Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-10, 13:27   #16
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: indicator benzina Cielo

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Mai degraba ceasul defect. il gasesti la mag impreuna cu cel pt temp lichid racire
o sa schimba ceasul complet ... al meu este model fara turometru in stanga am temp lichid racire ,iar dreapta combustibil .
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 18:40   #17
shobyy

Stage 2
 
shobyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 25
Default Re: indicator benzina Cielo

salltare.....si eu am o problema cu indicatorul de bord la benzina....am rezervorul jumate si indicatorul e tot pe rosu...ce sa ii fac??....am miscat de plutitor in sus si in jos si se misca si acul din bord,dar cum ii lasam liber (plutitorul) scadea iar acul pe rosu.......cielo 96
shobyy is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 19:05   #18
exploreris

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 9
Default Re: indicator benzina Cielo

Quote:
Originally Posted by shobyy View Post
salltare.....si eu am o problema cu indicatorul de bord la benzina....am rezervorul jumate si indicatorul e tot pe rosu...ce sa ii fac??....am miscat de plutitor in sus si in jos si se misca si acul din bord,dar cum ii lasam liber (plutitorul) scadea iar acul pe rosu.......cielo 96
este foarte posibil sa ai plutitorul spart, asa pateam la dacie destul de des. la cielo-ul meu e pe zero si nu se aprinde becul (acesta nu e ars), probabil am un conductor intrerupt sau ..............? toate cele bune!
exploreris is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 20:43   #19
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: indicator benzina Cielo

Pentru a indica rezerva de combustibil -7 litri- concomitent cu aprinderea treptata a becului galben, se procedeaza la inlocuirea sondei de benzina aflata in rezervor. Este ansamblul format din plutitor, tija, pontetiometru cu reostat si firele aferente. Daca e schimbata sonda respectiva, garantat functioneaza si becul. Operatiune se executa cu rezervorul aproape gol, max. 5 litri de benzina.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 18:09   #20
shobyy

Stage 2
 
shobyy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 25
Default Re: indicator benzina Cielo

stiti cumva cam cat costa acea sonda de benzine??sau ii pot face ceva la cea defecta sa o readuc la viata?
shobyy is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 21:02   #21
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: indicator benzina Cielo

Cu cea defecta nu prea mai ai ce face, in afara de obiect de studiu. Una noua nu e mai mult de 50-60 ron.

Se duce infasurarea de pe reostat si nu mai indica absolut nimic, in timp.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 11:23   #22
alin_re

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 8
Default Re: indicator benzina Cielo

Sal!Am un cielo din 1997 si am urmatoare problema cu indicatorul de benzina:nu stiu niciodata ,aprox ,cata benzina mai am in rezervor pentru ca imi fluctueaza indicatorul de benzina(cand creste ,cand scade) ,ba mai mult acum cateza zile am vrut sa pun benzina de 100 ron dar m-am trezit cu un plin pe la 80 ron iar in bord imi indica putin peste linia rosie!
alin_re is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 19:57   #23
piratu94

Stage 2
 
piratu94's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 33
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: indicator benzina Cielo

Salut, cine stie la nubira1 cata benzina mai este in rezervor ? De cand se aprinde becul rosu la benzina. Ca nustiu cat e rezerva ca nu am mers cu ea sa se termine benzina, la mine se aprinde becul cand acul e intre linia cea rosie si cea alba , care e de langa ea imediat .
piratu94 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 20:34   #24
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: indicator benzina Cielo

La Nubira mai ai fix 5 litri din momemntul in care se aprinde becul.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-10, 19:11   #25
piratu94

Stage 2
 
piratu94's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 33
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: indicator benzina Cielo

Mersi de raspuns.
piratu94 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 17:14   #26
Defined_Art

Stage 2
 
Defined_Art's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 26
Default Re: indicator benzina Cielo

Quote:
Originally Posted by PetricaCBD View Post
eu am rezolvat-o cu becu la benzina.....am schimbat sonda si tot nu se aprindea.....si am zis...decat sa risc sa merg pe rosu sa stric pompa...mai bine repar sonda si am reglat-o eu sa mi se aprinda la fix 6-7 litri....am scos pana la ultima picatura de benzina din rezervor(l-am dat jos)......si am inceput sa pun in rezervor benzina...dupa primi 5 litri nu tragea pompa nimic.....abia pe la 7 litri a inceput sa traga in suturi.....si undeva la 10 litri tragea OK....dupa care am pus o cantitate de 6-7 litri de benzina si am reglat sonda de la bec(e o chestia cu un butoias si un fir...precizez ca are si plutitor ca la dacie....dar ala e pentru indicator).....si asa am reglat eu sa mi se aprinda becu....iar cu indicatoru din bord am rezorvat-o altfel....ca se aprindea becu si arata cu mult peste rosu....si am tot facut reglaje(am strambat usor tija care tine plutitoru si am mai miscat de acul de la bord.....mi-a explicat cineva de pe forum cum sa il reglez....)si acum totul este ok
si mai poti verifica daca e totul ok la fire si alte circuite intre sonda si bec sau intre sonda si indicatorul din bord.....baga-te sub masina prin partea din dreapta si undeva pe rezervor in partea din fata o sa vezi 3 fire(de la sonda de benzina)unu la masa cu papuc normal si 2 cu niste mufe rotunde...scoatele si fa legatura cu o bucata de fir intre acel fir cu papuc normal si cele 2 fire(pe rand....unul fiind de la bec si unu de la indicator).....si cu contactul pus o sa vezi ca in timp ce faci tu legatura intre firu cu papuc(-)si cele 2 fire....o sa aprinda becu si o sa urce acu de benzina spre full......daca acest lucru nu se intampla nu este de la sonda
Merci din nou omule. Am scos cele 3 fire de la sonda (negru, rosu si alb) si le-am legat pe rand cu o bucatica de fir : rosu+negru = acul la benzina urca spre full , alb+negru = becul statea aprins.
Am curatat contactele alea, dar degeaba. Verdictul : instalatia nu e intrerupta. Sonda trebuie schimbata.
Defined_Art is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 14:30   #27
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: indicator benzina Cielo

SALUT,
am si eu nevoie de o informatie, acum ceva zile am umplut rezervorul , toate bune si frumoase la un moment dat acul de la benzina a inceput s`o ia spre rosu, primul gand - conducte sau rezervor spart, dar nu, cand masina sta la relanti acul incepe sa urce dar doar pana la jumatate, cum incep s`o pun in miscare o i`a spre rosu. ce anume sa verific, sau care ar fi pasii pt depistarea problemei. merci!
__________________
MESS WITH THE BEST
DIE LIKE THE REST
!
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 17:00   #28
cata008

Stock
 
cata008's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Default Re: indicator benzina Cielo

Quote:
Originally Posted by Defined_Art View Post
Merci din nou omule. Am scos cele 3 fire de la sonda (negru, rosu si alb) si le-am legat pe rand cu o bucatica de fir : rosu+negru = acul la benzina urca spre full , alb+negru = becul statea aprins.
Am curatat contactele alea, dar degeaba. Verdictul : instalatia nu e intrerupta. Sonda trebuie schimbata.
Unde se afla mai exact aceste contacte ? Am si eu aceeasi probl , nu mi se aprinde beculetu
cata008 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 11:44   #29
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: indicator benzina Cielo

Salutare!
Ca sa nu mai deschid alt topic m-am decis sa va intreb aici.
Mi-a luat de curand un cielo din 2000, si as vrea sa stiu dupa ce se aprinde becul de la benzina, cat mai pot merge fara sa se opreasc, sau altfel spus cati litrii de benzina mai raman in rezervor dupa ce se aprinde becul?
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 12:05   #30
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: indicator benzina Cielo

Aprox. 5-7 litri dupa ce se aprinde indicatorul de realimentare din bord
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -