman is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 20:05   #11
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

da, de ce nu ? eram pe autostrada cu pilot automat la 110 la ora si m-a depasit un tico ! dar va dati seama ca foarte greu, cred k mai mult de 130 nu avea !!! eu fiind pe banda de urgenta
dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 22:23   #12
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da, de ce nu ? eram pe autostrada cu pilot automat la 110 la ora si m-a depasit un tico ! dar va dati seama ca foarte greu, cred k mai mult de 130 nu avea !!! eu fiind pe banda de urgenta


era o gluma ... oricum eu mia mult de 120 nu am dat ... si a trecut unu cu o mashina pe langa mine si am zis ca ma arunca de pe strada .... nu vreau sa ma gandesc cum face la mai mult
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 01:10   #13
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Baieti, nu va suparati ca va zic, dar prea repede sariti cu mistourile....tatal lui Dodge_This are un service, iar in acel service am vazut 2 Porsche, unul Carerra, unul GT3, ambele pregatite pentru raliu. Chestia cu axa nu e poveste de adormit pietoni...am vazut si eu cum fuge masinuta aia.

In al doilea rand, am mers cu Tico-ul lui, l-am si condus vreo 2-3 sute de km, si desi nu atinge viteza mai mare de 140 km/h, ajunge destul de repede la viteza asta, spre deosebire de Tico-ul meu. (later edit: incepe sa se simta cuplul abia dupa 4-5000 rpm!)

In al treilea rand, Tico-ul meu ajungea in ~15 secunde la suta de km, nu l-am cronometrat dar l-am filmat si se vede pe time-counter-ul programului cu care vizionati filmul...era la 16 secunde in momentul in care acul kilometrajului atinsese suta. Filmul nu il mai am, dar promit ca o sa fac unul nou, insa cu jantele de 15 inci (care sunt mult mai grele si din cauza carora kilometrajul arata mai putin decat in realitate, iar demarajul evident ca e mai greoi).

De asemenea, cei care va plangeti ca Tico-urile voastre nu stiu ce-i aia suta, problema nu e de la euro2...Tico-urile euro2 ajung si la 160, daca sunt in firea lor....eu am mers cu al meu cu 150 (mai mult nu vrea nici mort - e non-euro).

Iata o poza facuta zilele trecute, mergeam cu 125 pentru ca nu aveam unde sa merg mai tare (Constanta-Buzau). Oricum viteza de 125 indicata de ceas inseamna in realitate peste 135 (aveam jantele pe 15). Promit ca o sa fac una-doua filmari in care o sa vedeti un 0-100 si viteza maxima.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0066.JPG
Views:	301
Size:	1.33 MB
ID:	343115  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 13-09-07 at 01:12.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 01:16   #14
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Scuze pentru double-posting, dar n-am mai putut edita....

@dolb: pe ce autostrada erai? ce culoare era Tico-ul? cumva mai tii minte si data aproximativa, macar saptamana, macar luna??
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 08:54   #15
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

eu nu ma plang de ticolino al meu .... sunt foarte mandru
aikman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -