Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-09, 17:20   #1
bogdys

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 28
Thumbs up Totul despre polishare

Salut la toata lumea -DESCHID aici un subiect care cred ca nu a mai fost deschis
AICI -rog ca fiecare dintre domniile voastre sa vina cu ideii sau pareri cum ne putem polisha masinile acasa fara a mai fi nevoie sa marge la un service sau spalatorii
Tin sa mentionez ca prin aceasta idee inpartasita de mine nu as dori sa fac o discriminare sau gest neloial fata de cei care se ocupa de acest aspect in aspect profesional
va multumesc si cred ca o idee nu strica nimanui
va multunesc
bogdys is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 17:32   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: totul despre polishare

Am facut o singura data polishare, dar fara masina de polishat... la mana tot. Si am zis ca nu mai fac niciodata, nici macar pe un Lastun
Deci asta stiu eu, nu-mi sariti in cap... eventual corectati ce gresesc eu.
1. scotch de hartie
2. masina de polishat. NU flex!
3. pasta abraziva
4. pasta abraziva fina
5. polish
6. ceara

Orice e plastic se izoleaza bine cu scotch de hartie, masina trebuie sa fie curata si nu incinsa de soare. Nu se lucreaza in praf si caldura mare.
Se da cu pasta abraziva de granulatie mai mare, dupa care cu cea fina. Se da cu polish si se lustruieste bine. Ceara este pt final, sa dea luciul mai "lucios"
Asteptam completari si idei.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 18:11   #3
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: totul despre polishare

cat costa polisul de granulatie mare, cat costa ala de granulatie mica.
ce parca ai folosit?
si spoilerul ...ma apuc tot sa`l imbrac in scotch de hartie?
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:28   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: totul despre polishare

Pai spoilerul nu e vopsit, nu il polishezi si pe ala? Ma refeream la elementele gen chedere geamuri, parbriz, luneta, bandouri, ornamente plafon...
Cat costa aia, cat costa aia? Ti se pare ca sunt magazin online? Am si precizat ca am facut o singura data o masina, acum mai multi ani, si nu mai fac niciodata fara masina de polishat... masina costa in jur de 100ron in Bricostore si alte asemenea magazine. Ca marca de polish si alte asemenea produse, recomand ce mi-a recomandat un vopsitor: 3M.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:37   #5
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: totul despre polishare

nu stiam cand ai facut, ai zis ca doar o data.
Kent8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -