Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-07, 12:45   #31
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by neo184 View Post
nu mosu serios , e nervs tico ul meu puii mei asta si cand nu aveam toba intermediara aveam ditamai gaura in ea si p.. site si alte combinati

Daca ai gaura in toba, intr-adevar fuge mai tare...lumea din fata ta

Sitele le am si eu scoase si nu e nici o diferenta, numai psihologica poate (din cauza zgomotului mai mare)

Fa totusi o incercare cu un prieten sa te cronometreze de la 0 la 100, n-ai cum sa prinzi suta asa repede doar prin indemanare si gauri in toba.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 12:52   #32
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by apline5 View Post
vei fi surprins ca trebuie sa iei material dintr-o axa ca sa fie mai performanta
De ce sa iei, ca sa aiba supapele deschiderea mai mica ???
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 14:15   #33
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

adica astra mea 1.7 diesel turbo, cu motor modificat serios, ia suta in 11 secunde, si un tico ia in 12 pai imi iau tico si bag bani in el sa ia in 7 secunde
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 14:50   #34
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

alpine, fara suparare, dar tu stii ce face o axa cu came? Ai drq prosti aia de la Rally... le ridica cotele, ca sa deschida mai tarziu...ei nu stiu ca trebuie sa "ia" din material, in loc sa "puna"
@ neo nu cumva aveai mai putina benzina in rezervor cand te-ai intors? nu cumva era mai usoara masina? O toba "cu gauri" in ea nu ajuta cu absolut nimic... crezi ca degeaba se fac esapamente de performanta? Daca ar fii cum zici tu, ar face toti tobe sport "cu gauri". Un esapament normal e facut pt amortizarea sunetului, un esapament sport e gandit pt o evacuare mai rapida a aerului...asta nu inseamna ca daca e toba gaurit iese aerul mai repede si mai eficient.

Eu cred ca la tine au fost alte cauze pt top speed-ul ala, in nici un caz toba sparta...greutatea, o panta...
Si 0-100 in 12 sec? Ma indoiam de 13-14, dar 12???
p.s: parca are 47 cp Tico...daca nu ma insel.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:09   #35
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Geo , eu iti spun , nu ma pricep foarte mult , m-ai deloc dar cat timp am avut probleme cu toba era m=ai nervoasa si am o prieteni care pot confirma , de la 60-100 daca o tineam in blana imediat ajunge si acum chiar nu am cum sa ma cromometrez din nou pt ca nu am fost cuminte am avut un accident si am ramas fara carnet si a luat tata masina ( dar iti zic ca vb serios credema ca nu stiu cum am scos timpul asta asa de bun , avand in vedere ca masina nu are nici o modificare e stoc si mai are si 132 de mii
__________________
Out of my mind , be back in five minutes
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:10   #36
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
alpine, fara suparare, dar tu stii ce face o axa cu came? Ai drq prosti aia de la Rally... le ridica cotele, ca sa deschida mai tarziu...ei nu stiu ca trebuie sa "ia" din material, in loc sa "puna"
@ neo nu cumva aveai mai putina benzina in rezervor cand te-ai intors? nu cumva era mai usoara masina? O toba "cu gauri" in ea nu ajuta cu absolut nimic... crezi ca degeaba se fac esapamente de performanta? Daca ar fii cum zici tu, ar face toti tobe sport "cu gauri". Un esapament normal e facut pt amortizarea sunetului, un esapament sport e gandit pt o evacuare mai rapida a aerului...asta nu inseamna ca daca e toba gaurit iese aerul mai repede si mai eficient.

Eu cred ca la tine au fost alte cauze pt top speed-ul ala, in nici un caz toba sparta...greutatea, o panta...
Si 0-100 in 12 sec? Ma indoiam de 13-14, dar 12???
p.s: parca are 47 cp Tico...daca nu ma insel.


Eram pe rezerva , si 4 persoane in masina nu stiu cat de usoara putea sa mai fie.
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:31   #37
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Sa stii ca conteaza si cata benzina ai in rezervor...conteaza de fapt greutatea. La dus ai fost mai greu si poate cand te-ai intors ai prins o panta mai lina, care te-a ajutat si aia.
incearca sa te cronometrezi 0-100 si dupa aia sa repeti cu 30 kg (benzina era in litri, dar...doar nu o sa umblii cu bidoane de apa plata ). Sunt curios de diferenta...exista o diferenta, dar depinde cat de mare la timpi.
si vorba lui quick...diferenta e doar psihologica, legat de toba sparta. Suna mai "sportiv" Aceeasi chestie cred ca e valabila si la filtrul sport... diferenta e de sunet si te face sa dai mai mult in ea...si ti se pare ca "trage" mai bine
daca ai un traseu de evacuare facut cap-coada (si sa fie si bine facut, nu cu diametre fantastice, numai sa arate bine) atunci e alta poveste... se mai simte ceva, dar nici asa mare lucru.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:37   #38
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

geo , am facuta doar 60 de km pe a2 30 dus 30 intors si avem 8 litri de benzina in rezervor , avem 5 pe rezervat si am m-ai alimentat eu de 100 de mii adik 3 litri ca am zis sa nu ma lase in drum atat nu stiu ce mare diferenta e frate , iar la faza cu panta putin probabila la intors pt ca am avut de uracat , sincer iti spun se comporta mult mai k lumea masina si mai nervoasa avand in vedere zgomotul
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:44   #39
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

nu te inteleg....cum ai mers tu doar 30 km dus si 30 intors? parca erau mai multi km Buc-Cta
Si vrei sa te cred ca tu ai plecat la mare cu doar 13 l de benzina? Si ai mai alimentat cu inca 3 l si cu 16 l ai facut un drum dus-intors pana la Cta? Si de fapt drumul avea 60 km...?
e ceva dubios aici, eu nu mai inteleg nimic...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 16:47   #40
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

man , daca citesti mai sus unpic am zis ca am mers doar pana la prima iesire de pe autostrada plm nu stiu exact unde e , la am un lapsus cu numele in mom asta nu am fost in cta nici nu am zis ca am fost uin cta lool , am vrut doar sa dau forja la masinuta atat
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 17:31   #41
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

face misto de noi !!!!!!!!!!! propun sa il banam !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 17:47   #42
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Asa e, aici ai dreptate neo...nu am citit eu f atent.
dolb, nu cred ca face misto... dar nici nu cred ca toba sparta ar avea vreo legatura cu performantele sporite... dar e doar parerea mea, fiecare crede ce vrea.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 18:07   #43
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

singura modalitate in care tico face 0-100 in 12 sec e daca e ridicat pe cric . si atunci sunt sceptic ca fura kilometraju
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 18:13   #44
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

nu stiu nene poate k fura nu ma contrazic cu voi am masina de 1 luna si tot ce este posibil
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 18:18   #45
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: 0 - 100 km in cate secunde cu tico

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
face misto de noi !!!!!!!!!!! propun sa il banam !
nu merit mosu ban
neo184 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -