Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-10, 14:41   #46
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

da m-am gandit ca o sa fie mai complicat am luat in calcul si greutatea deschiderii usii si jocul intre articulatii practic din cursa deschiderii din interior 3 sferturi e jocul articulatiilor si un sfert actioneaza deschiderea...

eu as vrea sa tai manerele dar nu gasesc pe nimeni cu aparat de sudura sa imi acopere gaurile asa daca fac numai din chit nu rezolv nimic ori crapa ori pica +ca o ia si rugina
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 16:03   #47
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: deschidere portbagaj electric

de ce nu incerci cu fibra de sticla,dar nu chit de fibra,ci tesatura de fibra cu rasina,pusa pe interiorul usii,apoi chit de fibra pe exterior,finisat bine,apoi chit de finisaj si vopsit si nu rugineste nimic,mai repede rugineste de la sudura...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 13:58   #48
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

inteleg nu e o idee rea unde as putea gasi fibra
asa chit de fibra am vazut cam in toate magazinele auto
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 14:28   #49
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: deschidere portbagaj electric

vezi pe aici pe forum,kinderu audio din campina si mai e un baiat din craiova care vinde
poti incerca la magazinele de vopseluri,ar trebui sa aiba rasina
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 21:13   #50
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
inteleg nu e o idee rea unde as putea gasi fibra
asa chit de fibra am vazut cam in toate magazinele auto
Gasesti in magazinele de vopseluri,si sunt in niste "cilindrii"transparenti de la firma SINTO sau SOUDAL,si ceri KIT DE REPARATIE FIBRA ( nu chit cu fibra )
Bafta,este usor de folosit si da bune rezultate ( nu crapa unde o aplici,cu conditia sa depasesti cel putin cu 1cm zona ce o acoperi )
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 11:31   #51
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

ms mult pt indrumari...am sa ies in oras si am sa ma interesez...momentan caut ca nebunu prese de arcuri sa le tai putin da nu gasesk((
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 22:31   #52
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
ms mult pt indrumari...am sa ies in oras si am sa ma interesez...momentan caut ca nebunu prese de arcuri sa le tai putin da nu gasesk((
Pacat ca esti departe,ca am toate presele,ptr Dacie
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 23:17   #53
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

s-a rezolvat le-am compresat cu sarme azi toata ziua m-am kinuit am taiat o spira si 3 sfertu si tot mai vreau sa mai tai o spira sta bn acum dar vreau sa o las putin mai jos
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 17:47   #54
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Salutare tuturor, am vrut si eu sa imi fac deschidere electrica la portbagaj, am prins actuatorul de tabla aia care o pun in pachet, bagata pe langa siliconul ala de la portbagaj(precizez ca am dacia 1300 cine stie, stie care este) am dat gaura in spatele "broastei" de deschidere, am scurtat putin arcul, am gaurit siguranta aia de plastic care se inchide portbagajul cu ea...am pus sarma la actuator, am indoit-o acolo la siguranta aia si cand dau sa deschida trage doar putin si nu se deschide portbagajul, cine ma poate ajuta cu o schema cu explicatie pentru prosti v-a cinstesc promit cu mana stanga pe inima
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 09:26   #55
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

acelasi lucru l-am facut si eu... am pins intre tabla si scheletele portbagajului...am gaurit tabla de la broasca...am gaurit ala de plastic am bagat tija am pus totul la loc si a mers
u ori ai arcul din spatele incuietorii(cocosul) ala de plastic ori iti atinge tija de la actuator de el.u ai prins direct tija de la actuator de cocosul ala sau intre tija si cocos ai pus ceva sarma...(eu am cu sarma permite o anumita flexibilitate) am pus mai sus ceva poze poate te ajuta montajul e la fel ca al tau..daca nu te descurci revino cu intrebari
ii dam noi de cap
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 16:55   #56
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
acelasi lucru l-am facut si eu... am pins intre tabla si scheletele portbagajului...am gaurit tabla de la broasca...am gaurit ala de plastic am bagat tija am pus totul la loc si a mers
u ori ai arcul din spatele incuietorii(cocosul) ala de plastic ori iti atinge tija de la actuator de el.u ai prins direct tija de la actuator de cocosul ala sau intre tija si cocos ai pus ceva sarma...(eu am cu sarma permite o anumita flexibilitate) am pus mai sus ceva poze poate te ajuta montajul e la fel ca al tau..daca nu te descurci revino cu intrebari
ii dam noi de cap
Salut, cam la fel am facut si eu doar ca: acolo unde am dat eu gaura, este acel arculet care impinge inapoi cocosul ala, eu am scurtat arculetul ala(de prost ce sunt) si am dat o gaura micuta in "cocosul" ala care deschide porbagajul...am impresia ca ai dreptate cu sarma aia cred ca atinge de broasca, daca poti fa niste poze mai in detaliu si drepte din pozitia in care te uiti tu acum la monitor...sa inteleg mai bine, ok? Salut si astept sa ii dam de cap odata ca ma enerveaza...
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 18:58   #57
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

incearca cu sarma...poze pe maine pt ca eu am desfacut actuatorul pt ca din cauza butonului cu revenire(1 leu dai 1 leu face) s-a topit si mi-a stat cuplat si s-a ars firul.maine am sa il montez tot pe acelasi principiu..si am sa fac ceva poze..
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:18   #58
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
incearca cu sarma...poze pe maine pt ca eu am desfacut actuatorul pt ca din cauza butonului cu revenire(1 leu dai 1 leu face) s-a topit si mi-a stat cuplat si s-a ars firul.maine am sa il montez tot pe acelasi principiu..si am sa fac ceva poze..
Merci, o sa incerc si varianta asta...daca vrei da-mi id-ul tau de messenger sa mai discutam..
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:35   #59
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
acum as vrea sa pun si la usi p spate.... vreo ideea merge nu merge....??
ca tot is cu degetele belite de la un actuator ca sa rupt burghiul si mi-a trecut prin 2 degete...makar le fac praf da am usi automate))
ma bucur ca ai reusit sa iti pui la portbagaj deschiderea.

pentru usi este un kit special care se bazeaza pe elctromagneti, adica cand tu le dai impulsul de deschidere magnetul din toc da minus - spre exemplu si cel din usa tot minus - , si astfel intervine respingerea si se deschide usa cat sa bagi degetele pe acolo sa tragi de ea.

daca bagi acelasi mecanism ca la portbagaj, te vei chnui sa deschizi usa, pentru ca la portbagaj, cand ai dat impuls, arcul de la portbagaj, sau la mine la matiz, telescopul, iti impinge el, putin portbagajul in sus, 1 cm-2 cm. la usa nu are cine sa o departeze de stalp, si vei avea o deschidere ce juma de cm, unde nu iti va incapea decat degetul mic .

succes, ps: kitul pentru usi e undeva la vreo 2 mil , setul de 2 usi. cu tot ce trebuie, doar sa ii legi un plus si un minus.(se gaseste pe net, la online'uri).

ciao,

apropo.... vezi ca daca ramai fara baterie, cum am ramas eu acum doua saptamani, si ai nevoie de ceva din portbagaj, la dacie ai dat de naiba, eu la matiz rabatez bancheta si ajung... dar voi.... succesuri maxime,
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:35   #60
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

unyson2006 va rog precizati 4tuning
pt ca ma verificat cineva pe un site pe net de invizibil si a ramas id acolo si intra lume aiurea
multumesc srry pt off topic
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -